Predátor

• Československo

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

John McTiernan skvěle vykresluje strach z neznámého nebezpečí. I scéna zmasakrování tábora, ač mě moc nebere,, tu má své místo - divák je překvapený, že i taková banda supermanů, která si hravě poradí s přesilou žoldáků, se musí sklonit před tajemným zlem. A závěr - Arnold s prostředky lovce doby kamenné bojující proti silnějšímu predátorovi - je lahůdka. Společně s Barbarem Conanem nejlepší Arnoldův film.(15.7.2002)

Když může krvácet, může i umřít. Myslím, že toto ani nepotrebuje komentár. Jeden z mala sci-fi hororov, ktoré máju tu správnu atmosféru akú ma horor mať. A správnych zabijakov. Sympatické komando proti 2 metrovému neviditeľnému zabijackému monštru, ktoré číha na každom kroku (alebo na každou strome to už je na vás). Výborný vzhľad Predatora (Winston dizajn, Cameron klepetá), super prostredie dusnej džungle, fajnový scenár a dialogy (Si raněnej, vždyť vykrvácíš. Nemám čas krvácet.), dobrý vyber hercov (Weathers, Ventura, Duke) geniálna hudba (Silvestri) a atmosféra, to sú predovšetkým silné stránky Predatora. Arnieho asi najťažší filmový protivník! V dnešnej dobe nezabudnuteľná klasika a jeden s Top akčných sci-fi filmov, ktoré ja osobne milujem do dnes. Obľúbené soundtracky: Main Title, Jungle Trek, Goodbye,Predator Unmasked, Bad Idea, The Trap. Dillone! Ty parchante! Co je to s tebou? U CIA teď brousíš tužky? 100% - 5*(18.10.2009)

Po nějakých deseti letech jsem si Predátora pustil znovu. Bez přehánění můžu zkonstatovat, že ten film je dokonalejší, než jsem si myslel. Parta ostrých žoldáků, na něž si uspořádá hon jeden mimozemský lovec lebek i po těch letech uchvacuje perfektní atmosférou, která těží především s plíživé voyeurské kamery a Silvestriho nervózní hudby. Nad tím vším drží pevnou ruku režisér McTiernan, který v 80. letech patřil v akčním žánru k absolutní špičce… a v devadesátých letech se zbláznil.(5.8.2009)

Soundtrack Alan Silvestri: 1. 20th Century Fox Fanfare [0:25] ,2. Main Title [3:51] ,3. Something Else [3:34] ,4. Cut'em Down [1:58] ,5. Payback Time [2:08] ,6. The Truck [4:22] ,7. Jungle Trek [1:48] ,8. The Girl's Escape [5:59] ,9. Blaine's Death [2:47] ,10. He's My Friend [1:25] ,11. We're All Gonna Die [3:32] ,12. Building a Trap [3:02] ,13. The Waiting [3:27] ,14. The Hunt is On [4:52] ,15. Dillon is Disarmed [2:06] ,16. Billy Stands Alone [2:34] ,17. Battle Plans [9:25] ,18. Wounded Predator [4:13] ,19. Hand to Hand Combat [3:12] ,20. Predator's Big Finish [3:42] ,21. The Rescue and End Credits [4:45],(14.5.2011)

Nechte si nachystat specialitky ve velmi kvalitním porcelánu, nějaký kaviár s lahodným Martini, protože začíná akční podívaná, která zaslouží velký potlesk. Pro mě jde McTiernanovo řemeslo stále napřed a nikdy se na něho nezapomene. Tenhle film patří mezi nejkultovnější ve svém žánru a Scottův Vetřelec se musí pořádně dívat, kam šlape. Arnoldova elitní skupina s hereckými esy v prostředí deštných pralesů s neznámým mimozemským lovcem nezná hluchý místa a kulky se odrážejí od našich zdí s napínavostí a výbuchů všude kolem nás. Nezavřeme pusu po celých 100 minut v doprovodu s vynikající hudbou Alana Silvestriho, který je ve výborné formě. Nejakčnější špička 80. let.(11.2.2012)

• - V některých zemích byla reklama na tento film pojata netradičně. Její moto bylo "Tentokrát bude Arnold kořistí" a fungovalo to. Diváci chtěli vidět, před kým bude Arnold muset utíkat. (Roobs)

• - Shane Black nenáviděl brýle, které jako Hawkins musel nosit. Původně chtěl balistické brýle, které nosí vojáci, ale režisér trval na tom, aby vypadal co nejvíc "divně". (Langy10)

• - Nôž, ktorý používa Dutch (Arnold Schwarzenegger) navrhol a vyrobil Jack W. Crain, rovnako ako pre film Komando (1985), kde taktiež stvárnil hlavnú úlohu Arnold Schwarzenegger. (Odpocivadlo)