Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

gicous

Nezapomenutelné jsou pro mě dvě scény. Tou první je, když Benjamin přivede Elaine do striptýzového klubu, aby ji ponížil. Ona začne tiše plakat a slzy se jí koulejí po tváři. Neuvěřilný a naprosto úpřimný pláč a stud, který ji jde vidět v očích mě ohromily. Druhá přicházi v závěru, když oba dva sedí na zadní sedačce autobusu. Chvilku se smějou, chvíli se tváři vážně, nic neřikají, jakoby přemýšleli, jestli udělali dobře. A já jsem jim ve tvářích viděl tu mladickou nerozvážnost, unáhlenost a nerozhodnost. Elaine a Benjamin, kteří se vzepřeli svým rodičům, překazili jim plány; teďka odjiždějí vstříc nejasné budoucnosti, do které se vrhli po hlavě a naprosto implulzivně. Možná je tam čeká rozchod, možná štěstí. Neuvědomují si to, je jim to jedno, hlavní pro ně je, že ta budoucnost záleží jenom na nich a ne na jejich rodičích. Oba dva vyjadřují vzdor jedné generace vůči generací jíné. Vzdor, který byl, je a bude. ()

Patches1984

Musím se přiznat, že mi trochu uniká ta záplava pětihvězdičkových hodnocení. Což o to, Dustin Hoffman exceluje a obě partnerky mu velmi zdatně sekundují. Hudba je neodiskutovatelně vynikající (a vlastně důvod, proč jsem si Absolventa vůbec vyhledal ke shlédnutí), kamera na svou dobu inovativní a ve filmu je spousta zajímavých nápadů. A komické scény i dialogy fungují přesně tak, jak mají. Ale nějaké "poselství o ztracené nevinnosti" bohužel moji cynickou duši asi nějak minulo. Místo toho jsem viděl dobře natočenou romantickou komedii o mladým klukovi, kterej první polovinu snímku neví, co chce, v druhé to konečně zjistí a překonává překážky, aby toho dosáhl, což se mu tedy na konec přes všechna protivenství povede. V podstatě tuctová zápletka. Skvěle napsaná, zahraná i po formální stránce zpracovaná, ale pořád nic, co by ovlivnilo můj pohled na svět nebo co bych potřeboval vidět znova. 8/10 ()

Ostra

Jak naložíte se svým životem, když všichni okolo o něm zřejmě ví víc než vy, když prostě chcete mít jen chvilku klidu, ale jste neustále vystavován na pedestál jako příklad pro všechny? No asi musíte udělat něco trochu mimo konvence. A nikdo neslibuje, že toho nebudete litovat. Ono si totiž není radno zahrávat bosou nohou ze zmijí. A už vůbec ne s paní Robinsonovou... Přísahám, že bych Absolventa dokázal sledovat i s páskou přes oči. Ten soundtrack se mi vryl do srdce snad nejsilněji ze všech. Simon a Garfunkel mě tímhle fakt dostali. K tomu samozřejmě přispívá brilatní příběh, ještě neohraný Hoffman a krásná Kathrine Ross. Konec pak už mluví sám za sebe. ()

hepi_

Bravúrna komédia. Neviem či by film mal taký úspech ak by hlavnú úlohu nehral Dustin Hoffman. Každopádne, odporúčam pre tú krásnu nesmelosť, pre tú hudbu, pre tú zúfalosť a najme pre tú atmosféru_ako zo života 90% ()

Kidomil

Absolvent je asi jediný romantický film, u kterého jsem se nenudil. Ba naopak, úplně mě do sebe vtáhnul a já hlavnímu hrdinovi fandil, jak malej kluk. Mike Nichols se rozhodl natočit slaďák o té nejlepší možné postavě, ztvárněné tím nejlepším možným hercem. Snímek je nestárnoucí právě kvůli protagonistovi, kterému chybí sebevědomí a to je velice běžný problém pro každého z nás. Všichni jsme se někdy ocitli v situaci, kdy bychom si přáli mít víc sebevědomí a právě proto se každý dokáže s Benem ztotožnit. A i když příběh končí jako každá jiná sladká komedie, tentokrát jsem to tomu klukovi od srdce přál. [9/10] ()

adamix

Prekrásny film o tom, aká môže byť láska v niektorých prípadoch ( ako je tento ) popletená :). No zaujímavé je na tom to, že ako tam a VTEDY riešili také problémy a ako to riešia dnes. Dnes by človek pri riešení takéhoto problému sa na to vykašlal a VTEDY by nespravil to, že sa na to vykašle, ale to, že preruší svatbu svojej milovanej, zmláti tam jej otca a na ostatných ľudí sa bude zaháňať krížom :). Potom si ju len tak odvedie do autobusu a kašlať na jej rodičov, nech si nadávajú :). A práve v tom spočíva ten originál :). Dnes by takýto film nedokázali natočiť, lebo na túto klasiku nemá žiadny film tohto žánru ;). Máte na to taký istý názor ako ja :) ? U mňa 5* a 100%. ()

Guran

O Hoffmanovi jsem vždycky věděl, že je to výborný herec, moc jsem se proto těšil na jeho výkon v tomto snímku. Jedná se o první velkofilm tohoto herce. Snímek má zajímavý námět, scéna s paní Robinsonovou u ní doma mě dostala a upoutala. Nmohl jsem se dočkat, co bude dál. Mlaďoučký Benjamin si s touto o dost starší paní domluví rande a začnou se mu bouřit hormony. Děj nabere úplně jiný spád, když se do jeho života připlete Robinsonový dcera. Děj však začíná pokulhávat, když se Benjamin odstěhuje. Čekal jsem větší zápal, děj se dal úplně jinou cestou, než jsem čekal, což nebylo na škodu, ale myslím si, že různé klišovité scény film poškodily. Co se mi na filmu zdálo dost nepovedené byla závěrečná scéna o které vám nic neprozradím, ale tam si myslím, že to už bylo hodně přitažené za vlasy a že scénáristé mohli vymyslet jiný konec. I přes tyto hrubky film chválím, hlavně výkon Dustina Hoffmana, snímek se mi líbil. ()

Jehan

Chudák Dustin. Formálně mistrovské dílo. O 60. letech je spousta lepších filmů. O dokonale pragmatických vztazích té doby, ze kterých je tak malá možnost úniku, je tak dokonalých filmů málo, pramálo. ()

KaZbunda

Prakticky celý film jsem si říkal, jestli to myslej vážně, na to, že to je 50 let starý, je to fakt slušnej úlet...nečekané. ()

Joedas

Dokonalost. Filmová magie pracující naplno. Dost možná nejlepší "ztělesnění" toho, proč tolik miluju film a taky toho, co na něm mám nejradši. ()

AgnesDee

Skvěle natočený, skvělý soundtrack, skvěle napsané charaktery. Tento konec jsem sice chtěla, ale nakonec jsem z něj nebyla tak nadšená, jak jsem doufala. ()

bohhous22

Dýchá to, atmosféra napjatá,pan Hoffman má na kontě Jednu z nej debutových rolí, jaké jsem kdy viděl,je to sexy lovely i happy ,ale musím to vidět ještě jednou. ()

PlayEasy

Dustin Hoffman ve své životní roli absolutně nezaspal a hrál tak dobře (výborně) jak jen umí a to znamená skvěle!!!! A tak nám velmi zpříjemnil tuhle satiru o tom co dělat po vysoké škole, ale radu nám určitě nedal. Navíc ho dali do skvělé role i tím, že Dustin skvěle hraje takové smolaře a zamotance a tím pádem byl tenhle film zase úplně někde jinde. Ale mezi žánry nám tu chybí určitě žánr romantický, protože tohle je romantika jak vyšitá se skvělým dějem i se skvělým vyvrcholením. A navíc na tu dobu to byl celkem netypický film a to bylo právě ono, lidé potřebovali jednou za čas změnu a tady se dostavilo fakt úžasná změna. Zkrátka a dobře geniální film!!! 90% ()

l.enik.c

Prý kultovní záležitost, která šla dlouho mimo mě a moc mě nezajímala. Když už jsem na ni ale poslední dobou narážela kde všady a když jsem sama čerstvý absolvent, řekla jsem si, kdy jindy se podívat než teď... A jako jo, zaujalo mě to, ale musím říct, že mi to přišlo celkem nekonečné, přestože to nemá ani dvě hodiny. Jednání postav mi přišlo často dosti nelogické, avšak než se objevila slečna Robinsonová, ještě to šlo. Pak si ale absolutně neumím vysvětlit, co se stalo, jak se stalo, proč se stalo a korunu tomu nasadil závěr, který...no nechť každý posoudí sám. Ale postava Benjamina v podání Hoffmana byla celkem vtipná a její vývoj se mi líbil a rozhodně velký díl na celkovém dojmu má jedinečný soundtrack, který tomu dodává kouzlo, takže ty hvězdičky tomu dám. ()

0verseer

"Mrs. Robinson, you're trying to seduce me! Aren't you?" Takto sa teda zrodila sa hviezda. No klobúk dole Dustin, tomu sa hovorí debut ako hrom! Pochvala aj ženskému obsadeniu, Anne Bancroft ako MILFka pani Robinson dostatočne sexy a Katherine Ross zase viac ako dostatočne krásna. Prakticky niet čo vytknúť, tak na druhú aspoň vyzdvihnem nápaditú kameru a strih (najmä v scéne, keď Mrs. Robinson nahá prekvapí Benjamina ;) spolu s chytľavým hudobným podmazom Simona & Garfunkela. Ak si ani po tomto nezmilujete hudbu 60. rokov, tak už neviem po čom. Záver v kostole, v ktorom Ben odháňa svadobčanov krížom, ktorým im následne aj zatarasí dvere mi spôsobil nespútaný výbuch smiechu... ()

cinema_cz

Čase se mění, filmy (některé) zůstávají: možná právě díky zralému odstupu autoři s oscarovým Nicholsem v čele dokázali stvořit film, který (trochu ironicky) dohlédl "za" téma vzpoury. 80 % (Alena Prokopová, Ci 02/2002, 59) ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005