Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Liznic

Někdy v půlce mi došlo, že to hrozně nefunguje. Jako by jste sledovali Tropickou boři nebo nějakou parodii a tam tohle zmiňévali jako to "top" drama. Dialogy bolely. Tohle ne, jen těsně to udrželo 2 hvězdy. ()

Tomasso001

Skvěle zahrané hlavní postavy proplouvají úžasně komplexně utvořeným příběhem o vězni odsouzeným k trestu smrti. Věnuje se jak jeho myšlenkovým pochodů tak i situaci rodičů obětí mezi nimiž je vratká lávka v podobě sestry Helen. Otevítají se tedy dva pohledy, jeden ze strany odsouzeného a druhý ze strany obětí které nakonec budou konfrontovány. Dobrá režie, herecké výkony i psychologie postav. Tento film patři mezi ty které dlouho po shlédnutí nut k přemýšlení a tam dávám vždycky 5, neboť film pro mne splnil svůj účel ()

danoo

Aj keď boli umelecké (a ľudské) ambície tohto snímku veľmi vysoké, Timovi Robbinsovi sa ich podarilo naplniť, keď nakrútil fascinujúcu a silnú drámu, kt. je nábožensko - objektívnym pohľadom na trest smrti. Pod jeho taktoukou zachytili Penn a Sarandonová celú citlivosť a surovosť tejto témy, bez toho aby skĺzli k tradičným hollywoodskym schémam a barličkám. ()

_DAVE_

Velmi hluboká psychologická sonda do mysli vraha odsouzeného na smrt. V tomto filmu se ani tak neřeší otázka trestu smrti jako takového, ale spíše poslední týden života odsouzeného. ()

Luk80

Nejhorší na tom je to čekání..................Ovšem slyšet v úvodu hlas Eddieho Veddera je vždy fajn. ()

dANo

Silnou stránkou filmu sú herecké výkony hlavných postáv a tiež príbeh, ktorý sa zaujímavo pohráva s myšlienkou trestu smrti. ()

Brain-D

Nejsmutnejší film, co jsem viděl. Vědět že umřeš a mít malé naděje, které vyprchávají, tak rychle jak plynou dny do smrti to je víc než strašné a Psychicky zdrcující. Obdivuju Seana Penna, že do téhle role šel- Skládám poklonu. ()

JohnSmith

Hodně emočně silný film, který stojí na výkonech Sarandonové a Penna,oba jsou dokonalí a k tomu výborná režie Tima Robbinse. ()

Tomatáš

Dozajista je tento snímek velmi silným zážitkem. Musím ovšem říci, že znám mnohem silnější skvosty, které se člověku vryjí pod kůži důkladněji. Z tohoto Robbinsova počinu si odnáším především zajímavé vykreslení psycholigie postav, reprezentující obě strany. Morální dilema, která jsme nikdo z nás nemusel nikdy řešit, je opravdu silné kafe. Vše to navíc umocňuje fakt, že film je natočen podle skutečné události. Rozhodně si stále myslím, že trest smrti je zcela adekvátní nástroj trestu a zpětné vazby pro společnost. ()

Mishqo

veľmi pekný film...prvá polka bola trochu statická no v druhej sa emócie len tak sypali...herci bezchybní, však jedna zlatá soška pre Susan a nominácia pre Seana to potvrdzujú...treba vyzdvihnúť aj hudbu...čo mi vadilo resp. nebola to moja šálka kávy bol náboženský podtext...ale inak odporúčam tento film...aj ma trochu donútil premýšľať či som naozaj za trest smrti ()

Compadre

Výbornej film, který rozpoutává emoce a názory na chování jednotlivých osob. prostě vás nutí přemýšlet a to je hodně dobře. Zajímavé téma, výborně hozené na plátno a prvotřídně zahrané. Susan Sarandon tleskám. ()

fefee

Okrem výkonu Susan Sarandon a priemeru Sean Penna tu v podstate nič záživné na tejto obyčajnej priemernej väzensko-právnickej dráme nie je. Celý film sa vrah hrá na neviniatko až kým sa na konci prizná k vražde a z toho máme byť precitlivelí? Sorry. ()

-ELFKA-

Veľmi silný film, ktorý zasiahne asi každého kto ho videl. A každého trochu inak.. Tak ako niektorí sa vďaka nemu presvedčili, že trest smrti je potrebný, ja som sa naopak utvrdila, že trest smrti by existovať nemal. Kto nám dáva tú moc odsúdiť človeka na smrť? On si to bude odpykávať v budúcom živote, tak prečo by sme mali aj my prepadnúť pomste? Pomsta je temná stránka sily.. ()

toyrider

Vynikající atmosféra, do situace jsem se dokonale vcítil a až do poslední chvíle jsem nevěděl, jak to vlastně dopadne. ()

evuline

Hodně hustý film, který ve mně vzbudil několik protichůdných pocitů a hlavně velké téma na přemýšlení. Skvělý herecký výkon Suzan Sarandon. ()

Autogram

Trest smrti sa tu analyzuje naozaj do hĺbky a zo všetkých strán. Nedokázal som sa stotožniť so žiadnou z postáv a prešlo to celé nejako mimo mňa. K hereckým výkonom sa nedá nič namietať, ale tá psychológia postáv, ich motivácia bola nejako uletená. ()

toscho

Veľmi zaujímavý film Tima Robbinsa, výnikajúci Sean Penn a Susan Sarandon. Málo filmov ma dostalo do takéhoto citového rozpoloženia. ()

TheRoller

Filmový ukážka dôkazu toho, že trest smrti nie je dobrým riešením. Už len to klasické - zabijeme niekoho, kto niekoho zabil, aby sme ukázali, že zabíjanie je zlé. Totálny nonsens. (Naj)lepšie sa na túto tému aj tak vyjadril Dostojevskij v Idiotovi, tu mi navyše vadí ten náboženský crap. Na druhej strane sa mi páči aj to, že okrem hlavnej myšlienky (trest smrti je zlý) tam bola aj myšlienka mne blízka - nikto, nech spravil čokoľvek a nech je akýkoľvek, si nezaslúži byť sám. Každý by mal mať niekoho. Horšie ako zomrieť je prežiť život sám... Iritovali ma len dokonalé vlasy Seana Penna, to, že tá puška nemala spätný ráz a spomínaný náboženský crap. Určitým pohľadom môže byť, že pred strachom zo samoty sa človek uchýli aj k tomu, čo ho inak nezaujíma/ čomu neverí. 85% Najlepší moment: To, čo sa dialo okolo 00:00 ()