Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I. D. (identification) se v Británii používá jako zkratka pro občanský průkaz. Průkaz totožnosti, identita. A tu John ztrácí. Nebo ne? Mimikry chuligána zprvu zvládá skvěle, ale postupně se mu zažírají hlouběji a hlouběji pod kůži. Každý snímek o skryté identitě policejních „volavek" si klade podobnou otázku - kam až lze zajít, aby polda budil dojem kriminálníka a zároveň se v jeho roli „nezapomněl"? Úkol na zbláznění. Proměna, jíž Johnova postava projde, nalezne těžko srovnání - z mladého poldy, který dělá svou práci na plný plyn, se postupně stává někdo docela jiný: rváč, vágus a sprosťák, který pohrdá vyumělkovanými manýry „střední třídy", z níž pochází. Až parodicky škrobená setkání manželských dvojic mu dokonce dávají do jisté míry za pravdu. John postupně a velmi bolestivě ztrácí společnou řeč se ženou a identifikuje se s hospodskou subkulturou, která spočívá v neustálém sebeutvrzování se bratrství tvrďáků, kteří mají jasný cíl (bít se za barvy Shadwellu). (Letní filmová škola)

(více)

Recenze (49)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

"My jsme kluci z Shadwell, natrhnem vám prdel", nebo tak nějak. Pokřik jedné ze skupin válečníků - archetypálního společenství bojovníků existujícího v každé době a ve všech regionech. Tahle skupina trénuje po hospodách a bojuje na stadionech. Bohužel: jsou "nepotřební", nečeká se žádná válka, a "samoúčelní", tedy kriminalizovaní (jedno z témat filmu) - a bohudík: je jim spolu dobře a chvíle, které spolu prožívají je zcela naplňují. John, přemýšlivý policista a poměrně jednoduchý člověk, si po své hvězdné "hodince" mezi rowdies, již nedokáže zavázat policejní kravatu - to je téma druhé. Třetím tématem jsou policejní praktiky, které končí tam, kde začíná politika. Pozn. 1: Vedle skupiny (třídy, kasty) bojovníků existovali/existují skupiny obchodníků a politiků, kteří se scházejí v "pánských klubech", hrají kulečník, pijí burbon a nakonec jdou za slečnami. Přitom ovšem uzavírají obchody a pakty a rozhodují o tom, na koho se válečníci mají vrhnout. Pozn. 2: Dalším tématem, které považujeme obecně za důležité (konkrétně já a hajný z Brušovce) je pojem "míry a meze", které se klikatilo celým filměm - to by ale vedlo za obsah i rozsah skromné recenze. Pozn. 3: Dal bych plný počet hvězd, ale domnívám se, že vztah Johna a jeho manželky byl účelově pojednán tak, aby se tím především podpořil účinek filmu. ()

WinnJets 

všechny recenze uživatele

Těžko by asi někoho napadlo přirovnat tenhle film třeba k Tanci s vlky, ale stejně jako tam, je i zde nádherně vidět ta neskutečná proměna hlavního hrdiny Johna, který se postupen času čím dál méně cítí jako policista a naopak se nezadržitelně stává skutečným fotbalovým hooliganem (podobně jako poručík Dubár z unijního vojáka - indiánem), který během tohoto období naprosto převrátí žebříček svých dosavadních hodnot a životních priorit. Prakticky vše co pro něj bylo do té doby důležité jde nekompromisně stranou a na prvním místě zůstává pouze fotbal a s ním související rvačky. Reece Dinsdale zvládl tuto roli vskutku famozně a buďte si jisti, že mu to vševhno budete věřit od první do poslední sekundy. Čeká vás opravdová filmová lahůdka a já doteď nechápu jak mohla Lexi Alexander udělat, tak fatální chybu (předpokládám, že tenhle film viděla) a obsadit do hlavní role filmu: Hooligans z roku 2005 - Eliaha Wooda, který již svou pouhou přítomností srazil věrohodnost toho filmu na bod mrazu. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

,,TOHLE JSOU NEJLEPŠÍ DNY MÝHO ŽIVOTA!“… /// Policejní mise mezi zasraný neandrtálce, aneb jak se stát hrdinou mezi hooligans. Samá knajpa, spousta inteligentních dialogů (dělám si prdel) a z těch všech filmů s tématikou ultras rozhodně ten z nejzajímavějších. Solidní bitky, davová psychóza a místo sociálního dramatu přichází touha bejt vážně tvrdým klukem, takže odklon od lidský bytosti. Jestli jste doteď nevěřili, že uvnitř každýho člověka chrápe zvíře, tak Reece Dinsdale ve svý (asi) životní roli, má solidní přesvědčovací metody. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč ,,My jsme Shadwell, Brloh je náš dům. Shadwell, Shadwell, nikdy neztrácí prdel…“. 2.) Rád bych se stal fotbalovým chuligánem na plnej úvazek. 3.) Thx za titule ,, Thimpu“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Není to tak vystylizovaný jako Football Factory, ani tak hollywoodsky přestřelený jako Green Street, ale o to víc realističtější. Jenže... Ta hlavní postava fízla, co se infiltruje s dalšíma floydama mezi hools nějakýho no name klubu (pardon, nerad bych se jeho fanoušků dotkl... haha, ten klub asi ani žádný fanoušky nemá), tak ta hlavní postava je hroznej asshole, byl mi protivnej hned od začátku a jak tam začal házet ty drsný držky, tak to posral úplně. Naopak Sean Pertwee jako hlavní hooligan z tej party bezmozků byl naprosto geniální a rozmlacoval půlitry od piva jen svým krutým pohledem. Líbil se mi závěr, krásně vystihl podstatu celýho filmu. A pak ještě atmosféra, kdybych nevěděl, že to natočili v pětadevadesátým, tak bych si fakt myslel, že to jsou osmdesátky jak vyšitý. Jeden z těch lepších hooligans filmů. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Nó, hustý. Hooligans jako takoví, to jsou pro mě kreténi, ale když se o nich natočí dobrej film, tak to dokážu ocenit. Nejvíc se o to zasloužil Reece Dinsdale, kterýho jsem nikdy moc nemusel, ale tady hrál tak, že jsem z něho sral magi v kostkách naležato. V jeho šílenejch fázích mi hodně připomněl Begbyho z Trainspottingu, ale způsob, jakým dokázal zahrát přerod z hodnýho cajta v agresivního hooligana a pak v nacistickýho vyvrhela, to bylo něco neskutečnýho. Gesta, grimasy, dobře napsaná postava, děj. To všechno se snoubí v lahodnou podívanou. Viděl jsem to v originále s angl. titulkama a ten slang mi dělal celkem potíže, ale fuck v každé větě celkem navodilo žádanou atmošku a pochopit se to dalo v klidu. Mě teda nejvíc dostala scéna, jak se šel omluvit svojí ženě, ale ta na něho poslala rodiče s psama, takže ju musel fakt hóóódně hnusně a drsně poslat do prdele, a to je slabej výraz... ()

Zajímavosti (3)

  • Film sa z časti zakladá na skutočných udalostiach z 80-tych rokov, kedy sa členovia Scotland Yardu počas operácie Full-Time snažili preniknúť medzi "tvrdé jadrá" futbalových chuligánov, identifikovať ich lídrov a zadržať ich. (GTS_PUNK)
  • Ústřední fotbalový team Shadwell Town je fiktivní. (Gogen)

Reklama

Reklama