Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

Kulmon

Naše pohádky jsou trochu jiné, méně akční, méně vypracovanější, méně vulgární; na duši pohladí víc. Princeznu Nevěstu jsem viděl jako mladší a u toho mělo asi zůstat. Příběh trochu pokulhává, vlastně se to sestává jen z akcí nabitých scének. Jako rušivý element vidím i zbytečné přerušování žvatláním dědy a vnuka. Tahle vzpomínka nebude špatná, ale rozhodně nebudu toužit vidět film znovu. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ty položíš ten kámen, já svůj meč a zabijeme se jako civilizovaní lidé?" Četba pohádek mi nikdy nečinila zvláštní potěšení, patrně z důvodu depresivnosti domácích autorů, ale kdyby mi libovolný z rodičů někdy přečetl podobnou hovadinu, jakou je Princezna nevěsta, tak by mi ji musel číst každý večer. Tohle je totiž naprosto pohodová ztřeštěnost, které vévodí skvělý cynismus mrtvého Westleyho, šermířská elegance Inigo Montoyi, smysl po fair play obra Fezzika a vychytralá zbabělost prince Humperdincka. Za normálních okolností bych určitě zmínil i něco o mírách samotné nevěsty, ale v tomto příběhu skutečně nejsou důležité. Tady jde jen a jen o zábavu, které bych bez přemýšlení napálil pět hvězd, kdyby neobsahovala tak přímočaré útoky na logiku, že jsem si jich i mezi záchvaty smíchu dokázal všimnout. ()

xxmartinxx

Moc pěkná pohádka s pár skvělými hláškami.Nevadila mi slabší výprava, jen možná šlo pár vtipů líp vypointovat... ()

BadoXXII

Chceš říct, že odložíš kámen, já odložím meč a zabijeme se jako slušní lidé?..... Presne moja šálka kávy. Rozprávka plná inteligentného humoru (žiadne vulgárnosti, fekálnosti a podobne) a nadhľadu. Sympatickí hrdinovia, uvolnená atmosféra aj napriek tomu, že ma pri útoku HNV (hlodavci neobvyklých velikostí) poriadne trhlo, len tá hudba bola hrozná. Štýlom je Princezná Nevesta podobná novšiemu Hviezdnemu prachu a je taktiež skôr pre dospelého diváka. Najlepšie scény: Prvý šermiarsky súboj Westley vs. Montoya, útok HNV, návšteva čarodejníka. ()

Shit

Princezna nevěsta je trošku podobnej film jako Bláznivý příběh Robina Hooda a to nejen díky Cary Elweosvi, je to takovej dost podobnej styl vtipných scén, jenže Princezna nevěsta je mnohonásobně lepší, většina vtipů nejsou trapný a jsou většinou nečekaný a co víc, jsou fakt dobrý. K tomu se přidaj opravdu dobře vybraný herci a pěkně vtipně propracovaný filmový postavy a je to opravdu nadprůměrná fantasy pohádka ()

Morien

(1001) Snažím si představit, že jsem americký teenager, který vyrostl s Princeznou Nevěstou jako kultovní srdcovkou, a vidím poprvé nějakou českou pohádku. Byly by mé pocity podobné, jako když jsem český (ex)teenager, který vyrostl s českými pohádkami jako se srdcovými kultovkami, a vidím poprvé Princeznu Nevěstu? Protože mé pocity z Princezny Nevěsty jsou tak trochu "bože, osmdesátky musely být strašná doba" a "dost toho násilí je zároveň neškodné a samoúčelné" a nejvíce "všichni ti lidé na internetu, jejichž nebetyčnou chválu na Princeznu nevěstu jsem všude možně slyšela, ve mě vytvořili nesplnitelné očekávání"? Nebo jsou možná moje národnost a ostatní filmy vcelku irelevantní, ale je důležité, že už nejsem ani dítě, ani puberťák, a tak se zasměji několika povedeným vtipům, položím si filosofickou otázku, jestli mi přijde atraktivnější Robin Wright nebo Cary Elwes, protože jsou oba fakt až neuvěřitelně krásní, ale jinak zůstávám vůči magii tohoto filmu zcela imunní? ()

choze

Důvtipná pohádka s okouzlujícím Cary Elwesem (kterému nepochybně dopomohla k roli Robina Hooda v Brooksově parodii z devadesátéhotřetího), nádhernou Robin Wright Penn a maximálně sympatickým Mandy Patinkinem. Vesele se tu žongluje s pohádkovými klišé, dialogy srší vtipem, nešetří se akcí a herci jsou výborní. Malý nepříliš známý klenot, mnohem lepší než o rok mladší WILLOW Rona Howarda. Ve vedlejší roli "předkevinovský" Fred Savage. ()

brit84

Trochu mě mrzí, že jsem to nemohl vidět ještě jako dítě. Zážitek by byl určitě ještě o něco intenzivnější. Přesto i jako dospělý jsem se u filmu dobře pobavil a mám velmi pozitivní dojem. ()

Gilmour93

Za devatero útlaky a devatero nezdravými fixacemi na pomstu, žil, nežil, žil, nežil a nakonec žil... S parodií koketující pohádková fraška. V podivných kulisách, s krasoňem Elwesem a humorem pod úrovní očekávání a možného (s jednou crystalickou výjimkou). Takový Princ a pruďas s nasazeným pásem cudnosti. Vnuk paní Columbové se bavil, já moc ne. Možná to bylo Reinerem na místě předčítače.. ()

TheDarKnig

inu, minimálně velmi zajimavý počin to byl. Nemůže se to srovnávat těm našim (pche), ale na americké poměry :-)) dost neobvykle zpracována, napsána a velmi dobře zahrána a podkreslena. Příběh skáče od téměř reálného historického děje k úplným nesmyslům a ironickým leckdy černohumorným vtípkům. Je cítit, že scénaristé k tomuto projektu opravdu přistoupili bravurně, skoro bych to dokázal srovnat s Nekonečným příběhem. Škoda, že jen ten celkový feeling není tak velkolepý, jak by mohl být. Ale stejně, komu by to v té všeobecné zábavě vadilo? (Scéna s jedem je asi nejlepší ukázkou toho, v jakém duchu se tento film nese) ()

genetique

Veľmi podarená záležitosť. Rozprávkovosť má ten správny náboj, výprava ten správny nádych a herci sú správne rozprávkovo vybraní a fantasy-postavy úplne ohromujúce. Až na tie fúziky Caryho Elwisa. Vyzeral ako debilko. Za pointou nehľadajte však nič nové, je to príbeh lásky a pomsty, ale správne natočený. Možno klasika. 85%. ()

zelvopyr

Cary Elwes na mě udělal dojem jako Robin z Loxley, zapůsobil jako doktor v Saw... ale jako opravdu dobrého herce jsem ho začal brát až po hajzlíkovi, kterého zahrál v Aktech X -- Princess Bride jsem chtěl vidět vyloženě kvůli němu. S výkonem spokojenost, s filmem též. Tak si tak zpětně uvědomuji, kolik v posledních letech točených pohádkových a fantasy příběhů z Princess Bride vyloženě čerpá, co se týče pojetí a stylu vyprávění. ()

berg.12

Pohádka taková postmoderní laškovná. Jako malému by se mi to ale nejspíš moc nelíbilo, už kvůli tomu papundeklovému rozpočtu. ()

NinadeL

Pohádková fantasy cele zapadající do koloritu populárních 80. let. Bohužel jsem tuhle Princeznu minula jako dítě, takže dnes už jen ocením fakt, že se Buttercup zatím stala generálem na ostrově amazonek ve Wonder Woman. ()

Lavran

V případě Nevěsty se nemohu vyhnout korelaci s bezchybnou Goldmanovou knihou, oproti které působí snímek drobně chudobně (nejde však o nikterak markantní problém). Kromě jednoznačné prohry s předlohou, řadím mezi vyloženě protivná pasiva Knopflerovu elektronickou (cosi) hudbu, která řeže do uší jako stará rezavá pila a nedá se tudíž poslouchat bez rizika dlouhodobého poškození vědomí. Po čem jsem ale žehral nejvíce je neskutečně vtipné zakončení knihy, které vyvrací zažitý mýtus o stoprocentně dobrých koncích. Život ale není vždycky fér, že? Škoda, ale i přesto se jedná o královskou podívanou, která vás zaručeně pobaví. Bodíky navíc za neskutečně sympatické obsazení!:) ()

Eddard

Americká pohádka... docela kuriózní záležitost sama o sobě. Tak či tak si dokážu představit, že kdybych viděl Princeznu patnáct let zpátky, byl by to film mého dětství... Takhle se sice ohlédnu, smeknu klobouk před velice svěžím humorem, který prosvítá jinak nijak zvlášť fantastickým (v obou smyslech slova) příběhem a propůjčuje mu punc výjimečnosti, krásnou Robin a charismatickými pány Elwesem a Patinkinem, ale nemůžu než nepřipomenout, že novější, žánrově podobné filmy (Stardust, Big Fish) si mé srdce získali víc. 60% ()

Falko

Ked si predstavim, kolko krajsich a lepsich americkych rozpravok alebo fantasy filmov sa natocilo v 80-tych rokoch a nedostali sa do TOP 250-tky IMDb najlepsich filmov vsetkych cias, tak ma velmi prekvapuje, ako sa tento priemerny film mohol dostat na 175 miesto. Zdalo sa mi to byt take umele, chvilami nudne, ale nasli sa aj chvile, ked ma film bavil, ale staci mi to na jedno pozretie. V malej ulohe sa objavil aj na nepoznanie zamaskovany Billy Crystal :-) Reziser Rob Reiner ma skor potesil psychothrillerom MISERY NECHCE ZOMRIET (1990) alebo z vojenskeho a pravnickeho prostredia filmom PAR SPRAVNYCH CHLAPU (1992)... 23.04.2009 ___ Cary Elwes - (Westley) +++ Robin Wright Penn - (Buttercup / Princezna Nevesta) +++ Chris Sarandon - (Princ Humperdinck) +++ Mandy Montoya - (Inigo Montoya) +++ Christopher Guest - (Gróf Tyrone Rugen) +++ Fred Savage - (Vnuk) +++ Peter Falk - (Starý otec) +++ Billy Crystal - (Zázracný Max) +++ Produkcia: Rob Reiner +++ Hudba: Mark Knopfler +++ ()

Jezinka.Jezinka

Opravdovou lásku smrt nezastaví, může ji jen trochu pozdržet. Která žena by nechtěla od partnera slyšet něco takového? Neznám takovou. Princezna nevěsta je klasická pohádka smíchaná s prvky fantasy, normálního světa, kde marodí malý kluk a dědeček mu čte pohádku, k tomu jsou přimíchané parodické prvky na klasické pohádky, fantasy a vlastně i na ten náš skutečný svět. I když jako důvod ke sledování téhle pohádky by mi stačil i skvělý Mandy Patinkin bez nadstavby dobrého děje. Co dobrého, bez nadstavby jakéhokoliv děje. ()

castor

Docela zklamání. Film působí i přes slušné gagy a celkovou atmosféru utahaně a sic sám sebe rozkošně shazuje, tak nemá takovou údernost, aby si zasloužil divákovu pozornost celých 98 minut. Celé je to příjemně laciné (potěší humorně přerostlí hlodavci), herecky vděčné, komediálně nadsazené, zahalené do předčítání děduly „Columba“ svému vnukovi „Kevinovi“.. ale podruhé to vidět nechci!! ()