Hercule Poirot - Série 9 (2003) (série)

Smrt na Nilu (S09E03)

(epizoda)

Mladá bohatá dědička Linnet Ridgewayová přijíždí do svého nového domu. Její přítelkyně Jacqueline de Belfortová jí chce představit svého snoubence Simona, v této chvíli však ani netuší, že si místo ní Simon brzy povede k oltáři Linnet. Mladí manželé hodlají strávit líbánky v Egyptě a zaplatí si i luxusní plavbu po Nilu. Když spolu před odplutím navštěvují pyramidy, opět jako už mnohokrát během jejich svatební cesty se objeví Jackie, která je všude pronásleduje. Při návštěvě chrámu v Karnaku dokonce spadne těsně vedle novomanželů velký balvan: zdá se, že Jackie je odhodlána ke všemu, aby svého snoubence dostala zpět. Možná se ale jednalo jen o nehodu Konečně se Linnet a Simon nalodí a seznamují se s dalšími pasažéry. V průběhu cesty se ukazuje, že téměř každý z pasažérů má na Linnet z toho či onoho důvodu spadeno. Pak už berou události rychlý spád: Jackie postřelí Simona malým dámským revolverem, který předtím ukazovala Poirotovi. Záhy kdosi stejným revolverem, který se po výstřelu na Simona záhadně ztratil, zastřelí Linnet. Jak Poirot dokazuje, téměř každý z cestujících měl důvod i reálnou možnost vraždu spáchat... (oficiální text distributora)

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Niečo ako Vražda v Orient exprese (dopravný prostriedok, z ktorého relatívne niet úniku, všade naokolo exotická krajina, ktorej mentalite nikto nerozumie, do toho jedna brutálna vražda a uzavretý priestor plný podozrivých), ale slabšie, nudnejšie, menej hutné a rozvláčnejšie. Poirota tentokrát prípad zastihne na dovolenke, čiže sa bude musieť zaobísť bez Jappa a Hastingsa. Na televíziu ambiciózne obsadené (Emily Blunt, James Fox, Judy Parfitt, Frances de la Toure) a potešilo prekvapivé rozuzlenie, ku ktorému následne musíte pripočítať ešte trpký, pekne mrazivý dodatok s druhou pištoľou (o ktorej Poirot zrejme vedel!). Naopak, strašne ma iritovali blbosti. Stačil jeden jediný výstrel a v sekunde ste mŕtvi (to je strašne nereálne) a parodicky vyznievala scéna, v ktorej osoba disponovala dôležitou informáciou a tesne predtým, ako ju stihla povedať, bola zavraždená (a svedkovia nie aby sa okamžite rozbehli za vrahom, ale najskôr stáli nad obeťou, potom ju - dávno zjavne mŕtvu - kvázi oživovali a až potom sa spamätali a rozbehli sa po stopách vraha... ktorý medzitým pravdaže unikol). ()

Marigold

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Ačkoli filmová verze s Ustinovem má za zády skvělou výpravu a větší herecké hvězdy, není sporu o tom, že díky ztvárnění hlavní role je anglický remake přesvědčivějí a věrnější. Nemůžu si pomoct, ale Ustinov je na Poirota až příliš hrubý, křupanský a chaotický. Charisma Davida Sucheta zastíní i některé slabší výkony ve vedlejších rolí, očividně nižší rozpočet a fakt, že jsem rozluštění zápletky znal. Ačkoli mi některé televizní filmy s Poirotem přišly povedenější, přesto si odvahy tvůrců vyzvat na souboj filmovou klasiku cením. Obzvlášť proto, že z mého pohledu je Smrt na Nilu verze 2004 lepší. ()

Tom_Lachtan

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Vdík jedné z předchozích adaptací jeden z nejméně vděčných Poirotů, jelikož jsem však Ustinova Poirota neviděl (respektive jen kousek a jako malý ploutev a tehdy se mi to nelíbilo), beru toho Suchetova tak jak je, tudíž jako další z řady povedených adaptací, kde mě nejvíc bavila zábavnost postav, od Rakouského lékaře (obzvlášť ve scéně se zarudlou dívčinou), přes komunistického kohosi, až po vilnou spisovatelku (Aghato, podle kohopak si tu postavu psala?), kteří pro mne byli zajímavější, nežli děj samotný. Ovšem snad jen psoun stepní ví, jestli je to plus, nebo mínus ()

genetique

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Po prelome tisícročí sa novodobé poirotovky u mňa stretli s rozpačitými reakciami, táto časť však dokonale zachraňuje ich renomé. Jedna z najsvižnejších častí so skvelou, vymazlenou zápletkou, takmer od začiatku sa má divák na čo pozerať, napínavá a odvážna krimi ruleta a záverečné odhalenie s tragickými následkami. Skvelé Suchetove stvárnenie Poirota neskazí ani príšerný (tentokrát) slovenský dabing. 85%. ()

Morien

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Jedna z mých oblíbených poirotovek. Film pro mě má úžasnou atmosféru, je zábavný i melancholický, obraz je velmi výtvarný a typově přesní herci do něj skvěle zapadají. Na rozdíl od jiných filmů je zde mnoho postav, které jsou zajímavé a strhávají na sebe pozornost, ne jenom ty ústřední, protože obvykle je to tak, že jen pár jich hraje prim a zbytek je do počtu. Jedna z věcí, na kterou se dívám, když šlapu na rotopedu, a baví mě to natolik, že vydržím celé dvě hodiny a ani mě potom netlačí zadek. ()

• Nabídku pro roli Andrew Penningtona dostal Elliott Gould. (ČSFD)
  • Když Poirot (David Suchet) objeví ve skříni mrtvou služebnou, je krásně vidět, jak herečka dýchá – pohybující se břicho. (pjotri)
  • V dobe natáčania údajne Emily Blunt a JJ Feild tvorili pár. (Fabrinka)