Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Beast

Nedávno jsem viděl film znovu v TV a docela mile mě překvapil - Lynch je sice efektní kouzelník a ilusionista, ale přesto ve filmu něco je, co vám nedá pokoj. ()

BigDeal

Takmer celý film som sa tešil, že v rámci Lyncha ide o relatívne zrozumiteľný film. Je síce celý rozbitý na kúsky, no mnohé z týchto kúskov mi vyrazili dych, pretože boli buď herecky perfektné, alebo emočne silné, alebo inak...ehm, šokujúce (k Naomi Watts už necítim len sympatie). Na druhej strane tu boli kúsky, ktoré ma zanechali chladným, nudili, alebo som nechápal ich význam vo filme. Celkovo ale prevažoval dobrý pocit, pretože Lyncha inak dvakrát nemusím. Dokonca sa mi páčil aj nezrozumiteľný koniec, ktorý ma znovu prinútil rozmýšľať a vytvoriť si aspoň akú takú teóriu o zmysle tohoto filmu. 90% ()

Johny_fork

Dávám vysoké hodnocení, ačkoliv jsem film nepochopil ( myslím si, že je to těžko možné) a podle mě jako celek nemá rozumný děj, ALE v jednotlivých scénách jsem cítil napětí a úzkost v množství, které u filmu není běžné, některé pasáže opravdu berou dech (divadlo a prakticky všechny scény, kde sou spolu Naomi a Laura), atmosférická lahůdka, vizuálně působivé a navíc, já mám záhady rád. ()

murakamigirl

„Someone is in trouble. Something bad is happening.“____________ Celé dianie v klube Silencio MILUJEM! Nemá to nič s tým, že predstavenie speváčky ma vždy vyžmýka (keď píšem vždy, myslím vždy, scéna spevu ma i na nejaké 11./12./? repete šialene dojíma). Silencio klub má byť barličkou k pochopeniu filmového diania- sledujeme realitu? Ale bez ohľadu na Lynchove sakramentské- spravidla bez našepkávača nezrozumiteľné- no skvostné barličky, Silenzio časť je proste dokonalá a plnohodnotná sama pre seba. Strhujúca alegória častého problému: ILÚZIE. Moc ilúzií… Podliehame im. Ľahko… ľahšie… najľahšie. Žijeme ich. A nemáme o tom ani páru. Proste: ilúzie! Pán Lynch, mrazí ma a smekám. Trailer, môj hlavný kľúč k porozumeniu: http://www.youtube.com/watch?v=VFtqxpL1sG8. Teda, hrubému porozumeniu, áno? ;-) „No hay banda!“ „Nie je tu kapela!“ ()

Terva

CITÁT - Vystupte si......... Zatraceně zdlouhavý začátek. On se vlastně celý film dlouze táhne. Je to lehce zmatené, ale vnímavý divák tuší, že všechny ty zdánlivě nesouvisející setkání vedou k fatálnímu rozuzlení. Jenže, jak jsem již psal, je to strašně zdlouhavé a chvilkama jsem se přistihl, že jsem odešel od plátna a ani jsem dvd nestopnul. CITÁT - Někdo tady má potíže, ale kdo jste vy ?........ Myslím, že zde nechunguje pojem složité a chytré, dle mého jen zbytečně prodlužované. Sexuální scéna je toho důkazem. Apropo, nechtěl bych se milovat z někým, koho jsem si stvořil k obrazu svému. CITÁT - Lepší než na gauči.......... Já od tohoto snímku čekal víc, ale moc mi to nedalo. ()

Tyler:D

Najlepší Lynch, navyše tu hrá moja obľúbená Naomi Watts, ktorá sa práve týmto filmom dostala do povedomia. Celý čas som sa čudoval, prečo ten film skoro nikto nepochopil, ale nakoniec som pochopil (teda vlastne nepochopil:). ()

MrCreosote

David Lynch je liška podšitá - prostý příběh o lásce, zradě a následné pomstě zahalí do vlny surrealistických výjevů a mnohoznačných symbolů (tedy symbolů, člověk z nich nic nevyvodí a i když o tom všem přemýšlí, stejně mu to nedává smysl), aby to nakonec zakončil svým tradičním "tadytomáteamysletesiotomcochcete". Oceňuji ten prazvláštní humor, kterým celý snímek oplývá - vyzdvihl bych Itala milujícího espreso a neobvyklý pokus o vraždu - a i když je tam spousta věcí nasázených bez jakéhokoli smyslu, ta sugestivní atmosféra a opar tajemna to všechno přebije. Pochybuji, že Lynch samotný ví, o čem to všechno vlastně je, nechává nás jenom - slovy Davida Listera - utopit v absurditě. A já mu to žeru i s navijákem..... Na podruhé mám pocit, že už tomu pomalu začínám přicházet na kloub. Stačí se jenom pořádně zamyslet nad větou "It's all recorded."..... Na potřetí a po přečtení několika článků a komentářů už mám konečně jasno - film dává jasný smysl a každý detail přesně zapadá do snového příběhu. Stačí jenom trocha hravosti a trpělivosti. Odměnou je pak pocit, že jste pochopili Davida Lynche - a to není málo! ()

Seabeast

ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: V první řadě chci říct, že kdo film nepochopil a opravdu ho to zajímá, nechť si pročte velmi dobře zpracovanou bakalářku. Když jsem měl s filmem poprvé tu čest, také jsem nevěřícně tápal a byl tak hluboce zadumaný, že mi to nedalo a pídil se. A možná díky té bakalářce mi to nepříjde zas tak k nepochopení jako ostatní Lynchova díla ke kterým marně hledám podobný rozbor - snad jen pár útržků. Je třeba taky zmínit, že Lynchovy filmy nelze vnímat pouze zrakem, proto je spousta lidí zmatena. Veškeré obrazové vyjádření nemusí vždy odpovídat realitě, tak jak ji člověk vidí, ale může být i jako pouhé abstraktní vyjádření myšlenky, pocitů a dalších věcí - například i postava třeba může sloužit jako vyjádření "žárlivosti" (jako třeba Mystery Man v Lost Highway). Má to výhodu v tom, že prostor pro interpretaci je takřka nekonečný a každý si to může vyložit po svém. Každopádně Mulholland Drive je velmi nevšední zážitek, nepostrádající tajmený nádech, jak je tomu u mistrových děl zvykem. Dovolím si trochu zaspoilerovat, i když to asi ve svý podstatě ani spoiler není, ale kdo ho ještě neviděl, ať radši nečte, protože by se nejspíš připravil o zážitek. Většinu lidí asi zmate ten moment, kdy je cca v polovině filmu všechno naruby a role se prakticky pro postavy otočí. Napadlo vás, že teprve od tohoho okamžiku se jedná o znázornění reality a že pouhá první polovina byla jen vysněnou vizí Naomi Watts? Pak by to smysl dávalo, že? Nemusíte se mnou souhlasit, popravdě jsem si to vyčetl z bakalářky, ale dává mi to smysl - je třeba ovšem těch 50 stránek přečíst, protože je plná fascinujících postřehů. ()

JohnCZ

Když skromně odhadnu, že to byl film o závisti, nenaplněných snech a obecně atmosféře, která panovala a stále panuje v prostředí Hollywoodu, stejně je tam kotel abstraktních výjevů, které si prostě neumím zařadit. Oproti o pár let staršímu Lost Highway se mi na Mulholland Drive dívalo o mnoho lépe - jednak není až tak ponuré, jednak se mi v některých momentech z herectví Naomi Watts vyloženě tajil dech (a nejen z herectví hihi) a hlavně jsou v tom Lynchoviny, ze kterých jsem si tentokrát odnesl i něco víc, než jen totální zmatení smyslů. ()

Blofeld

Je to parádně natočené, ale nemám rád filmy, které nechápu. Jestli existuje rozřešení, někdo mi ho napište, a přihodím i čtvrtou hvězdičku. ()

Bubble74

Toužebná očekávání versus hořká skutečnost. Láska, zrada, zlomené srdce, pomsta. Sen versus realita... Brilantní puzzle. Jedinečný soundtrack. Fascinující, absolutně geniální film! ()

corpsy

Upotený a prekombinovaný thriller (?), ktorý je tým dokonalým príkladom snímku, ktorý potrebuje čas na pochopenie. ()

Marek1991

Nekonvenčný film, ktorého skutočný dej je odlišný od povrchného. Moja obľúbená scéna z neho je hranie na nový deň, keď ma šokovalo ako to zahrala Naomi Watts, myslím teraz v dome. Pre mňa týmto filmom veľmi stúpla. Nahotinky v tomto filme ako tak beriem, lebo ak sa necenzurujú mužské prsia, prečo by sa mali ženské? Tento film má však aj lesbické scény, či scény masturbácie, to myslím, že zahnali do extrému, no Lynch v tomto filme využíva aj tie svoje psychedelické, ak to tak môžem povedať, nápady. Je to umelecké dielo, no trocha aj nuda. Možno budem však aj napriek tomu potrebovať nejaké ďalšie zhliadnutia, aby som tomu úplne pochopil, lebo niekedy sa mi zdali jednotlivé scény na seba nezmyselne nadväzujúc. Ale tak ako užívateľ Tosim napísal, že nepochopiť ešte neznamená, nebyť fascinovaný a ako užívateľ Gillwander napísal, že to nie je pre úplné porozumenie, tak áno, tak to u mňa asi dopadlo a beriem si z toho to svoje. Nevšedný, no zaujímavý film o závisti, karierizme, manipuláciách, pochybných citoch z továrni na sny Hollywoodu, aj tento film bol svojou podstatou akýmsi snom. Avšak nezískal si ma tak, ako mnohých. ()

liquido26

Teda, to bylo něco. Nepředpokládám, že by mi to někdo vysvětlil, i kdybych mu nabídl deset tisíc a k tomu videokazetu s necenzurovanou postelovou scénou Naomi Wattsové a Laury Harring, takže mi nezbyde nic jiného než se na to podívat znova a znova ... ()

Ajinka126

Takže Hulmiholand Dr. Tak to je dost podivný a zamotaný film s občasnou nechutností. Začnu od začátku. Nemyslím si, že by to nutně muselo mít 2hodiny 20, některé scény jsem doslova přetáčela (jako hrůzný zpěv v tom divadle či kde). Pak jsem už od počátku věděla, kdo je Diane, neboť bych musela být hluchá, abych ten hlas neidentifikovala. Pak jsem si celou dobu říkala, že Naomi je asi blázen, když u sebe nechá cizí ženskou a ještě je pro každou špatnost. Pak se ten příběh tak divně motal a točil, že nebýt těch erotických scén už bych ho dávno vypla. Jako žena musím uznat, že obě dámy mají skutečně krásná ňadra. Poklona! Tak a dál. Konečné minuty jduo rak rychle, že člověk neví čí je. Lynch se snaží dát všechny rádoby samostatné příběhy dohromady, aby dokonale zapadly do sebe, ale mě to příšlo příliš zbrklé a naaranžované, aby to skutečně dávalo smysl. Dle mého názoru nevysvětlil ani zlomek z toho, co nakousl. Pořád nad tím přemýšlím a hledám závěry každičké mojí poznámky a otázky. A to je právě ten kámen úrazu. Já jednoduše nevím, zda je to dobře anebo mě to otravuje. Netuším, jaké hodnocení zvolit. Jednoduše nevím! :) Průměr to není, je to buď přehnaný a trochu otravný film, anebo je to zápletka jako řemen, která mi bloumá myslí a nesmazatelně se tam vrývá? Snažím se to rozluštit už třetí den! :) ()

Hoyt

Chtěl bych znovu zažít abych tento film vůbec neznal a mohl si ho prvně pustit a zažít tu neskutečnou atmosféru a pocit, kdy nevíte co nového přijde a samozřejmě poprvé slyšet song od Lindy Scott, který mám už pěkných pár let jako vyzvánění v mobilu. Mnou absolutně nepřekonatelný film. ()

Torision odpad!

Lidi, jak tomuhle můžete dát vůbec nějaký hvězdičky a nebo to dokonce glorifikovat? Tomuhle se ani nedá říkat film nebo umění, vždyť je to jenom nonstop ULTRA NUDNÝ utrpení, který je navíc téměř dvě hodiny dost zmatečný a poslední půlhodinu místo nějakýho vysvětlení přijde ještě trojnásobně větší nonsence. Já o tomhle filmu už nic pátrat nebudu, jenom to smažu a o nějaký lynchově Mazací hlavě radši nechci ani slyšet. Jinak mi tenhle film připomínal tím nesmyslným sledem scén The Room, jenže to je takovej hroznej brak, že se u něj budete bavit, Mulholand dr. byla ještě horší zábava než tříhodinový koukání z okna. ()

khedy

Nemůžu říct, že by mě Mulholland drive nudil, ale prostě a jednoduše mi to nedávalo smysl. Raději bych uvítal, kdyby měl film nějákou složitější, ale pro diváka pochopitelnou pointu. Jinak scénář a herecké výkony bezchybné, škoda jen těch posledních cca 30-ti minut. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti