Vetřelec

Votrelec

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

Nevím, jak je to možný, ale za celý život jsem viděl akorát čtvrtýho Vetřelce. Proč, to opravdu nechápu, ale chtěl jsem to co nejrychleji napravit. Vždyť první tři díly režírovali režiséři, kteří doteď mají ve filmu v Americe hlavní slovo. Ridley Scott se ale s počátkem tohodle kultu popral fakt parádně. Nejenom, že jsem měl strach z temnoty, měl jsem taky strach ze samotnýho vetřelce, kterýho si Giger namodeloval opravdu moc hezky. On celkově má v hlavě docela zvláštní věci. Vymodelovat Vetřelce zrovna takhle by nedokázal každý, ale jemu to nedělá žádný problém. Taky díky tomu jsem z filmu byl tak vyjukanej. Vždyť já tam ty vetřelčí chapadla viděl snad v každý scéně. Sigourney si jde, kamera nahlíží na její ksicht a za zádama už vetřelec vykukuje, chapadlo se pohybuje a nejhorší je...že divák čeká a čeká a Sigourney nic neví. Já vlastně ani nevím, kde jsem se s touhle věcí ve filmu vůbec setkal. To je takovej napínák, že mít pásek u kalhot, tak okamžitě rupne a odstřelí na orbitě nějakej asteroid.(16.5.2011)

Scottovi se nedá upřít režijní zdatnost a cit pro jedinečnou děsivou atmosféru, ale po tolika letech už to nepůsobí zase tak děsivě jak před deseti, dvaceti lety. Originální scénář, skvělí herci a výtečná režie, depresivní hudba a skvělá ďábelská atmosféra. Přednost dám ovšem militantnímu Cameronovi(1.11.2003)

Nefalšovaná hrůza a podle mého názoru i jeden z nejděsivějších filmů všech dob, v dokonalé režii Ridleyho Scotta, který svým Vetřelcem vytvořil naprosto nový žánr - sci-fi horor (slabší povahy nechť sáhnou po čemkoliv jiném, protože např. scéna ve větrací šachtě, kdy se k sobě na monitoru počítače přibližují dvě bílé tečky, patří k nejbrutálnějším kardiologickým zážitkům vůbec). Naprosto přelomový snímek, jenž se dlouho tváří tak, že jeho hlavním hrdinou bude Tom Skerritt, ale události naberou jiný kurs a z puritánské Ripley, která doposud spíš budila dojem zapšklé důstojnice, lpící na detailech - se stává hlavní hrdinka. Což činí Aliena ještě více děsivým. Nestojí proti němu žádný superman, ale křehká, ovšem statečná žena. Závěrečná scéna je prvotřídní a k Vetřelci se jistě budou vracet i další generace fanoušků sci-fi. Jedinečná podívaná, naprostá LEGENDA!(18.11.2009)

První setkání filmových diváků s vetřelcem. Temná procházka nekonečně prázdným vesmírem s Ridley Scottem, který brnká na všechny divákovi smysli a vychutnává si jeho očekávání. I po neskutečných 30ceti letech tento film nestárne, protože sází na "nesmrtelnou" hororovou pravdu, že se divák bojí nejvíce toho, co nevidí. Možná si někdo vychutnává pohledy na kapající sliny, plavající vetřelce nebo jiné pochoutky, ale už v žádném díle není tak silná a nepříjemná atmosféra jako právě tady. Ani chvílemi levnější prostředí nezamrzí, protože prostě nedostanete šanci myslet a budete se bát. Jeden ze stěžejních sci-fi snímků filmové historie, naplno využívající mechanizmů hororů. Ridley Scott si zaslouží potlesk.(5.6.2004)

Atmosféra, atmosféra a ještě jednou atmosféra. To je celá ta věda. H. R. Giger poprvé předvádí své mistrovské biomechanoidní dítko a všichni jsou z něj úplně mrtví...strachy, samozřejmě... A začíná zde i série androidních "bijců", jejichž jména shodou okolností po jednotlivých dílech začínají A, B, C:) Ian Holm je jako Ash co do vztahu k lidem chodícím ekvivalentem HALa, nezdá se vám? Navíc miluju tu dobovou představu, že správný superpočítač musí mít tisíce blikajících kontrolek a vydávat dvacet různých druhů vrčení, bzučení a skřípání:) Prostě klasická a historická stovka. PS: to oli.G: t hlášku o dětství můžou používat ti, jejichž dětství už skončilo;)(23.3.2003)

• - V 91. minúte Ripleyová aktivuje núdzový deštrukčný systém, z ktorého sa vysunú piesty. Pri úteku Ripleyovej od bomby tieto piesty chýbajú a v nasledujúcom zábere sú opäť tam. (Gabriel.Saka)

• - Vetřelec ke 40. výročí dostal 6 krátkých filmů. Ty vznikly ve spolupráci s platformou Tongal, skrz kterou 550 zájemců zaslalo svoje náměty. [Zdroj: fandimefilmu.cz] (Butcher of Blaviken)

• - Modrá světla, která jsou k vidění v sále s vejci v mimozemském vraku, byla vypůjčena od hudební skupiny The Who, která je používala pro svou laserovou koncertní show. (-bad-mad-wolf-)