Místo nahoře (TV seriál)

Česko, 2004, 11 h 22 min (Minutáž: 13x53 min)

Karel Smyczek

Petr Polák

Ondřej Vetchý, Miroslav Táborský, Barbora Munzarová, Simona Stašová, Ljuba Krbová, Veronika Gajerová, Vilma Cibulková, Jiří Schmitzer, František Němec, Oldřich Navrátil, Tomáš Hanák, Barbora Seidlová, Petr Rajchert, Václav Rašilov, Michael Beran, Petra Jungmanová, Michal Novotný, Jana Altmannová, Bohumil Klepl, Lucie Šteflová, Klára Apolenářová, Claudia Vašeková, Karel Bělohradský, Josef Kubíček, Jaromír Dulava, Gabriela Hyrmanová, Jaroslav Šmíd, Jiří Wohanka, Veronika Freimanová, Ivo Novák, Eliška Kasanová, Adéla Pristášová, Filip Čapka, Martina Prášilová, Kateřina Stryková, Nela Boudová, Josef Somr, Tomáš Měcháček, Viktor Preiss, Jiří Lábus, Róbert Nižník, Marie Durnová, Simona Babčáková, Alena Neumanová, Zdeňka Sajfertová, Jiří Knot, Iveta Dušková, Milan Šimáček, Vlastimil Zavřel, Petr Varga, Magdalena Reifová, Josef Šebek, Lorna Homoláčová-Vančurová, Arnošt Goldflam, Hanuš Bor, Markéta Coufalová, Bohumil Vávra, Viola Zinková, Martin Kolár, Marek Dobeš, Gabriela Wilhelmová, Petr Brukner, Tomáš Koutník, Miroslav Šnajdr, Zdeněk Žák, Stanislav Lehký, Jiří Kodeš, Otmar Brancuzský, Michal Roneš, Jan Unger, Jiří Dvořák, Jan Šťastný, Miroslav Středa, Vladislav Beneš, Roman Pomajbo, Jan Hraběta, Břetislav Slováček, Michal Gulyáš, Lucie Březovská, Michal Kozelka, František Částka, Vít Herzina, Ladislav Balous, Ondřej Pergl, Rudolf Kinský, Václav Krátký, Karel Maleček, Karolína Polatová, Václav Vojíř, František Hofman, Hana Kunertová, Markéta Tom, Markéta Vítková, Bohdana Kovářová

Rád bych si přečetl původní scénář a zjistil, kolik toho bylo v prvním díle změněno. Nemá cenu se rozčilovat nad amaterským vzhledem seriálu, protože je vidět ten úděsně malý rozpočet. Co mě ale překvapilo byly umělé dialogy. Sem tam probleskla dobrá scéna, dobrá hláška, ale problesknutí je jednoduše málo. Příběh na druhou stranu vypadá prozatím docela zajímavě. Zkusím ještě příští týden.(5.4.2004)

Podle mě zdařilý seriál, který mě rozhodně nenudí. Některé postavy sice nemají valného významu, každopádně až na drobné výjimky všechny hlavní role jsou obsazeny skvěle a hrány s citem. Obyčejné trable obyčejných lidí, sice vměstnány hutně mezi několik obyvatel jednoho města, ale lze se s nimi ztotožnit a většina je uvěřitelných. Rozhodně musím vyzvednout skvělé výkony Simony Stašové a Báry Seidlové, moc se mi líbí i civilní projev Ondy Vetchého.(23.8.2010)

Myslím, že se po dlouhé době zrodil "klasický český" seriál, který oprávněně přitahuje k obrazovkám spoustu diváků na kvalitně napsanou, zrežírovanou a skvěle obsazenou podívanou. ........ Mínění jsem v průběhu seriálu nezměnil, jenom hvězdiček postupně přibývalo. Smyczek výborně zvládá zobrazení problémů dnešního "normálního" života, takže před posledním dílem jsem s hodnocením těsně pod stropem.(24.4.2004)

Velmi povedený seriál o tehdy novém trendu - satelitních městečkách. K jeho hodnotě přispěla nekomerční děj, kdy jedna z kladných hrdinek těžce zkoušená životem uprostřed seriálu zemře. Nejde o klasický happy-endovský seriál, kterých se dnes točí desítky. Díky za něj a velká poklona Simoně Stašové i malé Kateřině Šteflové.(26.8.2013)

Určitě jedno z těch lepších a koukatelnějších děl české seriálové scény,zvláště tahle první sezona (vysílaná na ČT1) nebyla vůbec tak špatná jak se čekalo. Vůbec nic jsem od toho nečekal a skoukl jsem to celkem bez problémů, i když někteří herečtí představitelé byli velice amatérští. Co mě však vyloženě rozčilovalo byl slovník,který v seriálu byl použit,takhle spisovně prostě nikdo nemluví.Stejně tak neustálé se oslovování postav vzájemně svými jmény mi přišlo velice nereálné,zřejmě proto aby si divák snáze zapamatoval jak se kdo jmenuje.Ale v rámci současného českého seriálového nebe to byla určitě nadprůměrná záležitost,i proto jsem byl v hodnocení tak velkorysý.(24.1.2005)

• - Na seriál pak navázaly další dvě seriálové řady s názvem Místo v životě (2006). Změnu v názvu si vyžádala změna televizní stanice, která seriál produkovala. (Karlos80)

• - Natáčení filmu, kterého se zúčastnilo téměř sto padesát herců, začalo na Mikuláše roku 2001. Díky pěknému počasí se skončilo o dva dny dříve, než se plánovalo. (Silencia90)

• - Seriál se mimo jiné natáčel i ve městě Slaný v okrese Kladno. Sídlo Abostavu je ve skutečnosti hospoda a gymnázium na Masarykově náměstí je skutečné gymnázium, které posloužilo i pro interiérové záběry. Skutečné je i místo, na kterém se natáčelo cvičení aerobiku. (fiLLthe3DD)