V roce 1941, šest dní po přepadení Pearl Harbouru Japonci, po němž celá Amerika propadla hysterii, přistane japonská ponorka nedopatřením na pláži v Los Angeles. Obyvatelé reagují panikou a potrhlým jednáním, které režisér Steven Spielberg prokládá filmovými citacemi a narážkami na mýty stříbrného plátna. (oficiální text distributora)

Trailer

Radyo

Tak tady je jasně vidět, že i mistr tesař se někdy utne. Spielberg tímhle filmem šlápl notně vedle a stát se to jinému režisérovi, asi by mu to zlomilo vaz. Ale Steven je natolik jedinečný, že si může dovolit do konce svého života natočit ještě aspoň 2 podobné bláboly a nikdo nebude zpochybňovat jeho režisérské kvality. ()

woody

Asi z tohohle hodnocení vyčnívám ale mě se ten film líbil.Každý od Spielberga čeká Duel, Ryana, Schindlera a tak když natočí normální prosťoučkou komedii nikdo mu to nemůže odpustit.Pořád také slyším připomínky že je moc dlouhá.Vždyť Chyť mě když to dokážeš má 150 min. a má 83 %.Belushi je jako opilý pilot stíhačky nezapomenutelný. 8/10 ()

Matty

Spielbergova buranská variace na Dr. Divnolásku (k němuž přímo odkazuje postava Slima Pickense) je podobně přepálená jako některé příliš ambiciózní ansámblové válečné filmy z 60. a 70. let (Příliš vzdálený most, Tora! Tora! Tora!, Nejdelší den). Oproti nim si ale 1941 svou nabubřelost dobře uvědomuje a počínaje úvodní scénou, parodující pouze čtyři roky staré Čelisti, dává na srozuměnou, že se scenáristé i režisér drželi motta „anything goes“. Pokud po celou dobu zůstává klíčovým slovem „nestřídmost“, pak ve snaze oživit anarchistický odkaz slapsticku a zároveň předvést hyperbolizovanou verzi toho, co Hollywood běžně provádí s historickými fakty (právě Hollywoodu je v souladu se sebe-shazujícím humorem filmu hlavním terčem japonské ponorky). 1941 je zaručeně nepravdivou rekonstrukci událostí, k nimž v LA (ne)došlo v únoru 1942. Zatímco generál se v kině dojímá na Dumbem, vojáci namísto nepřátel nahánějí holky a do držky si dávají mezi sebou navzájem. Jak dokládají dobové recenze, americká společnost na tohle znevažující, „italské“ chcete-li, pojetí války nebyla připravena. Neúcta k historickým faktům ale není hlavním problémem filmu (naopak mě mile překvapilo, že právě Spielberg použil americký patriotismu jako základ pro ryzí frašku). Více vadí, že ztřeštěné řetězení různě zkázonosných nedorozumění navzdory zručné režii, slušným trikům a znamenité hudbě (která se vysmívá i klaní soundtrackům vážných válečných filmů) pro svou monotónnost dost rychle omrzí. Není postavy, natož dějové linie, která by vyprávění scelovala, mnohé skeče jsou natahované a samoúčelné a celkově je film mnohem méně vtipný, než by dle papírových předpokladů měl/mohl být. Přesto je pozoruhodné sledovat 1941 třeba jako nedokonalý prototyp současných blockbusterů, které rovněž vrší jednu atrakci na další. Poetiku animovaných grotesek (a dnes taky mnohých videoher) dokázal Spielberg do celovečerního filmu zdárněji přenést (nepřekvapivě) až v animovaném Tintinovi, v němž nepřetržitý akční chaos působí mnohem organizovaněji. 60% ()

T2

Rozpočet $35miliónovTržby USA $34,175,000Tržby Celosvetovo $94,875,000║ Po dlhšej dobe videl v roku 2011 a .... je to Spielbergov omyl, toto mu fakt nevyšlo, trikovo skvelé, zopár dobrých frkov ale ináč prázdnota bez jedinej lepšej postavy, planoba. /40%/ ()

Malarkey

Hrozná zpatlanina od člověka, od kterého by to málokdo čekal. Steven Spielberg šlápnul vedle, ale dá se mu to odpustit. Sice natočil zhovadilost největšího kalibru o japončících kteří chtějí zaútočit na Hollywood. První bod na mapě na co narazili, jen tak z hecu. Kravinka, možná to trošku potěší, ale taky ukáže jak Amíci jsou páni světa, přesně ten Americkej svět tehdejší doby. Muzika, swing, užívání si, válka, ale ta jenom málo. Tak či tak je to zplácanina. Nedá se na to ani pořádně koukat, ty Amíci mě tam totiž neskutečně štvali, jejich znalosti by stačili u nás na vyhrání chcete být milionářem jednim vrzem bez nápovědy. A to je ještě málo. ()

• První scéna paroduje úvod filmu Čelisti (1975). Nechybí ani notoricky známý žraločí motiv Johna Williamse, který složil hudbu pro oba snímky. (D.Moore)
  • Poslední film legendy speciálních efektů A.D. Flowerse (např. trilogie Kmotr nebo Spáč) (D3VIL)
  • Spielberg zvažoval, že film natočí jako muzikál. (Karlos80)