Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

Davej

Evergreen vánočních a velikonočních svátků, který vždy královsky pobaví. Hrušínský hraje opravdu skvěle, ale mou nejoblíbenější postavou je feldkurát Katz Miloše Kopeckého. To je prostě vichřice. Pět hvězdiček dávám filmu za téměř dokonalé ztvárnění knihy a její zpřístupnění i těm, kteří nemají chuť nebo čas si ty Haškovy "bichle" přečíst. ()

eagle-eye

Nezapomenutelná klasika. Umíte si představit v roli Šejka někoho jiného?? Na druhou stranu raději mám mluveného mistra Wericha. ()

thorewi

Jedna z nejlepších českých komedií všech dob, samozřejmě hlavně díky úžasným hereckým výkonům Rudolfa Hrušinského a Miloše Kopeckého. Jen by mě zajimálo, jestli se někdy zjistí, zda je Švejk vlastně opravdový blbec nebo skvělý herec ;) ne že by na tom sešlo, čistě ze zajímavosti... ()

TerezaVanCZ

Taky jsem kdysi neměla ráda Švejka..povinná četba to bývala. Až pak jsem jednou ani nevím proč vzala tu knihu do ruky a přečetla jí jedním dechem od začátku do konce a nasmála jsem se u toho až běda. A tak je to i s filmem. Povinně jsem musela sedět před televizí a otráveně se koukat na legendární scénu, jak Švejk prochází Putimí (vesnice blízko našeho domova: Písek). Ovšem teď po přečtení Haškovy předlohy jsem všechno pochopila, proč je vlastně Švejk tak milovaný nebo naopak nenáviděný. Když se ale dokážeme přenést přes tu jeho s prominutím blbost a nebudeme tupě něco odmítat jenom proto, že nám to bylo předhazováno ve škole, tak se budeme k Švejkovi neustále vracet. Vždyť ono "za císařa pána" zase nebylo tak špatně. No a myslím, že nemá cenu vůbec vyzdvihovat geniální výkon pana Hrušínského. To je všem jasné. ()

Paity

Geniální dílo Jaroslava Haška se spojilo s géniem Rudolfa Hrušínského a vznikl filmový Švejk, který v mnohém překračuje stín samotné knižní předlohy (pochopitelně kniha zůstane pořád knihou). Třešničkou, ale téměř nadpozemskou je pak výkon Miloše Kopeckého, co by polního kuráta Otto Katze. Celé skvostné podívané navíc dodává ještě větší šmrnc fakt, že se Švejk úspěšně uchytil v desítkách zemí, což je pro malý národ obrovský úspěch. ()

Tessie

Opět mnou nepochopený humor, který se zde prý vyskytuje. Nevím, ale tohle jde úplně mimo mě a to Hrušínského zbožňuju! Můžete mi vysvětlit, co na tom vidíte? ()

provitamin

Poslušne hlásim, že dobrý vojak švejk a tak isto aj jeho pokračovanie sú extrémne nadhodnotené a nemajú čo robiť v top 200 najlepších filmoch. ()

Wishkah

Švejkových adaptací existuje několik, ale ruku na srdce. Dokáže si někdo z vás představit po tomto geniálním snímku jako Švejka někoho jiného než pana Hrušínského? Jde to těžko co? ()

mirkaaa

Klasické dílo naší kinematografie s plejádou vynikajících českých herců v čele s excelentním Rudolfem Hrušínským. Neumím si ani představit někoho jiného v této roli. ()

Prochy38

Kouzelný filmový odkaz na nejznámější román J. Haška! Jde o adaptaci prvního dílu knižní předlohy a dá se říct, že kniha musela být snad i přímým scénářem. Naštěstí tvůrci vynechali spoustu vulgarismů, kterými J. Hašek nešetřil. O to více je film milejší! R. Hrušínský v životní roli! Nelze ale opominout životní výkon pana Kopeckého, bohužel jen v několika minutách... ()

Landauer

Těžko se soudí s nadhledem 55 let. Tenkrát se to muselo líbit už jenom proto, že to je barevný. Kdo si ale přečte knížku a rozpozná Haškovu genialitu téměř v každý větě ("... probodli ho na trhu v nějaký takový malý hádce..." - "... To maj ouplnou pravdu: každý zapírání ztěžuje přiznání a navopak...") a taky bravuru vyprávění, která na rozdíl od filmu má smysl a ucelenou návaznost jednotlivejch scének, tomu musí film připadat jako hodně sterilní vývar z vody. Švejk je tu zredukovanej na figurku vychytrálka, kterej ze sebe dělá hlupáka, aby se vyhnul vojně, a když se mu to nepodaří, dělá si aspoň z vojny legraci. To je Švejk podle Steklýho. Haškův Švejk je daleko propracovanější postava a není vůbec takhle jednoznačná. Jenže zase co chtít od filmu z padesátejch let, kterej točil režisér, jenž si nedostatek talentu vynahrazoval angažovaností. Švejk je tak dobrá předloha, že pokud se jí aspoň částečně bude držet sebevětší nýmand, nemůže stvořit úplnou šlichtu. A krom toho: lepšího hranýho českýho barevnýho filmovýho Švejka stejně nemáme. ()

Hanes88

Životní role Rudolfa Hrušínského, pro kterou i on toho hodně obětoval. Děj, hlášky, zlehčování válečné atmosféry.....nádhera! Vždycky rád kouknu! ()

Zik2

Švejka téměř nelze převést do filmu, protože podle mě to nejlepší na knize není situační komika, ale rozsáhlé intelektuální monology vypravěče, které Švejka zasazují do politického kontextu - do kontextu levice a anarchismu, kteréžto jsou od Haška neoddělitelné. Na druhou stranu se kniha, která se stala manifestem českého myšlení o společnosti a politice, prostě filmovému zpracování vyhnout nemohla, a v rámci výše definovaných výhrad to verze z konce 50. let zvládla dosti slušně. Technika je na tu dobu vynikající, většina herců taktéž skvělá, i když třeba Brettschneider a Palivec jsou spíše zklamáním. Nad pozdějšími pokusy (například tím ukrajinským) tento nepochybně ční. Ale trvám na tom, kdo nečetl knižní verzi a jen viděl film, pouze ke Švejkovi přičuchnul. ()

Lefty86

Přiznám se že jsem to v klidu a v kuse viděl až teď. Knižní předlohu jsem nikdy nečetl, je vidět že je to poslepované (nejspíš) z různých povídek a je to dost vidět. Každopádně hlody tam jsou excelentní a Hrušínský je boží. Vyloženě typicky českej blb :-) ()

Foxhound#1

Jistě můžete namítat, že kniha toho obsahuje mnohem více a máte pravdu. Ale na to, co obsahuje kniha a co se podařilo Steklému nacpat do cca třech a půl hodin a dvou filmů je to "výcuc" více než královský. Hrušínského ztvárnění dobráckého idiota, který je reálně mnohem chytřejší než všichni kolem je prostě geniální. A herecký koncert Miloše Kopeckého je jen vrcholná ozdoba. ()

Rozjimatel

[4,5*]          "Dali mu deset let! Před týdnem." "No vída. No tak sedum dní za sebou."          Výborná adaptácia Haškovho Švejka, osobne si viem iba ťažko predstaviť, že by sa to dalo nakrútiť lepšie. Je to svižné, nenudí to ani na chvíľu, herecké výkony sú mimoriadne silné. Stretla sa tu celá plejáda výborných hercov (mnohí len v malých rolách), osobitne by som ale chcel vyzdvihnúť skvelú štvoricu Rudolf Hrušínský (Švejk), Miloš Kopecký (feldkurát Katz), František Filipovský (tajný) a Svatopluk Beneš (nadporučík Lukáš). Významnú rolu vo filme hraje i mesto Praha a jeho malebné zákutia, štylizované do obdobia posledných rokov monarchie. Oceňujem i to, že zo snímky dýcha atmosféra danej doby a nepresakuje do nej ideológia doby vzniku, ako to bolo vtedy bežné (či skôr povinné).          "Pane obrlajtnant, to bude něco nádhernýho, když voba padnem spolu za cisáře pána a jeho rodinu." ()