V nedaleké budoucnosti se rodí děti se speciálním X-faktorem, který jim dává nadpřirozenou sílu - ničivý laserový pohled, schopnost přesouvat předměty nebo ovládat počasí. Pro obyčejné lidi je těžké mutanty akceptovat, aniž by se jich báli. Profesor Xavier (Patrick Stewart), celosvětově uznávaný telepat - mutant, proto zřídí speciální školu a jeho záměrem je naučit mutanty zacházet se svými schopnostmi tak, aby z nich lidé neměli strach. Ne všichni mutanti jsou však ochotni přizpůsobit se, neboť nevěří, že by spolu lidé a mutanti mohli žít. Skupina X-men teď musí před těmito tvory lidstvo ochránit, protože jejich šéf, podlý Magneto (Ian McKellen), má s budoucností planety Země velice zákeřné úmysly! (Bontonfilm)

FanKalEl

Dlho som sa vyhýbal x-menom, nejak ma veľmi nelákali ale raz to muselo prísť a ľutujem že až teraz, lebo sa jedná o fakt kvalitné komiksové spracovanie debutu filmových x-menov. Z toho čo nám ponúkol režisér nemám čo vytknúť, príliš citeľný komiks, super triky, prekvapenia, napätie a scenár slušný, celkovo si to ide vážnejšou notou a nenudí, ale i keď to neohromí bohvieako, prekvapí. (90%) ()

PEZ

Film, ktorý navždy zmenil pravidlá comicsových adaptácií v Hollywoode. Dovtedy riskantný podnik, odvtedy veľký biznis. Navyše často zábavný aj pre diváka (našťastie). Veľké budgety a veľké hviezdy. Môžeme ďakovať Singerovi za to. S príchodzím X-Men: Days of Future Past som sa rozhodol po rokoch kuknúť prvý diel znova. S odstupom času a s vedomím, že dané postavy už poznám bolo omnoho zaujímavejšie sledovať tento počiatok. Navyše film má pôvodný scenár - na rozdiel od ostatných dielov nemá základ v comicsovej predlohe (avšak vznik scenáru bol všetko len nie jednoduchý - prvé prípravy započali ešte v roku 1989, kedy mal byť režisérom James Cameron a cestu k finalnému scenáru lemovalo 28 draftov, na ktorých sa podielal poltucet scenáristov). V minulosti mi vadilo, že film nie je veľmi akčný. To mi teraz práveže sadlo - síce sa nejaká akcia sem tam nájde, ale gro je o postavách. Prvé stretnutie X-Menov s Wolverinom, bojová, či slovná konfrontácia medzi Charlesom a Ericom, rôznorodé vzťahy medzi postavami (veľakrát nie ideálne, napriek spoločnému tímu). Casting vynikajúci, objav Hugha Jackmana pre hollywoodsku kinematografiu neoceniteľný (a to ho mal pôvodne hrať Russell Crowe, lenže ten práve dokončil Gladiátora a nechcel hrať podobnú postavu, takže uprednostnil Beautiful Mind...no práve on odporúčil vtedy úplne neznámeho Hugh Jackmana ako náhradu za seba). Je to zároveň prvý comicsový film, kde ma malé cameo Stan Lee. :) Výborný úvod do série, ktorý vygradoval druhým dielom. 8/10 ()

Bollek

X-meny mám moc rád, ale prvnímu dílu nějak pořád nemůžu přijít na chuť. Ani pořádně nevím, čím to je. Možná je škoda, že jsem tento film viděl moc pozdě. Efekty už asi stihly zestárnout. Od akčního sci-fi dneska možná čekám i trochu víc akce. ()

tranquill

"Promiňte, tohle je přistání?" Po zhlédnutí většiny následujících filmů jsem prvnímu dal znovu šanci a zvyšují své hodnocení na standard. ()

Komar55

O X-Menech jsem do doby před zhlédnutím tohoto filmu vživotě neslyšel a tudíž neznám jejich charaktery a povahy v komixech. Nevím tedy jak moc byly věrné předloze, ale v tomto filmu byly velmi dobře načrtnuty a později v dalších filmech ještě více a lépe rozvinuty. Film měl dobrou akci, příběh, hlavní i vedlejší charaktery, záporáky, hudební podkres a skvělé dialogy, které snímku pomáhají budovat lepší atmosvéru. Nestárnoucí superhrdinská klasika, která i po letech neomrzí. 8/10 ()

chlebos

Comix, který se bere až takhle vážně mě dost nesedl a většina lidí v kině sdílela stejný názor a často dění na plátně "odměnila" hlasitým smíchem. Jistě, že Steward a McKellen hrají co můžou, ale ten comix mi nikdy nepřipadal jako velké a hluboké dílo. Prostě na Batmana nebo Spidermana to nemá ani náhodou... ()

MilesTeg

Žena středního věku brnká na piáno a moc jí to nejde, o patro výš se její pubertální dcera Marie baví se spolužákem o tom, jak jednou pocestuje až na Aljašku. Plácáním pouze oddaluje nevyhnutelnou chvíli, kdy se poprvé políbí s chlapcem. A polibek je to věru elektrizující – chlapec začne vibrovat, jeho obličej protnou vrásky jako stopy po nárazu na králičí pletivo a z vibrací se stanou fibrilace. Marie ječí o pomoc, ale nechce, aby se jí kdokoliv dotkl a utěšil ji /----------/ Aljaška, noc a zima plná větru a sněhu. Marie, která si nyní říká Rogue (výborná Anna Paquinová), vstupuje do zakouřené putyky, kde v centru spočívá oplocená aréna. V ní zarostlý muž kouří doutník a dva pomocníci vynášejí jeho polomrtvého poraženého protivníka. Ale promotér nemá ještě dost vyděláno a tak hecuje dav, aby to tak nenechal. Do ringu vstupuje holohlavý pořízek, dvakrát svalnatější než muž s doutníkem. Promotér ho varuje, aby nekopal na rozkrok, ale on neposlechne a dostane nářez. Rogue se na muže s doutníkem dívá a vy tušíte, že se stane jejím osudem. Ten muž je také mutant, jako Rogue, a říká si Wolverine (sympatický Hugh Jackman). /-------------/ Nastává blízká budoucnost a mutanti jsou již obvyklou věcí. Jejich schopnosti se probouzejí v pubertě a většinou je čeká vyhnání z domova. Každým teenagerem cloumají hormony a každý má chuť utíkat, ale ne každý dokáže číst myšlenky, tvořit oheň nebo být rychlejší než Jackie Chan. Senátor Kelly, obhájce lidských práv – nikdy mi slovo „lidský“ neznělo tak hnusně, jako právě tady – proti mutantům, iniciuje zákon o povinné registraci mutantů. V Senátu mu oponuje doktorka Jean Greyová (přitažlivá Famke Janssenová), ale senátorovu demagogii ostatní senátoři poslouchají – jsou přece taky lidé. Máme tady opět starou známou věc – většina rozhoduje o osudu menšiny a jedná s pozice strachu a nedorozumění. Na tento boj se shora dívají dva vůdcové mutantů – profesor Charles Xavier (Patrick Stewart) a zatrpklý Magneto (další shakespearovský herec Ian McKellan), který jako židovské dítě prošel peklem jiného boje většiny proti menšině. Profesor X chce zbourat hradbu nepochopení mezi lidmi a mutanty, Magneto už lidem nevěří a já se mu ani nedivím. Ghetto, koncentrák a potom naděje v poválečné Americe, kterou zhatil další zaslepený senátor s honbou na levičáky. Magneto nemá důvod věřit lidem, věří jen mutantům. A proto vymyslí plán, jak vládnoucí vrstvy „zaangažovat“ natolik, aby nemohli couvnout. Bohužel neví nebo nechce vědět, že jeho stroj má malou vadu a proto se musí utkat jedna skupina mutantů s druhou v zápase o osud jejich i celého lidstva. Profesor X, Jane Greyová, Wolverine, Storm a Cyclops proti Magnetovi, Sabretoothovi, Mystique a Toadovi a mezi nimi zmatená a vyděšená oběť Rogue. /----------/ Chci také vyzdvihnout některá herecká obsazení. Moje oblíbená Famke Janssenová, známá jako protivnice Jamese Bonda ve Zlatém oku, se mi zalíbila jako zakřiknutá a sexy učitelka v hororu Fakulta. K Patricku Stewartovi netřeba nic dodávat – kdo by neznal jeho geniální ztvárnění padoucha Seiana v seriálu Já, Claudius? A žabák Raye Parka se hodně podobá Darth Maulovi, jen tu laserovou tyč zaměnil za hbitý jazyk. Halle Berryovou bych málem nepoznal, ale jako blýskavé blondýnce jí to sluší stejně dobře, jako sekretářce ve Flinstounech. /------------/ Zajímavé je rozložení schopností v obou skupinách. U Bratrstva ovládá fyzikální jevy jen Magneto, u ostatních tří se v podstatě jedná o schopnosti těla, které z nich dělají zrůdy povětšinou slizkého charakteru. Naopak X-meni všichni vládnou čistými schopnostmi, takže navenek pořád vypadají jako lidé. Tomu pak odpovídají jejich osudy. Kde jinde by nalezly zrůdy ochranu, než u myšlenkově zrůdného Magneta, který se schovává někde v nepřístupných horách? Wolverine, který sám vypadá méně lidsky než ostatní u X-menů, se ocitl párkrát na hranici zla a zřejmě jen jeho amnézie mu pomohla zůstat sice samotářem, ale dobrým. Takže za to, na které straně mutanti bojují, nemůžou oni sami, ale lidé, kteří je tam či onam dohnali. Proto byli scénáristé milosrdní a nenechali žádného mutanta jednoznačně zemřít. A nebo že by to bylo proto, aby se v pokračování mohli mlátit znovu pro větší slávu a peníze? Nejspíš ano. () (méně) (více)

LordMysti

Mám rád komiksovky, i když X-men mi dvakrát nesedí, ale kvalita tohoto snímku je nesporná, děj odsejpá a je to hodně koukatelné. ()

Zahartof

Pro mě nejlepší díl trilogie. hlavně uvedení Wolverina do příběhu se mi zatraceně líbilo - kdyby ho nehrál Hugh Jackman, tak nevím kdo. Je drsný, je cool, je to prostě Wolverine - postava, znázorněná nejvěrněji komiksové předloze. Uchvátil mě také Magneto, jehož nám McKellen servíruje s ppřirozenou elegancí. Taky bych chtěl umět ovládat kov :) Naproti tomu mě obsazení Halle Berry děsilo už od úvodních titulků a měl jsem pravdu - klidně by tu za ní mohl hrát dřevěný panák s blonďatou parukou...příběh celkem ujde, i když mi tu (až na úvodní scény) chybí nějaká ultra akce. Velmi slušné 3*. ()

BLADER

Skutočne kvalitný komixový film. Keď som ho šiel po prvýkrát pozerať, čakal som kvalitu. Snáď ani nemusím hovoriť, že som kvalitu dostal. ()

Henry Morgan

V době vzniku naštěstí ještě nevykrystalizoval obrovský marvelovský boom vytvořit filmy ze všech existujících komiksů, takže tento film celkem vynikal originalitou a vším dalším. Líbilo se mi to, ovšem považuji to za seznámení s hlavními postavami, které mohlo obsahovat více akce, možná míň řečí a zbytečných scén. Na druhou stranu zde vysvětlili vše podstatné, takže se v dalších dílech mohli pustit do akce. Jako film dobrý, jako komiksák taky, ale až příliš nechá diváka v očekávání na další díl stylem.... co že z toho vlastně nakonec vznikne? Tenhle díl nic moc nenaznačil a ani nenastavil nějaký tvůrčí standard. Zápletka banální a teď jen stáhnout honem další díl. ()

Martin79

Pro mně osobně velké, příjemné překvapení. Hlavně u snímku oceňuji perfektní rozvržení akce, vysvětlování, emocí a samotného příběhu. Perfektní převedení (i když ho moc neznám) comiksu na filmové plátno. Navíc tato série dala světu Wolverina ztvárněného výborným Hugh Jackmanem, který byl původně náhradník. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu