Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(2) / Epizody(18)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

Lukin413

Vlastně docela příjemné překvapení, i když je to natočené hodně na jistotu podle kuchařky prvních sérií GoT. Naštěstí měli tvůrci šťastnou ruku při castingu, Paddy Considine, mladé i zralé představitelky obou královen, Matt Smith. Draků je zatím poskrovnu, ale dá se očekávat, že v další sérii si jich užijeme více. ()

pirko7

Nemohu rict ze se az tolik lisi od puvodniho serialu. Ale cela serie na me pusobi dost jako demo. Ve smes se moc nic nedeje, za to si scenarista vic uziva v uchylnych momentech. ()

Kopi1

I přes některé slabší a pomalejší epizody, tak se seriál velmi povedl a nastavuje laťku poměrně vysoko. Ale právě i v těch pomalejších epizodách je to napsáno velmi kvalitně a vždy nám tam naservírují tvůrci nějakou 'nehodu'. V některých věcech je to i lepší než původní GoT. I když se celý seriál řeší pouze, kdo bude vládnout dál, tak je to zvládnuto dobře s vysokým napětím. Znovu se na to nejspíše už asi nepodívám, ale velmi mě zajímají následky posledních 2 dílů a těším se na další řady. ()

Hapretor

Prvním dílem jsem nabyl dojmu, že to bude lepší než "GOT" ... pak jsem si ale celou dobu říkal akorát "OMG" ... nuda, blbost nelogické chování postav, takhle by se fakt nemohli chovat vysoce postavení šlechtici, natož dcera krále ... která zde byla po celou dobu ukázána jako tupá kurva ... druhá princezna, která byla "taktně" přinucena vzít si rozpadajícího se krále, byla jen nádoba pro dědice, aby si upevnila postavení u dvora a s tím i nejhorší pletichář její otec si přišel na přilepšenou - "novodobý" Malíček" ... jména si nepamatuju ... nemá to cenu ... ty postavy byly tak debilní, až mě to bolelo ... a nejdebilněji byla napsaná postava toho ochránce královny, jak nakonec udělal z hlavy významného šlechtice, člena rady, ... rajský (lépe řečeno mozkový) protlak ... to byla ta nejhorší postava ze všech ... takovýho trotla by doopravdy nikde nemohli tolerovat a já jako král bych nechal pro jistotu popravit ... když už bych nic nemohl vymyslet jako důvod, tak třeba jen za jeho tupost a naprosto dementní jednání ... které by uráželo moje fugování, už jen tím, že jsem mu tu funkci dovolil vykonávat ... takže suma sumárum - zpočátku skvělé ... jen první a jediný díl ... sem tam skvělá scéna a hudba ... ale to velmi zřídka ... jinak strašná nuda ... málo procítěné ... nudně a nuceně zahrané ... nedomrlé ... škoda peněz a času ... z druhou sérií jděte do zádele ... co tam předváděly ty jednotlivé postavy, to se nedalo mozkově zpracovat ... to tam byly v té době všichni tak vypatlaní ??? ... no - hlavně že měli draky ... se divim, že je ty draci nespálili a radši někam do klidu neodletěli ... a ještě jedna ... no hodně věcí mě tam sra... ! - ale tahle nejvíc ... proč, sakra, si tvůrci tak libovali ve scénách s nechutným porodem ... je tohle snad GORE horror ?! - NE ! ... to tam vůbec nemuselo být ... to se snažili o nějakou total drsnou mega "cool" scénu, která divákovi utkví v palici ?! ... tak u mě teda fakt ne ... okamžitě jsem to vytěsnil ... to se nemohli, kur.. , pokusit spíš o více záběrů s draky, nebo bitev, nebo nějaký epický, vyhrocený moment v konverzaci, hádce, nebo tak nějak ... ne ... fakt chudé toto ... zklamání a fail jak prase ... ()

Ben Nevis

Jsou tam draci. V každé epizodě a nejenom na pár sekund. Jenže kvůli drakům nezbylo na kvalitní obsazení a dramatický příběh. V GOT nevíme, kdo zahyne příště, v HOD přežívají i postavy na smrtelné posteli. Děj se skládá z nekonečného tlachání, prostřídaného dějovými skoky. Sex je tam taky, ale více si autoři libují v nechutných scénách mrzačení lidí nebo krvavého porodu. Nepochopila jsem výměnu herečky v hlavní roli, když ta druhá vypadá stejně (staře). V trůnech bylo milion dějových linek a přesto tam byli oblíbenci. Tady vidíme jenom pár rodů a tři dějiště a stejně není prostor si někoho oblíbit. Pokud to byl pouze úvod k epické další sezóně, beru hodnocení zpět. ()

strikeman

Tak musím přiznat, že i na základě zdejšího hodnocení jsem čekal víc. Výměna herců v hlavních rolích po 5 dílech mě dost rozčarovala (zejména výměna charismatické Milly Alcock, kterou si zamilujete) a musím říct, že krom nepříliš promyšleného scénáře s mnoha logickými errory (oproti GoT je to druhá liga) mě zklamala i nevyváženost celé série, kdy první díly vás poměrně navnadí solidní akcí a pak se téměř uzíváte nudou v nekonečně dlouhých pasážích monotematických (a rádoby šokujících) dialogů mezi členy jedné vyšinuté incestní rodiny. O černoších s blonďatými dredy evokujících negativy ze sci-fi propadáku Bojiště Země se raději ani nebudu rozepisovat. No GoT také střídalo světlé chvilky s vatou, tak uvidíme, jak se povede další série. Zatím 65% ()

Urukhaj98

S01: Aneb když Jeff Bezzos neumí, musí přijít na scénu staré dobré HBO. Přirovnání k ve stejnou dobu vycházejícímu seriálovému Pánu prstenů je jistě na místě, nicméně k tomu už jsem se myslím dostatečně vyjádřil v komentáři právě k Prstenům moci. Tady stačí zmínit to, že Rod draka vychází z tohoto souboje jako jasný vítěz, zatímco Tolkienův odkaz pochcaný a všemi dalšími možnými způsoby znesvěcený Amazonem za absurdní půl miliardu dolarů smutně brečí v koutě. Po poslední řadě Hry o trůny jsem byl k návratu do Západozemí poměrně skeptický. Mnohem víc jsem byl zvědavý na bohužel zrušený prequel z Věku hrdinů pojednávající o první válce s mrtvými, zatímco adaptace rodinné historie dračí rodinky mě nechávala chladným. To se však velice rychle změnilo už po první epizodě. Hra o trůny se totiž pod jiným názvem vrátila ve své nejlepší formě, s atmosférou a kvalitním scénářem prvních sezón, avšak se štědře zafinancovaným vizuálem, kterým disponovaly především řady poslední. Mám z toho opravdu radost, protože znechucení z neuspokojivého konce originálu je zapomenuto a já jsem rád, že mohu v tomhle světě plném intrik, sexu, vražd a draků strávit dalších pár let. 9/10 ()

JamesConnorG

1 SÉRIE - 10/10. - Now, the battle has begun! Rod Draka jako prequel původního seriálu naplnil veškerá má očekávání. Je to stejně kvalitní jako původní seroš? Ano. Má to stejně blavůrně napsané postavy? Ano. Má to pořád EPICKÝ nádech GOT? Jedno velký ANO. Musím vyjádřit veliký respekt tvůrcům za to, že po né moc povedené 8 sérii GOT dokázali opět divákovi předat ten úžasný nádech Her o Trůny. Sice si na 2 sérii počkáme celkem dlouho, ale pokud to bude stejně kvalitní jako první série, tak si mile rád počkám :). ()

AloeB

Obávám se že se od všudypřítomné chvály, kterou tento seriál schytává, nijak lišit nebudu. Rod draka má možné své problémy, ale objektivně lze říct, že kdovíjak dlouho tu tak kvalitní fantasy seriál nebyl. Dezoláti možná ještě slintají nad Hrou o trůny, ale ta je jen nepodařeným odvarem s rozpočtem jak z levného porna, který by bez přímého opisování z knihy neobstál (což si ostatně potvrdil i v sériích, kdy duo tvůrců blbý a blbější muselo vynaložit svoji veškerou svoji kreativní energii, aby svými famózními zápletkami béčkového spisovatele s určitostí předčili). Rod draka je sice (s velkým přispěním jistého nejmenovaného líného grafomana) v podstatě také jen ostrým přepisem původní povídky či historie z knihy Oheň a krev (jedno mám přečtené, druhé ne, nemohu s jistotou tedy říct), ovšem vypravěčsky, vizuálně či herecky si to zachovává mnohem silnější identitu než první seriál. Navíc, kromě nutných technických plusů je to stále podmanivý seriál o jedné z nejzajímavějších epoch fiktivního rodu, který plodí buď velké osobnosti či zvrácené blázny, ve fiktivním světě, kde léto může trvat celé roky a se zimou přichází nebezpečné přízraky. Po dlouhé době tedy ve mě něco probudilo touhu k fikčnímu světu a po dlouhé době jsem spokojen z filmové vysoké fantastiky. Kritizovat by šlo sice lecos, zkratkovitost a zároveň pomalé tempo, absenci fialových očí Targaryenů a Velaryonů (představte si Emmu D'Arcyovou, Steva Toussanta, Paddyho Considina či Matta Smithe s fialovýma očima, jak by se na to krásně koukalo a obzvláště znetvořená podoba jednoho z nich by mohla být o to děsivější), myslím, že není problém zmínit i black-washing jistého nejmenovaného valyrijského rodu (protože ono to není tak, jak tvrdí jistý drahý herec, že by snad diváci nesnesli černého herce ve vysoké pozici bohatého šlechtice v této fiktivní fantasy společnosti jako spíš to, že to dle pravidel tohoto fikčního světa moc smysl nedává). Zdůrazňuji ovšem, že všechny tyto problémy považuji za naprosto minoritní, nicméně považuji za nutné je zmínit. Obecně je to velmi kvalitní seriál a ačkoliv bychom možná našli stovky lepších (Četnické humoresky), tak to stále patří mezi to, co si jde pustit s dobrým pocitem, že neztrácíme čas (ztratil jsem tím celý víkend). ()

papaguy

Seriál určitě stojí za shlédnutí. Hype kolem a kulturní války klidně ignorujte. Seriál má oproti původnímu GOT jinou atmosféru, spíš komornější, soustřeďuje se na několik postav. K epičnosti zmiňované v popisu má daleko. Scénáristé také sundali nohu z plynu rozmanitých zvratů a konverzačních překvapení a "candy eye" různého druhu. A rozhodli se solidně vybudovat charaktery a jejich vývoj v dlouhém čase. (Někdo by řekl, že to je až natahování děje. Ale nenatahujte postavu od dětství po dospělost, když vám na to produkce dá celých 10 dílů.):-) Draci se moc povedli, herci jsou skvělí, určitě si svého (ne)oblíbence každý najde. Možná to je i tím, že tam není žádný vyložený "bad ass" záporák, který by do příběhu vnášel víc napětí. Musím říct, že mě naopak dost iritovala znělka. Digitální kečup proudící 3D mapou Západozemí, really? Co přijde příště? Mírná modifikace hudebního motivu by neurazila. Každopádně se nelze ubránit dojmu, že tvůrci se teprve zahřívají, a opravdová podívaná přijde až v druhé sérii. Show must go on. ()

aR3Zz

Hodnotím jen první sérii (jako v tuto chvíli všichni samozřejmě). Za mne se jedná o strhující akční středověké politické drama. Akce přitom není zdaleka tolik, na co jsme byli zvyklí ve Hře o trůny. Bohužel, musím s tímto seriálem přímo srovnávat, protože samotní autoři na něj pořád odkazují. Další podstatný rozdíl - byli jsme zvyklí na několik dějových linek, které se rozcházely a náhodně křížily, to bylo úžasná přednost. Zde - jedna jediná osa, navíc zcela zásadně bořena časovými skoky o několik let. Tento neduh má samozřejmě za následek nezbytnou výměnu herců hlavních postav uprostřed série. Nicméně! Jako politické drama to funguje úžasně - atmosféra, která se dá krájet! Postavy, jejichž motivy chápete a jsou dobře vykresleny. Vývoj charakterů v čase a jejich názorové posuny. To vše zde máte. Podtrženo geniálním hereckým výkonem Viseryse. No, a nakonec draci. Pěkné na podívání, ale kromě posledních 5 minut celé série zcela zbyteční... ()

bararich8

Může se zdát, že příběh se posouvá kupředu velice pomalu, ale v každé epizodě nastávají větší a větší zvraty a rozepře spolu s tím jak hlavní postavy rostou, dospívají či stárnou. A že tu těch postav je! Ale nebojte, asi víte proč :). Prozatím to nemá tolik akce jako GoT, ale první sezóna krásně přichystala hrací plochu. 4,5* ()

Torgal

K tomuto projektu som od začiatku pristupoval so značnou skepsou. Kravaťákmi vychcené pokračovania starých hitov totiž len málokedy vykročia z tieňa svojich predchodcov a väčšinou skončia fiaskom. HBO ale konkurencii opäť raz ukázalo, ako sa to má robiť a prinieslo sebavedomú adaptáciu príbehov z Martinovej kroniky Westerosu Oheň a krv pojednávajúcich o rozkole vo vládnucom rode Targaryenov dvesto rokov pred udalosťami z Piesne ľadu a ohňa. Predlohu si pritom ctí a zmeny voči nej dávajú zmysel, na rozdiel od takéto Zaklínača alebo Prsteňov moci. Veľmi sa mi napríklad páčilo ako sa vysporiadali so spoločenskou objednávkou na to, aby boli v seriáli zastúpený aj černosi. Skrátka jeden rod kompletne “začiernili” a toto rozhodnutie mne ako divákovi dokonca pomohlo sa lepšie orientovať v množstve veľmi podobných mien. Gro seriálu tvorí politikárčenie a intrigy naprieč mnoho rokov. Toto bola ďalšia výzva pre tvorcov, keďže v polovici seriálu museli preobsadiť väčšinu postáv, ku ktorým si už človek stihol vytvoriť vzťah. Apropo herci - opäť musím chváliť HBO, pretože kasting si pošéfoval perfektne. Špeciálne chcem ale vyzdvihnúť Daemona a (dospelého) Aemonda, ktorí si kradnú pre seba každú sekundu na obrazovke a veľmi ma prekvapil Paddy Considine ako kráľ Viserys. Jeho výstup na trón z ôsmej epizódy je už ikonický a pre mňa osobne to bola najsilnejšia scéna roka. Výprava a triky sú výborné, obzvlášť vyzdvihujem rôznorodý dizajn drakov, ktorými sa nešetrilo. Akcie ako takej je ale poskromne. S ohľadom na to, že prvá sezóna mala za úlohu predovšetkým rozložiť figúrky na šachovnici je to ale celkom pochopiteľné. Taktiež merítko seriálu je zatiaľ omnoho menšie ako v Hre o tróny, keď tu sa všetko odohráva na malom pieskovisku jedného kráľovského dvora, kdežto v GoT sme mali prehršteľ rôznorodých lokácii. A to sú hlavné dôvody, prečo nesiaham aj po piatej hviezde. Ten pocit, že toto všetko bol len predkrm pred hlavným chodom, na ktorý si budeme musieť počkať dva roky a v ktorom sa zúročia hutné základy z prvej sezóny. 8/10 ()

misbos

Kdo má většího draka, vyhrává - aneb - holky by tak moc chtěly zůstat kámošky, ale furt se jim do toho někdo sejří. Je to tak, když se včas nešlápnete na brzdu, z malejch kravin vykvetou velký průsery. ()

Maximilianus

1. séria: Pochopiteľne, oproti Game of Thrones je House of the Dragon komornejší a do určite miery nie je taký veľkolepý, pretože nezobrazuje veľa dejových línii a rodov, ale na druhej strane to, čo robí, robí perfektne, pomaly graduje napätie a zobrazuje rozpad a vojnu najmocnejšieho rodu. Vďaka tejto komornosti pôsobí celistvejšie a dokáže zobraziť udalosti dôkladnejšie. Ešte to nie je plných 5*, ale pokiaľ to bude pokračovať takýmto tempom a tvorcovia to nepokašlú ako tí hlupáci z GoT, tak tento seriál môže byť ešte lepším. Za vrchol seriálu by som považoval Viserysovu cestu na trón v ôsmej časti, ale teda aj ten záver bol perfektný, a mňa iba mrzí, že Aemond nie je v tíme čiernych. 8,6/10. ()

zapalik

Vysoce podprůměrný seriál s nekvalitním scénářem i vizuálem a slabším castingem. Za GoT to obrovsky zaostává. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)