Smrt na Nilu (S09E03) (epizoda)

Death on the Nile

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2004, 2 h (Director's cut: 100 min)

Asi můj nejoblíbenější Poirot...jako vždy brilantní Suchet a skvělí jsou i další herci, zejména hlavní pár milenců - můj veleoblíbený JJ Feild, kterého mám v různých dobových filmech nesmírně ráda a výborná Emma Griffiths Malin. Tento Poirot má spolu s některými jinými zvláštní smutný nádech, což alespoň pro mě není na škodu a umocňuje to sílu příběhu. Agatha Christie to opět vymyslela geniálně komplikovaně a závěrečnou odkrývačku si tak pokaždé užívám. Vždy se ráda podívám (i na verzi s Ustinovem), přestože znám rozuzlení :) ... Poirotův smutný závěr...''Vždycky to není jednoduché.''...je perfektní.(19.2.2012)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Dokonalá zápletka, nečekané rozuzlení a ještě nečekanější závěr (byť tento díl není jediný, který skončí sebevraždou pachatele, viz "Vražda Rogera Ackroyda"), díky němuž se počet mrtvol vyšplhá na 5. Film je navíc prošpikován hláškami, ať již ze strany samotného Poirota, dua plukovník x doktor, či ostatních cestujících. "Netrapte se tím, milý příteli, Vy to vyřešíte. - Ó jistě, já vím."(15.1.2007)

Problémem Agathy Christie je, že když jde po závěrečnym odhalení člověk zpátky po všech indíciích, tak to sice dává smysl (i když jsou tam sporný momenty), ale taky by se dalo přednést ještě tucet dalších rozuzlení, který by ty indicie taky splňovaly. Stejně je to ale zábavný, hlavně díky Suchetovi. Jak já telku moc nesleduju, tak když začnou v nějakej línej víkendovej den odpoledne dávat tohle, tak se většinou na práci, co jsem měl v plánu, vyseru a radši dvě hodiny relaxuju u Poirota. (80%)(19.3.2017)

i přes to, že jsem viděl verzi s Ustinovem, dávám 4hvězdy, Poirot v podání Ustinova mi přijde potrhlý, roztěkaný, takový místy až vidlák. Oproti tomu Suchetův Poirot je opravdový gentleman a uhlazený muž vyšší třídy jak má být. Takový ideál dvacátých a třicátých let. I přes to, že je to televizní produkce, velice se mi to líbilo.(6.10.2009)

S09E03. Predem mi prijde, ze je zde na profilu CSFD chyba. Dil ma 97 min a nikde jsem zadnou jinou verzi nenasel - pokud si to autor profilu nespletl se starsi verzi z r. 78. Tam hrala sice znama Mia Farrow, ale tahle serialova ma zase Sucheta, ktery je mnohem sympatictejsi nez tloustik Ustinov. Zapletka se prostredim velmi podoba dilu z prvni serie "Dobrodruzstvi na mori" (S01E07), kde se taky vrazdilo na parniku v Egypte. Mam tyto exoticke dily rad - vzdy vnaseji do serie umistene povetsinou v Anglii jakousi exotiku a takovy ten morbidni pocit, ze vrazda na dovolene je neco extra :) Tenhle dil konkretne trochu pripomina aktualni ceskou kriminalni kauzu Kramny :) Bohata dedicka je zastrelena ve spanku pri plavbe po Nilu, ktere se ucastni pestra skupinka hostu od vice bohatych po ty chudsi, od gentlemanu po excentricke damy. Libi se mi, ze tu divaka mate nekolik odlisnych linii. Je tu kradez, machinace s penezi a samozrejme vrazda. Zda vse souvisi se vsim nebo se jedna o zcela samostatne pripady, na to tu mame Poirota, aby vse vysvetlil. Nedavam ale moc vysoke hodnoceni, protoze zapletka je pomerne chatrna, cehoz si zacinam u nekterych Agathinych pribehu vsimat. Je sice promyslena a chytra, ale stacil by jeden maly kiks (nekdo vyjde na palubu, vrati se napit, nebo naopak zustane sedet apod.) a vsechno by slo do kopru. I zde je cely zlocin od vraha velmi riskantni a mozna i blahovy, ale budiz. Nejvic mi ale vadila zalezitost s revolverem. Jeste chapu, ze ho hodi do Nilu, a ze by tedy mohl zabaleny v lehke latce plavat. Ale krucis dyt ten parnik jede (nebo i kdyby stal, tak reka ma proud), tak jak je mozne, ze rano ten balicek vylovi pobliz lodi? To mi tak zatracene nedavalo smysl, ze bych dal i 3*. Mozna se zamotal do vodniho kola - zkratka takova kriticky podstatna vec byla velmi spatne vysvetlena. Diky tomu hezkemu prostredi a zavadejicim dejovym linkam i vetsimu poctu vrazd nakonec ale ty 4* dam.(8.1.2016)

• - V dobe natáčania údajne Emily Blunt a JJ Feild tvorili pár. (Fabrinka)

• - Nabídku pro roli Andrew Penningtona dostal Elliott Gould. (Elwanelyn)