Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

C0r0ner

Tak jsem byl svědkem další legendy české (potažmo světové) literatury a podobně jako u většiny ostatních děl je to pro mě velké zklamání. Žebříček je pro mě nepochopitelný a celý film jsem koukal tak nějak ze setrvačnosti, abych měl odškrtnuté shlédnutí. No, humor mě minul, děj se nekonal, tak z toho byl aspoň zajímavý výlet do I. světové války. 55% ()

dubinak

Tak tohle už je kultovka, která snad ani nepotřebuje delší komentář. Všichni jistě víme, že Hrušinský byl za jeho dob králem filmu a zvládl každou roli. Ovšem v tomto prvním díle jsou bezkonkurenční i veškeré vedlejší postavy, které dělají tento film naprosto nezapomenutelným. ()

MarekT

Původně jsem se stavěl k tomuto slavnému dílu skepticky a s jakýmsi odporem. Poté jsem se k němu dostal naprostou náhodou a překvapilo mě, nakolik je toto dílo vtipné. Hodně lidí si Švejka pamatuje v kreslené podobě Josefa Lady, já si budu asi více pamatovat tvář Rudolfa Hrušínského, který jej ve filmu nezapomenutelně ztvárnil. Část knihy jsem v minulosti přečetl, tudíž vím, že film řadí povídky trochu jinak, což mu ale dle mě neuškodilo. ()

kvasiva

Naprostá klasika. Lepší ztvárnění Švejka od Jaroslava Haška snad ani není možné. Rudolf Hrušínský zde zahrál, pro mě osobně, svou nejlepší filmovou roli v kariéře. Švejkovský humor přenesený z knihy na obrazovku v tom nejlepším provedení. Bez váhání plný počet * ! ()

Juto

Príbeh sleduje nešťastia jednoduchého vojaka Švejka na začiatku 1. svetovej vojny a poukazuje na hlúposť vlády a armády. Karikatúra života je vzrušujúca. 8/10 ()

mortak

Nikdy jsem neměl rád Švejka, protože ho nepovažuji za román, ale sled hospodského vyprávění, ze kterého se stal mýtus lidové vrstvy, neboť ta se do něho ráda projektuje. Ale pokud svou nechuť opominu, tak figurkaření slavných českých herců přesně vyjadřuje duch Haškova plkání. Takový skvělý casting český film nepamatuje. Každá figura má přesně stanovenou charakterizaci - na to stačí jedna věta - a každý herec ve filmu ji vystihne jako vyšitou, takže tu nezbývá žádný prostor pro tajemství. Ten český duch. ()

WolfR

Geniální dílo! Švejka považuji za Český národní poklad! Jaroslav Hašek dal světu složitou, ale zajímavou a hlavně perfektní humornou, satirickou knihu o jednom vojáčkovi a jeho osudech za světové války. Karel Steklý nám toto dokonalé dílo převedl na filmové plátno. A skvělý Rudolf Hrušínský nám postavu Josefa Švejka ztělesnil a stal se pro ni synonymem. Dokonalost, 5 hvězd. ()

Flyer

Souhlasím s Galandriel. Film jako takový určitě není špatný, problém je, že knižní předloha mě nikdy příliš nebrala. Humor, příběh, postavy,... vše mi přijde dosti plytké. ()

Noviik

Rudolf Hrušínský je geniální. Ano, jeho filmová postava není jako ta knižní, ale ta arogance, o které se tak píše je trochu přehnaná. Ruda Hrušínský to zahrál výtečně, o tom žádná, možná je trochu chyba v nepochopení toho humoru, ale arogance? To si nemyslím. V tomto filmu jsou ale i další klíčové postavy! Miloše Kopecký v jedné ze svých nejlepších rolí! František Filipovský je tak nepříjemný, až je kouzelný a Svatopluk Beneš ze své postavy vytěžil maximum. Samozřejmě, že bych mohl pokračovat i dále, ale to by nemělo cenu. Rozhodně jeden z nejlepších československých filmů! ()

tom88

Film určite stojí za to si ho pozrieť. Z českých filmov je to ten z tých najkvalitnejších aj ako komédia. Dej nenudí, herci sú na moje prekvapenie veľmi slušní a postavy zapamätania hodné. Hrušínský bol super, ostatní tiež ušli. Som potešený a k filmu sa ešte vrátim. 80% ()

dr.fish

Josef Švejk je sice nesmrtelnou legendou, ale konkrétní tvář mu dal až Rudolf Hrušínský, alespoň pro mne tomu tak je a bude. Je pravda, že raději mám Werichovo rozhlasové podání, ale tento film obsahuje mnoho naprosto nedostižných scén, bez nichž si svůj život, vnímání světa a smysl pro humor fakt nedovedu představit. Jsem velkým fanouškem! 100% ()

Mol

ČESKA VOJÁK, DOBRÁ VOJÁK. JÁ PŘINESLA PAPAT. GUSA. Legendární film, na který se vždycky rád podívam. Co scéna to kult. Všichni herci do toho dali všechno, ale co si budeme nalhávat, pan Hrušínský udělal tento film, tak skvostným. ŠVEJK JOSEF! HIER! ()

Radiq

Nedovedu si představit Josefa Švejka jinak, než jako Rudolfa Hrušínského. Všichni herci dost přehrávají, ale v rámci satiričnosti se to schvaluje. Pořád se tu něco děje a Švejk tady švejkovatí náramně. Jsem rád, že jsem tento film konečně viděl a je fakt dobrej, ale nepotřebuju na to koukat opakovaně. ()

Decker

Jednim slovem klasika. Je to bezkonkurencne nejlepsi adaptace Haskova romanu. Rudolf Hrusinsky predvadi brilanti vykon anebo spise bych rekl ze se pro tuto roli narodil, nebot kdyz mi nekdo rekne Svejk odpovim Hrusinsky. Dale nemuzu nezminit bravurniho Milose Kopeckeho nebot pri jeho excesech jsem brecel smichy. ()

fantoci

Je to poměrně zdařile natočené dilo Jaroslava Haška. Asi hned tak nepřekonatelné. Nebo by se snad dnes nějaký filmař troufl zfilmovat tuto knihu? ()

trojtmberk

Myslím, že by pan Hašek měl radost, kdyby viděl tohle zpracování Švejka. Jasně že knížka je lepší, ale do filmu se prostě nedá nacpat všechno. ()

VaHo

Už ani nevím kolikrát jsem to viděl, ale pokaždé se u toho bavím, jako když to vidím poprvé. Životní role Rudolfa Hrušínského. ()

Sfinkter

Jsou dva druhy lidí, jedni Švejkův humor milují, druzí ho nechápou. Vrcholná satira vojenské moci a české nátury se skvěle vykreslenými postavami v podání nejlepších českých herců. ()