poster

Vetřelec

 • Velká Británie

  Alien

 • Slovensko

  Votrelec

Horor / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1979, 117 min (Director's cut: 116 min)

Režie:

Ridley Scott

Scénář:

Dan O'Bannon

Kamera:

Derek Vanlint
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • B!shop
  *****

  Komentar k 2003 Director's Cut verzi. Prvni Vetrelec je v podstate jeden ze zakladnich prvku sci-fi hororu a je to fakt perfektni film. Jeden z nej od Ridleyho. Pribeh je takovej trochu seznamovaci, takze se ze zacatku nic moc nedeje a musi se pockat zhruba 40 minut, nez se dostavi vetrelec, ale pak zacne spravna rezba. A kdyz se konecne dostane ke slovu Sigourney, pro kterou je Ripleyova zivotni roli, tak uz film nema chybu. Triky jsou hodne dobry a obstoji i dnes a i kdyz vetrelce skoro nevidime, je tu perfektni atmosfera. Z ostatnich hercu zaujme jen Ian Holm, jinak zbytek posadky neudela nic, cim by si je clovek zapamatoval. Presto tenhle dil nepovazuju za nejlepsi.(21.8.2006)

 • Dan9K
  *****

  Toto veledílo je jeden veliký klenot. Je pro mě jedničkou v žánru sci-fi i hororu, sci-fi a horor jsou mými nejoblíbenějšími žánry. Není tedy co řešit. A opravdu nesnáším kecy o tom, že to není strašidelné, nebo že to je na dnešní dobu trapné, nebo nedejbože narážky na efekty nebo na to, že tam ten vetřelec neni vidět. Strašidelné to bezesporu je ( o této pravdě nehodlám diskutovat :-) ) , jelikož je to i dnes nejhrůzostrašnější film, co znám. Efekty jsou i v dnešní době skvělé a nijak nekazí pocit z filmu, a samozřejmě obava z neznámého je nejúčinnější formou napětí a strachu zároveň. A to se ještě vůbec nezmiňuju o hudbě a Ripleyjce...(7.2.2006)

 • Djoker
  ****

  Filmy, u kterých jsem byl zaražený do gauče a ani nedýchal, bych možná spočítal na prstech jedné ruky. Vetřelec do této skupiny rozhodně patří. Scottovi se podařilo vytvořit neuvěřitelně hutnou atmosféru plnou děsivých momentů. Bohužel je to místy až příliš utahané. Při projekci nedoporučuji konzumaci jídla, pravděpodobně to z vás stejně poletí ven.(7.11.2010)

 • tron
  *****

  „Je to dokonalý organizmus. Nezdržujú ho emócie, strach ani zbabelosť.“ Najlepší sci-fi horor na svete? Ridley Scott zostáva dráždivo tajomný (Space Jockey), nejednoznačný (dusenie časopisom ako parafráza na neželaný orálny sex), kontroverzný (otvárajúce sa votrelecké vajce až príliš okato pripomínajú hádajte čo. Správne.) a záhadný (vystrihnutá scéna z „hniezda“). Vizionárska atmosféra starého Nostroma, kde stále niečo kvapká, syčí a nefunguje. Dokonalé herecké obsadenie (mojím favoritom vždy bol John Hurt a spoľahlivý kapitán Dallas), nezabudnuteľné scény (pôrod, nohavičky, hovoriaca hlava), špičková výprava,skvelý strih zvukových efektov a šokujúca, kultová maska švajčiarskeho blázna H.R. Gigera. Viac v mojej recenzii na Studna.net http://www.studna.net/reviews/376/(9.11.2004)

 • novoten
  *****

  Fascinující legenda, která si třicet let od vzniku s přehledem podává všechny filmy se sugestivní atmosférou neznámého zla. Strhující výkon Sigourney Weaver, nemožnost uhodnout, co se na posádku chystá v příštích vteřinách a k tomu potemnělost, strach a děs za pomoci minimálních triků. Neopakovatelný vrchol Ridleyho Scotta a důkaz, že i film, kde se za polovinu filmu nestane téměř nic, může být dokonale dechberoucí po celou stopáž.(21.4.2005)

 • - Vetřelec není jediným zástupcem mimozemské rasy. Ve filmu narážíme na pozůstatky mimozemského tvora, který bývá označován jako Spacey Jockey nebo také Pilot. Ridley Scott přiznal, že nemá tušení, kdo ze štábu označení Spacey Jockey použil, nicméně dotyčný vytvořil jméno, které dodnes používá fanouškovská komunita, a které je spojeno s mnoha tajemstvými. Označení Pilot je originální přezdívka, kterou pro tvora vymyslel jeho surrealistický tvůrce H. R. Giger. (-Victor-)

 • - Při proleptání podlahy krví vetřelce je jeden stejný záběr zespoda použit pro obě patra. (Pyron)

 • - V jedné z fází projektu se Ridley Scott při obsazování role Ripleyové rozhodoval mezi Sigourney Weaver a Meryl Streep. Zajímavostí je, že obě byly spolužačkami na Yale. (jezurka42)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace