Nepamatuju si, kdy naposled mi připadala délka filmu tak žalostně krátká jako právě u Absolventa. Nesmírně přitažlivý mix v podobě perfektních hereckých výkonů, podmanivé kamery a vůbec tak trochu netypických režijních vychytávek Mika Nicholse, v dnešní době již klasických hitovek Simona & Garfunkela (tento komentář samozřejmě právě píši za hudebního doprovodu Scarborough Fair) a povedené zápletky, která by možná na první pohled mohla znít tuctově a divák by od ní mohl očekávat, že se nevyhne jistým klišé žánru, ale není tomu tak. Absolventa bych nepovažoval vyloženě za komedii jako takovou, kde se budete smíchy popadat za bránici a v průběhu sledování několikrát odcházet pro něco k pití, abyste si svlažili následkem několikaminutového smíchu vyschlé hrdlo, jde spíš o film, kde se vyskytuje několik úsměvných momentů, ale jako celek se jako komedie rozhodně netváří. Téma rebelie, vzepření se řádu, pravidlům, rutině a společenským systémům je zde naznačeno více než povedeně a mně nezbývá nic jiného, než sem vpálit plný počet a litovat toho, že to nemohlo být ještě o něco delší. I když ono je to tak vlastně možná i lepší. Jasný must-see film pro každého.(30.4.2012)

Zlehčující forma vyprávění podvratně polemizuje s tehdejší představou americké středostavovské morálky, jejíž navenek přísně dodržovaná pravidla paradoxně svazují svobodu těch, kteří tuto morálku vehementně zastávají, tak i těch, kteří se proti ní snaží bouřit. Toto pokrytectví celé společnosti, kdy zastánci morálky nejsou o nic víc "morální" než ti, co jí okázale ignorují, jistým způsobem vyvrcholilo právě na konci 60. let. V tomto světle se mi jeví jako nejtragičtější postava filmu paní Robinsonová (vynikající Anne Bancroft), která svůj život obětovala ve jménu tohoto předstírání a svým jednáním si (trochu) bezohledně chce vzít zpět čas, o který byla v mládí okradena, aniž si je vědoma toho, že to už není možné provést bez dalších následků. Příběh tak pro ni (na rozdíl od mladého zamilovaného páru) nemá žádné východisko. Velmi svobodný film...(25.6.2014)

Bravúrna komédia. Neviem či by film mal taký úspech ak by hlavnú úlohu nehral Dustin Hoffman. Každopádne, odporúčam pre tú krásnu nesmelosť, pre tú hudbu, pre tú zúfalosť a najme pre tú atmosféru_ako zo života 90%(23.11.2014)

Absolvent je asi jediný romantický film, u kterého jsem se nenudil. Ba naopak, úplně mě do sebe vtáhnul a já hlavnímu hrdinovi fandil, jak malej kluk. Mike Nichols se rozhodl natočit slaďák o té nejlepší možné postavě, ztvárněné tím nejlepším možným hercem. Snímek je nestárnoucí právě kvůli protagonistovi, kterému chybí sebevědomí a to je velice běžný problém pro každého z nás. Všichni jsme se někdy ocitli v situaci, kdy bychom si přáli mít víc sebevědomí a právě proto se každý dokáže s Benem ztotožnit. A i když příběh končí jako každá jiná sladká komedie, tentokrát jsem to tomu klukovi od srdce přál. [9/10](26.2.2015)

O Hoffmanovi jsem vždycky věděl, že je to výborný herec, moc jsem se proto těšil na jeho výkon v tomto snímku. Jedná se o první velkofilm tohoto herce. Snímek má zajímavý námět, scéna s paní Robinsonovou u ní doma mě dostala a upoutala. Nmohl jsem se dočkat, co bude dál. Mlaďoučký Benjamin si s touto o dost starší paní domluví rande a začnou se mu bouřit hormony. Děj nabere úplně jiný spád, když se do jeho života připlete Robinsonový dcera. Děj však začíná pokulhávat, když se Benjamin odstěhuje. Čekal jsem větší zápal, děj se dal úplně jinou cestou, než jsem čekal, což nebylo na škodu, ale myslím si, že různé klišovité scény film poškodily. Co se mi na filmu zdálo dost nepovedené byla závěrečná scéna o které vám nic neprozradím, ale tam si myslím, že to už bylo hodně přitažené za vlasy a že scénáristé mohli vymyslet jiný konec. I přes tyto hrubky film chválím, hlavně výkon Dustina Hoffmana, snímek se mi líbil.(2.4.2015)

Dokonalost. Filmová magie pracující naplno. Dost možná nejlepší "ztělesnění" toho, proč tolik miluju film a taky toho, co na něm mám nejradši.(11.3.2016)

Spleť ľudských emócií a zákulisia života (láska, intimita, rodinné vzťahy, klamstvá…) pretavená v problém nesmelého tínedžera vyobrazený v okúzľujúcej trpko-sladkej komédií za sprievodu duchaplných dialógov, výborných hereckých výkonov, nápaditej zápletky a súzvučnej selanky Simon & Garfunkel.(17.7.2016)

Vlastně příběh úplně o ničem, ale tak skvěle napsaný, natočený a zahraný, tak vtipný, smutný a občas absurdní, že se mu nedá odolat. Akorát poslouchat v některých scénách pořád dokola (byť skvělé) ty samé písničky trošku otravuje.(28.3.2017)

A pak že se trpělivost nevyplácí:). Po Virginii Absolvent... Radost se na to dívat.(18.5.2003)

• Efreeti

Tenhle film nemám rád...a písničku o paní Robinsonové ještě míň(3.1.2006)

Jaký soundtrack - takový film.(13.12.2006)

****1/2.(30.8.2007)

,,Skotskou?'' ... ,,Bourbon.'' Poslední scéna, kdy se všichni cestující v autobusu podivně dívají na nevěstu a špinavého Dustina Hoffmana je opravdovou třešinkou na dortu. :-) O rozklepaném Absolventu v milostných scénách na začátku filmu ani nemluvě...to se jednoduše musí vidět. Nice film.(23.11.2007)

Dustin Hoffman si opravu užíval mladých let plnými doušky. Od rodiču nafasoval pěkný cabriolet a proč nezkusit sexuální experiment s ženou starší, zkušenější a ještě k tomu budoucí tchýni. Ještě musím vyzdvihnout prsatý tanec striptérky a moc dobrý vkus na prostředí pro první rande s budoucí nevěstou :) . Ta je sice krásná, ale ten její vřískavý ječák byl na zabití.(11.3.2008)

Už dlouho mi film tak rychle a lehce neuběhl jako právě Absolvent. Ani nechápu proč jsem to shlídnul. Vlastně bych mohl říct,že je ten film skoro o ničem, ale ono tomu tak neni. Je to romantika jako prase:).Nestačil jsme se vzpamatovat a už si to uháněli autobusem. Asi to bude tou parádní Hoffmanovou jízdou.(22.6.2008)

Ve své době slavný a hodně provokativní film, který se trefil do éry tzv. sexuální revolouce, do éry hippies. Dnes už přece jen trochu zestárl.(1.1.2009)

Dustinovi jsem tu jeho znuděnost a po té i obsesi uvěřil, ale nadchlo mě především to nenásilné vyobrazení prudérního pokryteckého světa ´dospělých´.(21.1.2009)

Velmi nesmělý Ben se mění ve velmi rozhodného mladého muže, dokáže jít hlava nehlava za tím, co chce, kašlajíc na své velmi prudérní rodiče, známé i neznáme. Vynikající Hoffman.(13.3.2009)

Vubec bych nerekl, ze to dopadne tak, jak to na konci dopadlo, ale jsem za to kazdopadne rad a musim konstatovat, ze se mne ten filmek moc moc libil. Nevim, jestli k tomu prispely ty Simonovy pisnicky, kazdopadne vsak to, ze hodne muzu Hoffmana. Navic je to takove cele ze zivota. Pripadal jsem si, jako kdyz jsem ten film uz nekdy videl. Bylo to ale spis tim, ze jsem nektere okamziky z filmu prozil sam osobne. Kouknete a uvidite sami.(23.8.2009)

Atmosféra tolikrá popisovaná v sociálních dramatech generace druhé světové války obohacená o úžasnou hudbu a dokonalé výkony herců. Příběh, který se může stát každému člověku, který je v pasti své sociální kasty, která dbá na pravidla tak důsledně, že zahubí každou individualitu. Krásný film.(7.10.2009)

Skvělý filmek postavený na výborných hereckých výkonech. Vtipné dialogy. Mladíkovi trošku trvalo, než si nastavil priority, pak za ně ale bojoval jako o život. A když se k tomu podaří takhle výborný soundtrack, filmový skvost je na světě :) PS: Jen mě trošku mrzí, že se mi ve finální fázi zbláznil přehrávač a DVD se posledních 10 minut sekalo :((8.12.2009)