1941

• USA 1941
Trailer

Bláznivý komediální velkofilm režiséra Stevena Spielberga byl nominován na tři Ceny Akademie. Okázalé a efektní scény společně s herci světové extratřídy jsou hlavními přednostmi snímku, který se odehrává v Los Angeles jen několik dní po útoku na Pearl Harbor, kdy strach z japonské invaze uvrhl město do stavu Pandemonia – totálního chaosu. Změť zmatených postav pobíhá po Hollywoodu – rozčilení vojáci, horliví obchodníci, uplakané dívky i hádaví nacisté – a všichni dohromady tvoří sladký nákyp plný vtipu, ve kterém si navíc Spielberg dovolil zparodovat i úvodní záběry ze svého vlastního filmu Čelisti. (Magic Box)

Trailer

HAL

Co vznikne když se sejde Toširó Mifune, Christopher Lee, Dan Aykroyd a John Belushi ve filmu Stephena Spielberga a Roberta Zemeckise? Bolest, vznikne bolest. Už dlouho jsem u filmu necítil takové utrpení jako teď, je to strašlivá křeč, a ohromující plýtvání talentem. Těžko uvěřit že tohle Spielberg stvořil ve svém nejsilnějším období - ale sám si za to může, jen na scénář ten tragický festival trapnosti, hlouposti a nevkusu hodit nejde. Musel mít totální výpadek soudnosti a schopností, i ten timing gagů je mimo a ještě to slapstickové šaškování opakuje do zblbnutí pořád dokola. Kdyby to nebylo od něj, nedám to dýl než do třetiny. Ani jednou jsem se nezasmál, zato jsem dvakrát usnul. Řemeslně brilantní, vizuálně a výpravou to za Indym nijak nezaostává, taky to mělo rozpočet velký jako tehdejší Indy, E.T. a Čelisti dohromady... ale všechno ostatní je bolest. ()

Falko

Chvilkami chaoticke, na niektorych scenach som sa nasmial, napriklad parodicky uvod na Celuste, ale na majstra Spielberga a od tvorcov trilogie Navratu do buducnosti Roberta Zemeckisa a Boba Galea je to scenaristicky chaos, na ktory som sa nedokazal uplne sustredit. Netvrdim, ze nepochopitelny scenar, ale nejako som stracal chvilami prehlad. Na druhej strane musim pochvalit spektakularne akcne sceny alebo ucast mojich oblubenych komedialnych hercov 80-tych rokov napriklad Dana Aykroyda alebo Johna Candyho. Taktiez suhlasim s jednym komentarom, ze keby tento film natocil iny reziser, mozno by mal vyssie hodnotenie. Jednoducho kazdy ocakava od Spielberga nejaky megaprojekt s dokonalym scenarom, v tomto pripade to bola nenarocna komedia. ()

Boogeyman

Druhou světovou válku jakožto filmový námět si Spielberg oblíbil a já si díky ní oblíbil Spielberga. Totiž dva nejlepší a nejsilnější filmy z tohoto lidského selhání natočil právě on (Schindler a Ryan) a ještě jako bonus přihodil excelentní sérii Bratrstvo Neohrožených. Ale úplně první Spielbergovo setkání s WWII nedopadlo nejlépe. Zručně natočená výpravná bláznivá komedie totiž není zrovna moc vtipná. ()

JohnnyD

Aj majster Štefan sa utkne. Monumentálna konina, že sa až nechce veriť, kto to režíroval, písal, či tu hral... V podstate bez funkčného humoru, afektovaná groteska, kde vynikne jedine skvelá atmosféra štyridsiatych rokov. Kľúčovým problémom je, že kým to je nudné a nevtipné ako iné dobové slapstick komédie, kvôli Spielbergovmu egu to má neznesiteľných 2 a pol hodiny. Suverénne jeho najhorší film. ()

B!shop

Takovejhle film bych od Speilberga fakt necekal. Hromada pribehovejch linii, jeste vetsi hromada postav a to vse se protne jedny noci behem utoku japoncu. Vysledek je totalni zmatek a bordel a priserna volovina, kdy vsichni po sobe strilej, rvou a pobihaj, nikdo moc netusi co se deje a vsude vladne panika. Ja sem sice taky moc netusil, proc tady neni ani jedna normalni postava a vsichni se chovaj jak vylizany hovada, ale to mi nezabranilo, abych se dobre bavil. Navic rozpocet je na filmu fakt videt, takze tu kazdou chvily neco vybuchuje, vystrili se tuny munice a je tady skvela sestava sympatickejch hercu v cele s drsnackym Belushim. Slabsi 4*. ()

• Stanley Kubrick navrhoval Stevenu Spielbergerovi, aby film natočil jako drama, nikoliv jako komedii. (Terva)
  • První scéna paroduje úvod filmu Čelisti (1975). Nechybí ani notoricky známý žraločí motiv Johna Williamse, který složil hudbu pro oba snímky. (D.Moore)
  • Christopher Lee mluvil v tomto filmu pouze německy, což mu nedělalo problém, protože němčinu ovládá plynule. (reich)

Související novinky

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (více)

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (více)