Predátor

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

• gudaulin

Výrazně nadhodnocený snímek, který těží z nostalgie a věku uživatelů serveru. Špičce žánru se neblíží ani omylem. Je doslova ztělesněním žánrových klišé a kromě akce nabízí jen exotiku středoamerické džungle. Jednoduchý příběh, postavy, které vzhledem k požadavkům scénáře nemusí hrát, protože se stačí tvářit sveřepě a zběsile kolem sebe střílet. Spousta hloupostí - jeden z žoldnéřů třímá v ruce kulomet, který se montuje na podvozek letadel a váží tolik, že kdybych ho měl v extrémních podmínkách džungle se stoprocentní vlhkostí vláčet, nečekal bych na predátora a skoncoval bych s tím sám. (Asi po pěti minutách.) Nijak zvlášť objevná režie, nicméně McTiernan drží úroveň - v rámci žánru se najdou pochopitelně nesrovnatelně horší kousky. Dal bych i tři hvězdičky, třebaže nejsem fanouškem žánru, ale ta politická předehra, kdy americké komando bojuje proti zlým partyzánům, byla jednoduše řečeno nechutná. Politická realita střední Ameriky v 80. letech vypadala přesně opačně - americká vláda podporovala kdejaký diktátorský šmejd.. Celkový dojem: 45 %.(13.1.2009)

Vlajková loď svého žánru s atmosférou hustou jako samotná džungle, kde vesmírný lovec v souboji s guvernérem sklízí veškeré mé sympatie. „Tam v džungli na nás něco čeká a není to člověk. Všechny to zabije..“ Pokud toto pronese stopař Billy, zrovna si lehněte do US Army khaki pytle na mrtvoly a nechte zatáhnout zip zvenčí.(29.8.2008)

Poprvé když jsem ten film viděl, bylo mi kolem deseti a totálně mě to odrovnalo. Něco tak děsivého jsem nikdy nečekal a pár let to ve mně zůstalo zaseknuto, neřekl bych že bych se toho zpětně bál, spíš jsem nemohl zapomenout na to, co se ve filmu všechno odehrálo a jak jsem u toho nemohl popadnout dech. Ten film jednoduše zůstane jedním z těch nejlepších, ale především nejsilnějších filmových zážitků, co jsem kdy zažil. Arnie a jeho banda v džungli proti neznámému monstru z kosmu. Bomba. Největší nážezZ! Geniální atmosféra! Postupem času, kdy se počet zhlédnutí značně zvýšil, film samozřejmě omrzel, ale pořád je to krutá a napínavá jízda, která navěky zůstane tím, čím je. Také vynikající hudba si zaslouží vyzdvihnout. Kéž by někdy vzniknul podobný film, pochybuju... 100%(23.12.2007)

Niektoré filmy boli priam predurčené stať sa kultom a Predátor je jednoznačne jedným z nich, určite je to jeden z najzásadnejších filmov osemdesiatych rokov. Po votrelcovi je tu ďalší prvotriedny zabijak z vesmíru, ale s úplne iným univerzom, vzhľadom a bojovými schopnosťami, pričom práve Predátora som mal vždy radšej a hlavne v tomto prvom diely, v ktorom je to tajomná hrozba, ktorej tajomstvá sa len postupne odhaľujú. Väčšinu filmu by som kľudne označil za žánrovo dokonalú a plnú mojich obľúbených prvkov, hlavne kombinácia špeciálneho komanda, džungle a samozrejme mimozemšťana na love. Dej je samozrejme trochu priamočiary, ale tu ani nič iné chcieť nemôžem a ani nechcem, tu len jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a výborné je úplne všetko, nielen tie zásadné scény, ale aj dialógy vojakov alebo obyčajné plíženie v džungli majú neopakovateľné čaro. Dokonca by som možno povedal, že tajomná atmosféra prvej polovice si ma získala ešte viac, než samotné likdidácie a aj scény, ako pozorovanie stromu si skutočne užívam. Ale prakticky celý film je prvotriedny, trochu problém mám len so záverečnou fázou. Tá síce tiež obsahuje plno výborných momentov, ale vzhľadom na predchádzajúci priebeh filmu ma tento vyrovnaný stret dvoch lovcov už tak nebavil. Určite tu musím pochváliť obsadenie, v ktorom sa zišlo plno známych tvárí osemdesiatych rokov, akčná ikona Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Bill Duke, Jesse Ventura alebo aj stopár Sonny Landham vytvorili jednu z najlepších filmových vojenských jednotiek vôbec, chémia medzi nimi funguje bezchybne. Akčno-hororová zložka tiež sklamať nemôže, plnohodnotná akčná scéna je tu vlastne len jedna, úvodné vyčistenie tábora, ktoré je perfektné, ale inak aj na všetky tie strety s predátorom je radosť pozerať. Atmosféra je dokonalá a o napätie nie je núdza. John McTiernan tu rovnako odviedol prvotriednu prácu, perfektná vizuálna stránka a spomínaná atmosféra podporená výbornou hudbou. Takže tu skutočne môžem trochu vytknúť len tú záverečnú fázu, ktorá za zvyškom filmu predsa len zaostáva, ale inak o plnom hodnotení nemôže byť pochýb, Predátor je jedna z najväčších klasík nielen osemdesiatych rokov, na ktorú sa dá pozerať prakticky stále. 88%(18.7.2007)

Kdo jiný, než nezničitelný Terminátor by se dokázal sám postavit proti tomu nejsilnějšímu, nejoriginálnějšímu a nejlepšímu mimozemskému frajerovi, jaký kdy existoval? Ano, samozřejmě spolu s Vetřelcem, který je také právoplatným králem žánru. Jenže Predátor mi vždycky přišel více stylovější, kultivovanější a inteligentnější:) Nadpozemská akční legenda vs. dokonale vybavený mimozemský lovec se stylovými dredy. V tomto příběhu musí Arnie uprostřed tropické džungle čelit tomu nejhoršímu nepříteli ze všech. Predátora mám ze všech jeho filmů asi nejraději. Tento dokonalý kousek je excelentním spojením zajímavého námětu, výborného scénáře, napěchovaného hláškami, dynamického, napínavého děje a skvělé bandy herců a jejich postav. Dutch, Dillon, Blain, Mac, Hawkins, Poncho a Billy. Na vrcholu toho všeho však stojí dva géniové. Stan Winston a jeho legendární, dokonalá a fascinující maska lovce z vesmíru, pod níž se skrývá Kevin Peter Hall, a Alan Silvestri a jeho fenomenální "Jungle Trek" hudba, která dává filmu ten dokonalý a nezapomenutelný rozměr. "Ty máš ale pěknou držku.", "Nemám čas krvácet.", "Nějakej parchant jim řek, že seš nejlepší.", "Není zač."(1.1.2006)

• - Studio dlouho váhalo, kterému režisérovi projekt svěřit. Schwarzenegger však nedlouho před natáčením zhlédl snímek Kočovníci smrti (1986), který režíroval John McTiernan a právě jeho doporučil. Svou volbu odůvodnil tím, že když McTiernan v tak levném filmu dokázal od první do poslední minuty udržet diváky v napětí, tak to zvládne i ve filmu s rozpočtem desetkrát větším. Tato volba se nakonec ukázala jako trefa do černého. (ClintEastwood)

• - Po útěku před Predátorem Dutch (Arnold Schwarzenegger) vylézá z vody a vyčerpaný pokládá levou část obličeje do bahna. Vzápětí do vody skáče Predátor, Dutch se na něj otáčí, avšak onu část obličeje od bahna nemá, kdežto po doplazení se ke kořenům znovu ano. (Armin82)

• - Některé prameny uvádí, že částečnou inspirací k námětu posloužila vyprávění amerických vojáků, které během války ve Vietnamu ohrožovali lidoopi. Dalším zdrojem inspirace mají být vietnamský legendární hominid Tokem, který během války ve Vietnamu v pralesích údajně povraždil desítky, možná i stovky Američanů. Utrhl jim hlavu, kterou si následovně ponechal, čímž si vysloužil pojmenování "Lovec lebek". (Andy.)