Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

Zagros

Konečně jsem se dostal i k československé zfilmované verzi operace Anthropoid – k Atentátu z roku 1964. Srovnání se zahraniční produkcí a s filmem Anthropoid z roku 2016 je nasnadě. Atentát ve srovnání dopadl skvěle. Má lepší obsazení, lépe vybudovanou atmosféra, je uvěřitelnější a z mého pohledu realističtější. Režisér Jiří Sequens vytvořil své životní dílo, když dokázal natočit film o drsné a nelehké kapitole našich nedávných dějin. Ano, měl k dispozici silný příběh, který napsal sám život, ale to samo o sobě nebývá záruka dobrého filmu. Jemu se to povedlo… čtyři hvězdy. Na závěr jen musím zopakovat otázku, jestli atentát na Heydricha měl smysl? Stála jeho smrt za ty tisíce životů, které jsme jako národ zaplatili? Bylo nutné světu ukázat, že náš odboj funguje? Měl být atentát raději odvolán? Na tyto otázky rozhodně není jednoduché odpovídat... každý si to může zkusit sám. ()

Theraphosa

Přesně snímek o tom,co národ potřeboval.Jistotu,že i když jsme pod sebevětším útlakem,vždy se dokážeme postavit na vlastní nohy a že poslední slovo jako bylo to Heidrichovo:"nebudeme se pokoušet poněmčit tento český ksindl" není vždy tím posledním. ()

Slimak

S tim Cannarisem tam nemusel Sequens ztrácet čas.Odklání se to od toho hlavního a kolísá tím jinak slušné tempo a svižný děj.Ale na druhou stranu chápu že do snímku musela býti zakomponována nějaká pletka díky které bychom poznali a viděli Heydricha trochu zblízka.Jinak by se nevyplatilo hledat podobného herce.I tak však výborný kousek.Závěrečné dobývání kostela je zatraceně dobrá podívaná.Adrenalinová přestřelka v galerii vedená nadporučíkem Opálkou (Radek Brzobohatý) je jednou z nejlepších přestřelek jakou jsem ve filmu spatřil.Právem se o filmu kdekdo zmiňuje jako o nejlepším zfilmovaném atentátu."Tak za chvilku je tady máme znova!" ()

wosho

Velice podařená rekonstukce, jenž ukazuji i onu stinnou stránku atentátu.Zvlášť je obdivuhodné,že se toto natočilo v době komunismu a že se do toho nedostal náznak propagandy,nebo překrucování faktů aby se to hodilo do krámu KSČ.Snad jen ona postava zrádce je trošku upravena a chybí mu ona skutečná hloubka a pravda(jeho motivace nebyla čistě finanční),ale to je už spíš do historické diskuze.Skrátka je tu film,jenž patří k naší válečné-hrdinské klasice-podle mě i je to její vrchol,tak jako vrchol režiséra. ()

Kovaja

Povedenej film o atentátu na zastupujícího říšského protektora R.Heydricha.Diky zahraničnímu odboji a odvaze zůčastněných se utok zdařil.Výtečná je závěrečná scéna v kostele a neustálé volání do megafonu."Vzdejte se nic se Vám nestane"Až mě mrazilo.Čest takovým lidem a činům!!!!! ()

Reckon

Prakticky perfektně hraný český dokument. Vše co potřebujete vědět se dozvíte a ještě film má všechno, co dělá film filmem. Na podobný snímek si Česko bude muset ještě dlouho počkat kvůli nekvalitní filmové tvorbě dnešní doby. (9/10) ()

Paity

Přiznám se, že část mého hodnocení zcela určitě vychází z určitého národního cítění a tak události roku 1941 mě rozhodně nenechávají chladným a ovlivňují v tomto případě můj úsudek. ()

EKLEKTIK

"Was ist das?" Matně si vzpomínám, že jsem tento historický snímek jako dítě školou povinné již jednou viděl a ani tenkrát se mi moc nelíbil. Toto drama je prostě atentát spáchaný především na mou pozornost, kterou rozptylovala už Vackem přerušovaná, Beethovenova Osudová. Takže bych ho znovu nesledoval, kdyby do kin nešel film "Anthropoid", který také zpracovává téma likvidace Reinharda Heydricha, ale jehož zpracování pro mě bylo kupodivu přijatelnější. ()

J.F.B.

Přes poněkud zdlouhavější (nechci říci přímo nudnější) začátek dávám nakonec čtyři hvězdy. A i když je to možná hlavně za zachycení Prahy 60. let (což má někdy skutečně dokumentární hodnotu), která se tehdy ještě nijak moc nelišila od té protektorátní a za působivé rekonstrukce některých situací podle dobových fotografií, přece myslím, že si to film zaslouží. Ještě mne ale čeká Anthropoid... ()

Hanes88

No tak při tomto filmu jsem skoro ani nedýchal a jak už tady Golfista napsal...ta závěrečná scéna byla opravdu drsná...80%. ()

Piri

Dobre natočený a obsadený film, autentické exteriéry a vypráva, tendenčnému pátosu sa to však nevyhlo, záver príliš pateticky heroický. Zabudlo sa nejako, že práve z hlavnej dvojice aktérov, ktorí priamo útočili na Heydricha, bol Jozef Gabčík, Slovák, ktorý „na prekvapenie sveta“ hovoril po slovensky – scenáristi z neho spravili ale vedľajšiu rolu. Práve Gabčíkovi sa zasekol samopal a Kubiš hádzal granát. Atentát za hrdinský ani kvôli jeho významu príliš nepovažujem, kvôli zabitiu jedného človeka trpeli stovky nevinných ľudí. Nemci vedeli efektívne likvidovať každého kolaboranta, jeho rodinu, známych a bez problémov aj celú obec, keď sa im zachcelo. Kvôli tomuto atentátu Nemci vyhladili dve či tri celé obce (nielen Lidice). Ani na Slovensku sa Nemci neštítili zrovnať so zemou niekoľko obcí s ich obyvateľmi, kvôli kolaborantom. Ale česť ich pamiatke. ()

angloumene

Atentát je překvapivě moderně pojaté dílko, které nabízí přesnou a realisticky zpracovanou rekonstrukci atentátu na Heydricha. Co mi přišlo trošku na škodu je nejasně popsané působení ostatních parašutistů a charakter několika hlavních postav, u kterých jsem se nemohla zbavit "Mirek Dušín" pocitu. ()

Disease

Tohle teda není ten akční jupí styl jako u Anthropoidu, naštěstí. Ta atmosféra je vynikající a herecky taky super. Trochu jsem se bál, že to těm provařeným figurám nebudu věřit, ale zbytečně. ()

Foxhound#1

Po shlédnutí Anthropoidu a skvostu Smrtihlav se musím panu Sequensovi omluvit a přidat na plný počet. Stále ho kromě dokumentů v autentičnosti nic nepřekonalo. ()

spiritus

Dobrý historický film, který pracuje s fakty a není ovlivněn jakoukoliv nadsázkou, nebo zkreslením, což se v tomto žánru cení, zvlášť s ohledem na dobu vzniku tohoto filmu.Kdo ví málo o druhé světové válce a vůbec o politice Třetí říše, tomu doporučuji zhlédnout toto dílo.Zaujme a vysvětlí. 80% ()

mira007

Jeden z nejlepších filmů v české historii, který se snaží zachytit věrně historické události. Až na malé drobnosti, jako že při dobývání kostela hoši neměli samopaly. Je to starší film, takže ty kreace herců při zastřelení z toho dělají trochu parodii, ale přesto závěrečná scéna dobytí kostela je jedna z nejstrhujících v dějinách české kinematografie. ()

laepus

Výborně natočená kompletní rekonstrukce všeho, co se týkalo atentátu na Heydricha - ať už je to postoj Němců, příprava v Anglii, samotné provedení i následné pátrání po atentátnících. Nic tam není navíc, nic tam nechybí. P.S. Jsem zvědav, co s tímhle tématem udělají letošní dva hollywoodské filmy - sedmdesát let nic a teď najednou dva filmy v jednom roce. Jsem zvědav. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička