Hon na uprchlíka z vězení, připomínající lov divoké zvěře... Z věznice malého texaského městečka uprchl vězeň Bubber Reeves. Jeho cesta ke svobodě není jednoduchá. V patách má místního tvrdého a rozhodného šerifa Caldera. Naftařský a dobytkářský baron Val Rogers by chtěl mít Bubbera z cesty, aby zakryl milostnou aféru, svého syna Jasona a Bubberovy manželky. Na uprchlíka, jenž příliš nevoní místním obyvatelům, se tak doslova rozpoutá drsný hon mající blízko k lynči… Akční příběh, podle scénáře Lillian Hellmanové, vyprávějící o jasných postojích ve vypjaté životní situaci, natočil uznávaný režisér Arthur Penn. Ten do hlavních rolí obsadil přední hollywoodské herce Marlona Branda, Roberta Redforda, Jane Fondovou, stejně jako využil fyzický zjev tehdejší atraktivní televizní hvězdy Angie Dickinsonové. Do děje působivě zapojil atmosféru horké letní noci a maloměsta, plného obyvatel s předsudky, nudou a skrytými frustracemi. Všemu vtisknul až drásavé napětí, které v závěru úmyslně zpomalí, aby o to více dosáhl zamýšleného dramatického vyznění. (Česká televize)

klúčik

Moja srdcová záležitosť. Tu sa stretli moc dobrí herci : Brando, Fondová a Redford. Záverečná scéna sa nedá zabudnúť....95%. ()

xaver

Film jsem poprvé viděl jako mladík. Byl to první snímek, kde jsem viděl své později oblíbené herce Marlona Branda, Reborta Redforda a Jane Fondovou. Hodně drsný snímek, ktrerý ve mě zanechal silný dojem. Tak trochu nadčasový snímek, kritika světa ve kterém žijem bohužel i dnes, kde touha po moci, chamtivost a rasové i jiné předsudky jsou stavěny na vrchol řebříčku lidských hodnot, čestný člověk je otravující vší a život člověka nestojí za nic. ()

klukluka

...a pak je chtěj chránit, zhýralou sebranku nechutně bohatých, pologramotných amerických křupanů. Napucovaná lůza. Dvacet pět let jsme jim slepě zobali z ruky, naštěstí z toho pomalu střízlivíme. Doby, kdy byli oni sami schopni podobné sebereflexe, jsou ale dávno tytam. Dnes už ve svých filmech uměj bejt jen dobří, lepší a nejlepší. Pro tuhle osvěžující změnu aby člověk sáhnul padesát let do minulosti. Jedna hvězda mínus za ty obtížně srozumitelné dialogy. Patrně to byl záměr, ta angličtina možná kopírovala jazyk a způsob komunikace na americkém venkově, ale chvílema jsem kvůli tomu musel nemálo žhavit mozkové závity. ()

Han22

Dlouho se mi nestalo, aby mě takhle míjel tak slavný film. Mamka o něm za života básnila, já se na něj těšil a povědomně ho považoval za něco, co bude thrilerem roku. Samotný námět městečka plného buranů, které se rozhodne uštvat uprchlého vězně nemohl zklamat. Jenže on to ani není thriler. Režisér to pojal jako velice pomalé jižanské drama, kde osud vězně (první velká role Redforda) je v pozadí, stejně jako osud spravedlivého šerifa (Brando). V popředí jsou zamotané a nudné vztahy nezajímavých a více či méně nesympatických postav. Je to dlouhé, staré a nebojím se říct příšerně nudné. O 30 let starší Byl jsem lynčován podobné téma zvládl mnohem líp. Nakonec to sice solidně vygraduje (napadení šerifa, vrakoviště) ale za tu předchozí nudu to víc než na 3* není. Dát víc už bych nadhodnocoval jen za slavný název a hodnocení tady. SPOILER závěrečné smrti mě teda pořádně naštvaly. ()

Schuldiner

Až posledních 30-40 minut se tam vlastně něco děje, to před tím je fakt dost nuda, chvílemi až hloupá nuda. Konec to všechno úplně rozčísne, tedy tu nudu, ale celkově to zachránit nemůže. Na to, že tu hraje Brando a Redford, bych čekal zajímavější podívanou. Brando jediný tomu dává trochu kvalitu. Přijde mi, že v těchhle filmech, obzvláště amerických ze 60. a 70.let, se chovají všichni totálně divně. Totálně nepřirozené rozhovory a někdy i pohyby :-) a to je už co říct. Vypadá to, jak kdyby byli všichni na drogách.. Což by nevadilo, kdyby to film o drogách byl... ()

Rozjimatel

"Come on, honey. Let's go find some club and dance." "Dancing? Is that what they call it now?"     Dráma z južanského Vidlákova s výborným hereckým obsadením, ktorá sa tvarí veľmi vážne, ale miestami vyznieva skôr ako poriadna fraška. Film som videl po prvý raz až teraz, takže nie som zaťažený žiadnou nostalgiou. Za jeho hlavný problém považujem postavy, ktoré pôsobia umelo, sú ako také figuríny so strojenými prejavmi. Prakticky som nenašiel jedinú normálnejšiu postavu, ktorá by pôsobila aspoň trochu živším dojmom. To panoptikum figurín je často až neznesiteľné: frajerský šerif (Marlon Brando v typicky pozérskej polohe, ktorý mumle dokonca aj v dabingu), nagélovaný bohatý panák (James Fox), znudená manipulatívna krava, totálne tupá blondína, starý premúdrený filozof-moralista, extrémne pobožná babička, sprostá matka s výčitkami svedomia, či trápny bohatý ocko (E.G. Marshall). A potom tu sú ešte dve postavy, ktoré ma síce neiritovali, ale sú rovnako ploché, bez života: nevyhranená miestna krásavica (Jane Fonda) a väzeň na úteku, stále s fešným účesom (Robert Redford). Filmu na kvalite nepridávajú ani nahlúple dialógy i celý scenár, takže som mal občas dojem, že sledujem nejakú telenovelu. Za všetky aspoň jeden príklad scenáristickej "geniality". Dva krát sa odohraje navlas rovnaká, vrcholne nepravdepodobná scéna. Na scéne sa objaví jeden "strašne podozrivý" černoch, vždy na neho vybehne tá istá podarená partička rasistických buranov (skvelý lovecký inštinkt, lebo v celom okrese tuším žijú len dvaja černosi), "logicky" ho ide lynčovať a zrazu sa tam čírou náhodou objaví šerif so svojim autom a lynču v poslednej chvíli zabráni. Iba pre moju úctu k Arthurovi Pennovi, Johnovi Barrymu a všetkým tým skvelým hercom a ešte kvôli jednej pôsobivej scéne (bitie šerifa) udeľujem neutrálne 2 hviezdičky (moja polovička taká zmierlivá nebola). Ale je aj celkom možné, že tá prapodivná štylizácia bola akýmsi rafinovaným zámerom, ktorý som celkom nepojal, v každom prípade mi ale vôbec nesadla. ()

jasse

Robert Redford se k tomuto filmu moc nehlásí a já netuším, proč. Podle mě je postava Bubbera jedna z jeho nejlepších rolí, perfektní je i Marlon Brando a Jane Fonda. Příběh i atmosféra jižanského městečka je opravdu dusivá... ()

aLPaC

Chtěl jsem dát čtyři, ale ta poslední třetina filmu včele se zbitím šerifa a scénou na vrakovišti, to je teda něco. P.S - Jane Fonda neskutečně krásná, chápu, že právě ji obsadili jako Barbarellu. ()

bolan

Pomalu plynoucí rozehraná hra s lidskou hloupostí. Marlon Brando je strašně charismatický chlapík, navíc Fonda, Retford aj. super koncert, ale tahne se to jako smrad. ()

jilda

Film o lidské hlouposti a malosti. První půlka filmu se rozjíždí pomalu a Brando jako šerif hází perfektní hlášky.Je jako jeden z mála férový a rozumný člověk ve městě. Druhá půlka už pěkně graduje do neamerického drsného konce. Ač film skoro padesát let starý, pořád výborný. Vzbudí emoce, které většina drahých taháků současného Hollywoodu neprobudí i s digitálními efekty. ()

kamil.i

Obdivuhodná kritika násilia, ľudskej agresie, malomeštiactva, rasizmu a v neposlednom rade "ľudovej spravodlivosti". Nadčasový film. Technicky nie úplne zvládnutý, ale ústredná myšlienka funguje bezchybne. ()

theSaint

Sonda do maloměstského myšlení s omezeností a pokrytectvím v čele. Obyvatelé jižanského městečka mně byli neskutečně odporní svým amorálním a "vidláckým" myšlením. Vynikající Marlon Brando, který má charismatu na rozdávání a překrásná Jane Fonda, která film příjemně dotváří. Ukázka toho, že mít charakter/hrdost a plout proti proudu se prostě nevyplácí. ()

filmator

První polovina filmu je utahaná nuda, atmosféra se začne budovat až pak. Do té doby spíše seznamování se s postavičkami maloměsta. První část jsem přetrpěl zejména díky výbornému Brandovi. Stačí mu minimum k tomu, aby vykreslil sympatického šerifa, a oproti řadě jiných herců je jeho herecký projev příjemně civilní. Redford moc prostoru nedostal, ale to, co může, hraje taky dobře. Největší slabina je scénář - divadelní předloha se nezapře. ()

greenlord

film se mne libil. malomesto a jeho pokrivene vztahy. mezi vsim tim bordelem je tezke zustat nestranny, jak se o to prave serif v podani vynikajiciho branda snazi. ten zde jasne prevysuje i ostatni hvezdy stribrneho platna, a ze jich neni malo. ()

MickeyStuma

Marlon Brando, Jane Fonda, Robert Redford a Robert Duval v lidském příběhu, na konci zanechávající podivnou pachuť nad společností. Společností sice své doby, ale do dnešních dnů v podstatě nezměněné. Hlavní postavou je nějaký Bubber, jehož útěk z vězení vlivem různých okolností ovlivní obyvatele malého městečka, z kterého pochází. Snímek se sice jmenuje 'Štvanice’, avšak nejedná se o pronásledování a honbě uprchlíka, jako třeba ve snímku z roku 1993 'Uprchlík’. Tady příběh sleduje dění v onom městečku, názorové střety jednotlivců a vůbec jejich postavení k Bubberovi. A tak máme možnost sledovat jinak poklidné městečko pomalu se měnící v chaos. Ke střetu samozřejmě dojde a jak to dopadne je vrcholem celého dění. Žádnému z herců nelze nic vytknout. Výsostné drama svým umem dotáhli k dokonalosti. Atmosféra prvotřídní, i když se na dnešní dobu může zdát snímek pomalý. V rámci dramatizace a zmíněných hereckých výkonech však klasického diváka osloví. Příběh v sobě nese hlavně moralizační podtext, který vede k zamyšlení. Nic není jak vypadá a nic nevypadá jak se jeví. V opačném případě je skutečně k tragédii velice blízko. Snímek tedy kromě filmového odpočinkového zážitku přináší i určitou myšlenku. Po shlédnutí už pak záleží jen na divákovi, jestli si z toho něco vezme. ()