Vetřelec

Votrelec

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

Světová klasika ve všech zde uvedených žánrech. Na tehdejší dobu jedinečné triky (ta figura vetřelce ale i některé kulisy od H.R. Gigera nahánějí hrůzu dodnes). Atmosféra neuvěřitelným způsobem graduje a na konci jsem měl při prvním sledování nervy tak našponované, že kdyby na mě někdo nečekaně promluvil, tak se asi sesypu.(19.7.2002)

„Je to dokonalý organizmus. Nezdržujú ho emócie, strach ani zbabelosť.“ Najlepší sci-fi horor na svete? Ridley Scott zostáva dráždivo tajomný (Space Jockey), nejednoznačný (dusenie časopisom ako parafráza na neželaný orálny sex), kontroverzný (otvárajúce sa votrelecké vajce až príliš okato pripomínajú hádajte čo. Správne.) a záhadný (vystrihnutá scéna z „hniezda“). Vizionárska atmosféra starého Nostroma, kde stále niečo kvapká, syčí a nefunguje. Dokonalé herecké obsadenie (mojím favoritom vždy bol John Hurt a spoľahlivý kapitán Dallas), nezabudnuteľné scény (pôrod, nohavičky, hovoriaca hlava), špičková výprava,skvelý strih zvukových efektov a šokujúca, kultová maska švajčiarskeho blázna H.R. Gigera. Viac v mojej recenzii na Studna.net http://www.studna.net/reviews/376/(9.11.2004)

Komentar k 2003 Director's Cut verzi. Prvni Vetrelec je v podstate jeden ze zakladnich prvku sci-fi hororu a je to fakt perfektni film. Jeden z nej od Ridleyho. Pribeh je takovej trochu seznamovaci, takze se ze zacatku nic moc nedeje a musi se pockat zhruba 40 minut, nez se dostavi vetrelec, ale pak zacne spravna rezba. A kdyz se konecne dostane ke slovu Sigourney, pro kterou je Ripleyova zivotni roli, tak uz film nema chybu. Triky jsou hodne dobry a obstoji i dnes a i kdyz vetrelce skoro nevidime, je tu perfektni atmosfera. Z ostatnich hercu zaujme jen Ian Holm, jinak zbytek posadky neudela nic, cim by si je clovek zapamatoval. Presto tenhle dil nepovazuju za nejlepsi.(21.8.2006)

Na Nostromu mají krysu a Jones na ni asi stačit nebude.. Legenda filmů o likvidátorech lidské rasy from Outer Space, kterou doporučuji slabším náturám sledovat celou s Facehuggerem přicuclým na obličeji. Scott ve své preciznosti nechá vesmírnou loď tepat napětím a Jerry Goldsmith docela úspěšně zkopíruje sám sebe z Pattona. Jen si řvěte, stejně vás nikdo neuslyší... Krvavý porod Chestburstera musel být ve své době opravdu šokující, ovšem v otrlém světě dneška to už bohužel zamává s málokým..(1.9.2008)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $80,931,801Tržby Celosvetovo $203,630,630Tržby za predaj Blu-ray edície Alien Anthology v USA $25,228,230 //počet predaných kusov 571,927║ Sci-fi film, ktorý tento žáner povýšilo do úplne iných sfér, bravúrne dielo a počiatok famóznej série!!! /100%/(18.5.2005)

• - John Hurt si zahrál postavu Kana ještě jednou a to ve filmu Spaceballs (1987), kde paroduje zplození Chestburstera ze své hrudi. Když mu malý vetřelec vyskočí z těla, podívá se na něj a pronese: „Ach ne, už zase..." (Danny F.)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V den premiéry prvního dílu filmové série v Grauman's Egyptian Theatre v Hollywoodu bylo z propagačních účelů před kinem vystaveno několik propriet z filmu, mezi nimi i model rasy, která havarovala na LV-426. Několik náboženských fanatiků jej ale před promítáním zapálilo, protože šlo podle nich o dílo satanovo. (Danny F.)