Vetřelec

Alien

Votrelec

Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

Toto je jeden zo sci-fi hororov, ktory predbehol dobu. Kvalita filmu a napätie je tak obrovsky udrzane pocas celeho filmu az do zaverecnej sekundy, ze sa mi nechce verit, ze to bolo natocene uz v roku 1979 a to som mal iba rok a bavi ma aj dnes. Vobec sa necudujem, ze na zaklade uspechu tohto filmu sa o podobne filmy pokusali v Hollywoode znovu, napriklad Carpenterova VEC (1982) alebo DEEPSTAR 6 (1989) a podobne a to uz nehovorim o pokracovaniach Votrelca. Rezisera Ridleyho Scotta si vazim vdaka jeho vyberu roznym zanrom ale i kvalite filmov, aj ked aj on mal niekedy slabe chvilky. Natocil napriklad: BLADE RUNNER (1982), THELMA A LOUISE (1991), 1492: DOBYTI RAJE (1992), GLADIATOR (2000), HANNIBAL (2001), CERNY JESTRAB SESTRELEN (2001), DOBRY ROCNIK (2006), AMERICKY GANGSTER (2007 alebo LABYRINT LZI (2008)... 29.08.2010 _______ Sigourney Weaver - (Ripleyová) +++ Tom Skerritt - (Dallas) +++ Ian Holm - (Ash) +++ Harry Dean Stanton - (Brett) +++ John Hurt - (Kane) +++ Veronica Cartwright - (Lambert) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ Produkcia: Walter Hill +++ Nemecka Cinema - 100%(29.8.2010)

POZOR SPOILER V KOMENTÁŘ!: Tenhle film je prostě skvost. Ridley Scott rozehrává na plátně fantastický horor s gotickými prvky - hrdinové pobíhají úzkými uličkami, odkud není úniku. Napětí však začíná ještě dříve, než se vesmírný návštěvník vůbec objeví... Neustále gradující atmosféra nás nutí zadržovat dech, aby nám neunikl jediný detail... A pak to najednou přijde. Vetřelčí vajíčko se pomalu otevře a vyskočí Fasehugger (nejodpornější stádium Vetřelce)... Najednou si uvědomíme co musí následovat. Strašlivý netvor, jemuž místo krve koluje tělem koncentrovaná kyselina začne vyvražďovat posádku těžařské lodi Nostromo. Ale je sám a skrývá se. Může zaútočit kdykoli a odkudkoli. Naše nervy již pomalu praskají, a když nám najednou režisér ukáže, že tady neexistuje ani pověstná vteřinka, kdy se vypne automatické odpočítávání, začneme pořádně soucítít s Ripleyovou, která se v počátku příběhu ani nezdála jako hlaní postava. Ripleyová je nakonec jediná, kdo vypadá na to, že by se mohl z celé posádky zachránit. Utíká před Vetřelcem a doufá... my doufáme samozřejmě s ní. Napětí neustále stoupá a když se zdá, že je konec, vytáhne režisér svůj poslední trumf. Nejlepší a jedinečný díl z celé série.(27.11.2005)

Keď sa mi zacnie po klasickom sci-fi horore, vždy siahnem po tom najlepšom – ALIEN. A nikdy ma nesklame. Nehostinný vesmír, odporná loď, zákerný android a finálny boj osamelej ženy s netvorom v stroboskopickom svetle červeného alarmu ma vždy spoľahlivo vyčerpajú a pripravia na ničím nerušený, pokojný spánok rovnako ako hlavnú hrdinku.(11.11.2004)

Film prvotriedneho režiséra Ridleyho Scotta z roku 1979 - "Alien", je právom považovaný za kultové dielo vesmírneho sci-fi horroru. Príbeh obchodnej medzihviezdnej lode Nostromo, na ktorej palubu sa dostal nebezpečný votrelec. Agresívne mimozemské monštrum s kyselinou namiesto krvi, ktoré začne postupne likvidovať posádku. Kvalitná klasika. ****(18.10.2008)

Film s výbornou atmosférou, ale i s respekem k milníku SF žánru nemohu smlčet, že posádka se občas chovala příliš hloupě. Při troše snahy mohli vetřelce dostat hned několikrát. Nemůžu si pomoct, ale když se postava ve filmu chová ne jak by se asi v reálu chovala, ale jak jí určí scénárista, vždycky se to odrazí na mém výsledném dojmu z filmu. Po shlédnutí DC ale nakonec tu čtvrtou přidám.(2.7.2007)

• - Do kostýmu vetřelce se napasoval Bolaji Badejo, 210 centimetrů vysoký student umění z Nigérie; umožnila to jeho neobvyklá štíhlost. (Džejkop)

• - V 91. minúte Ripleyová aktivuje núdzový deštrukčný systém, z ktorého sa vysunú piesty. Pri úteku Ripleyovej od bomby tieto piesty chýbajú a v nasledujúcom zábere sú opäť tam. (Gabriel.Saka)

• - Sigourney Weaver představující Ripleyovou a Veronica Cartwright  coby Lambertová zkoušely dlouho hádku okolo nevpuštění do lodě - Weaverová před fackou pokaždé ucukla. Nakonec Cartwrightová (na pokyn režiséra) při plném nasazení vrazila Weaverové takovou facku, až málem neudržela rovnováhu. To je také záběr, který Ridley Scott použil ve filmu. (BloodMax)