Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Morholt

I přesto, že téma je velmi silné a Sarandon s Pennem podali výjimečné výkony, nemůžu se zbavit dojmu, že pod vším tím škvarkovým sádlem je jen suchý chleba v podobě účelové agitace proti trestu smrti. Ta snaha polidštit bestiální postavu Seana Penna je tady až příliš okatá a na mě to dojem neudělalo. Trestu smrti říkám ano a přes veškerou Robbinsovu snahu se mu nepodařilo mě přesvědčit. 60% ()

ScarPoul

Slovami Maurica Mossa " Look dead man walking" Robbins natočil taký veľký malý film , ktorý je pôsobivý svojou ľahkosťou a tiež posolstvom. Viacej ako na samotný čin vraždy sa tu jedná o spasení a vykúpení a Sarandon aj Penn tu dokazujú že sú skvelý charakterový herci , čo sa prejaví v hlavne v neskutočne emotívnom závere. Celkovo sa mi tento film páčil. Je to samozrejme jeden z mnoha ale o trocha ľudskejší ako ostatné. Robbins rozohráva takú malú hru na diváka hlavne na začiatku a aj počas filmu kde nás prenasledujú falshbacky z miesta činu ale my stále nevieme akú úlohu v tom zohráva Matthew. To sa dozvieme až na konci. Celkovo jeho cesta k vykúpeniu a neúspech, priznanie, viera, ľútosť je neskutočne pôsobivá a začneme s ním súcitiť aj sympatizovať, takže rozumiem aj postave sarandonovej že sa ho nakoniec ujala aj napriek opovrhovaním z okolia. Tu sa aj naskýta otázka či je vôbec správne pokúšať sa zachrániť takého človeka alebo či sa vôbec môže stať dobrým. Veľmi osobitý snímok ktorý poteší aj drobnou úlohou jacka blacka. Neskôr sa Robbins aj Black stretli keď JB hľadal trsátko osudu. Tu je ale jeho rola podstatne vážnejšia. Veľmi pekný film ktorý má stále čo povedať a kupodivu to aj hovorí. ()

sarume

Nezvykle těžké téma, které láká k jednoduchému moralizování. Zde , ale autor říká jasné ne a celý příběh vidíme v několika povinostech .V povinnosti jeptišky dát utěchu každému kdo požádá a povinost zločince zaplatit společnosti dluh Z áhy sledujeme velice zvláštni vyvoj, kdy se z povinosti stává vztah , aby nakonec kdy divák přejde most a začne se zločíncem i sympatizovat a tak moc doufat v cerveny telefon se zrušením popravy , tak do těhle slz a očekávaní , Vám film ukáže celý ten strašny zločin a vy během naprosto dokonalé hudby dochazite k zaveru , ze vse ma zustat tak jak je a myslim ze nakonec se do Vas vleje jakysi pocit stesti za vsechny ()

Agatha

Neopakovatelný filmový zážitek. Citlivé a soucitné podání ve skutečnosti naprosto neodpustitelného a zavrženíhodného lidského skutku. Podobných námětů bylo k filmovému zpracování použito mnoho, ale jen v tomto případě se podařilo zpracovat ho z jiného úhlu pohledu. Na nevídané a dojemné podívané má největší zásluhu perfektní scénář, hudba a především neuvěřitelné herecké výkony. Susan Sarandon - jaká to velká herečka a navíc s nejkrásnějšíma očima na světě. A Sean Penn? Dá se něco takového vůbec zahrát? Člověk se nestačí divit co takoví herci dokážou... ()

agentmiky

Do této chvíle jsem neměl vůbec ponětí, že Tim Robbins také režíruje filmy. Film mrtvý muž přichází sází hodně na ústřední filmovou dvojici, což jsou Sarandon s Pennem. Oba zahráli neskutečně a oba by si za svou roli zasloužili Oskara, ale získala ho pouze Sarandon. Bylo zajímavé sledovat, jak se Penn postupně mění ze zapšklého vraha nebojícího se smrti na člověka, který se jí velmi obává. Samotná atmosféra byla hodně strhující, pár momentů mi utkvělo v paměti, a to je dobře. Myslím si, že lepší čtyři hvězdy tomuto filmu sedí. Za mě dávám 85 % ()

zipper111

Emocionální výplach... Osobně nejsem nijak pro trest smrti, tento film se mě lae nedotkl asi tak jak měl. Odsouzenému jsem nefandil a po celý film ani fandit nezačal. Susan je vynikající herečka, Oscar zaslouženě patří jí. ()

blackrain

Susan Sarandonová byla skvělá. Byla mi o to víc sympatičtější, že nenosila jeptiškovský hábit, i když byla řádovou sestrou. Působila velmi civilně a přirozeně. Ocitla se mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně byl muž sedící v cele smrti čekající na svůj ortel, na druhé straně rodiče brutálně zavražděných obětí, kteří chtěli pořádné zadostiučinění. Otázka trestu smrti je velmi ožehavá a vždy bude lidi dělit na dvě nesmiřitelné strany. ()

Maq

Vyvážené, analytické. Asi nejlepší výkon Seana Penna - manipulativního syčáka zahrál moc dobře. - Můj názor na trest smrti? Za "jednorázovku" bych ho nedával. Jen výjimečně, opravdu nenapravitelným grázlům. ()

salalala

S Robbinsem jakožto režisérem nemám absolutně žádné zkušenosti, tudíž jsem nevěděl, co čekat. A musím říct, že mě ve většině věcí překvapil. Scény, kde by 99 % jeho kolegů tahalo laciné emoce a slzy z diváků, zvládl natočit uvěřitelně, nesentimentálně a přesto lidsky. Neklade otázky, na nic neodpovídá, nikomu necpe jeden názor. Penn je vynikající a nesklouzává k nějaké žádosti o soucit. Podobně skvělá (možná o fous lepší) je i Sarandon, která měla roličku o chloupeček náročnější, protože na rozdíl od Penna se potácí ve vlastních pocitech, v pocitech odsouzeného vraha a v konfrontaci s rodinami zavražděných. Oscar asi po právu. Jediné, co trošku zdržuje, je pomalejší rozjezd a možná až moc dialogů v prostřední části filmu. Někomu může vadit i lehce náboženský podtext, který mě teda tak strašný nepřišel. Na to zda trest smrti, nebo ne, si musí odpovědět každý sám, což mi na tom filmu přijde vůbec nejlepší. Parádní snímek, který má v sobě ukrytou nenápadnou, ale intenzivní sílu. 80% ()

kajas

Tim Robbins si jako svůj druhý režijní počin vybral tuze náročnou látku a na poli celovečerního filmu tak nechává diváky uvažovat o tom, zda je trest smrti vhodnou odplatou pro osoby, které spáchaly ty nejtěžší zločiny. S Pennovou postavou jsem sice nesoucítila, ale užívala jsem si jeho rozhovory se Susan (která si za svůj citlivý výkon zlatou sošku plně zasloužila) a hodně mě zasáhly výpovědi rodičů zavražděného mladého páru. K filmu se rozhodně příliš často vracet nebudu, povedl se ovšem velmi. ()

Chrysopras

Zločin a trest. A víra. A odpuštění. Silná témata, která ve správných rukou dokáží z filmu udělat nezapomenutelný zážitek. Timu Robbinsovi se to ( skoro ) povedlo. Celý je to zajímavě poskládaný - v první řadě postava Penna, která nemá jednoduchý "schéma" a nevěděl jsem, jak ji uchopit. A k němu skvělá Sarandon, možná v životní roli. Výborná hudba v čele s Vedderem a Khanem. Ovšem existuje tu dílo 21 gramů a to mi nedává možnost ohodnotit plnou palbou. Ten náboj ve mě po skončení DMW prostě tak silnej zdaleka nebyl... ()

dyfur

.....klasický námet - film,ktorý ešte pred prvou klapkou ráta aspoň s nomináciou na Oscara....že tam hral Sean Penn -normálka alebo Al Pacino alebo de Niro alebo .... ženská hlavná úloha mňa prekvapila čakal som Meryl Streep-ovú....úplne nezaujímavé....pozitivom je ,že vrah je odsúdený na smrť....a potom čo je na svete toľko depresii,keď sa točia tieto bykoviny.... ()

Beagle

Vyniikající tiché drama pro dva hráče. Ať už spolu Susan Sarandon a Sean Penn mluví přes mříže, plexisklo nebo se na závěr filmu navzájem dotknou je jejich souhra bezchybná, a i přes pokojný závěr vás režisér/scénárista Robbins chytře (a tak trochu znepokojivě) nenechá rozhodnout, jestli s Ponceletem soucítit, nebo mu ten trest přát. Rozhodně film, který by si minimálně příznivci hlavních dvou představitelů neměli nechat ujít. ()

raffspIn

K tomuto velmi povedenému dílu jen pár drobností, které se netýkají filmařského umění. Každý člověk je odpovědný za své činy, nehledě na stav v jakém se nachází, pokud jsou z jeho vůle. V tomto případě si Matthew milost v žádném případě nezaslouží. Porota jej odsoudila k trestu, protože je nebezpečný pro společnost a protože není důvod se domnívat, že se jeho činy nebudou opakovat. Trest smrti, pokud s tím souhlasí pozůstalí, je jediný odpovídající trest. Domnívám se, že pozůstalí mohou žádat prakticky jakýkoliv trest, neboť míra jejich ublížení je nezměrná. ()

Martin741

Ako film hlasa, je to drama o tom, ako je isty muz /Sean Penn/ odsudeny na smrt a vsetko sa toci okolo tejto temy. Scenar je z principu fajn, ale reziser Tim Robbins je len rutiner bez kuska originality a bez vacsej snahy divaka vtiahnut do deja a niecim poriadnym zaujat. Herecke vykony mdle a nevyrazne.Na to mam plne pravo ze sa mi film nepacil, no dam vysoke hodnotenie, uz len preto, ze o na seba fajne zarobilo. A o peniaze mi predsa ide /nezit od vyplaty do vyplaty ako retard/  80 % ()

HappySmile

Natočeno to bylo sice velmi dobře, ale na druhou stranu délka filmu mi přišla dost neúměrná. Ne, že bych se nudila, ale i tak dvě hodiny jsou na tento typ filmu až moc. SPOILER: Vzhledem k tomu, že se nakonec ukázalo, že to Matthew opravdu udělal, tak podle mě tento film neměl žádný smysl. Koho zajímá, jak chudáček vrah trpí? Vím, že filmů, kde je to naopak a odsouzený to opravdu neudělal, je mraky, takže by to asi žádný velký přínos taky nebyl, ale aspoň by skončení filmu nezůstal pocit, že to vlastně bylo úplně o ničem. ()

Jino

Oscarový výkon Sarandonové a nominacehodné představení Penna jsou výborným tahákem tohoto zajimavého snímku. Zvláště co se myšlenky o trestu smrti týče. Tim Robbins pak ukazuje, že není jen úspěšný herec, ale je i solidním scénaristou s režisérem, jehož cit pro natočení tohoto dramatu podle skutečné události je obdivuhodný a jeho nominace za režii absolutně zasloužená. Jen je škoda, že ona myšlenka, kdy je trest smrti staven do světla, že právo brát lidský život by neměl mít nikdo - ani stát usvědčenému a následně i k trestu smrti odsouzenému vrahovi, se u mě v tomto případě míjí účinkem. Proto "jen" 80%, ale jinak to bylo pěkné a konec vynikající. ()

Rocky88

Trestu smrti říkám sice ne, ale není to kvůli mé humánnosti, naopak, tyhle zm*dy bych nejradši, aby byli zmrzačeni, aby si ani anál utřít sami nemohli. . . Pozitiva Robbinsova počinu jsou jasná - hlavně je tu dostatek prostoru pro obě strany, každá může vynést svůj soud a názor a nikdo tu není upozadňován. Právě z tohoto důvodu rozdělí obecenstvo na dvě půlky - pro a proti trestu smrti. Ti, které závěr uspokojil (řadím se sem i já), budou mít z filmu smíšené pocity, budou se jim líbit herecké výkony i plynulost, ale film jako celej je vzhledem ke konci neuspokojí. Ti z druhé strany se zase budou cítit emočně dotčeni a vyšťaveni a filmu napálí pět hvězd. Toť vše. ()

carlos 2010

Absolútny vrchol hereckého umenia hlavných hrdinov. Je to jeden z filmov, ktorý vo vás zanechá intenzívny a dlhotrvajúci zážitok. ()

danecek24

53. Zlatý Glóbus za rok 1995 - nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Susan Sarandon, Nejlepší herec (drama) - Sean Penn, Nejlepší scénář - Tim Robbins ()