John Garrity (Gerard Butler) s manželkou Allison (Morena Baccarin) a malým synem Nathanem se vydávají na nebezpečnou cestu, aby našli útočiště, před obrovskou kometou rychle se blížící k Zemi. Uprostřed děsivých zpráv o tom, že města po celém světě jsou ničena úlomky komety, naši protagonisté bojují s rostoucí panikou a bezprávím, které je obklopuje. Budeme svědky zběsilého útěku do bezpečí. Podaří se jim najít poslední úkryt před globální apokalypsou a najít nový bezpečný domov? (Vertical Entertainment)

Wacoslav1

Nic co by nadchlo ani nasralo, ale že jsem to zmeškal v kině mě nakonec netrápí. Pravda je, že film je takovej rozpolcenej. Na jednu stranu se většinu stopáže snaží působit co nejvíc civilně, ale mě příběh Butlera a jeho rodinky moc nevtáhnul. Finále filmu pak stejně vyzní jako klasický explozivní blockbuster a tak nevím proč tam těch katastrofických efektů a akce nemohli trochu přidat když prachy na to zjevně byly. Butler si podle mě od prvních dvou dílu Fallen série nevybírá úplně šťastný projekty a Waugh potvrzuje, že je průměrný režisér a podařený Trestanec byl u něj světlou výjimkou. Zkrátka průměrná žánrovka co neurazí, ale rychle vyšumí.50% ()

gogo76

Nebudem veľmi kritický, pretože nie je k čomu. Niektorí užívatelia hodnotia priemerne len preto, že je tu málo trikov. No ja som si naopak práve preto film užil. Komornosť filmu sedí, vzťahy medzi postavami sú kvalitne rozobrané, možno by som pridal pár scén s dedom (už postarší ale stále dobrý Scott Glenn), ale inak spokojnosť. Trikov bolo pomenej, ale nechýbali mi, snáď len tá 300 metrov vysoká tsunami, tú by som rád videl. Butler sa krotil, poznáme ho o dosť akčnejšieho, ale je dosť dobrý herec, aby ustál aj tieto polohy. Celé sa mi to zdalo pomerne dosť realisticky podané, čo je pri podobných filmoch skôr vzácnosť. Celý film je podaný ako road movie, stále sa musíme niekam dostať, ide o čas, ktorého nemajú postavy mnoho. Už je to nejaký čas, čo som videl dobrý katastrofický film. Greenland ním je. 80%. ()

Davies182

Taaakhle výbornej katastrofickej flák, brnkající na nostalgický struny všech, kterým se líbil Drtivý dopad a Válka světů s Cruisem. Největší sranda je, že jsem na to koukal den po Don't Look Up 😃. [Netflix] ()

pepo

Greenland sa snazi byt niecim ako bola Vojna svetov v protipole k Dnu nezavislosti. Tu sa tvorcovia snazia podat iny obraz k filmom typu Armageddon alebo 2012. V podstate ide o komornu dramu jednej rodiny na pozadi svetovej katastrofy. Je to dobry film, ale Wugh rozhodne nie je Spielberg a jeho kusku chyba lepsia atmosfera a nezabudnutelne sceny (ktorych mala Vojna svetov habadej). Viac si ju uziju navstevnici klubovych kin ako popcornozruti v multiplexoch. Trikovych scen je uplne minimum a vsetko sa viac sustredi na komorny pribeh jednej rodiny. Co nie je zly pristup, no napr. nizkorozpoctova pecka These Final Hours ho zvladala lepsie. Poctivych 6/10 , no ide o dost lepsi film, nez by ste na zaklade zapletky a obsadenia cakali. A minimalne 3 sceny su krasne mrazive a kruto dojemne. ()

Xmilden

Rád bych dal vyšší hodnocení, ale je to ubohý kalkul dnešní doby. Naši hrdinové utíkají a ten kdo jim chce ublížit nebo je na ně škaředý jsou často běloši a ti kdo jim většinou pomáhají jsou černoši nebo dokonce hispánci. Nejsem rasista, ale tohle tlačení na pilu smrdí a vůbec se mě to nelíbí a to nemluvím o tom, že Butler je samozřejmě hroznej herec, ale tady není tou hereckou slabinou, tu zde představuje jeho malej filmovej syn, který je nesympatický až na půdu a jelikož s ním nejsem do rodiny, dělalo by mě problém jej neustále tahat sebou a dostat jej do bezpečí. Poznámka na závěr, postavy po 9 měsíční izolaci vylezou z krytu a vypadají úplně stejně jako když do něj vlezly. Včetně zastřižení vousů :) PS: "Člověk by čekal, že technika bude v nouzový situaci fungovat." tak takhle vypadá adept na hlášku roku, kterou pronese Butler, když mu nefunguje telefon. 40% ()

sepp

Prvoplánové, plné klišé, prostě napsané a natočené jak podle mustru. Jako nekouká se na to zle, to bych tomu křivdil, ale když to člověk dokouká a přemýšlí, na coto vlastně ty dvě hodiny koukal, tak si uvědomí, že to byla naprostá ztráta času. Zvláště celý střed filmu je vlastně naprosto, ale naprosto úplně o ničem. ()

-bad-mad-wolf-

Sympaticky osobní/civilní ztvárnění dalšího pokusu o rozflákání Země, dojíždějící na neschopnost čímkoliv aspoň trochu překvapit. Rodinná klišé a korektnost v povinné výbavě. Světová katastrofa na příjemné nedělní odpoledne... ehm. ()

darkrobyk

Vztahové drama místo velkolepé destrukce matičky Země v přímém přenosu? Ale proč ne. Dobře, jsou zde klišé - rozbitá rodina, překážky na útěku, zapomenuté léky....jenže to k těmhle filmům tak trochu patří. Ty nesundané náramky mi vadily, ale zase by bez nich nebyly patřičné zápletky, což chápu. Napínavý příběh má několik velmi dobrých scén. Zmatek na letišti, stopování se synem, cesta dodávkou....uf. A katastrofických efektů není sice mnoho, ale těch pár přesně sedí. Nejlepší je asi meteoritický déšť. Za mě spokojenost. ()

Hrabka

Kterého fandu sci-fi by nezaujal tento film svým námětem? Chytlavé téma, místy dobré napětí, slušné efekty, ale slabší příběhově a chybí něco zapamatováníhodného. Hodnotil bych to jen lehce nadprůměrně. 60% ()

Fiftis

Greenland ma prekvapil. Je tu jasne vytýčená cesta za potenciálnou záchranou, lemovaná dostatočným množstvom čiastkových konfliktov, skrz ktoré nám film prináša dosť znepokojivú a nesporne pravdivú víziu o konci ľudstva na sklonku života - čím ďalej zúfalejšie protagonisti ktorí boli na rozdiel od väčšiny ostatných k záchrane vybraní, narážajú na všadeprítomné besnenie a násilie zo strany tých, ktorí na spásu nemajú nárok a podliehajú všeobecnej hystérii. Je vlastne dosť osviežujúce mať v hlavnej úlohe hrdinu, ktorí nie sú vôbec hrdinskí. Aj ten Butler tu hrá obyčajného chlapa a keď už dôjde k bitke, veľmi nevie, ako sa správať. Je to projektant, nie bývalý mariňák. Greenland sa zameriava na tie milióny obyčajných ľudí, ktoré vo 2012 alebo Armageddone zvyčajne vidíme len v scénach, kedy utekajú pred plameňmi v horiacich mestách. Ich nehrdinské správanie a obyčajná snaha dostať sa včas na miesto, kde by na nich mohla čakať záchrana. ()

filmfanouch

Gerald Butler je pro mně jeden z těch Hollywoodských sympaťáků, kterému bych možná přál po 300: Bitva u Thermopyl tak trochu lepší kariéru s tak trochu lepšími filmy. Přesto má ale Butler většinou štěstí minimálně na fajn odpočinkové akční filmy, které jsou v lepším případě vlastně hodně fajn a v tom horším většinou skutečně jenom oukey. A po Pádu anděla si Butler očividně sednul s režisérem Ric Romanem Waughem, protože by se Waugh měl ujmout i režie Pádu 4, s Butlerem chystají akčňák Kandahar a ještě letos vyšel jejich film Greenland. Greenland: Poslední úkryt představuje velmi zvláštní ukázku katastrofického filmu. Jeho rozpočet nebyl největší (35 milionů dolarů) a podepsalo se to na faktu, že těch scén sázejících na digitální destrukci ve finále není tolik jako byste od filmu dle traileru čekali. Jenomže zrovna tohle není případ akčního filmu, který by měl silnou ruku v jeho velkolepých scénách. Překvapí má totiž Greenland velmi dobrý scénář. Waugh scénář sepsal společně s Chrisem Sparlingem a velmi dobře se jim překvapivě povedlo představit sympatickou rodinu, které fandíte aby konec světa přežila a ve finále se též překvapivě podaří prodat všechny momenty, které by měli být vážné a emotivní. A to je prostě nečekaně fajn. Butler o své charizma nepřišel a zrovna zde musí jít jeho akční poloha tak trochu do ústraní, čímž dokáže předvést, že v něm skutečně něco je. Morena Baccarin je též velmi slušnou castingovou trefou, dětský herec Roger Dale Floyd není herecké poleno a Scott Glen tu zase dostává pořádnou roli i když ho není tolik. I díky hercům ty scény sázející na emoční stránku fungují a především potěší, že zde Butler není za vyloženého spasitele vědce. Jde skutečně jenom o snahu jedné rodiny tuhle katastrofu přežít, což ve finále pomáhá i víceméně uvěřitelné předváděčce toho jak pravděpodobně by něco takového fungovalo. Když na tu destrukci dojde tak ve finále nevypadá bohužel nejlíp. Atmosféru z toho, že rodina může v destruktivních sekvencích zmizet z povrchu zemského se vyvolat nedaří. Zároveň je někdy té civilnější polohy možná až příliš, zvláště kvůli tomu, že ten scénář zase tak silný o sobě není. Především má ale Greenland v jedné věci- Velmi rychle se na něj zapomene! Vyloženě nepředvádí zapamatovatelný moment nebo až tak přesahový nápad, kvůli kterému byste si na Greenland měli vzpomenout na konci roku při vybírání nejzajímavějších zážitků roku. Je to ve finále prostě a jednoduše pouze fajn béčko, které vás asi při náhodném přepnutí na AXN ani podruhé vyloženě neurazí..... ale zase nebude moc důvodů, proč nepřepnout jinam. Po Pádu anděla prostě Butler a Waugh společně natočili další neurážející béčko, co může být rádo za dobré herce, dobrý scénář a prodání některých zásadních momentů. Zároveň ale tak trochu urazí akčními scénami a faktem, že z toho všeho možná fakt šlo vymlátit něco víc. Pomohl by mu filmu původně plánovaný Neill Blomkamp? Těžko říct, mohli jsme ovšem minimálně určitě dostat zajímavější film. Výsledný Greenland ale skutečně vyloženě neurazí...... () (méně) (více)

Shakers

Ric Roman Waugh je režisér, od ktorého mi veľa filmov sedí. Predovšetkým ma baví jeho drsný prístup. Tu v Greenlade som ho nedostal a mal som pocit, ako keby niekto v štúdiu nasadil Ricovi obojok. Čo sa týka samotného filmu, tak musím povedať, že to je to taká klasika v rámci príbehu, ale herecké obsadenie je celkom slušné a navyše to nie je blbé ako Emerichové filmy. Úvod a záver ma bavil asi najviac, no stredná časť ma celkom nudila. Možno aj preto, že som čakal niečo velkolepšie, ale ničoho som sa nedočkal. Záver bol pekne natočený a v úvode to spadalo to komornejšieho, ale atmosferickejšie katastrofického filmu, no k dokonalosti a lepšiemu zážitku mi tu chýbala nejaká strhujúcejšia scéna. Keď to zhrniem ako celok, tak ma to bavilo. Nie je to veľkolepe ako filmy od Rolanda a viac sa tu vsádza na postavy a ich prežitie, no v rámci žánru dobrý film. 65% - 3* ()

Cappuccino

O triedu lepšie ako Geostorm, ktoré nemalo hlavu ani pätu a rovnako v ňom hral hlavnú úlohu Gerard Butler. Greenland obsahuje množstvo logických dier, neracionálneho správania sa postáv a klišé. Niektoré zábery unikania pred nebezpečenstvom sa však tvorcom vcelku podarili a snímke nechýba ani slušné napätie. ()

666teen

Je mi fakt divné, že prezident zve do krytu bílého architekta. S rodinou. BLM profi aktivista a jeho fluidně pohlavní partner(ka) jako zůstanou trčet někde v Brooklynu? Svinstvo. ()

misterz

Sám som prekvapený ako veľmi bavilo. Aj napriek pár emocionálnym klišé, snímok celý čas pôsobil príjemne, napínavo a nedal ani sekundu na oddych. Stále sa tu niečo dialo a riešilo. Samozrejme, tá cesta za záchranou je tu dosť pritiahnutá za vlasy a aj dosť veľa náhod tu je, ale aj napriek tomu to pôsobilo dosť emotívne a vypäto. A atmosféra, hlavne zo začiatku, bola priam ukážková. Do toho všeobecný vzorec chovania sa ľudí pred koncom - ako prasatá..... Ako neškodná filmová zábava palec hore. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Allien.9

Velmi civilní a velmi zdařilé, co se strachu z komety a následné paniky týče. Co už ale příliš zdařilé není, je sáhodlouhé hledání se, naprosto zbytečný únos a úsměvná cesta do Grónska, která je natolik přitažená za vlasy, že v mžiku zničí celý dosavadní dojem. Kéž by to alespoň skončilo těmi vzpomínkovými záblesky... ()

mzss1

(90%) Nečekal jsem, že mi tento GREENLAND tak sedne. Sice mě trochu mrzí, že jsem to nemohl vidět v kině, ale už si pomalu zvykám na sledování z domova. Od režiséra Rica Romana Waugha jsem čekal o dost méně. Nicméně, tímto si u mě trochu napravil reputaci oproti loňskému Pádu anděla, který se prostě víceméně nepovedl. Tento rádoby katastrofický počin není extra typický z hlediska současných, obdobných záležitostí, které jsou přesyceny digitálními efekty a hromadou přeakčnělé akce. Greenland si jde svou cestou. Svým způsobem je to takové víc dospělé a seriózní. Kdo v tomto bude hledat víc akce, katastrofických scén, hlubšího vysvětlení proč k této přírodní katastrofě došlo, tak bude možná zklamán. Dále záleží na tom, jak divákovi přiroste k srdci hlavní, rodinné trio postav. Já se s oběma aspekty vypořádal parádně. Vítám, že zde není přehnaná akce, ale když už na ní dojde, jsem spokojen. Režisér krásně a přehledně nasnímal kamerou vše podstatné v akčních pasážích. Nejvíc se mi asi líbila ta scéna téměř ke konci, kdy autem ujíždějí před velkými úlomky komety. Zkrátka, je to taková menší verze „2012“. I ten konec tomu tak nějak odpovídá. Nejlepší byla pro mě asi ta tkzv rozjížděcí 40 minutovka, tam bylo napětí opravdu velké. Ta atmosféra, lidské chování, strkanice před bránou, kde vpouštěli pouze vyvolené s náramkem atd. Takže ty scény s hledáním inzulínem atd – to mě bavilo a byl jsem dost napnut. Hudba je celkem v pohodě. Butler to zvládl obstojně, stejně jako jeho filmová žena a syn. Víc k tomu asi dodávat nebudu. Chtěl jsem dát lepší 4*, ale bavilo mě to natolik, že jsem nemohl najít žádnou zásadní chybu. Těším se na další shlédnutí. ()

Goldbeater

Vůbec nečekejte přepálenou emmerichovskou akci, Ric Roman Waugh nám scény devastace ukazuje velmi odměřeně, často zprostředkovaně a hlavně s velmi chytře dávkovanými realistickými počítačovými efekty, díky čemuž tenhle film vypadá jako film a ne jako chaotická počítačová animace. Příběh se soustředí jen a pouze na normální lidi, kteří se snaží průlet zkázonosné komety zkrátka přežít, a vy jim fandíte, aby se jim to povedlo. Mírně tomu ubližuje slepenec pro žánr typických a lehko odhadnutelných klišé - například když se o jedné z postav na začátku dozvíte, že trpí cukrovkou, bude vám hned jasné, že to je právě ta rozbuška, která později výrazně zamíchá dějem. V jiných ohledech jsem byl ale velmi spokojen a v rámci specifického subžánru je Greendland slušně solidním hráčem, který si rozhodně zaslouží pozornost. ()

liskam

Bohužel jsem vždy poznal moment kdy té rodince zase někdo hodí asteroid nebo kometu nebo ledovej šutr pod nohy, letadlo, auto. Když by si scénárista dal o jednu dvě lajny méně, asi by se mi to opravdu hodně líbilo. Protože každý věděl co má hrát a Režie a kamera byli super. Takže za mě JEN 3* a 68% Škoda fakt škoda ten film měl náboj a scénář to prostě zazdil:-( ()

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

15.06.2021

Loňský katastrofický spektákl Greenland: Poslední úkryt měl kvůli zhoršující se pandemické situaci jen málokdo šanci nakonec vidět v kinech, ale nyní se zdá, že thriller o rodině hledající úkryt před… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět