Vetřelec

Alien

Votrelec

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Ridley Scott

Dan O'Bannon

Derek Vanlint

Ridley Scott načal mé nadšení pro tato děsivá a slizká zvířátka. Ponurá atmosféra, depresivní hudba, napětí z neznáma, dokonalé monstrum a výborní herci, jež mě některé tváře nahánějí husí kůži. Výborný film ve všech směrech a právem má srdcovka, mé hodnocení 5 hvězdiček... "In space no one can hear you scream"(20.2.2006)

a měli byste vidět nezkrácenou verzi. lahůdka. a vysvětluje to, proč měla nakonec Rip vypotřebovanej plamenomet a taky, že stačí, aby přežil jen jeden vetřelec a všechno začne nanovo, protože kapitán dallas a ten první opravář byli přilípnutí v jedné místnosti ke stěně a čekali jen na to, až jim z hrudí vylítne malá zubatá potvora. (neboli že, když je vetřelec sám a nemá královnu, je nějak schopný snést vejce pro zachování rodu, pravděpodobně nějakou genetickou proměnou, instinktivním produkováním určitých hormonů nebo jiných látek, které u vetřelců působí jako u nás hormony)(11.12.2005)

Je mi s podivem, jak už v roce 1979 mohl vzniknout technicky tak (nechci říct přímo dokonalý) dobrý film, vetřelec je skutečně to nejefektivnější ztělesnění opravdové hrozby, kterému dokáže konkurovat snad jen predátor, což mě přivádí k extraordinární myšlence, že by někdo mohl udělat film na téma vetřelec vs predátor :) Alien je opravdová klasika mezi sci-fi horrory, bohužel k dokonalosti mi kousíček chybí, narážím na to, že doba před vyklubáním vetřelce přeci jen nebyla úplný vrchol zábavy 9/10(21.1.2008)

Klasika, která na mě dnes už působí spíš svým dokonalým vizuálním designem z dílny R. H. Geigera než strašidelným dojmem jako při prvním shlédnutí. Přesto nelze než obdivovat um R. Scotta v navozování atmosféry ohrožení a v práci se "zaběhanými" horrorovými postupy, které se v jeho provedení staly kvintesencí moderní sci-fi horrové filmařiny.(27.1.2004)

Člověk, který za dne a se zbraní v ruce loví tygra, má nějakou naději na úspěch. Vezmi mu světlo, pusť jej do džungle v noci, obklop ho neznámem a všechny jeho primitivní strachy se vrátí. Tygr je ve výhodě. Na rodinných sešlostech se u nás dává pravidelně k dobru, jak mě mamka málem poslala na svět předčasně právě díky projekci Vetřelce v Alfě (celá verze je podstatně bohatší a každým setkáním jiná, takže to tu nebudu rozvádět). No uznejte, lze pak takový snímek vůbec nemilovat, zvlášť když je to i po letech ten nejpůsobivější zástupce svého žánru?(10.2.2007)

• - Představitelka Ripleyové (Sigourney Weaver) tvrdí, že co se týče akčních filmů, její postava otevřela dveře dalším ženám a bez ní by možná nikdy nebyla Sarah Connorová (Linda Hamilton) vzdorující Terminátorům, Lara Croft (Angelina Jolie) z fantasy snímků o dobrodružné archeoložce nebo Trinity (Carrie Anne Moss) z temného světa Matrixu. (Olík)

• - V záverečnej scéne, môžeme vidieť ako Ripleyová sleduje votrelca cez priezor skafandra avšak obliekať si ho začne až neskôr. (johnsnow)

• - Na konci filmu se měla objevit Sigourney Weaver jako Ripleyová úplně nahá, aby byla ztělesněná její křehkost, ale tím by se film stal nepřístupným. Proto tvůrci od tohoto záměru upustili. (Maark)