Hon na uprchlíka z vězení, připomínající lov divoké zvěře... Z věznice malého texaského městečka uprchl vězeň Bubber Reeves. Jeho cesta ke svobodě není jednoduchá. V patách má místního tvrdého a rozhodného šerifa Caldera. Naftařský a dobytkářský baron Val Rogers by chtěl mít Bubbera z cesty, aby zakryl milostnou aféru, svého syna Jasona a Bubberovy manželky. Na uprchlíka, jenž příliš nevoní místním obyvatelům, se tak doslova rozpoutá drsný hon mající blízko k lynči… Akční příběh, podle scénáře Lillian Hellmanové, vyprávějící o jasných postojích ve vypjaté životní situaci, natočil uznávaný režisér Arthur Penn. Ten do hlavních rolí obsadil přední hollywoodské herce Marlona Branda, Roberta Redforda, Jane Fondovou, stejně jako využil fyzický zjev tehdejší atraktivní televizní hvězdy Angie Dickinsonové. Do děje působivě zapojil atmosféru horké letní noci a maloměsta, plného obyvatel s předsudky, nudou a skrytými frustracemi. Všemu vtisknul až drásavé napětí, které v závěru úmyslně zpomalí, aby o to více dosáhl zamýšleného dramatického vyznění. (Česká televize)

Rabina

Tavící kotel nevraživosti, předsudků a přepjatých emocí v jednom malém městečku v jednom dni a jedné noci... Překvapivě dusné a plíživé drama. Marlon Brando je na vrcholu svých hereckých sil. A Penn se prezentuje jako mistrovský režisér... K ruce má výborně napsaný scénář... ()

Martin741

Nadherny film s velikanom akym pan Marlon Brando realne bol. Kvalitna rezia Arthura Penna /Vlak 1964, Bonnie a Clyde/ vladne na kazdom kroku, kazdy detail a kazda scenka je poctivo prepracovana. Namet - ako dokaze silna a talentovana osobnost prezit uprostred "normalnej" spolocnosti .- je istoiste aktualna dodnes. Plus pekne sa odkryva pokrytecka moralka akehosi maleho americkeho mestecka uprostred 60. rokov minuleho storocia. Herecke vykony su na urovni, a okrem pana Brando dokazal uputat aj pan CervenyFord n o a samozrejme aj Jane Fonda, na ktoru nesmiem zabudnut. Napatie pocas filmu pekne rastie, a rastie, az vyusti v masakrozny zaver, ktory ma pomaly az rozmery antickej tragedie. Nadherny film . 100 % ()

M.i.k.e

ústředním motivem tu sice je hon na uprchlého trestance v podání Roberta Redforda, ale vzhledem ke stopáži přes dvě hodiny nejde o nijak intenzivní naháněčku a chvílemi se to celkem slušně vleče. Kdyby byla Štvanice o půl hodinky kratší, mohlo to být stylové drama, které by mělo šanci stát se klasikou. Takhle je to jen slušné řemeslo s výborným obsazením a povedeným koncem, který toho dost zachraňuje...60% ()

bogomira

Film, díky kterýmu jsem kdysi před lety objevil Arthura Penna. Člověk se na to dívá a říká si: "Co by asi ty dnešní hvězdy daly za roli ve filmu, kterej má takovej scénář." Penn vás během pár minut seznámí s půlkou města tak, že není šance si kohokoli poplést i díky dokonalýmu typovýmu obsazení a rozehraje velkou hru několika hlavních a spousty vedlejších zápletek tak přehledně, že ani na sekundu neztratíte nit, a že se tam toho dělo tolik, to vlastně zjistíte, až když vyndáte dyfko a natáhnete se na gauč. Že všichni hrajou jak z partesu je zbytečný zmiňovat, ale pro mě je hlavní hvězdou Arthur Penn. A víte co? Nějak mi to připomnělo Dogville, čertvíproč... ()

MrPierc

Z těchto filmů se mi vždy zvedne žaludek - není to filmem, ale lidmi. Stydím se za ně. Pijou spolu, baví se a stačí chvíle a chtělo by se jim z nudy lynčovat. Normální lidé se během okamžiku mění ve zvířata a protože jim chybí emoce, chtějí vidět kousek citu. Jak jde nejlépe vyvolat cit ? Bolestí. Lidé okamžitě vycítí slabost - rádi do ní ryjí a prohlubují rány, jen aby viděli výraz oběti při agónii. Pokrytecká morálka přes den, v noci alkohol a povyražení. Marlon Brando jako místní šerif, který tu práci nemá rád a je nenáviděn spodinou za to, že je na večírcích místního boháče. Ale ani u boháče se necítí dobře, protože by se mohl nechat zkorumpovat. Díky své hrdosti a charakteru nepatří nikam. Všichni ho obdivují a zároveň nenávidí. Snaží se uchránit vězně (rodáka) před hněvem davu, ale on je jen jeden... Nevím čím to je, ale zdá se mi že Brando měl obrnu nebo je líný artikulovat a to se mi líbí. Jane Fondová přirozené krásná (povedla se tátovi) a také velmi věrohodná. ()

C0r0ner

Z popisku by se dalo usuzovat kdeco. Co už neříká, je, že nějaká akce, emoce a vůbec cokoli zajímavého se vejde do posledních dvaceti minut, přičemž všechno do té chvíle jsou nekonečné kecy o ničem, které nemají na děj žádný vliv. Dost mi to připomnělo Strašáky, kde aspoň pak přišel masakr. Tady ne. 30% ()

sulimo

Taková Americká krása let 60., plná pokryteckých postav, až je vám z nich špatně. Společnost, ve které je uprchlí vězeň tou nejupřímnější bytostí, což z něho dělá úhlavního nepřítele celé té vzorné maloměstské smetámky......a štvanice může začít, jak fyzicky, tak psychicky.....Výborný snímek, lepší to už snad ani být nemohlo, Marlon Brando v jedné z nejlepších rolí vůbec. ()

zette

Atraktivni namet lidske malosti a vynikajici herecke obsazeni. Bohuzel jsem cekal vice, dejove ani atmosferou me to uplne neoslovilo. ()

majo25

Bohaté hviezdne obsadenie a naozaj dramaticky poňatý príbeh, ktorý sa síce rozbieha pomalšie, ale nakoniec vtlačí do kresla. Skazená a amorálna spoločnosť v malomeste si pýta tvrdšiu ruku, tá však prichádza dosť neskoro. Myslím, že takú nakladačku, akú schytáva šerif, som ešte u šerifov na striebornom plátne asi nevidel. Emócie pekne vyšpikované. Paradoxne sa však žiadna odplata nekoná. Brando ala šerif-poctivec je síce zvláštna kombinácia, ale výsledok ukazuje, že funguje. Záver fajnovo dramatický, žiadny lacný happyend. ()

bk81

Nostalgie....dlouho jsem patral po tomto filmu, z ktereho jsem si pamatoval hlavne zaverecnych cca 10 minut a zil v tom, ze roli Marlona Branda ztvarnil Paul Newman :) ()

eye candy

Štvanice je film ve kterém se utkává blažená demence a fanatismus těžce bigotní whiskey-and-gun masy s morálkou silných individualit. I po tolika letech je tento snímek uvěřitelný, což bohužel nevypovídá pouze o jeho kvalitě. Co se obsazení týče. Tou dobou ještě poměrně neznámý R.Redford v roli muže s nejhezčím účesem, drží krok i když nedostává tolik prostoru. Angie Dickinson - Miss sympatie. M.Brando - Vyberte si jakýkoliv jeho film. Najděte si komentář k jeho výkonu (hledá se tak, že zmáčknete ctrl+f a zadáte vynikající nebo famózní) a vložte si ho sem. Vynikající jsou ale také Jane Fonda a Robert Duvall (ten se mě liíbíl možná úplně nejvíc) V 60tých letech byl Arthur Penn prostě king, jeho Štvanice trvá dodnes ()

A.Beech

Veľké sklamanie pre mňa. Tak som sa tešil na ďalší film s Jane Fonda (+ mená ako Brando a Redfordom len potvrdili očakávania) a nakoniec som dostal toto. Aj napriek vysokému hodnoteniu film bol pre mňa nudou a pozeraním nasilu. Niekde v polovici som to musel vypnúť, bola to strata času - škoda. ()

andrii

Horší než denní nálet kobylek, noční roj hejna mrchožroutů pod vlivem. Oni pěstmi na tebe. S bičem v ruce na ně, Marlone. Už dlouho se k tomu schyluje. Sobotní horečka postupuje, je jako epidemie, která bez utišujících medikamentů, šíří záněty škodlivé. Nelze přeslechnout tu bolest na prsou. Temná horká noc vystrojila kar tomu nejlepšímu v nás, všem dobrým povahám. Ukamenujte tu nevraživost, dav dávící se zákeřnou malostí, která svírá zdejší ovzduší. Nikde ani stébla slušnosti téhle sešlosti. Místní popili, slídí, krev vycítili. Hyeny, co říkají si lidé, vrhly se naň, bezmocnou kořist udolaly ze zálohy. Neúplatný velký muž uprostřed ohně Marlon Brando a jeho trend, adaptabilní "mumlání," pro něho typický charismatický brand, drží se zpátky, už nedělá si iluze o pořádky neřádné smetánky. Tolik, tolik se snažil bránit nevinný kukuč hocha - útěkáře se zlatými vlasy, ocelový pohled, minimalistický klid, šerifská hvězda jako štít, ale té přemoci tragédie, bodavé agresivitě, vrcholné apokalypse, nešlo předejít. Ve městě se zohyzděnou tváří, kde se charaktery degradovaly na škvár, samy sebe zmrzačily, rynek se změnil na krvavý ring, končíme, už nemůžeme dál žít. ()

jedna_vrana

Emily Stewart: „Zastreliť muža za to, že sa vyspal s niečou manželkou? To je hlúposť. Polovica mesta by bola vyhladená.“ Šerif Calder (Marlon Brando) je frajer – poháňaný túžbou po spravodlivosti a čestnosti, na druhej strane pokúšajúci sa o lojalitu k miestnym. A miestni, to je parádne zhromaždenie všelijakých ľudských sklonov – malomeštiactva, sebectva, nadradenosti a neviazanej zábavy. Oceňujem na tomto filme, že sa na ňom nepodpísal zub času. Pôsobí uveriteľne, napríklad bitka šerifa na policajnej stanici vyzerá vierohodne, lietajú ozajstné facky a tečie krv. Tento príbeh o predsudkoch, rasizme, netolerancii a nevere mi pripomínal Dogville od Larsa Von Triera. ()

farmnf

Rozhodně dívatelné drama s vynikajícími hvězdami. Lepší by bylo zkrácené na 95 minut. Co je to vlastně americké pojetí demokracie a práva? Spoiler: Gauner uteče z vězení, jeho kámoš zabije nevinného člověka. Lumpovi je jasné, že zločin padne na něj. Šerifa jmenuje do funkce nejbohatší člověk kraje. Zbohatlíci vniknou na policejní stanici, šerifa zmlátěj a svědka mučí. Banda ožralců vnikne na soukromý pozemek, podpálí vrakoviště. Hlavní obviněný je zabit místním zbohatlíkem při zatýkání. Marlon Brando si posadí širák proklatě nízko a po tomto všem pokládá funkci šerifa, stěhuje se jinam. A tento bordel nám dávají naši politici za příklad a implementují ho do střední evropy. Není to na hovno, ptám se? ()

JohnSmith

Jeden den a jeden večer v texaském buranově opravdu stojí za to. Příběh plný podivných postaviček v čele se šerifem, kterého perfektně ztvárnil Brando. Ten je tím nejlepším na celém filmu. Jinak je to celkově dost roztahané a místy nudné až na moc pěkný závěr. ()

Autogram

To obsadenie, to bolo pre mňa hlavné lákadlo filmu. Škoda, že filmu trvá hodinu a pol, kým sa rozbehne a nastane tá skutočná štvanica, pričom sa ukáže, kto je tým správnym chlapom a kto správnou ženskou. Samostatný útek cez polia a lúky, divoká jazda vlakom sa za štvanicu nedá považovať a tie naozaj drsné okamihy majú nakoniec značné množstvo divákov. Mladí aj starí sa chceli baviť a doba bola už taká, nemohli si to pozrieť večer v správach. Ako my, keď dostávame večer svoju dávku násilia, krvi a cudzieho nešťastia vo večerných krimi správach. –––– Radši o tom přemýšlejte. Radši o tom pořádně přemýšlejte. To se někdy v životě stane, že se nedá dluh splatit. –––– Ty si myslíš, že věřím na advokáta? To je tak pro tebe. ()

Pecival

Pořád jsem čekal, až TO začne a vlastně jsem se celý film (až na pár vyjímek) nedočkal. Přesto nemůžu říct, že bych byl sklamán. Pravda - scénář utahuje šrouby opravdu pomalu a spíš než na velké napětí sází na pečlivé prokreslení jednotlivých akterů, ale jako ukázka lidské ubohosti a pokrytectví funguje více než slušně. ()