Predátor

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

• gudaulin

Výrazně nadhodnocený snímek, který těží z nostalgie a věku uživatelů serveru. Špičce žánru se neblíží ani omylem. Je doslova ztělesněním žánrových klišé a kromě akce nabízí jen exotiku středoamerické džungle. Jednoduchý příběh, postavy, které vzhledem k požadavkům scénáře nemusí hrát, protože se stačí tvářit sveřepě a zběsile kolem sebe střílet. Spousta hloupostí - jeden z žoldnéřů třímá v ruce kulomet, který se montuje na podvozek letadel a váží tolik, že kdybych ho měl v extrémních podmínkách džungle se stoprocentní vlhkostí vláčet, nečekal bych na predátora a skoncoval bych s tím sám. (Asi po pěti minutách.) Nijak zvlášť objevná režie, nicméně McTiernan drží úroveň - v rámci žánru se najdou pochopitelně nesrovnatelně horší kousky. Dal bych i tři hvězdičky, třebaže nejsem fanouškem žánru, ale ta politická předehra, kdy americké komando bojuje proti zlým partyzánům, byla jednoduše řečeno nechutná. Politická realita střední Ameriky v 80. letech vypadala přesně opačně - americká vláda podporovala kdejaký diktátorský šmejd.. Celkový dojem: 45 %.(13.1.2009)

Niektoré filmy boli priam predurčené stať sa kultom a Predátor je jednoznačne jedným z nich, určite je to jeden z najzásadnejších filmov osemdesiatych rokov. Po votrelcovi je tu ďalší prvotriedny zabijak z vesmíru, ale s úplne iným univerzom, vzhľadom a bojovými schopnosťami, pričom práve Predátora som mal vždy radšej a hlavne v tomto prvom diely, v ktorom je to tajomná hrozba, ktorej tajomstvá sa len postupne odhaľujú. Väčšinu filmu by som kľudne označil za žánrovo dokonalú a plnú mojich obľúbených prvkov, hlavne kombinácia špeciálneho komanda, džungle a samozrejme mimozemšťana na love. Dej je samozrejme trochu priamočiary, ale tu ani nič iné chcieť nemôžem a ani nechcem, tu len jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a výborné je úplne všetko, nielen tie zásadné scény, ale aj dialógy vojakov alebo obyčajné plíženie v džungli majú neopakovateľné čaro. Dokonca by som možno povedal, že tajomná atmosféra prvej polovice si ma získala ešte viac, než samotné likdidácie a aj scény, ako pozorovanie stromu si skutočne užívam. Ale prakticky celý film je prvotriedny, trochu problém mám len so záverečnou fázou. Tá síce tiež obsahuje plno výborných momentov, ale vzhľadom na predchádzajúci priebeh filmu ma tento vyrovnaný stret dvoch lovcov už tak nebavil. Určite tu musím pochváliť obsadenie, v ktorom sa zišlo plno známych tvárí osemdesiatych rokov, akčná ikona Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Bill Duke, Jesse Ventura alebo aj stopár Sonny Landham vytvorili jednu z najlepších filmových vojenských jednotiek vôbec, chémia medzi nimi funguje bezchybne. Akčno-hororová zložka tiež sklamať nemôže, plnohodnotná akčná scéna je tu vlastne len jedna, úvodné vyčistenie tábora, ktoré je perfektné, ale inak aj na všetky tie strety s predátorom je radosť pozerať. Atmosféra je dokonalá a o napätie nie je núdza. John McTiernan tu rovnako odviedol prvotriednu prácu, perfektná vizuálna stránka a spomínaná atmosféra podporená výbornou hudbou. Takže tu skutočne môžem trochu vytknúť len tú záverečnú fázu, ktorá za zvyškom filmu predsa len zaostáva, ale inak o plnom hodnotení nemôže byť pochýb, Predátor je jedna z najväčších klasík nielen osemdesiatych rokov, na ktorú sa dá pozerať prakticky stále. 88%(18.7.2007)

Soundtrack Alan Silvestri: 1. 20th Century Fox Fanfare [0:25] ,2. Main Title [3:51] ,3. Something Else [3:34] ,4. Cut'em Down [1:58] ,5. Payback Time [2:08] ,6. The Truck [4:22] ,7. Jungle Trek [1:48] ,8. The Girl's Escape [5:59] ,9. Blaine's Death [2:47] ,10. He's My Friend [1:25] ,11. We're All Gonna Die [3:32] ,12. Building a Trap [3:02] ,13. The Waiting [3:27] ,14. The Hunt is On [4:52] ,15. Dillon is Disarmed [2:06] ,16. Billy Stands Alone [2:34] ,17. Battle Plans [9:25] ,18. Wounded Predator [4:13] ,19. Hand to Hand Combat [3:12] ,20. Predator's Big Finish [3:42] ,21. The Rescue and End Credits [4:45],(14.5.2011)

Řekněte přede mnou "Akční film" a já nejspíš odpovím "Predátor". Od začátku do konce tahle věc šlape pekelnou rychlostí a nepovolí ani na chvíli. Režie, realisticky pojatá akce, vymakaná Silvestriho hudba a prostředí džungle, v níž máte pocit, že něco číhá za každou druhou liánou. I když znám Predátora nazpaměť, vždycky se na něj s chutí podívám znovu.(14.6.2009)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Těžká písemka. I Arnie měl s Predátorem problém...Trailer: http://www.csfd.cz/film/6648-predator-predator/videa/(27.12.2008)

• - Predátor měl být původně drobnější a především menší postavy, kterou mohl hrát Jean-Claude van Damme a měl lovit v ninja stylu. (Danny F.)

• - V záběru, kdy Arnold utíká před Predátorem a chce skočit na větev, je její konec zahnutý. V dalším záběru je větev úplně rovná. (POciSEM)

• - Ve scéně, kdy predátor Dutchovi (Arnold Schwarzenegger) doslova „přišpendlí“ hlavu k pařezu, je možné si všimnout, že predátorovo kopí změní rozpětí bodců, aby krk objalo. (Armin82)