Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rekapitulace aféry Watergate, která začala v roce 1972 a v roce 1974 vyvrcholila rezignací tehdejšího prezidenta Richarda Nixona. Ve zveřejnění skandálu kolem tajných fondů a diskreditace politických oponentů se angažovali reportéři Robert Woodward a Carl Bernstein, kteří působili v novinách Washington Post. Paradokumentární drama, v němž slavný tandem ztělesnili Robert Redford a Dustin Hoffman, vypráví o novinářské odvaze, trpělivosti a důslednosti. Reportéři skládají svá odhalení z desítek faktů a svědeckých výpovědí. Narážejí na neochotu svědků, jejich strach z eventuálních následků i na tlaky z nejvyšších sfér. Woodward využívá tajemného informátora (Hal Halbrook) z vládních kruhů, který se ním setkává v podzemních garážích. Další důležitou figurou příběhu je šéfredaktor Bradlee (Jason Robards získal za jeho ztvárnění Oscara), který oběma novinářům fandí a dokáže čelit politickým výhrůžkám. Průhled do jedné z klíčových etap novodobých amerických dějin těží z autentického líčení redakčního zákulisí. Je příkladem vynalézavé práce s napětím, která se obešla bez standardních honiček, přestřelek a nadlidsky disponovaných supermanů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (286)

Matty 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro snímky o investigativní žurnalistice (Sladká vůně úspěchu, Vysíláme zprávy, Dobrou noc a hodně štěstí, Zodiac) a tohle je jeden z nejlepších. Lopotné kutání hluboko ukrytých informací hájí, ale neidealizuje. Připouští, že tahle práce je šílená dřina, časově náročná, vyčerpávající a monotónní (film nevypouští ani tu méně zábavnou část vyšetřování, například dlouhé přesuny na vzdálená místa, zbytečné návštěvy a nikam nevedoucí telefonáty), nechává však na divákovi, aby posoudil, zda výsledky pátrání stály za to (film končí před publikováním klíčového článku). Pokračování zde. 90% Zajímavé komentáře: StarsFan, Faidra, Iroquaise, Merggie, Svadbos ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ve své době, tj. pár let po Těch Událostech, musel být tento precizně zrežírovaný a luxusně obsazený a zahraný politický thriller zejména pro americké publikum neskutečná pecka - konečně v úhledném balíčku ukázané zákulisí toho jak se Woodward a Bernstein dostali až tam, odkud nebylo ani pro ty nejvyšší politické špičky návratu. Bohužel Všichni Prezidentovi Muži ukazují i přes svojí víc než dvouhodinovou stopáž jen velmi malou výseč toho, o čem Watergate byla, a koncentruje se skutečně jen na výše jmenované duo novinářů. Včetně jejich bloudění ve slepých uličkách, návštěv nesprávných osob kvůli záměně jmen, a tak dále, a tak podobně. Čímž pádem je to možná vynikající záležitost pro výuku filmových věd či historie žurnalistiky, ale jako thriller nebo nedej bože zdroj informací o Watergate je to poněkud obtížně použitelné. Naproti tomu vřele doporučuji knihu Michaela Fialy o aféře Watergate, která vyšla před pěti lety k tehdejšímu polokulatému výročí této pozoruhodné kapitoly amerických dějin na pokračování na stránkách ČT24. Pro mě byla rozhodně přijatelnějším formátem než Pakulova - musím to říct - nudná filmová podívaná. Ale říct, že je to nepovedený film se nedá, naopak. Dělá přesně to, co si předsevzal - pomník Woodwardovi a Bernsteinovi. Alespoň nějaký zůstane, až ty legendární garáže půjdou k zemi. 70% ()

Reklama

Douglas 

všechny recenze uživatele

Jde o tzv. dokudrama, tedy spojení dokumentu s dramatickým vyprávěním. Z hlediska teorie vyprávění jej ale řadím spíše do linie, kterou pracovně označuji jako „narativní filmy faktu“ (kam spadají třeba Dobrou noc a hodně štěstí nebo Zodiac). Nezajímá mě totiž ani tak reference ke skutečným událostem, ale spíše způsob zprostředkování příběhu. Více viz Douglasovy poznámky ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $8,5miliónaTržby USA $70,600,000Tržby Celosvetovo $70,900,000║ Až moc nezáživné podanie má tento film. Možno v dobe vzniku to mohlo pôsobiť šokujúco, to čo sa v tomto filme preberá ale mne to dnes príde len pomalé, nemotorné odvýpravanie vtedajších udalostí, bez toho aby dej mohol vtiahnuť diváka a poriadne ho zapojiť do pátrania po korupčných škandáloch. Plus postava Dustina Hoffmana na vážnosť riešenej situácie nevyznie zrovna moc vážne. /40%/ ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Politické drama o jedné z největších afér v dějinách spojených států si zaslouží pořádný film. Tím určitě Všichni prezidentovi muži jsou, ale nesou také všechnu odpovědnost a problematiku tématu. Herecké obsazení nemá chybu a v podstatě ani Alan J. Pakula nemohl pro film více udělat. Problém je spíše v látce samotné, která se snaží přiblížit a rekapitulovat celý proces "hledání pravdy" dvou reportérů. Pro neamerického diváka tak vyskakuje otázka, zda opravdu chce všechny detaily vidět a znát a nebo by mu stačil dokument o délce 45 minut, o tom "proč a jaké byly důsledky" bez vaty a čekání. Politická dramata obecně to mají složité a tak je větší otázkou než zda je tento film opravdu kvalitní (to totiž určitě je) zda divák opravdu chce vidět dvouhodinovou snahu reportérů o nalezení pravdy... Já to vidět chtěl, ale neubránil jsem se velkému počtu hluchých míst a po skončení snímku jsem neměl dostatečný pocit uspokojení ani skvěle strávených dvou hodin... Možná to byl ten televizní ořez nebo dabing, ale nepůsobilo to nijak intenzivně... ()

Galerie (52)

Zajímavosti (32)

  • Toto byl první film, který prezident Jimmy Carter viděl během svého úřadu. (Kulmon)
  • Do scénáře se nezaneslo nic, co nebylo několikrát ověřeno. Pouze se upravila postava editora Rosenfelda (Jack Warden) tak, aby ladila s vážným pojetím filmu. Rosenfeld byl ve skutečnosti až příliš velký pohodář a vtipálek, což by ve filmu působilo rušivě. (Mirokukii)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného…

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v…

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do…

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

27.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou…

Reklama

Reklama