Predátor

• Československo

Predátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 1987, 107 min

Jeden z filmů na kterých jsem vyrůstal. Úchvatná atmosféra umocněná Silvestriho hudbou, neviditelný, tajemný a lstivý nepřítel a tým vojáků vedených Arnoldem Schwarzeneggerem, který byl v roce 1987 v nejlepších letech (no já vlastně taky ;). Klasika. Dodnes mám ještě schovanou kazetu s německým dabingem a českým simultánním překladem.(27.9.2006)

Hudba jak z pera Arama Chačaturjana, ale když k tomu přidáte džungli, všelijak zbarvený Khméry, tajemného zabijáka z kosmu a partičku testosteronových vojenských gum, dostanete story, které vezme za srdce každého kluka. Právem se to stalo kultem a předlohou mnohých pokračování a nástaveb, kombinací a zpracování v dalších mediích (např. komiks, PC hra). Tehdy poprvé, v postokomunistickém kině Alfa (dříve Karpinsk, a kolují dohady, že v určitém mezidobí se dokonce jmenovalo Čalfa), mě sebrala ta atmosféra neviditelného nebezpečí, kterému podlehnou i ti nejostřejší chlapi planety s Mr. Universe v čele. Protože jsem do té doby viděl pouze Kauza Králík a Zítra to roztočíme, drahoušku, byl jsem plně paralyzován a ani raději nemrkal, abych nepřišel ani o jeden bombastický záběr. Dodnes v suchých letních obdobích prakticky nevidím. U finálního souboje člověk vs. predátor jsem už jen mírně fibriloval v extázi, v jaké takový kluk může být. Kdykoliv si Predátora pustím, obklopí mě jakési fluidum obrovské nostalgie a takové to pálení na břiše, jako když se zamiluješ. Mnozí ten pocit určitě znají. Hrdě si tento snímek dávám do topky, abych mohl světu vykřičet svou lásku.(16.5.2013)

Co mám napsat, když už se tu veškerá chvála vyskytuje ve všech možných a sebelepších obměnách? Myslím, že když to shrnu do 3 slov, tak nic nepokazím! A ta slova? KLASIKA, NÁŘEZ, BRAVO! Snad bych ještě mohl připojit větu: "Arnie v obdivuhodné, úžasné a dokonalé formě". Tvůrcům se bravurně podařilo vykreslit narůstající strach "supermanů" z budoucnosti v pekelné džungli, do níž bych se osobně bez doprovodu Dutche Schaefera a Johna Ramba nevydal.(10.11.2006)

Kdo jiný, než nezničitelný Terminátor by se dokázal sám postavit proti tomu nejsilnějšímu, nejoriginálnějšímu a nejlepšímu mimozemskému frajerovi, jaký kdy existoval? Ano, samozřejmě spolu s Vetřelcem, který je také právoplatným králem žánru. Jenže Predátor mi vždycky přišel více stylovější, kultivovanější a inteligentnější:) Nadpozemská akční legenda vs. dokonale vybavený mimozemský lovec se stylovými dredy. V tomto příběhu musí Arnie uprostřed tropické džungle čelit tomu nejhoršímu nepříteli ze všech. Predátora mám ze všech jeho filmů asi nejraději. Tento dokonalý kousek je excelentním spojením zajímavého námětu, výborného scénáře, napěchovaného hláškami, dynamického, napínavého děje a skvělé bandy herců a jejich postav. Dutch, Dillon, Blain, Mac, Hawkins, Poncho a Billy. Na vrcholu toho všeho však stojí dva géniové. Stan Winston a jeho legendární, dokonalá a fascinující maska lovce z vesmíru, pod níž se skrývá Kevin Peter Hall, a Alan Silvestri a jeho fenomenální "Jungle Trek" hudba, která dává filmu ten dokonalý a nezapomenutelný rozměr. "Ty máš ale pěknou držku.", "Nemám čas krvácet.", "Nějakej parchant jim řek, že seš nejlepší.", "Není zač."(1.1.2006)

RETRO Potřebujeme ty nejlepší. Proto jsi tady…. Po letech jsem se vrátil do časů, kdy se s Predátorem ještě nerval Vetřelec, ale Arnold. A je to příjemné ohlédnutí. Spolu s Komandem bych to viděl na základ dobrého akčního filmu. Hustý ,,béčkový“ hlášky a Predátorův ohňostroj na závěr – P A R Á D A! P.S. dřív bych dal ****, dnes dávám 5.(19.7.2005)

• - Pesnička z vrtuľníku je "Long Tally Sally" od Little Richarda. (Dexter666)

• - Arnold Schwarzenegger dostal nabídku na roli v druhém pokračování (1990), ovšem dle něj nestál scénář za nic, a tak nabídku odmítl. "Nikdo nestojí o to, koukat na Predátory, jak řádí v ulicích města. Tady už máme svoje 'predátory'," uvedl ke svému postoji. (Lucasion)

• - Prvá verzia vesmírneho monštra bola viac smiešna ako hrozivá. Vyzerala ako človek s kačacou hlavou v obleku z jašteričej kože. Konkurenčná firma Stana Winstona pýtala iba polovicu toho, čo on, preto dostala zelenú. Predátora hral Jean-Claude Van Damme, ktorý sa neustále na niečo sťažoval. Nakoniec sa producenti rozhodli najať Winstona, aby to vesmírne monštrum celé prerobil a scény sa točili nanovo. (gogo76)