Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 2
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Helmutek

Vlak jsem viděl jako dítě a měl jsem na to ty nejkrásnější vzpomínky. Občasný rozporuplný reakce tady mě ale trochu zarážely, a protože i Kachyňu už jsem poznal z jinejch filmů, tak jsem se začal bát, estli ten můj původní dojem z dětství neni přece jenom poznamenanej nějakym vzpomínkovym optimismem - po dalšim zhlídnutí ale s klidnym svědomim zvyšuju na plnej počet; z toho, co jsem od Kachyni viděl, je to podle mě to nejlepší. Jasně, že tomu dost nahrává předloha, ale to, co zní vykřesal, to prostě neni nic jinýho než krásný, přirozený a hluboce lidský - a já si neumim představit, že by to šlo udělat líp. Drobný výhrady bych měl klasicky k dětskejm hercům, Fuchsová se toho ale zhostila celkem se ctí - bezprostředost z ní je cejtit mnohem víc a častějc než ňáký to občasný přehrávání. Zato duo Zindulka + Růžičková je jedna z nejkrásnějších, nejpoetičtějších, nejbarvitějších a nejlidštějších filmovejch dvojic, který si vůbec vybavuju. Sledovat a poslouchat ty dva, to je něco neuvěřitelně pozitvního a krásnýho. Taky mě potěšila hloubka a charakterová "neplochost" postav, jedinej vyslovenej hajzl je snad Sepp, ale i pro něj má Věrka vlastně určitý pochopení. I ten konec války a určitý zúčtování s Němcema a kolaborantama bylo zvládnutý skvěle - na jedný straně bez zkratek a vyhejbání se choulostivejm situacím nebo osudům, na straně druhý bez patosu nebo nějakýho lynče "těch zlejch uzurpátorů a okupantů", navíc a kupodivu ale i bez jakýhokoli opěvování našich slovanskejch osvoboditelů. A ta skvělá a perfektně padnoucí hudba Fišera už je "jenom" takovou třešničkou na dortu. ()

Endyis

Hodnotím to jako snad nejlepší seriál, co kdy byl v ČR natočen. Skvělý příběh, skvělá režie (kdo jiný než mastero Kachyňa), skvělí herci - 5* ()

gjjm

Těžce agitkovitý seriál o tom, jak jedna pražská rodina přežívá druhou světovou válku. Sám nevím jak, ale líbilo se mi to. ()

anli

Valecny serial,velmi precizne a citlive natoceny a mistrovsky zrezirovany Karlem Kachynou.Je videt,ze uz samotny scenar byl skvely,no a o hercich neni potreba se zminovat-je to jeden velky koncert-od Heleny Ruzickove,pres Stanislava Zindulku az po Zanetu Fuchsovou.Jedna velke televizni parada o temne kapitole ceskych dejin,takze je to opravdu dojemne a smutne.Jasnych 90%. ()

Krysa SPK

Nádherný seriál s výbornými hereckými výkony Heleny Růžičkové a Stanislava Zindulky. Jen ta Tereza Brodská hraje jako prkno na žehlení. ()

PollyJean

Jeden z nejkrásnějších českých seriálů. Tak lidský a smutný. Úchvatně zahraná mateřská postava Heleny Růžičkové, které zdatně sekunduje Stanislav Zindulka i malá Žaneta Fuchsová. Jako malá jsem ale nechápala, jak z tak hezké holčičky může vyrůst tak ošklivá Brodská. ()

Autogram

Rozhodol som sa, že som schopný zhodnotiť už po štyroch dieloch, keď viem, čo je kapitální békovina alebo nedostatečnej dlouholebec. Helena Růžičková je v netradične vážnej roli výborná a tiež detské úlohy sú pod Kachyňovým vedením skvelo zvládnuté, či už u Fuchsovej alebo Terezy Brodskej. –––– Je to hrozné. Jako by jenom blázni chápali dosah této chvíle. –––– Prosím tě, jak se říká dceři taková békovina? ()

Madlene

V detstvi jsem se tohoto serialu vzdycky strasne bala a nejvetsi hruzu jsem mela z Vladimira Javorskeho. Presto, jak depresivne na me kdysi tyhle pribehy pusobily, nemohu nez konstatovat, ze je to mistrovksy natocena historie valkou ponicenych osudu... ()

solskjaer

Jeden z nejlepších českých seriálů co kdy byl natočen. SIlně nadstandartní výkon Růžičkové a Zindulky, perfektní scénář a režie dělají z tohoto seriálu velice cenné dílo, ale co můžeme také čekat od Kachyňi.Co velice obdivuji je způsob jakým je seriál natočen, prostřednictvím malé holky v podání Žanety Fuchsové je divákovi nabízen celý příběh válečného Československa. Rozhodně stojí za podívání a když už nevydržíte koukat na celý film tak si buďte jisti , že Vás naprosto dostane druhý díl, kdy Růžičková pašuje jídlo! ()

ZkuKol

Pro mě jeden z nejhorších výtvorů Karla Kachyni a to je zde obsazen další můj oblíbenec Stanislav Zindulka, bohužel ve chvíli kdy se na scéně objeví "bodrá žena s dobrým srdcem" Helena Růžičková, jdou veškeré klady tohoto díla stranou. I tak je pro pana Kachyňu ctí, že něco tak nadprůměrného v té české seriálové louži může být považováno u něj za slabší tvorbu! ()

vitekpe

Tomu rikam perfektni remeslo. Na to se kouka samo. Serial nabitej hvezdama, a pojednavajici o tezke dobe s nadhledem. Male minus za Brodskou, ktera me tam moc nebavila. 5- ()

uzzi

Považuji to za nejlepší český seriál z 80-tých let. Nádherné herecké výkony Zindulky a Růžičkové a skvělá melancholicko-ironická atmosféra. ()

velkyvezir

Kachyňova klasika. Helena Růžičková pro mne existuje především ve třech rolích mám - máma Homolková, máma Škopková a máma Urbanová. V tomto seriálu z ní to krásné maminkovství teče proudem a je nádhera se na to dívat. V tomto seriálu také exceluje Vladimír Javorský. Seriál seriálů. Škoda, že Žanetu Fuchsovou nahradila Tereza Brodská, která je v tomto seriálu nevýrazná. ---- Vidím to po letech a Javorský je naprosto bezchybný. Talent od Boha! ()

klúčik

Tak tento seriál je prekrásny. Karel Kachyňa natočil príbeh, na ktorý sa nedá zabudnúť. Herecké výkony H.Ružičkovej , S .Zindulku a Ž. Fuchsovej sú ľudské a človek im verí všetko čo povedia a urobia. Pre mňa 100%. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka