Epizody(6)

Staré hříchy vrhají dlouhé stíny... Šestidílná série River, kterou pro britskou BBC natočila produkční společnost Kudos, vznikla podle původního námětu a scénáře Abi Morganové, uznávané britské dramatičky a scenáristky, jejíž jméno najdeme mimo jiné pod ceněnými filmy Stud (2011), Železná lady (2011), Sufražetka (2015) či úspěšným televizním projektem Hodinka (2011–2012). Protagonistou série je detektiv londýnské Metropolitní policie John River, vynikající policista a zároveň psychicky křehký člověk, který se nedokáže mentálně odpoutat od obětí vražd, jež vyšetřuje. Série, která sklidila příznivý ohlas u kritiky u i diváků, kombinuje žánr krimi s prvky psychologického dramatu a kromě samotného vyšetřování nabízí zamyšlení nad otázkami lidské osamělosti, vyrovnávání se se ztrátou a duševního zdraví. V titulní roli podává fantastický výkon hvězdný Stellan Skarsgard (Prolomit vlny, Dobrý Will Hunting, Melancholie), jemuž více než zdatně sekundují Nicola Walkerová (MI5, Komplicové, Luther), Adeel Akhtar (Čtyři lvi) či Lesley Manvilleová (Tajnosti a lži, Všechno nebo nic, Další rok), která byla za svůj výkon nominovaná na cenu BAFTA. (Česká televize)

Mlle

Majstrštyk. Podruhé ještě lepší, potřetí ještě lepší… A tak dále! Výjimečně hluboká deprese z velmi přímočaře zpředmětněného Londýna a moderní metropole obecně v tom nejhorším, čím člověka obklopuje (pro směřování příběhů všech postav i samotnou podstatu typů výzev dále formujících jejich charaktery velmi zásadní), nakonec ustupuje dynamicky se proměňujícímu tajemství zápletky, které je zároveň tajemstvím samotné Stevie. Kým a čím byla a jak to tedy bylo – spletl se River ve svém jediném příteli? Miloval celý život někoho, koho neznal? Ačkoli mrtvá, teprve pak by pro něj přestala existovat, tak jako většina lidí, kteří jej obklopují – plytcí lidé, falešní lidé… všude okolo se svými malými a většími podvůdky a všedními starostmi daleko od jeho světa, a v překvapivě ostrém kontrastu svěží soudržnost a poctivost somálských přistěhovalců, kteří taky příznačně obývají tu výspu, jež je ovšem jedinou dýchatelnou a příjemně působící částí Londýna, zatímco v Riverově každodennosti v centru: „nejsou žádné stromy, není kyslík, není vzduch.“ Co mě zaujalo: V jednom rozhovoru jsem se dočetla, že Stellan Skarsgård přesně netuší, proč se jeho postava nemohla po hlavě nekomplikovaně vrhnout do vztahu se Stevie, proč nemohl udělat první krok. Doufám, že si k jeho chápání postavy ještě někde něco přečtu, protože jinak by pro mě bylo dost záhadou, jak mohl svou postavu přesto ztvárnit tak dokonale (docela obyčejný důvod byl v jeho dětství ve vztahu s matkou, jak už to bývá). Výsledek: Miluji dokonce i tu Tinu Charles, která mi na začátku prvního dílu ve scéně v autě lezla tak na nervy :) A ano, „there should be more than one word for love,“ definitely. ♥ ()

bllm

Tak tohle se jednoznačně podařilo. Absolutně mě nenapadá, co by se dalo vytknout. Naprosto perfektní SuperStellan, i ostatní herci na jedničku. Taky jsem ráda, že jsem zase po nějaké době objevila detektivku s v podstatě celkem obyčejnou, i když trochu zapeklitou, vraždou - žádní geniální sérioví vrazi, mezinárodní fantasmagorická spiknutí atd. ()

warrenur

Stellan v seriali akoby sitom na mieru. Tu jeho rozpoltenost a chaos v mysli som mu uveril. Myslim, ze vacsina inych, i rovnako kvalitnych hercov, by mi prisla v tejto polohe dokonca smiesna. Nie je tomu tak v tomto kusku. Naviac, i detektivna linia ma nieco do seba. Moze byt. Slusna zalezitost. Odporucam. ()

zahadum

Neviem ako sa presne postaviť k seriálu kde detektívovi vyšetriť vraždu pomáha - halucinácia. Bolo to rušivé keďže vyšetrovanie bolo často len mix bludov, halucinácii a súkromných problémov detektíva Rivera ( skvelý Skarsgard ! ) Posledné dve epizódy ako tak spĺňajú kritérium slova - detektívka. Nevravím, že to bolo zlé, páchateľ vraždy bolo veľké prekvapenie aj okolnosti okolo záveru. Len mi to prišlo veľmi depresívne a miestami do krajnosti vedená psychologická dráma. Niekto tu písal mysteriózny krimi seriál ? Čo preboha bolo na tom mysteriózne ? Skoro celoživotná psychická choroba detektíva Rivera ktorá mu plietla hlavu. Nič mysteriózne!. 60 % ()

Raziel_cz

Stellan Skarsgård je vždycky boží, ale myslím, že můžu s klidem v srdci říct, že s Riverem to dotáhl ještě o úroveň výš. Těžko si na jeho místě představit někoho jiného, tohle byla trefa do černého a právě díky jeho minimalismu, letmým úsměvům, srdečným i devastujícím dialogům s mrtvou parťačkou a ve vrcholech potom zuřivým výbuchům vzteku je tenhle seriál tak emočně strhující. Přesně ta melancholie a depka a originální nápady, které bych tolik čekal od severských kriminálek, a které mi často upřou. Nejlepší, co nám nordic noir dal, jsou jeho britské mutace. Broadchurch, Luther, The Driver... A nejlepší z nich je právě River. Seriálový majstrštyk. ()

Rockerman

Švédové mají Sagu Norén, podivínku stiženou Aspergovým syndromem, ale jinak skvělou kriminalistku a Britové mají Johna Rivera, podivína, který mluví s osobami, které vidí jen on, ale také je špičkovým detektivem. Po třech zhlédnutých částech bych už mohl směle hodnotit, ale ještě počkám, jestli dám čtyři nebo pět hvězd. Těch halucinací je na mne trochu příliš. River se pohybuje od vidiny k vidině a mnohdy ztrácí pojem, co vidí jen on a co je realita, ikdyž to mistrně předstírá. Příběh je však natolik zajímavý, že plný počet hvězd nevylučuji. Je fajn, že nosný příběh se prolíná celým seriálem a v každém dílu je ještě jeden minipřípad, který River řeší. Tak od čtvrté části se pátrá výhradně po vrahovi Stevie. Při šestce jsem ani nedýchal a o páté hvězdě bylo rozhodnuto! Excelentní Stellan, stejně jako celá série. ()

DAPDO

Hodně zvláštní seriál. Hlavní hrdina je divnej pavouk, neustále mluví s mrtvými, kteří se mu zjevují, díky tomu ho mají všichni za blázna, přesto pořád pracuje u policie a snaží se vypátrat vraha své kolegyně. Mě to prostě neoslovilo. Neodvážím se nazvat tenhle seriál ani jako krimi. Obdiv si zaslouží představitel hlavní role, kterej policajta podivína zahrál výborně. ()

Veronica27

Pro lásku by mělo být, více než jedno slovo.Viděl jsem lásku, která zabíjí a lásku, která zachraňuje.Viděl jsem lásku, která věří ve vinu a lásku, která zachraňuje pozůstalé. Co uděláme pro lásku ? Dokonce pro ní zemřeme.Za Stellana plný počet bodů, je to prostě eso."I Love To Love" - tohle mi bude v uších znít ještě dlouho. ()

Franc1s

Opět pecka, na kterou se nezapomíná. Anglie umí, ještě kor s hercem Skarsgårdem. Dvě minuty sledování a pak otevřená huba. Potom trošku vysvětlování, děj a tak a jsi v obraze. Jenom si myslíš, že jsi v obraze.... Nechci nic prozdradit, takže kdo má rád kriminálky a nejen to, třeba mluvení s mrtvými. Jen ať kouká, 6 dílů je nic a opravdu na vraha si počkáš až do konce....Doufám že klapne ta další série... Jen to finále bylo moc dlouhé, alee i tak 9,5/10! Spokojenost ()

DavidWebb

Aké milé, vskutku, že keď už vymieranie ľudí nejde tak rýchlo pomocou otráveného jedla, vody, vzduchu a vojen, tak je tu ešte televízia, ktorá pomôže všetkým ešte nerozhodnutým, potencionálnym samovrahom sa konečne rozhúpať a streliť si tú zasranú guľku do hlavy. Fantastický Skarsgård spolu s hudbou vás totiž počas sledovania tejto zvizualizovanej melancholickej depky donútia pomaly si na stehnách začať šúľať vlákno, z ktorého si v priebehu ďalších častí upletiete povraz, aby ste si ho na konci mohli navliecť na hlavu a s úplne pokojným výrazom na tvári v očakávaní niečoho ďaleko lepšieho, než je to, čo je v tomto patetickom, nespravodlivom a smutnom matrixe, si bez váhania podkopnete taburet (každý podľa možností, tí menej majetní aj polorozpadnutú stoličku). Bez ohľadu nato, že mnoho divákov má podobný štýl medzi svojimi obľúbenými - niečo tam chýba. Cieľ. Ten akoby bol nepodstatný, skoro až prekážajúci. Je to iba cesta, cesta ktorá bola taká pekná napr. vo Wallanderovi ale tam bol omnoho jasnejší a zaujímavejší cieľ - uzavrieť v každej časti prípad. A to je to, čo tu chýba a zato hviezda dole. ()

iz67

Taková věc, kdy nevím, co dát. Ta hlavní linka vrcholí docela slabě, přitom jsem se těžko utrhaval. Skarsgaard je ze začátku depresivní k nevydrzeni. Ale je tam spouta fajn věcí, které stojí za to : normálnost (?!), migranti x domácí populace, schopnost znát své blízké, ztráty.. I když nakonec si nejsem jistý, tak nelituju, že jsem viděl. ()

soviczka

In this world you have to be able to nod and smile and drink a pint and say "How was your day?" In this world no one can be different or strange. Or damaged. Or they lock you up. So what do I do?... Dokonalé. Depresivní. A děsivé. River asi z hlavy hned tak nedostanu... I love to dance... ()

ostravak30

V minulosti byly na naše obrazovky servírovány britské seriály jeden lepší než druhý. River se mi ale pozdával jen tak napůl. Seriál sledovala kriminalistu, který vyšetřuje smrt své kolegyně s níž se neumí smířit. Právě ta se mu objevuje jako mrtvá a není jediná. Psychologická stránka Rivera byla výborná se skvělým výkonem Stellana  Skarsgårda. Samotný případ a to jak byl rozvleklý a jak se opakovaly pořád tytéž motivy jsou ale věcí druhou. River je opravdu hodnotná a dobrá studie do duše osamělého člověka, který miloval, ale nikdy nevyslovil. Na druhé straně to není dobrý krimiseriál a v půlce čtvrtého dílu jsem měl silný pocit, že děj nejde dopředu a navíc se ti z druhého břehu začínají opakovat. To rozhodně nic ale nemění na tom, že bych si to dal znovu. Londýn je zde zobrazen ve velmi syrové podobě. ()

papilon395

"Jsem dobrý detektiv, ale v tomhle světě to nestačí." Postava Johna Rivera ve skvělém podání Stellana Skarsgärda je hlavní devizou tohoto vrstevnatého příběhu. První linií je snaha najít vraha jeho parťačky Stevie. Současně sledujeme Riverovy psychózy v podobě hovorů se ztělesněním již nežijících postav (nebo těch na pokraji smrti). A další linkou, kolem které se točí vyšetřování, je prostředí imigrantů, snažících se najít uplatnění a výdělek v Londýně. Co všechno musí přimět vysokoškolsky vzdělaného Somálce se 4 dětmi, aby opustil rodinu a živil se v daleké Evropě mytím nádobí? Během epizod vyslechneme hodně úvah o životě a vztazích. A pomalými kroky odhalujeme informace o Stevie a okolnostech její smrti. Můj dojem: Výborná střední část, ve které se už dají vytušit obrysy a viníci. Samotný závěr nepřekvapí a finále je zbytečně protahované a pompézní. ()

jfaba

Něco jako Šestý smysl (jen mě nekamenujte, píšu tam NĚCO), ale v lepším a skvěle natočeném seriálku o šesti dílech. Vynikající role pro Skarsgårda, a neméně skvělou Nicolu Walker. Hlavně ve chvílích, kdy zpívá! Úžasné! Perfektní myšlenky, které se díly hemží, z něj dělají jeden z nej, co jsem v poslední době viděl. ()

Rian_witcher

Pokud přistoupíte na to že Britové mohou zaměstnávat psychicky nemocného a nestabilního detektiva s návaly vzteku, přidejte si *. Já tohle bohužel až tak moc nedokázal přijmout, ale celkově to jako mysteriózní krimi ušlo... ()

hony23

Zajímavý příběh policisty, který vyšetřuje vraždu své parťačky a odhaluje děsivé tajemství z jejího soukromého života. Bohužel detektiv nese ztrátu své kolegyně hodně špatně a tak se půlka děje odehrává na sezeních s psycholožkou nebo v rozhovorech s mrtvými, které se mu neustále zjevují. Tím seriál naprosto ztrácel tempo a nebýt skvělého Skarsgårda v hlavní roli, možná bych to ani nedokoukal. ()