Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

SOLOM.

Přiznám se, že jsem nikdy nebyl fandou původního Osvícení a nějak zvlášť se mi tato pro mnohé kultovní záležitost nelíbila. V mých očích šlo jen o průměrný a přeceňovaný film. A na toto volné pokračování mám bohužel podobný názor. Ani v tomto případě jsem knižní předlohu nečetl (a ani se k tomu nechystám) a když jsem viděl tu neskutečnou nálož v podobě délky filmu, doslova mě přepadaly mdloby. Sice jsem to nakonec dal na jeden zátah (no musel jsem si udělat asi tři pauzy na cigáro), ale vydržel jsem až do samotného konce. A že to byl místy sakra těžký boj. Fakt, že se Doktor Spánek vydal tak trochu jinou cestou mi ze začátku nevadil. Jasně, měli jsme možnost vidět malého Dannyho, kterak bojuje s duchy z hotelu i svými můrami – to vše bylo v naprostém pořádku, stejně jako následné přenesení v čase do jeho dospělosti (kalby, sex na jednu noc, zvracení, kalby, stěhování…), s tím jsem taky neměl problém. Zvláště když to bylo proložené partičkou lovců (obdoba upírů), kteří se živili „párou/energií“ z osvícených děcek. Rebecca Ferguson je celkem sympatická ženská a ten zbytek tlupy co si držela u zadku, mi byl svým způsobem taky u prdele. No ty kráso, ale ona tam byla ještě malá rádoby míšenka, co měla ultra super schopnosti a „ochcávala“ kde koho. Zhruba od poloviny filmu začala vybudovaná atmosféra pomalu upadat a měnit ve fantasmagorii tvůrců. Všechny ty cool efekty, průlet městem, hrabání se v hlavě, přeskakování z místa na místo…no začali v tom dělat akorát tak bordel. Těch pár krvavých scén a úmrtí lovců – to byl taky tak trochu výsměch (nesmrtelní chcípají kulkou z pušky…). Naštěstí se pak v závěru přesuneme zpátky do zasněženého hotelu Overlook a můžeme alespoň nostalgicky zavzpomínat na staré časy (výtah, venkovní labyrint, dvojčata, sekera, díra ve dveřích, bar…). No slza mi sice neukápla, ale nálada se zvedla určitě.50% ()

Othello

Takhle musí vypadat film pro lidi, kteří si pořád stěžují, že se vynechávají ve filmových adaptacích věci z jejich oblíbených knížek. A tím pádem je to perfektní důkaz, jak je jejich argument lichý. Doctor Sleep [ve tříhodinovém director's cutu velmi příhodný název] je doslovná adaptace v ubíjejícím televizním zpracování, který se dá prakticky označit jako videokniha. Film je jmenovitě rozdělen do kapitol (naposledy jsem viděl snad ve Sphere), jejichž většinu stopáže zabírá, že se dvě postavy zamknou v několikaminutovém statickém dialogu tvořeném dvěma záběry. Ve finále pak film sice odbočí od knižní předlohy, ale jenom proto, abychom následovali trapnou virtuální prohlídku hotelu Overlook s jednou upachtěnou citací za druhou. A opravdu jakékoli vzpomínky k původnímu Shining tento film probudí, o to hůř vedle nich vypadá. Tohle je totiž naprostý anti-Kubrick. ()

Necrotongue

Zpočátku (a ještě i notný kus dál) to vypadalo na děsivou nudu a při pohledu na stopáž se mě zmocňovala tichá hrůza, pak se ale děj slušně rozjel, bad guys začali mocně inhalovat, good guys začali přemýšlet, jak se nenechat vstřebat a celý příběh úplně ožil. Bylo fakt zajímavé sledovat, jak obě představitelky ženských/ dívčích hrdinek (Rebecca Ferguson a Kyliegh Curran) vymazávají své mužské soudruhy (Zahn McClarnon a Ewan McGregor). Netipnul bych si, že se po unylém začátku budu dost dobře bavit. ()

ARI50

Sem tam skvělý hudební doprovod a sem tam mírný záchvěv mrazení v zádech, navazující příběh už předešlého filmu který ve mně nevyvolal nic extra, tady se pokračuje ve stejném duchu, ()

JASON_X

Doctor Sleep je sice pokračováním Shining, ale hodně volným pokračováním a v hodně odlišném stylu. A musím říct, že dlouho jsem ho viděl na nadšených pět, jeho temný děj mě přikoval k obrazovce a dokonce ani McGregor mi tentokrát nevadil. Naopak jsem mu, jeho lolitce i jeho kámošovi Curtisovi držel palce v boji s partou sadistických energetických upírů. A jestli ve filmech často (tak jako já) fandíte záporákům, protože vám klaďasové často (tak jako mně) lezou na nervy, tentokrát jim myslím (tak jako já) fandit nebudete, je to totiž sebranka výjimečně zlých a sobeckých kreatur. Bohužel nejslabší část filmu je ta, která měla být asi jeho vyvrcholením, a to finále z Overlooku. No nevím, já vyvrcholil už předtím (a několikrát) a tenhle závěr mě už moc nevzrušil. Sice mě potěšila spousta milých odkazů na Kubrickovo veledílo, ale McGregor s taťkovou hasičskou sekerou byl pro smích, jeho souboj s arogantní mrchou Rózou taktéž a lolitka víc a víc přehrávala a chovala se otravně dospěle (jako ostatně už od začátku). Takže ty moje čtyři jsou nakonec malilinko zklamané, i když zároveň i nadprůměrně spokojené. ()

luka4615

Udělal jsem dobře, že jsem počkal na Director´s Cut, jelikož právě díky delší stopáži čítající neuvěřitelných 180 minut jsem měl šanci poznat hlouběji tento svět s jeho mytologií a všemi psanými i nepsanými pravidly. Snímek Doctor Sleep kráčí ve šlépějích legendárního filmového přepisu od neméně legendárního režiséra Stanleyho Kubricka, jemuž ve svých nejlepších momentech vážně ostudu neudělá. Právě v těchto vypjatých momentech totiž máte velmi jistý pocit, že režisér Mike Flanagan s knižní předlohou pracuje skoro stejně dobře jako Kubrick v roce 1980. Atmosféru a celkový "feeling" má totiž vystavěný stejně dobře jako Mistr. Jen škoda několika "WTF" momentů, jež lehce sráží celkový dojem z filmu. Co tedy dodat na závěr? Doctor Sleep je skvěle natočeným zakončením jednoho z nejhororovějších příběhů, jaký jsem kdy měl tu čest číst a nesčetněkrát i zhlédnout. Pokud tedy máte původní "The Shining" v oblibě, rozhodně byste si toto povedené zakončení všech rozehraných osudů neměli nechat ujít. Skvělá práce! „You need to listen to me. The world's a hungry place. A dark place. I've only met two or three people like us. They died. When I was a kid, I bumped into these things. I don't know about magic. I, I always called it "the shining." ()

oLí

DOKTOR SPÁNEK kompletuje mou TOP TROJKU kino filmů roku 2019. A to ještě před půlkou listopadu. Na ten film jsem se nijak zvlášť netěšil, nic moc od něho nečekal, jen po prvním teaseru jsem nabral opatrnosti s tím, že může jít o dobrej film a nechci si nechat nic víc prozradit. Asi dvakrát mi to před jinýma filmama švihli do ukázek, tak jsem odvracel zrak jinam a bylo to jedině dobře ( takže doporučuju nic moc krom původního Osvícení od Kubricka nenakoukávat ). Předem nutno uvést na pravou míru - obě Kingovy literární předlohy ( tedy Shining a Dr. Sleep ) načteny nemám, hodnotím tedy pouze z pohledu filmového diváka. A taky musím říct, že Osvícení bych s největší pravděpodobností NEZAŘADIL do své hororové TOP10 i když mě děsil již několikrát a to poprvé už někdy v pubertálním věku a po jednom jointovém dýchánku s následnou projekcí jsem měl málem infarkt z toho, co se na na obrazovce ve finále dělo. A vím, že i přes to, že se nejedná o film, kterej bych nějakým způsobem zbožňoval, se k němu ještě několikrát v životě budu vracet. Na to vše navazuje Doktor Spánek. A abych to trošku zkrátil, je to naprostá PECKA, náhul, bomba !!! A pro mne velikej úkaz nejen co se hororů týče - nehraje se tu na laciný lekačky, bubáky, nechutný scény pro efekt a další, za co prostoduchá mládež lačnící ani neví po čem v kinech platí a na takové filmy vydělává. Tohle je jiný kafe a přesně ví, čím chce být. A to rozhodně každému nesedne. Při odchodu ze sálu jsem slyšel cosi jako o pohádce, fantasy apd. Tady jde o cosi jako "záření", "třetí oko", duchovno, mystično. Astrálně se tu cestuje, požírají se tu "osvícené" - hlavně dětské - nezkažené duše. Celkem síla. Ještě odobočím k navázání na původní Kubrickův film, který je starý téměř 40 (!!) let. Takhle kdyby se navazovalo na klasiky, tak se pochčiju štěštím. Začátek i finále pecka - to mohlo být klidně ještě o kus delší někam ke třem hodinám, i tak jsem se po celou 152 min stopáže ani jednou nepodíval na hodiny. A hlavně na závěr - BOSORKA jménem Rose the Hat v podání Rebeccy Ferguson = TOTÁLNÍ TOP! Dlouho jsem neviděl podobný ženský výkon v záporné roli, jeden z naprostých majstrštyků filmu. Charakter zlej, zkaženej, mocnej, naprostá svině, kterou nechcete potkat, zkřítit jí cestu, natož jí nasrat. Přitom svým způsobem charakterově zajímavá i svým způsobem zvráceně sympatická a ďábelsky krásná. Co byla na plátně, nespustil jsem z ní oči a nesledoval nic jiného kolem včetně titulků. Perfektně, dokonale zahrané, tohle jednou bude kult, i když v kinech to zřejmě finančně pohoří. 9/10 a TOP 3 2019 PS: Ani jednou jsem nezmínil Ewana McGregora v roli Dannyho Torrance - těžko bych teď vybral lepšího představitele, výborný, jeho rozhovory s umírajícími a s taťuldou v Overlooku u sklenky Whiskey TOP. PADEJTE DO KINA. ()

Lucasion

Pokračování o které nikdo nestál a které si svoje fanoušky rozhodně najde. Po skoro čtyřiceti letech se dočkáváme pokračování filmu, který nepotřebuje pokračování. Doktor spánek navazuje na Osvícení, kterému jsem nikdy moc nepřišel na chuť. Respektuji ho jako hororový kultovní thriller, ale jeho kouzlu jsme nikdy nepropadl. Přesto z traileru na Doktora, kde hraje dokonalá úvodní melodie a podíváme se znovu do děsivého hotelu, navíc s tváří Ewana McGregora, jsem měl příjemně husí kůži. Z druhého traileru jsem získal obavu, že udělají z filmu X-meny. A tak se i stalo. Film je spíše thriller s klasickou honičkou rozvleklý na dvě a půl hodiny. Stejně jako v případě Osvícení (1980) budu tento film respektovat. Film totiž kritizovat vůbec nechci. Rozhodně ho uznávám a vím, že mnoha lidem, kterým se líbilo Osvícení, tak si ho zamilují. Mě osobně ale Doktor Spánek vůbec nebavil. Nahánění s partou "feťáků prachu" se svítícíma očima mě spíše nudilo, než abych s napětím sledoval finále. Celý film jsem čekal na melodii a hotel Overlook a finálních dvacet minut je božích. Zachovat totiž hotel, tak jak byl, zaslouží tvůrci bod navíc. Navíc vybrat herce, kteří se tak budou podobat herců je skoro umění. Mě ale přišlo těch dvě a půl hodiny naprosto neúměrně dlouhých tuctovému příběhu. Rozumím, když se v příběhu někdo najde. Chápu, pokud Vám tajemný spolek s potřebou lovit přijde originální. Ale mě kromě hereckých výkonů a zpracování čtyřicet let staré klasiky přišel film naprosto prázdný. [Csfd projekce44] (48 %) ()

Morholt

Znalost Osvícení je sice mírnou výhodou, ale není nutností. Vlastně výraznější připomínka toho, že se jedná o sequel, přichází až v poslední třetině. Ale to vůbec nevadí. Z mého pohledu tady Flanagan točí přesně tak, jak King píše. Občas mírně rozvleklé se zbytečnou nutností vysvětlovat detaily (viděl jsem režisérskou verzi), ale stále dostatečně zábavné, temné a i přes relativně pomalé tempo odsýpající. Samotný ústřední motiv s energetickými upíry sice není nijak převratný, ale s tím vším, co se okolo děje, působí svěže a neotřele. Co se herců týče, tak McGregor mi sice připadal trochu nevýrazný, ale nebylo to nic hrozného a navíc tu měl překvapivě výraznou pomoc v podobě talentované Kyliegh Curran. Její postava sice trochu lezla na nervy, ale to je u dětí, které se chovají neadekvátně k svému věku, průvodní jev. O koho se ale film mohl spolehlivě opřít je Rebecca Ferguson, která do záporácké role vplula s elegancí a šarmem a já si jí užíval v každém záběru. Jestli se k filmu ještě nikdy vrátím, tak to bude kvůli ní. Za mě slušná práce, ale Oculus zůstává v rámci Flanaganovy filmové tvorby stále nepřekonán. 80% ()

ScarPoul

Asi najlepšia adaptácia od Kinga za veľmi dlhú dobu. Flanagan sa nám pekne krásne prepracoval svojou osobitosťou medzi elitných režisérov. Doctor Sleep je v niečom rovnaký a v niečom úplne iný, ako knižná predloha. Čo sa týka knihy, nejedná sa o žiadne veľké dielo. Osobne si myslím, že King už nedokáže nadviazať na svoje úspešné diela a na mytológiu, ktorá skončila poslednou Temnou Vežou. Ale ako temné fantasy sa mi to čítalo dobre. Flanagan si ako keby uvedomoval úskalia, ktoré sú pred ním nastavené - jednak Shiningom a jednak skôr priemernou predlohou. Ale je to práve jeho osobitý autorský prístup, ktorý vytvoril výborné žánrové dielo, ktoré funkčne a hravo pracuje s odkazmi na pôvodný film aj knižnú sériu ( dokonca je tu trochu načrtnutá aj Dark Tower) a celé sa to nesie v dynamickom, zaujímavom duchu, kde sa kladie dôraz na výrazné charaktery a atmosféru. Finále v hoteli Overlook je miestami až uspokojujúcu zimomriavkové. Inak chválim prevedenie a aj to čo z látky dokázal Flanagan spraviť. Poučil sa zo svojho kroku vedľa s Geraldovou hrou a vytvoril pamätné dielo ku ktorému sa budem s radosťou vracať. Máloktoré filmy majú toľko nápadov a tak presnú réžiu, kde všetko funguje tak ako má. Videl som DC a nenudil som sa ani na sekundu. Preto pálim plný počet. Po dlhom čase je to aj dobrá úloha pre Ewana McGregora. Veril som mu toho strápeného alkoholika všetkými desiatimi. Teraz už len zostáva zodpovedať otázku, do čoho sa Mike pustí nabudúce? ()

BoPo

Jedno veľké príjemné prekvapenie. Čakal som čistú ždímačku kultovky a dostal som skvelo fungujúci film. Kde začať? Ewan McGregor a Rebecca Ferguson tradične výborní, ale za mňa je hviezdou filmu Kyliegh Curran. Príbeh boduje svojou zmysluplnosťou. Nadväzuje na udalosti z Osvícení takým spôsobom, že si to užijú aj neznalci kultovky. Naopak fanúšikovia sa dočkajú rozvinutia samotnej podstaty. Dozviete sa, čo sa stalo s Dannym a hlavne oveľa viac o jeho dare/prekliatí. Na to všetko sa nabalí nové nebezpečie, ktoré spustí sled udalostí vedúcich až k ideálne premyslenému záveru (s veľkým nostalgickým efektom). Doktor Spánek mi priniesol zážitok ku ktorému nemám žiadne zásadné výhrady. Najviac som si užil spoločné scény Rose s Abrou, ktoré mali vždy vychytaný vizuál. K 5* dojmu veľa nechýbalo. Jeden z top filmov roka 2019. ()

GeusX

Velmi, velmi dobrá atmosféra. Na můj vkus až moc paranormálně psychologické. A taky dost dlouhé. Slabší 4* (viděl jsem: 1x cz) ()

Seabeast

Jedna z mála kvalitních Kingovek a řekl bych že nesmírně povedená! V první řadě mě nejvíc zaujal fakt, že navazuje jak na Kubrickovo "racionálnější" ztvárnění původního Osvícení, ale zároveň zachovává fantasknější Kingovo pojetí. Z Kubrickova Osvícení si dokonce vypůjčuje ikonické scénky a ve flashbackách se drží podoby hlavních postav. Nicméně knižní předloze je pak mnohem věrnější a vzdává mistrovi větší poctu, než tomu bylo u Kubricka. Ten zkrátka Osvícení překopal a udělal tak z příběhu úplně jinou verzi. Mně osobně se víc líbila kniha a z Kubrickova filmu jsem nikdy nebyl kdovíjak odvařený. I když se jedná o poctivou a vynikající filmařinu, zpětně po přečtení knihy jsem musel s hodnocením o hvězdu dolů. Doktor spánek jsem bohužel zatím nečetl, ale řekl bych, že se knihy drží více. Za druhé mě hodně potěšilo plně využité téma astrálního cestování, protože filmů s tímto fenomémem je jak šafránu. Celkově napětí se dalo doslova krájet a Ewan McŘehoř si syna šíblhého spisovatele střihl na jedničku. Jestli jste za poslední dobu postrádali nějaký šťavnatý horor, tak Doktor spánek je prvotřídním příkladem, že naděje umírá poslední. Ještě před návštěvou kina jsem měl malinko obavy, že se bude jednat o další zmršenou Kingovinu, ale chyba lávky! Satisfakce po všech směrech! ()

JohnCZ

Musím podotknout, že se mi původní film zas až tak nelíbil tím, jak nepříjemný, uřvaný a přehrávaný byl. Mike Flanagan už je ale poslední dobou žánrová jistota a k mému překvapení (knižní předlohu neznám) stvořil film, který sice na Kubrickovo Osvícení v důležitých bodech úzce navazuje, ale jako celek je to něco naprosto zcela jiného. V první řadě to není klasický horor, který chce děsit, ale spíš temný fantasy thriller, jenž dává dění v hotelu Overlook do kontextu nového fikčního světa, který je tímhle filmem představen v celé své velikosti. Tenhle svět mě do sebe na ty 3 hodiny naprosto vcucnul, ale nedal mi úplně všechny odpovědi a já chci prostě vědět víc. Pokud se vrátím k samotnému filmu, tak je to příjemná pocta původnímu dílu - ať už dějem, ale to má na svědomí autor předlohy, tak především vizuální estetikou, která odkazuje a mnohdy i kopíruje Kubrickovu adaptaci. Hvězdou večera je nečekaně Rebecca Ferguson, která jak je krásná, tak je i parádně děsivá a poměrně výrazně zastiňuje hlavní kladné postavy. ()

Chermy

Velice příjemné překvapení. Originální a skvěle natočené scifi/horor. Jen ten závěr mi úplně nesedl. ()

vurhor

Důstojné pokračování Kubrickova hrůzostrašného Osvícení. A už i docela chápu to vysoké hodnocení na čsfd, vzhledem k tomu, že horory obecně příliš kladně hodnocené nejsou, přišlo mi to pozoruhodný. Fígl je v tom, že Doktor Spánek zas až tak úplně hororem není. Jasně, je tam několik děsivých sekvencí, ale je to více ve stylu à la Stranger Things. Tudíž film diváka párkrát vyděsí nějaký tím hrůzným zjevením, ale obecně se moc bát nebude. Je to spíše takový mysteriózní thriller se značnou dávkou nadpřirozena, který skvěle pracuje s poetikou původního Osvícení, i přestože v některých částech (hlavně na konci) až moc využívá jeho děsivé motivy, což trochu ubírá na jejich tajemné hrůzostrašnosti. Prostě děs ze shnilé báby ve vaně vychází i z toho, že divák pořádně neví, co to má znamenat. Od druhé půlky film skvěle pracuje s napětím, přičemž samotný závěr dává Kubrickově klasice jedno velké úctyhodné přikývnutí. A musím říct, že Rebecca Ferguson, která hrála skvělou hlavní záporačku, je strašně zajímavý typ. A jsem rád, že od dob posledních Mission Impossiblů se vybarvuje čím dál víc. Na pokračování staršího kultovního filmu moc dobrý výkon. Průměrné 4* ()

corpsy

Mike Flanagan je schopný žánrový režisér, takže neviem, prečo to nevyšlo. Román od Stephena Kinga, je vždy zárukou kvality, takže v tom to asi nebude. Z pár scén zamrazí, ale strach, ktorý tento film mohol evokovať, a to počas celej svojej dĺžky, je minimálny. Buď toho malo byť viac, alebo menej, zrejme som mal zhliadnuť Director's cut. ()

berny2468

Pro mne velké překvapení, který mne od začátku do konce upoutal ke křeslu a vypustil až na konci. Už od začátku bravurně pokračuje tam, kde Osvícení skončilo a skvěle rozvíjí postavy i příběh a přitom několikrát skvěle odkazuje na první díl. Samozřejmě že Kubrickovo Osvícení je naprosto jinde a překonat ho dle mého nelze, ale Mike Flanagan uspěl na výbornou. Absolutně nijak nevykrádá, ale jde si svojí cestou, aniž by hanil první díl, ba naopak. Velké plus je pomalé tempo, kde má vše svůj čas a přesto film utekl jako voda. Nesnaží se strašit lacinými lekačkami, avšak pouze jen atmosférou, která Osvícení ostudu zdaleka nedělá. Velká opora také ve skvělých hercích. Ano Mcgregor skvělý, ale hlavním tahounem za mě opět charismatická Rebecca Ferguson, což byl záporák přesně takový jaký má být. Od úvodu po skvostný konec v Overlooku plný skvělých odkazů, kdy vidění prvního filmu k tomu si film užít nejvíce rozhodně nezbytný, avšak i tak lze tento film brát jako sám o sobě stojící a to je úspěch, kterému jsem nevěřil. Všem fanouškům Osvícení (což by dle mého měli být všichni, kteří Osvícení viděli, neboť je to pro mne nejlepší horor všech dob) nemohu jinak než doporučit, avšak i neznalý prvního dílu si film může užít, avšak naštěstí to neni typický horor dnešního typu. Bohudík....85%. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů