Reklama

Reklama

1941

  • USA 1941
Trailer

Bláznivý komediální velkofilm režiséra Stevena Spielberga byl nominován na tři Ceny Akademie. Okázalé a efektní scény společně s herci světové extratřídy jsou hlavními přednostmi snímku, který se odehrává v Los Angeles jen několik dní po útoku na Pearl Harbor, kdy strach z japonské invaze uvrhl město do stavu Pandemonia – totálního chaosu. Změť zmatených postav pobíhá po Hollywoodu – rozčilení vojáci, horliví obchodníci, uplakané dívky i hádaví nacisté – a všichni dohromady tvoří sladký nákyp plný vtipu, ve kterém si navíc Spielberg dovolil zparodovat i úvodní záběry ze svého vlastního filmu Čelisti. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (125)

honajz 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv chápu snahu Stevena Spielberga natočit parodii na americkou povrchnost a pochybnou morálku, tenhle film se mu prostě nepovedl. I když byl nominován na tři Oscary (kamera, vizuální efekty, zvuk), skutečně se snímek nevydařil, nelíbil se ani v době svého uvedení do kin, ani později. Zvlášť když navíc trvá dvě hodiny. Úvod je ještě dokonalý – nahá parodie na Čelisti je úžasná. Pak se však příběh o zbloudilé japonské ponorce (velitele hraje Toshirô Mifune), která chce zaútočit bez mapy na Hollywood, zvrhává v množství uřvaných, chaotických a rádoby vtipných scének, kde je takové množství postav, až je problém se v nich orientovat a někomu fandit. S výjimkou pilota v podání předčasně zesnulého Johna Belushiho. Ostatně, pusťte si v bonusech závěr filmu o filmu, kde se tvůrci filmu zmiňují o premiéře a reakcích publika. Zazní zde zajímavá věta: "Komedie, u které se diváci nesmějí, je na pováženou." Pokud jde o DVD, můžeme se těšit na dvoudiskové vydání. Film na prvním disku má pouze stereo zvuk u českého dabingu, a i když je ve formátu 2,35:1, obraz není moc kvalitní, přišel mi neostrý. Bonusy na druhém disku – všechny s českými titulky – pak zahrnují celovečerní a hodně upovídaný film o filmu (1:41:14), osm minut vystřižených scén (8:41), produkční materiály (trivia zajímavosti z natáčení a fotografie z natáčení, několik desetiminutových bloků), komiksové vtípky ve fotkách (1:51), marketingové texty a obrázky, tři trailery (agitační, výbušný, veselý) a recenze, jež vyšly v časopisech a novinách - protože jde o textové informace, chybí čeština. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Aj majster Štefan sa utkne. Monumentálna konina, že sa až nechce veriť, kto to režíroval, písal, či tu hral... V podstate bez funkčného humoru, afektovaná groteska, kde vynikne jedine skvelá atmosféra štyridsiatych rokov. Kľúčovým problémom je, že kým to je nudné a nevtipné ako iné dobové slapstick komédie, kvôli Spielbergovmu egu to má neznesiteľných 2 a pol hodiny. Suverénne jeho najhorší film. ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Chvilkami chaoticke, na niektorych scenach som sa nasmial, napriklad parodicky uvod na Celuste, ale na majstra Spielberga a od tvorcov trilogie Navratu do buducnosti Roberta Zemeckisa a Boba Galea je to scenaristicky chaos, na ktory som sa nedokazal uplne sustredit. Netvrdim, ze nepochopitelny scenar, ale nejako som stracal chvilami prehlad. Na druhej strane musim pochvalit spektakularne akcne sceny alebo ucast mojich oblubenych komedialnych hercov 80-tych rokov napriklad Dana Aykroyda alebo Johna Candyho. Taktiez suhlasim s jednym komentarom, ze keby tento film natocil iny reziser, mozno by mal vyssie hodnotenie. Jednoducho kazdy ocakava od Spielberga nejaky megaprojekt s dokonalym scenarom, v tomto pripade to bola nenarocna komedia. ()

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Značně podceněná záležitost. Spielberg trhlej jako nikdy, komediální jízda na úrovni nejlepších bláznivin následující dekády a vůbec, to většina z vás nepobrala těch x souběžně se rozvíjejících a na závěr skvěle se propojivších dějových linií? Vždyť je všechno jasný jako facka a ty hlášky typu "Vůbec jsem nepochopila, o čem tento film vůbec je" vážně nechápu. Tady si asi někdo během sledování seděl na hlavě. :-) ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Sled více či méně žánrově zvládnutých crazy scén, které ne vždy mají správné gradační proporce samy o sobě i ve vztahu k celku, přesto napovídají svým komediálním následovnicím. K velké historii neuctivé zpracování mezníku amerických dějin se Stevenovou velkou režijní jistotou, širokoúhlá Frakerova nádhera, jako celek asi slabší 3* ()

Galerie (54)

Zajímavosti (15)

  • Christopher Lee mluvil v tomto filmu pouze německy, což mu nedělalo problém, protože němčinu ovládá plynule. (reich)
  • První scéna paroduje úvod filmu Čelisti (1975). Nechybí ani notoricky známý žraločí motiv Johna Williamse, který složil hudbu pro oba snímky. (D.Moore)
  • Spielberg zvažoval, že film natočí jako muzikál. (Karlos80)

Související novinky

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (více)

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (více)

Reklama

Reklama