I. D. (identification) se v Británii používá jako zkratka pro občanský průkaz. Průkaz totožnosti, identita. A tu John ztrácí. Nebo ne? Mimikry chuligána zprvu zvládá skvěle, ale postupně se mu zažírají hlouběji a hlouběji pod kůži. Každý snímek o skryté identitě policejních „volavek" si klade podobnou otázku - kam až lze zajít, aby polda budil dojem kriminálníka a zároveň se v jeho roli „nezapomněl"? Úkol na zbláznění. Proměna, jíž Johnova postava projde, nalezne těžko srovnání - z mladého poldy, který dělá svou práci na plný plyn, se postupně stává někdo docela jiný: rváč, vágus a sprosťák, který pohrdá vyumělkovanými manýry „střední třídy", z níž pochází. Až parodicky škrobená setkání manželských dvojic mu dokonce dávají do jisté míry za pravdu. John postupně a velmi bolestivě ztrácí společnou řeč se ženou a identifikuje se s hospodskou subkulturou, která spočívá v neustálém sebeutvrzování se bratrství tvrďáků, kteří mají jasný cíl (bít se za barvy Shadwellu). (Letní filmová škola)

Boudyy

Velmi přeceňovaný film. Atmosféricky zasazený do konce 80. let, kde funguje dobře, ale to ostatní. Pochůzkáři se stanou ze dne na den špičkovými agenty, kteří se za pár dnů infiltrujou do chuligánské skupiny a navážou skvělé kontakty s jejími vůdci? Chuligáni se mláti bez domluvy a všude jako stádo splašené zvěře? A ta neustálá agitka, která říká " buďte ovce, odsuzujte hooligans, žijte radši svými nudnými životy a nedělejte systému problémy", doprovázená scénou, kterak panička péruje svého milého, protože se po pěti pivech nevyjadřuje dle oxfordského slovníku, to je na tom asi to nejhorší. A závěrečná scéna je hodně zbytečná a posunula tenhle film do ještě absurdnější roviny. Těžké zklamání. ()

megajalec

Jeden z najlepších filmoch o chuligánoch, o tom, ako sa policajt medzi nich infiltruje a ako ho to pohltí medzi seba. Akurát sa mi nepáčila trochu degradácia chuligánov na úplných analfabetov (nie všetci sú rovnakí). Krásne vykreslená Británia a futbalové prostredie v 80. rokoch. P.S. Druhé pozretie a najmä prečítanie knihy zráža film trochu dole. Už len úvod, kde sú v momente hlavní hrdinovia medzi chuligánmi, bol nezmysel, v skutočnosti sa o to snažili neviem ako dlho (pritom toto bola hlavná premisa filmu, infiltrovať sa medzi chuligánov). A v knihe boli popísané viaceré prešľapy policajtov pri podobných akciách (mimochodom, toto platí pri podobných športových aj dnes, len médiá si idú svoje pesničku...), vo filme sa tomu príliš nevenuje. Záver je takisto vybavený pár minútami. Škoda, chcelo by to dlhšiu stopáž, námet je na jednotku. ()

Elephant13

Co na to...Díky dobrému hodnocení jsem se tedy přemluvil. Samotné téma hooligans se mi líbí, protože již několik filmů s touto tématikou ukázalo, že z toho může být zajímavý film ( Ať už Hooligans(2005), Rise of the Footsoldier(2007) nebo Okolo futbola(2013) ). Co jsem nečekal bylo, že I.D. zdaleka nenaplnilo mé očekávání. Hlavní hrdina se změnil z kultivovaného policisty v magora s chůzí alá mistr světa, chlastá jedno pivo za druhým, zničí si manželství a připadá si jako bůh, když jeho IQ padá na bod mrazu ( možná ještě níž. Soudě podle konce filmu). ()

DonBraso

Parádní old school záležitost.Na poli hooligans už viděl filmů dost,ale tenhle jde doopravdy pod kůži.Čtyři policajti se infiltrujou do jádra Shadwellu a jednomu to přišlo tak skvělý,že ho to normálně pohltilo či srdce dřív v něm bylo pro "dogs",ale jen se čekalo až se v něm probudí srdíčko změny.Film hraje hodně na psychologickou notu a vážně skvělý Reece Dinsdale si roli vychutnal,až by jeden věřil,že chuligánem byl i ve svém životě.Přeměna z policejního nudného života s manželkama vyměníš za pintu piva a jednomu týmu.Konec řekl vše.Těžká změna k zamyšlení společnosti.85% ()

CradleSKS

Cely film nemel chybu, ani se nedivim, ze John se nechal stahnout do daneho prostredi. Jen ten konec mi zase prisel takovy dost trapny, kdyz z nej udelali uplnyho magora, socialni pripad, ktery je uplne mimo realitu, delaji jako by fotbalovi hooligans nebyli lidi co mysli a mnohdy je jejich inteligence vysoka (ikdyz samozrejme vetsi procento je tam lidi co jsou s iq velice nizko, ale nelze je davat do stejneho pytle). Ovsem nejvic me tedy dostal konec, kdyz John se jako zkrachovalec objevi v manifestaci neonacistu..tim ztraci film pointu a smysl, jelikoz hrdina byl vykreslovan jako fanatik fotbaloveho klubu (nebyl rasista, nemel nic proti ocanum jine pleti, vzdyt s nimi bojoval an jedne strane) a ne nejakeho neonacistickeho hnuti, v tom je dost rozdil. Proste tim koncem byl u me film velice degradovan, jakozto byvaleho skalniho fotbaloveho fanouska, co neco zazil... ()

Mr.Hackels

No tak se stalo, co dlouho ne. Sedím a koukám na závěrečné titulky s otevřenou hubou dokořán a oči valím z důlků. Tohle bylo trochu ostřejší než jsem očekával. A že jsem neočekával zrovna málo, protože tohle téma se nedalo brát na lehkou váhu. Běhá mi mráz po zádech a rovnám si to v hlavě. Ta strhující atmosféra, která vás vnese doprostřed davu jako byste tam opravdu byli. Tihle lidi jsou sice odsouzeníhodní, ale ruku na srdce, který chlap by se nedal strhnout i se zdravým rozumem. No radši do davu nechodit. Reece Dinsdale má mojí hlubokou poklonu a tohle kdyby bylo americké, tak to muselo sbírat Oscary po kilech. Jeden z filmů, na který v životě nezapomenu!!! Poslední scéna to opravdu vygradovala! Nevím, co víc napsat, snad jen podívejte se na to! 100% ()

nihiliste

I.D. je nejlepší film o hooligans, který jsem dosud viděl. Reece Dinsdale naprosto perfektně zahrál policistu, jehož kariéra se docela slušně rozjíždí a dostane za úkol, aby se infiltroval mezi fotbalové rowdies, získal jejich pravou identitu a pomohl je dostat na hodně dlouho za mříže. Časem ale zjistí, že to, co dělá, ho naplňuje a že on mezi chuligány chce opravdu patřit. Brzy propadne davové psychóze a od základu se změní ve fotbalového rváče. I za cenu toho, že může přijít o své nejbližší a o svůj celkem bezstarostný život, stane se opravodvým členem chuligánského gangu. Zakončení příběhu a poslední scéna mě dostali do kolen. Fantastické! " My jsme Shadwell, brloh je náš dům! " :-) ()

lineker

Méně explicitní nežli Rise of the Footsoldier, ale naproti tomu více vyjadřující lásku ke klubu jako takovému. Silná nacionalita skrz komunitu milovaného týmu, která společně se sílou davu poskytuje Johnovi co by infiltrovanému policistovi mezi Shadwell (mimochodem fiktivní klub) dogs zcela nečekané adrenalinem prosycené zážitky. S postupným průnikem mezi hooligans vylezá na povrch temná stránka jeho osobnosti. Ztrácí kontrolu nad svým původním úkolem a stává se jednou z vůdčí osobností celé smečky. Dosavadní život, včetně toho osobního mu začíná protékat mezi prsty, ale to všechno je teď vedlejší. Na startovní čáře je totiž nový John. John, bitkař, násilník a hlavně John fanoušek. ()

vecnaAmbra

Najprv som sa dívala celkom s pobavením, ako policajt v sebe odhaľuje, alebo si to aspoň o sebe chce myslieť- drsného chlapíka, ale v konečnom dôsledku bol tento film určite silne zapamätateľný. John vo mne vyvolával striedavo pocity hnusu (väčšinou) a občas bol aj celkom sexi hlavne v záverečnej scéne ako ťažký tvrďas. Ale aj tak som mu to tak celkom neverila. Ono keď niekto absolútne nevie čo so sebou a má pocit, že konečne žije až v skupinke chuligánov, tak je to záver tragicky plytký. Celý ten poprask okolo futbalu, bitky, brať tak závažne a ako hlavný zmysel života splaškový podnik a možnosť patriť medzi ľudí, ktorí ho navštevujú je len opačným znamienkom beztak obrovského ega a podivným pokusom vyplnenia vnútornej prázdnoty. Dokedy by ho to akože bavilo, do sedemdesiatky? :-) Za celú tú staršiu a depresívnu atmosféru akosi nevidím viac ako na dve hviezdy. Myslím totiž že 82 percent je dosť nadhodnotené. ()