Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

Rocky88

Tu pátou hvězdu možná dávám vlivem překvapení, jak dobrej film byl, ale ani po denním odstupu nemám důvod plné hodnocení neuvalit. Atmosférická chuťovka, která rozvíjí Kubrickem dále nerozpracovaná témata, logicky na Shining navazuje, obejde se bez samoúčelných lekaček, nikam nepospíchá, soustředí se na herecké výkony (černá puberťačka a Bečka od Fergusonů FTW) a v závěru servíruje jedinečný fan servis. Tenhle jsem neviděl naposled. ()

bourec

Osvícení sem viděl asi na sto pokusů,pak sem tomu udělil tři průměrný hvězdice,a pryč vod toho.Co se týče Flanagana,tak toho mám (zatím!) rád jako S.Kubricka,tedy nic moc.Ale i přes to se mi Doktor spánek líbil.Docela!.Těch prvních 45minut bylo nudnejch,ukecanejch,a trochu nesrozumitelnejch.Ale pak si to sesumírujete,film nabere ten správnej směr,a ten zbytek už jede jak po másle.Pravdou ovšem je ,že je to spíš směs fantazy a temnýho thrilleru..Ale povedená druhá půlka dala zapomenout na ten úvod.80%. ()

cariada

Kingovina tak jak ho mám rád, výborný styl vyprávění, který vás vtáhne do děje a nepustí a nutí vás to koukat dál i přes dlouhou stopáž co je u Kinga celkem běžné. Atmosféra je dobrá stejně tak herecké výkony. Za mě spokojenost. ()

Lenka.Vilka

V poslední době jsem zblajzla už několik filmů, které jsem dokoukala a došla mi slova. Byly to různé filmy, ale jednu věc měly společnou. King. Jsem ráda, že stálé existují lidé, kteří najdou odvahu natočit něco od mistra a být stejnou měrou tvůrčí a vzdát poctu. Protože tohle bylo...wow...jasný? Došla ta slova. Film Doktor Spánek zařadím mezi filmy, které si budu pouštět, když přijde "ta chvíle". Protože v něm bylo všechno. Od skvělého a tajemného příběhu, dojemných momentů, imaginace vytočenána 41627%, hrátky myslí dokonale natočené, finálé velké a konec dojemný. Teď si vykopu vlastní hrob a nejspíš se budu i rouhat. Ale mě se Doktor Spánek svou komplexností líbil snad i víc než Osvícení. Protože já věděla, že je McGregor skvělej herec. Vždy jsem ho tak brala. Ale tohle ho postavilo do úplně nového...no, světla. A jsem ráda, za příšerné trailery, kvůli kterým jsem si myslela, že jdu na propadák roku. Vskutku, to nejlepší si nechali do filmu. A nakonec se z toho vyklubal jeden z filmů roku. ()

dubinak

Ač vyzněl trailer úplně naprázdno a v podstatě mě ta nafouknutá bublina a horlivá propagace naprosto minula, tak u mě Flanagan konečně obstál a asi poprvé nejsem z jeho počinu podivně naladěna, nespokojená nebo zmatená a ještě k tomu se mu po "To" povedlo natočit asi druhou nejlepší Kingovu adaptaci. Už od začátku dokáže děj rychle pohltit a Rebecca Ferguson to tam neskutečně dobře táhla. Flanaganův styl i vizuální stránka se tu pozná na sto mil, ale v tomto případě svůj doteď zatím ne zcela úspěšně obhájený um povýšil s přehledem a budoucnost na něj čeká určitě zářná. Nejlepší na tomto snímků je vyobrazení celého toho universa těch "zlých" a dost dlouho jsem se zorientovávala, na co se to vlastně budu dalších 120 minut dívat. Předlohu jsem nečetla, ale neměla jsem ani tušení, že Doctor Sleep bude až takhle nadpřirozený, mysteriózní a bude se to navíc odehrávat v reálném světě. Zkrátka kombinací všech těchto faktorů plus povedených hororových prvků vzniklo na filmovém trhu něco úplně nečekaného, originálního, svěžího a hlavně funkčního. Na pět hvězd to za mě není, asi kvůli lehké zdlouhavosti a několika zbytečným scénám, které prostě občas trochu bránily tempu plynout. Jinak je to opravdu obdivuhodné dílo a patří zaslouženě do mé hororové topky za rok 2019. ()

Dannysek4U

KUbrick sice nectil ducha Kingova dila, ale udelaj z nej umelecky dilo. Flanagan oproti tomu neco malo cti a obcasna doslovnost potesi (ackoli vykotlal napriklad vetsinu minulosti hrdinu, takze jejich motivace bez znalosti knihy nemate moc sanci pochopit). Ale na druhy strane jeho look po vetsinu filmu skoro az televizni. A ted si vyberte. Jo a mimochodem, v knize Danny Torrance fakt nepripomina koktajiciho Foresta Gumpa. 70% max a chvilema to byl vazne zmatek a co do zanru nikoli horor, jako spis trosilinku mrazivy psychodrama o zavislostech. ()

Sludger

Čakal som nudu, keďže kniha ma až tak nebavila, ale ako film to bolo slušne natočené aj s patričnou atmosférou. Filmové spracovanie dodalo originálu viac "mytológie" ohľadom žiarenia, samozrejme ak ste nečítali knihu, a rozšírilo hranice toho sveta. Výčitka: "Obrátených" by som spravil viac desivých, bo tá hlavná Rebeka mi prišla nevýrazne "temná", proste len také obyčajné dievča od vedľa. Prechádzka po hoteli Overlook mi neustále vyvolávala zimomriavky a teta z izby 237 je stále creepy as hell. Čakal som zbytočný film, ale nakoniec som odišiel z kina spokojný. ()

Alfréda

Director's cut: 180 minut. Nudné tlachání, které nebere konce. Napětí nula. Lekaček požehnaně, ale ani jedna na mne nefungovala. Promluvy herců totálně prázdné a bez náboje, takže vám je úplně ukradené, co tlachají. Ewan McGregor tím filmem proplul, aniž by ve mně zanechal jedinou stopu emoce. Hlavní antagonista v podání Rebeccy Ferguson je tak neuvěřitelně nesympatická postava bez špetky charismatu, že jsem jí nebaštila žádnou z jejích rádoby hustých hlášek. Ať už s kouzelnickým kloboukem, nebo bez něj. A upřímně nerozumím ani tomu, proč jsou všichni z Rebeccy Ferguson tak odvaření. Ta že je sexy? Celý film jsem se nevydržela nedívat jinam, než její divně tvarované úzké obočí. V mnoha ohledech film ztrácí divácké body, a marně se je snaží nahánět tím, že přímými citacemi připomene silné momenty svého povedenějšího předchůdce. Budiž pochváleni architekti za téměř identické scény z hotelu Overlook. Ale těch závěrečných 30 minut, které zahřály u srdce alespoň kvůli lásce k originálu, nejsou dostatečnou náplastí na ten kýbl nudy předtím. 35% ()

Martrix

No, Osvícení jsem viděl vcelku nedávno, takže mi nepříjde přehnané tvrdit, že toho nemá s "pokračováním" mnoho společného. Průnik tvoří jen některé postavy, které se vrací a samozřejmě i "místo činu". Tím neříkám, že je Doktor Spánek od Stephena Kinga, špatný film. Jen je vystavěný velmi odlišně. Nekomorně, s menším důrazem na psychologii a tím pádem i čitelněji/předvídatelněji. Prostě je to horor, poplatný dnešním trendům. Tahle variace na paraupíry by mohla fungovat i sama o sobě a nejspíš by se mi to líbilo víc; měl jsem pocit, že se tvůrci drží vcelku zpátky(pokračování kultovního filmu...). Ale zklamaný nejsem a umím si představit nějaké to pokračování, nebo minisérii. Přesto nemám nejmenší potřebu hodnotit přehnaně vysoko...horor by nikdy neměl být předvidatelný. Nicméně tvůrcům se podařilo pár pěkných momentů a v žánru jde o nadprůměr. ()

PavelVanekArt

Pravděpodobně jsem naskočil do rozjetýho vlaku, kterej míří někam, kde mě to nebaví. První díl už dnes nedocením a tady mě bavil akorát casting a hodně nadprůměrný technický věci. Konec zároveň slabší/silnější. 3* a.k.a 55% ()

zette

I pres znacnou stopaz me film bavil. Osviceni je jeden z mych nejoblibenejsich filmu a nerad bych ho srovnaval, ale Doktor spanek je zajimavy horor se spoustou odkazu. Ma to atmosferu, zajimave postavy a Rebeccu Ferguson, ktere bych se taky upsal. ()

Pajky3

Osvícení jako film mám rád, knížka Doctor Sleep se mi líbila a i filmové zpracování mi přišlo podařené. Není to sice horor, ale spí thriller, přesto mě Mike Flanagan jako tvůrce vážně baví. Sice mě u filmu překvapila délka (3 hodiny), ale vcelku to uteklo. Mimochodem vážně nechápu český název. ()

Juto

Mike Flanagan by mal točiť len horory, vie to úžasné. Skvelo nadväzuje na prvú časť ,,Osvietenie". Veľmi som si to užil. 8/10 ()

Gaaron

(Director’s Cut, den po promítání Shining) … Skoro za plný počet! Příběh šlape, za celé 3 hodiny ani jednou nenudí, herci jsou špičkoví a láskyplné propojení s Kubrickovým majstrštykem dodává v zásadě jednoduché fantasy o boji hodných mágů proti upírům (nezlobil bych se ale vůbec za seriálové pokračování!) další krásnou vrstvu. ()

Venkovan

Takových sedmsedát procent, slaboučké čtyři hvězdy. Přestože je Osvícení Kubrickův nejmainstreamovější film, jde o velké kultovní dílo. Zde se naopak potvrzuje, že důrazem na dějovost se prostě oné velikosti dosáhnout nedá, naopak jí to překáží. Byť nejde o film nikterak horší, než je jeho literární předloha. ()

animaxis

Přestože jsem čtenář Stephena Kinga, knižní předlohu jsem nečetl, abych se vyhnul srovnávání s filmem. I díky tomu jsem příliš nevěděl jakým směrem se bude film ubírat a to mi zážitek nejspíš ještě vylepšilo. Doktor Spánek je opravdu důstojným pokračováním Osvícení. Nevím sice, jestli bude mít za 40 let stejně legendární status, ale rád bych připomenul, že samotné Osvícení v roce 1980 v kinech relativně propadlo a hitem se stalo až později. Každopádně děj tohoto filmu se mnohem více zaměřuje na samotné "záření/osvícení", více si pohrává s jeho mytologií, která by se dala vztahovat i k jiným dílům S. Kinga (třeba k Temné věži, na kterou je tu k mému nadšení narážek více) a to vše ve stylovém kabátku, který mi opravdu sedl. Prakticky všechy postavy tu jsou dobře prokreslené, dospělý Dany v podání Ewana McGregora je skvělý, záporáci jsou skutečně odporní a při některých scénách s nimi skutečně mrzne krev v žilách. Snad po celou dobu stopáže jsem byl napjatý a několikrát se mi stalo, že jsem se přistihl, že sedím na okraji sedadla, což se mi obvykle opravdu nestává. Za zmínku stojí i práce s kamerou, která je tu místy skutečně skvělá a při několika záběrech bych si opravdu přál, aby trvaly delší dobu (hlavně ty na silnice). Měl bych jedinou výtku, která se týká digitálního "neomlazení" jistých postav, ale to bych zacházel do spoilerů. Ani to mi však zážitek nijak nezkazilo. Opravdu jsem nečekal, že se tento film až tak povede. ()

campix

Flanagan je jedním z předních hororových tvůrců dneška. Bohužel až na seriál Haunting of a Hill House mě jeho tvorba až zas tolik neoslovuje a ani jsem nějak více nesledoval dění kolem volného pokračování The Shinning. Ani nevím zda je mytologie zde probíraná v souladu s Kubrickovým dílem a Kingovou knihou, zde to celé není pouhé scénáristické rozvinutí původního filmu. Technicky je film na velmi dobré úrovni, co pokulhává je zmíněná mytologie a určité díry v ní. McGregor a Rebecca Ferguson jsou super, ale celkově mě Doctor Sleep nijak neuhranul a nepomohlo ani to, že jsme se vrátili do známého prostředí hotelu Overlook. Jako pocta panu Kubrickovy to i docela funguje, já bych ale chtěl nějakou nadstavbu a to mi tu chybí. ()

mortak

Kdyby Flanagan zůstal u metody, kterou využil na Geraldovu hru, tj. převod Kingovy knihy větu po větě, odstavec po odstavci, do scénáře, nebylo by to špatné. Jenže jeho popadla velikášská touha usmířit Kinga s Kubrickem a tím ten film odstřelil. Obě Kingovy knihy jsou především o závislosti (alkohol, drogy) a o cestě ven. Kubrick pojal hotel jako vnitřek prázdné lidské duše propadající šílenství. King tento posun nepřijal a v Doktoru pokračoval ve svém pojetí Osvícení. Flanagan se v první půlce filmu drží věrně knihy, aby pak najednou ve finále začal na scénu házet Kubrickovy filmové propriety. Ty se však týkají úplně jiného univerza, jiné koncepce, a výsledkem je mišmaš, který je pro normálního diváka, který nemá nakoukaný předchozí film, dost podivný. Škoda, protože jinak v mnoha scénách Flanagan dokáže uchopit Kinga tak, aby diváka mrazilo v zádech. ()

LasT_Olt

Na Doctor Sleep jsem chtěl jít rok a půl zpátky do kina jako na svůj první horor, ale nakonec z toho bohužel sešlo. Tehdy jsem si poprvé pustil Shining, který mě však na rozdíl od většiny lidí, tolik neohromil. Nejen, že jsem to nebral jako topový horor, nepřišlo mi to ani jako to nejlepší co jsme od Kubricka dostali. Samozřejmě je to kultovka jako prase a je tam dost ikonických scén, přičemž mě víc než šílený Nicholson dostala scéna kdy se hotelová chodba plní krví. Mike Flanagan nám tady servíruje dost slušnou podívanou, kde není příliš tlačeno na hororový aspekt filmu, ale spíš na to co vlastně je to “osvícení“ a proč se Jack v roce ´80 vůbec zbláznil. Celý film drží pevně v rukou, graduje to skvěle, přičemž poslední půl hodina je vyloženě nostalgické audiovizuální porno. Je to mooc dobrý. Hold Mike se znovu obhájil a společně s Ari Asterem je to momentálně můj nejoblíbenější hororový režisér. ()

CinemaRanger

Osvícení od Kubricka je jeden z nejlepších hororů co znám a tak jsem ani nečekal, že by Doctor Sleep nastavenou laťku překonal. I tak jsem se opět skvěle bavil, trošku mě nebavil začátek, tam jsem se trochu nudil, tam bych to zkrátil a přidal víc ke konci, kdy se vrátí zpátky do hotelu Overlook. To procházení, prozkoumávání onoho místa, polila mě nostalgie, když jsem poprvé koukal na Osvícení. Oh, hned bych si jej pustil znovu. McGregor hraje skvěle. Toť vše, rozhodně jde o horor, který byste měli vidět, zvlášť pak když máte rádi Osvícení tak jako třeba já. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů