Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

m.a.t.o.

„Mníške som pokutu ešte nedal. Raz som dal pokutu chlapíkovi z daňového úradu. V ten rok si ma riadne preklepli.“ Osobne nie som zástancom trestu smrti, skôr som proti, pretože si myslím, že pre človeka je väčším utrpením žiť do konca života v cele 2x2 metre, než vidina pomerne skorej, rýchlej a bezbolestnej smrti. Napriek tomu mi táto agitka proti trestu smrti nesadla. Prečo? Jednoducho sa nedokážem stotižniť s tým, že z hovada, čo znásilňuje a zabíja tvorcovia urobili ľudskú bytosť, ktorá proste akurát len spravila v živote nejaké chyby. A ešte tomu hovadu dajú tvár sympaťáka Seana Penna, ehm. Po filmárskej stránke je Dead Man Walking kvalitný film s výbornými hereckými výkonmi, ale s jeho obsahom sa stotožniť nedokážem. 60 % ()

Almásy

ja som cakal silu, cakal som nieco fakt omracujuce.. ale takyto absolutne ochromujuci a emocionalny knokaut fakt ne. herecky koncert susan sarandon (bravo!) a dych vyrazajuci sean penn, ktory tu podava najlepsi vykon svojej kariery. jeden z najsilnejsich a najlepsich filmov co som videl. ()

Fony

Tim Robbins diriguje herecký koncert skvělých Susan Sarandon a Seana Penna. K dokonalosti mi chybělo opravdu málo. 85% ()

Pecival

Nejvíce si na tomto filmu cením toho, že Penn tu není zrovna žádný dobrák a jako souseda byste ho určitě nechtěli. Celá záležitost je pojata z více úhlů, kde si každý najde tu svoji pravdu, dle svého politického přesvědčení. Dobrá psychologie postav, celkově žádné velké emoce, střízlivý přístup a dobré dialogy. Toho oskara by si rozhodně místo Susan zasloužil Penn, přestože Cage byl těžký soupeř (ač se to dnes zdá skoro neuvěřitelně). Robbins nejen, že umí dobře zahrát, ale ještě zvládá natočit i napsat (ikdyž pouze adaptovaně) takto kvalitní záležitost - to smekám. ()

Casablanca

Brilantnost hereckých výkonů pozvedá film do jiné ligy... Cesta do hlubin vrahovy duše skrze jeptišku, která jde proti proudu. Jen se přiznejte, kdo z vás s Seanem sympatizoval??? A kdo by, naopak, nakopal Susan do zadku pro její klerikální vysvětlení veškerenstva? Režie TIma Robbinse se povedla, ve vedlejší roli mě pobavil Jack Black:-) ()

bloodvomit

Opravdu zábavný film s excelentním Seanem Pennem. Tohle mě fakt vzalo, dobrej příběh, dobrý výkony, nenudí je to zajímavý a z poutavýho prostředí cely smrti. Doporučuju všem! ()

Mr.Jackass

Skutečně zjištuji, že neznám film ve kterém by Sean Penn nezahrál naprosto žasně. Perfektní film o smíření se odsousenze ce svým nezvratným osudem a přiznání si osudových chyb svého života s pomocí náboženské útěchy v podání Susan Sarandon, která taktéž skutečně zahrála. Pro mě jasných 5*. ()

fabuloz

Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí myšlenky a svědomí zločince, který je odsouzen na trest smrti. Přes slabší první půlku se dostaneme k tomu jak se svědomí vraha stává těžším a těžším a potřebuje nezbytné osvobození od pocitu viny. Silný emotivní příběh o tom, jak se řádová sestra i přes námitky okolí zhostí této nelehké role a stane se blízkou osobou vrahovi, který chce zemřít s čistým štítem. 4* ()

lskala

Nadprůměrný psychologický film, který táhnou pouze dva výteční herci - Susan Sarandon a Sean Penn. Abych si trochu rýpnul, čekal jsem větší emoční masáž, ale ... 70% - 4**** ()

ZkuKol

Dramat z cely smrti jsou tucty, většinou jde o boj za záchranu života plný explicitního herectví a nečekaných zvratů. Toho se v Robinsově filmu nedočkáte, Tim se zaměřil na lidskou (emociální stránku), jaké to je být vinen a čekat na smrt, jaké to je si to přiznat a jak čelit nevyhnutelnému. Susan Sartandon i Sean Penn podávají velmi soustředěný výkon, prostý výstupů na efekt, což tomuto snímku vzhledem k silně nenápadné stylizaci sedí. Tim chtěl opravdu ukázat, jaké to je platit za své činy, kamera je civilní, ale v pravou chvíli dokáže přejít do nádherného symbolického obrazu, který na diváka nekřičí, jen ho ještě více připoutá k vyprávění. Celé to je podkreslené lehkou hudbou a luisianským pozadím, které je opět snímáno velmi nenápadně, jako by jen tak a přitom hraje jednu z vedlejších rolí. Film má pomalejší tempo a přesto se ani chvilku netáhne a nese v sobě spoustu vzkazů "mezi řádky" (vteřinovka na hodinách např.). V luisianské cele smrti sedí mladík, který nechce umřít a laskavá jeptiška za ním přichází nabídnout mu pomoc i lásku... 90% ()

Ferinka

Bohužel mě Mrtvý muž nezasáhl tak, jak ostatní. Sarandon hrála poctivě a přesvědčivě, ale Penn? takové prkýnko, jaké předvedl mi vůbec nesedělo na chlapa, který je v cele smrti. Navíc to bylo silně "americké" - od těch tleskajících černochů v kostele po civilní oblečení řeholnice atd... Navíc poměrně oblíbená tématika - kdyby si američani zrušili trest smrti, neměli by o čem psát a točit. ()

herr_carter

Těžký film. Je zvláštní, že člověk od začátku dá se říci sympatizuje s odsouzeným těžkým zločincem a v závěru, kdy se dokonce dozví pravdu, se tenhle status v podstatě nezmění, možná i proto,že za své činy převzal plnou zodpovědnost. Robbins a jeho herečtí kámoši prostě umí......................moje hodnocení = 8 z 10. ()

klúčik

Fantastický film o svedomí vraha. Celý film nás presviedča o tom , že je nevinný a, že jemu ublížili. A nielen nás. Fantastický výkon S.Penna. Moc dobré!! 90%. ()

Lisabellla

Příběh je nabitý emocemi, jež tečou z každé věty, která v něm je vyřčena. Osobně jsem pro trest smrti. Nevím, zda film měl vyvolat debaty okolo něj, ale nevyvolal. Silný příběh dal filmu velmi mnoho. Susan a Sean tomu dali neskutečný náboj. Herecké výkony byly jako příjemná naprosto dokonale ladící symfonie. Líbilo se mi, že film neskončil klasickým americkým happyandem. Ale ničím jiným si mě, bohužel, nezískal. ()

xaver

Tyto snímky budou vždy tak trochu traumatizující a divák dlouho pátrá po tom, co tim chtěl autor říci. Asi se vymykáám běžnému průměru, ale zločinci a vrahové nejsou ti praví, vůči kterým by se měl vzbuzovat soucit. Je to nefér. Nezainteresovaný, kterému vrah neublížil se na věc bude většinou dívat z jiného úhlu. Zkuste ale přesvědčit příbuzné oběti, aby se na vraha svých blízkých dívali se soucitem a porozuměním. ()

Mistickzz

Nakoniec musím za ten záver dať plné hodnotenie. Film je to skvelý, enormný, plný emócii, a hlavne vás núti rozmýšlať nad tým, či si človek zaslúži druhú šancu. Dopomáhajú k tomu aj nadľudské herecké výkony hlavnej dvojice Sarandon-Penn, mierna odlahčenosť a vtip v úvode a taktiež netreba zabudnúť na réžiu Tima Robbinsa, ktorý proste príjemne prekvapil. 85% ()

LEATHERFAC

Idiotská katolická agitka proti trestu smrti. Ode dneška vím, že Tim Robbins je mi nejen nesympatický herec, ale i nesympatický scénárista a režisér. Těšil jsem se na dialogově vyšperkované drama, ale dostal jsem jen bezbřehou nudu už od začátku filmu. Tak bezbřehou, že mě od půlky filmu už vůbec nezajímalo, jestli se podílel na vraždě a jak moc, jestli ho popraví nebo nepopraví. Bylo mi to už šumák. Typický oscarový film... Ale Šóšingožrouti to nepochybně s velkou radostí opětkují. ()

CarlosX

Z tuctového příběhu dělá Susan Sarandon něco co překračuje hranice obyčejného filmu. Nezapomenutelný, silný film... ()

kedl

Vždycky jsem byl pro trest smrti a ani Mrtvý muž na tom nic nezmění, nicméně Penn mě po celou dobu přesvědčoval o opaku, nevím čím to bylo, ale asi tím jeho minimalistickým hraním, mimikou .Nevím,nicméně tuším, Penn je prostě Pan herec. ()

bloodline

Veľmi silný filmový zážitok. Posledných 30 minút patrí do kategórie veľkých filmových momentov, na ktoré nezabudnem. Ťažká schizofrenická filozofia okolo trestu smrti ma dôkladne nechala emočne chladným, napriek tomu, že intenzita kinematografickej geniálnosti gradovala do nesmrteľných polôh. Sarandon a Penn pretavili výborný scenár do hereckej siene slávy a celé majstrovské dielo bičovali do nirvány hudobné stopy na konci s (opäť) výborným Springsteenom. Robbins má zlaté ruky a Dead Man Walking podal jemne, s citom, bez agitácie za/proti trestu smrti (názor si vybrúsi každý sám po 2-hodinovom soirée). S pokorou tlieskam a ďakujem za poctivý a silný filmový večer. ()