Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

viax

Takhle přesně se chová a mluví jeden můj kamarád, když si něčím není jistý, neví, kudy kam, a chce ze všeho vybruslit, hlavně aby nemusel nic moc řešit. Tohle nebyla žádná generační výpověď, to bylo plutí s proudem nicnedělání, nerozhodování a nemyšlení. Ten kluk si prostě dal voraz. Proč? Protože mohl. Kdyby se musel živit nebo měl nějaké povinnosti, nebyl by tenhle krásný film, jak jedna znuděná panička svedla malýho hošíčka. Milé dívky, víte, co znamenají slova "Chceš si mě vzít?" "Miluju s tebou ten sex zadarmo!" A to se stalo Benovi. Najednou byl odříznutý od vítečeho a každá kočka mu připadala černá. Vždyť i tu "sváděcí" promluvu měl totožnou jak k matce tak k dceři. A scéně v kostele se ani nedivím, jedinci, kteří mají v povaze hysterické prvky, navíc umocněné vrcholící pubertou, tohle dělají i teď. Generace negenerace. Anne Bancroft a Dustin Hoffman byli naprosto skvělí po všech stránkách a ve všech ohledech. A Simon s Garfunkelem také nemají chybu. ()

Bruce0659

Prvá polovica má pomalšie tempo, ale je napínavá a vzrušujúca. V druhej polovici sa všetko zvrtne pri prvom rande, keď sa Ben zamiluje do dcéry svojej exmilenky, krásnej Elaine. Od tej chvíle som len žasol a čakal ako to všetko skončí a musím povedať, že takýto záver som už dlho nevidel... Ako sa hovorí: "láska hory prenáša". Film je jedinečný vďaka skvelým výkonom Anne Bancroft a Dustina Hoffmana, peknému soundtracku a v neposlednom rade oceňujem scenár a réžiu. 100% je minimum, čo môžem dať... ()

Erufael

Jedinečný film o klukovi, který nechtěl být jen doplňkem pro každého ským přišel do styku. Najít v životě nějaký smysl. Uniknout ze systému. Uniknout všem, prosadit si svůj život. Těžko popsat. Dokonale na emoční vlnu tohoto filmu připraví úvodní píseň. ()

macekjoe

Svět vysokoškolského studenta, který se rozhoduje, co dál se svým životem. Jednoho dne potká znuděnou manipulativní paničku. Ta má plachou, ale chytrou dceru. Trojúhelník se uzavírá. Atmosféru sixties podtrhává hudba dvojce Simon a Garfunkel. ()

Artess

Na Dustina Hoffmana jsem si zvykl nečekaně rychle a v této roli se mi líbil, obdobně tak Katharine Ross. Hudební doprovod mohl být bohatší a nápaditější, než jen obehrávat asi šest nejznámějších písní, ale budiž. Co mě ale velmi zklamalo, byla zápletka, psychologické profily postav a především dialogy, které byly čím dál trapnější. ()

Sejkorka

Velmi dobré. Je sice těžké hodnotit poprvé zhlédnutý film z roku 1967 v roce 2020, ale tady to nevadí. Paní Robinsonová je na facku po celý film, z počátku spíše na ránu pěstí. Ben (je mu 21 , Hofmanovi 30) se stává z ovce rebelem, k čemuž mu právě Mr. Robinson hodně pomohla. Chvíli jsem si říkal, že pointa bude v tom, že v autě při početí Elaine byl otec Bena, nikoli její. Pak jsem pochopil, že je to blbost, asi by o tom věděli i Benovi rodiče. Opravdu zajímavý fakt je, že věkový rozdíl hereček, hrajících matku a dceru, je jen 9 let. Člověk to fakt nepozná, obě jsou skvělé. Na a Simon Garfunkel na pozadí, nádhera. ()

caesarous

Film s naprosto dokonalým soundtrackem, Mrs. Robinson a Sound of silence jsou prostě nepřekonatelné. O samotný děj ovšem vůbec nezaostává. Dustin Hoffman, hrál výborně už tehdy, Mrs. Robinson svou roli zvládá také naprosto dokonale a Nichols prostě umí. Závěr je možná trošku šílený, ale do filmu se tak nějak hodí. Mimochodem věta "otče nepotřebujete benzín" je pro mě skoro stejně legendární jako hudba z tohoto filmu. Tohle prostě nestárne. ()

J1R1K04

Předem musím zdůraznit, že jsem od Absolventa absolutně nic neočekával – romantické filmy nemám moc v lásce, staré filmy mě většinou zanechají chladným, navíc mi samotná zápletka připadala neuvěřitelně absurdní… Absolvent mě ale opravdu příjemně překvapil, ačkoliv má své klady i zápory. Mezi klady rozhodně patří herecký výkon Dustina Hoffmana, jehož postavu jsem si okamžitě oblíbil a fandil jsem mu od začátku do konce. Dalším kladem je neuvěřitelně pohodová atmosféra, která dolehne na diváka a vtáhne ho do děje. Naprosto parádní finále v kostele, které je jedinečné a nezapomenutelné. Největším plusem filmu je pro mě absolutně geniální hudba dvojice Simona & Garfunkela, která filmu dodává skvělou atmosféru a scény, ve kterých se nemluví a hraje pouze hudba jsou vrcholem filmu… Zároveň ale musím tomuto snímku vytknout dvě věci. Za prvé, ten film má docela nudný začátek, během kterého jsem stihl opravit síťku na okně. A pak je tu druhá věc, kterou musím vytknout, a tou je nelogické chování některých postav, které mě opravdu neuvěřitelně sralo… I přes tyto výtky je Absolvent jeden z těch lepších starých filmů, ale že bych to nutně musel vidět podruhé… promiňte, ale to fakt ne :) ()

Sofie94

Příběh dojemný, trpaslík Hoffman v roli Benjamina ze sebe dokázal vypotit trochu sexappealu a na krátký okamžik mi přišel i přitažlivý. Velké plus kostýmům a makeupu, který udělal z téhdy 36 leté Anne Bancroft vizuálně padesátku. Hudba top, uschnutí maloměšťáci super. Za mě nejlepší romantická komedie. ()

milos.bradik

Tento film miluji od doby, kdy jsem jej viděl poprvé. Nádherná muzika, vynikající herci a perfektní režie. Na scénu s potápěčskými brýlemi a ploutvemi se nedá zapomenout. ()

tortna

Takto to dopadne, keď chlapec z bohatej famílie príde ku všetkému ako slepé kura k zrnu. Jedna panička naňho žmurkne a on si zmyslí že aký je kohút... Dej trochu odtrhnutý od reality a pointa pritiahnutá za vlasy. Hlavný hrdina sa tam celý čas vezie na infantilnej vlne, ktorá sa ťahá až do konca a nikto ho nevie vyťahať za ucho aby už prestal. Proste veľmi mladý... ()

McGuffin

Čerstvý vysokoškolský Absolvent, The Graduate, se po uši zamiluje do mladé dcery otcova obchodního partnera, která to nevidí tak jednoznačně, ale na poslední chvíli s ním přeci jen uteče od oltáře, kde už už stála s jiným. Její váhání si ovšem mladík sám vysloužil, neboť před zamilováním se do dcery měsíce lezl do postele s její matkou, a ještě to na sebe řekl. Anekdotu podle knihy Charlese Webba do scénáře převedli Buck Henry a Calder Willingham. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()

white_wolf

Až do teď pro mě platilo, že pan Troška je alespoň originální, ale to padá. Teď už pro mě bude navždy jen tahle svatební bitva. Kam se hrabe bušení do Růžičkový na bušení do skla. Kdo by to byl kdy řekl. ()

Robur888

Do příběhu vstupuje nesmělý a neprůbojný mladík, který poslouchá autority na slovo, život má nalajnovaný od rodičů a budoucnost v podstatě danou. Na konci filmu pak nevěřícně hledíme na zarputilého a neústupného rebela, který se dokáže rvát se vším co se postaví do cesty jeho touze. Fascinující přerod vrcholící ve finále. Nádherná hudba, nádherná kamera, nádherná paní i slečna Robinsonovi (nezapomenutelná věta: „Mrs. Robinson, you're trying to seduce me. Aren't you?“). Zajímavý je i pohled do života vyšší americké vrstvy 60. let, plné konvencí. Dnes už je Amerika na první pohled jiná. ()

burg

Tenhle film je fakt úlet. Neříkám, že se mi to nelíbilo a taky chápu, proč to ve své době byl tak výrazný film, který se stal kultem, ale prostě je to ůlet. ()

Korpy22

Naprosto skvělý Dustin Hoffman v roli absolventa, který se pere s americkou přetvářkou a nalinkovaností života. Navíc je zde naprosto úžasná kamera, která nám nabízí spoustu netradičních záběrů a velmi barvitých scén. Navíc je celý film proložen hudbou od Simona a Garfunkela a  tak se jedná o emocionální jízdu plnou napětí a víry v americkou společnost a mládež. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005