Invaze lupičů těl

• Česko Invaze zlodějů těl (více)

Film se odehrává ve fiktivním městečku Santa Mira a hlavním hrdinou je doktor Bennell (Kevin McCarthy), který se vrátí do svého rodného města a zjistí, že se jeho obyvatelé podivně změnili. Malý chlapec běží po ulici a křičí, že jeho matka už není opravdová, a podobně reagují i jiní. Doktor Bennell brzy objeví příčinu: invazi mimozemšťanů, kteří prostřednictvým kokonů nahrazují lidi jejich bezduchou imitací. (Panavision)

Teabag

Tohle jsem si moc užil. Invasion of the Body Snatchers je vynikající horor, který vznikl ještě v době staré hitchcockovské školy. Žádné zbytečné efekty, gore, lekačky, klipový střih a já nevím, co všechno. Poctivě budovaná atmosféra opřená o skvělý scénář a kvalitní herecké výkony. Nemám co vytknout a užívám si svou spokojenost. 10/10. ()

Dzonysek

Film, ze kterého člověk pocítí (ne)příjemné mrazení v zádech. Ačkoliv téma invaze nějaké mimozemského druhu lze najít u mnoha snímků, v tomhle lze objevit i něco navíc. Atmosféru napětí a strachu dotváří velmi vhodně zvolená hudba, snímku rozhodně dále prospívá i jeho černobílé zpracování. Po většinu filmu člověk tuší nebo ví, v čem asi tkví "jádro pudla", přesto divák udrží pozornost až do konce. Ani s ohledem na rok vzniku Invaze nepůsobí nijak nepatřičně nebo komicky. Perfektní sci-fi horor se zápletkou vhodnou i pro nenáročné diváky. ()

Rozjimatel

"Love, desire, ambition, faith - without them, life's so simple, believe me."     Klasický sci-fi horor zaradený medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorý sa z toho svojho béčkového kabátika vyzlečie len tu a tam. A to hlavne vtedy, keď prináša nejaké zaujímavé myšlienky (viď citáty, hlavne ten na konci) a keď funguje ako šikovná alegória na komunistickú hrozbu, či naopak na hrozbu mccarthyovskú, podľa toho, ako si to divák vyloží (v zásade sa môže jednať o akékoľvek vymieľanie mozgov). Po stránke hororového sci-fi príbehu už ale film funguje ďaleko horšie (mimo pár silných scén, ako napr. pôsobivé ranné zhromaždenie), predovšetkým kvôli naivnému scenáru (postavy pri objavení prvého zvláštneho tela dokážu priam zázračne predvídať, čo sa bude diať, ale napriek tomu čakajú celú noc, kým sa to naozaj udeje). Tej naivity v zápletke a dejových zvratoch a nelogického správania postáv je tu až priveľa a ja proste nemám rád, keď tvorcovia zo mňa hlupáka robia diváka ... či vlastne z diváka hlupáka.     "The mind is a strange and wonderful thing. I'm not sure it'll ever be able to figure itself out. Everything else maybe, from the atom to the universe. Everything except itself." ()

aLPaC

Výborný sci-horor. Na 50. léta dost odlišný od podobných kousků (v dobrém slova smyslu). V době vzniku museli diváci asi šílet. Viděl jsem i oba remaky, ale ani jeden na originál nemá. ()

bobstock

Slušný napínák nejen kvůli naznačené studené válce, ale i proti téměř neviditelnému nepříteli. Co se dá všechno udělat s pár pěnovými lusky a rozfoukanými bublinkami na šíji herců. 75% ()

molcan2

INVÁZIA LUPIČOV TIEL je nie len vynikajúce sci-fi dobrodružstvo, ale je aj výrazne nápaditý, napínavý a intenzívny thriller. Tento film ma glanc aj v dnešných časoch. ()

fisus

Jsem rád, že jsem si nejdřív něco o filmu přečetl, jinak bych nadával na ten konec. Ale byl prostě studiem vynucen, tak se nedá nic dělat. Kdyby to zůstalo, jak mělo, byla by to pěkně depresivní koncovka. ()

MickeyStuma

Doktor z malého města se dozví, že jsou jeho obyvatelé nahrazováni mimozemskými duplikáty. Klasický sci-fi snímek pojednávající o zvláštní mimozemské invazi. Jak jinak si vysvětlit cizorodá semínka pocházející odněkud z vesmíru, které na Zemi vyrostou do velkých lusků a reprodukují kopii člověka, který však po dosáhnutí plného rozvoje asimiluje fyzické vlastnosti, vzpomínky a vůbec osobnost jako takovou, a který po té postrádá veškeré lidské emoce. Vzniknou tak tzv. pod lidi. Zvláštností na celém příběhu je, že v tom je vlastně velice šikovně ukryt politický podtext. Je to něco podobného, jako ´Bílá nemoc´ od Karla Čapka. V době vzniku se psala 50. léta a z čeho jiného měli Americká elita strach, než s pomalu se plíživého komunismu. A tak stejně tak, jako se v příběhu ´Bílá nemoc´ šířil nacismus, tady se šíří jiná politická ideologie narušující osobní svobodu. Děj se rozvíjí takřka literárně a krásně plynule, takže vše patřičné je ukázáno a vysvětleno. A tak se pomaloučku rozvíjí temný obraz nového nastupujícího světa a strach ze ztráty všeho lidského, jako jsou právě lidské pocity a hlavně emoce lásky. Bezmocnost člověka je strašlivý pocit. Představa, že by někdo mohl odmítnout něco, co si druhý myslí, že je pro něj nejlepší, je i dnes pro mnohé nepředstavitelné. Po staletí lidstvo toleruje války, úzkost, strach a nenávist. A každá mocnost se snaží, aby se ostatní podřídili. Příběh je tedy varováním před hloupostí a naivitou lidstva. Jack Finney tedy v podstatě napsal něco podobného, co daleko dříve Karel Čapek. Teď už jen záleží, co si z toho lidstvo vezme. ()

domirovec

Invaze lupičů těl je velmi pěkně natočená černobílá podívaná, která sice z velké části působí stejně klišovitě a předvídatelně jako drtivá většina všech ostatních sci-fi hororů z 50. let, ovšem zároveň si pro sebe zanechává nějaké to osobní, atmosférické depresivní kouzlo, které z tohoto snímku dělá příjemnou podívanou i v dnešní době. Jenom je nutné brát to trochu s rezervou :) 4/5 ()

Jajar

I s jednoduchým příběhem se dají dělat velké věci, čehož je napínavý sci-fi thriller Dona Siegela z roku 1956 nezvratným důkazem. Ve snímku s typickou poetikou černobílých hollywoodských 50’s hororů se totiž režisérovi povedlo dokonale ztělesnit svíravou atmosféru všudypřítomného strachu ze Studené války i průzkumu vesmíru a hrozby ztráty individuality. Invazi lupičů těl navíc pravděpodobně přijmou také dnešní diváci, protože nepostrádá postupnou gradaci a relativně rychlé tempo. 8/10 ()

Trammbo

Typicky padesátkový gentleman se snaží zachránit svět a svou milou samozřejmě před hordou dalších pánů v kravatách. I když to tak nezní, jedná se o skvěle nasnímané a napínavé dobrodružství plné paranoie, jehož intenzitu podtrhuje téměř neustále burácející orchestr a opravdu živelně vyjadřující se protagonisté. 10/10 ()

Likan7

Doufal jsem v hororovou atmosféru plnou tajemna, místo toho jsem dostal nudu a několik nesmyslných logických blbostí. Velká škoda, protože na horor ze 60. let o invazi jsem byl velmi zvědavý. ()

messi@h

Film, který strašně zestárnul a dnes už působí jen jako naivní a tak trochu zmatené scifi béčko. V roce 1960 bych z něj byl možná paf, možná i 10 let poté... Ale tři hvězdy mu teď dávám jen vzhledem k roku vzniku. Dnešním měřítkem by si nezasloužil víc než jednu dvě s odřenýma ušima. Hodně lidí tady zmiňuje děravý scénář a místy nesmyslnou psychologii postav. S tím musím souhlasit. A ostatně i ona transformace člověka je ke konci nějaká zmatená... Film se většinu svého času tváří, že "lusky" vytvoří kopii lidského těla, tato kopie během spánku následně nasaje vzpomínky člověka a nahradí ho. Ovšem na konci hlavní hrdinka na útěku na vteřinu usne... A okamžitě ona sama přijde o své lidství a všechny emoce. K čemu tedy vlastně byly všechny ty kopie lidských těl z lusků? ()

junxi91

Velice zapeklitý a děsivý horor o mimozemské invazi lupičů těl. Doktor Miles Bennet je zavřený na psychiatrickém oddělení Los Angeleské nemocnice, a je silně nepříčetný. Psychiatr Dr. Hill se jej ptá, co se děje, a tak začne Bennet vyprávět, co vedlo k jeho zatčení a hospitalizacI. Všechno to začalo minulý čtvrtek, kdy do města Santa Mira dorazilo zlo. Setká se se svou bývalou přítelkyní Becky Driscoll, se kterou je povolán do domu Jacka Beliceca, který našel ve svém domě mrtvolu. K jejich zděšení se však mrtvola začíná podobat Belicecovi. A to je pouze začátek. Začíná se objevovat čím dál více replik, včetně replik Bennella, Becny, Jacka a jeho ženy Teddy v Bennellově skleníku, které vylézají z kokonů. Původně si Bennell myslel, že ve městě propukla hromadná hysterie – Capgrasův klam, který způsobuje, že si lidé myslí, že jejich příbuzní a známí byli nahrazeni identickými napodobiteli. Ve skutečnosti jsou občané města nahrazováni svými replikami, zatímco spí. Na svědomí to má mimozemská forma života, která chce ovládnout lidstvo a vytvořit lidské jedince bez emocí, individuality, a tím pádem jednoduchý a pustý svět. Jediný, kdo proti tomuto vyhlazovacímu plánu může bojovat, jsou Bennell a Becky. Nejsem si jistý tím, co bylo pro tento jediný normální páreček ve městečku těžší - utíkat před svými mimozemskými spoluobčany, nebo vydržet několik dní beze spánku...Tak jim tedy přeji hodně v tom, aby zabránili vzniku světa plného unifikovaných jedinců, kteří zcela postrádají svou jedinečnost. Reálně se o podobné zvrácenosti snaží fašisti a komunisti. ()

thestral

V době svého vzniku to musel být jeden z velmi znepokojujících filmů a asi by mně samotné, jako diváku v padesátých letech, nebylo dvakrát příjemné vycházet z kina s myšlenkou, že "jsou všude kolem". Z pohledu dnešního diváka se film může občas zdát nudným a táhlým, ale to asi proto, že je vyprávěn úplně jinak, než jak jsme na to zvyklí - žádné rychle se střídající záběry, stovky zvláštních efektů, prostě filmové tempo ještě nebylo tak "smrtící" a útočící na všechny naše smysly. Když se nad filmem zamyslíme jako nad odrazem společnosti, který operuje - ne se strachem z invaze mimozemšťanů, ale ze systému, který "přetvoří" všechny lidi v sobě rovné, mechanické panáky, odhalíme další rovinu sci-fi snímků z 50.let, kdy se ono my versus oni aplikované na život ve vesmíru vs život na Zemi vždycky rodí z toho, co na Zemi známe a dávno máme. ()

Adaptace scifárny od autorky Stmívání

Adaptace scifárny od autorky Stmívání

25.09.2009

Zlodeji tiel sa vrátia

Zlodeji tiel sa vrátia

16.07.2005

V klasike sci-fi hororu Invaze lupičů těl malomestský doktor v podaní Kevina McCarthyho odhalí, že obyatelia mestečka sú nahrádzaní mimozemskými duplikátmi. V roku 1978 nakrútil Philip Kaufman remake… (více)