Půlnoční expres

Midnight Express

Polnočný expres

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

Velká Británie / USA / Turecko, 1978, 116 min

"Cítím, že osamění je fyzická bolest, která bolí úplně všude. Nemůžeš jí izolovat do jedné části svého těla." ...Nic pro citlivé povahy a přesto jsem si Půlnoční expres nemohla nechat ujet. Byla to drsná, odporná, špinavá jízda, ale vydržela jsem jí od začátku až do konce. Brad Davis za to stál. Znovu už bych do ní ale nenastoupila, jedno svezení mi bohatě stačilo. Ještě teď mám nepříjemné pocity.(13.9.2013)

36. Zlatý Glóbus za rok 1978 - cena (6) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Hurt, *Nejlepší scénář - Oliver Stone, *Nejlepší hudba - Giorgio Moroder, *Objev roku (herečka) - Irene Miracle, *Objev roku (herec) - Brad Davis + nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Brad Davis, Nejlepší režie - Alan Parker(28.12.2008)

Nejsem nijak význačným příznivcem vězeňských filmů, ale tahle expresní jízda se mnou řádně zacloumala. Parker vždycky věděl, jak působit na emoce a dokazuje to i v tomhle filmu. Fenomenální výkon Brada Davise, který mě zanechal přinejmenším u dvou scén téměř bez dechu. Bezchybná režie a silný příběh. Naprosto nechápu, proč je na první příčce zdejšího žebříčku Vykoupení z věznice Shawshank, když je ve srovnání s tímhle filmem o poznání unylejší, chladně racionálnější a rozhodně méně strhující. Hlasuju za Parkera, ať si klidně redemptoristi ze Shawshanku pochybovačně kroutí hlavami. Parker rules!(4.1.2010)

Tak tento film nepřináší nějak překvapivou zápletku, ale je skvěle natočen a má velice silný příběh. Mladý Američan je za pokus propašovat 2 kila hašiše odsouzen do tureckého vězení. Celý film je o jeho boji dostat se na svobodu ať už legální, právní cestou, nebo nelegálním způsobem - útěkem. Film je podle mého názoru takovým mixem Útěku z Alkatrazu a Vykoupením z věznice Shawshank. Co mě velmi potěšilo byla absence amerického patosu typu ("Jsem Američan, mám svá práva, tohle by se nikdy v Americe nestalo"), který je tak protivně všudypřítomný například u mladšího bratříčka filmu Půlnoční expres - Rudém labyrintu s Richardem Gerem. Jo a ještě jedna věc - Brad Davis se neuvěřitelně podobá mladému Kurtu Russelovi. Tak to je vše:-)(12.5.2005)

Půlnočí expres je všechno jen ne politicky korektní film. Všichni Turci do jednoho jsou vyobrazení jako nemožná sadistická prasata, Turecké vězení je zhmotněním pekla a v neposlední řadě Hayesův přečin je postupně zlehčován na mladickou nerozvážnost a omlouván rasistickými výroky... Jak už to bývá u některých "true-story hollywoodských filmů", z velké většiny jde o fikci, která ve sprintu za efektnějším vyzněním trhá mnohé rekordy. Není divu, že turecká vláda proti uvedení filmu tak vehementně protestovala a až do r. 1992 byl v Turecku v podstatě zakázan. Nicméně Parkerovi se musí přiznat, že přes všechno to přehánění a efektní fabulační křivky se mu povedlo natočit sugestivní film, který vězeňské téma posouvá někam jinam, než např. hojně zde zmiňovaný o šestnáct let mladší Shawshank. Řečeno tou nejbanálnější mluvou - "atmosféra" snímku je to nej, co nám film nabízí. V interesantních kulisách Fort St. Elmo zalitých pálivým tureckým (pardon - vlastně maltským) sluncem se odehrává každodenní boj vězňů se svými dozorci i vězňů mezi sebou samými, během něhož postupně sledujeme změnu hlavního hrdiny z optimistického mladíka v trosku, jež je schopna jedinou návštěvu po iks letech věznění strávit poněkud bizarně... ;-) Půlnoční expres je velmi velmi podařený film.. Vskutku FILM - naprosto reálně natočená fikce...(21.2.2009)

• - V Turecku byl film zakázán až do roku 1992, kdy jej odvysílala privátní televize HBB. (HellFire)

• - V původním scénáři Olivera Stonea byl i útěk Billyho přes místní pohoří, to ale nedovolil natočit malý rozpočet filmu. (Ai.ma)

• - Sám Brad Davis měl při propagaci filmu problémy s drogami. (Ai.ma)