Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

koza3

Největší český blbec co má za ušima. Předlohu jsem nikdy nečetl, ale konečně jsem alespoň sjel tuhle šílenost v jednom kuse. Krásné portréty Prahy a tehdejšího městského ruchu. Před pár týdny jsem četl Na západní frontě klid, tak jsem potřeboval tu první světovou válku vidět z trošku lepšího světla a co je lepší než Švejk? ()

Valenta28

Tento film pro mě neznamená jen film. Je to samostatný živel a veličina. Jedná se o dokonalý návod. Mně je jen strašně líto, že je zde několik recenzentů, kteří absolutně nepochopili poslání tohoto díla. Аle pochopitelné to je. Kdyby to měli všichni chápat, nebude to fungovat. Švejk nereprezentuje jen myšlenku, Švejk reprezentuje přístup k životu. Troufnu si deklarovat, že kdyby toto dílo neexistovalo, nebudu z velké části existovat ani já. ()

carl.oesch

Tak Švejk je prý ukázka českého národa, vychytralost, vyčůranost (jako kdyby to nebylo ve skutečnosti to samé) a k tomu snaha se ze všeho vyvléct korunovaná zbabělostí. Vždycky se na jde pár idiotů, kteří si dodají trchu sebevědomí a utlumí na chvíli svoje komplexy malosti podobným vyjádřením. Nechám-li stranou Rudolfa Hrušínského, Miloše Kopeckého a Svatopluka Beneše (který si na životní roli musel počkat až do roku 1989 - Masaryk v Člověku proti zkáze) a vlastně řadě dalších skvělých herců, tak film vytváří vizáelně dokonalý obraz společnosti, kterou vedou degenerovaní blázni - co jiného zbývá NORMÁLNÍMU člověku, než sebrat veškerou odvahu a um a chovat se zdánlivě bláznivě a absurdně (což vyžaduje často dost velkou dávku odvahy), aby se sám nezbláznil? ()

Kennedy_R

Jedna z vůbec nejlepších českých komedií se zdařilým výběrem herců. Přesně ten typ filmu, který lze vidět každý rok na Vánoce a hlášky zde nikdy neomrzí a vždy pobaví. A Švejk na koníčku v námořnickém tričku v alkoholovém vidění polního kuráta Katze zde vypadá jako můj známý Míra Polák. ()

chucky

Tak nám zabili Ferdinanda.......Tak těmihle slovy začíná skvělá podívaná. Geniální herecký výkon Rudolfa Hrušinského nejst. , skvělá atmosféra filmu, výborné dialogy, tradiční český humor to vše a ješte mnohem více - To je Švejk.... ()

gédé

Za scény s feldkurátem Katzem dávám pět a dal bych klidně i víc, protože opilecké výstupy Miloše Kopeckého patří mezi mé vůbec nejoblíbenější v českém filmu. Kopecký je - byl - opravdu démon. ()

LarryW

Rudolf Hrušínský v nezapomenutelné roli. Tak tohle je dobře zfilmovaná předloha! Až jakoby "malované ", milé, vlídné prostředí. Úžasné figurky od hlavních rolí až po minipostavy pejzlarky, harmonikáře, Pepka Vyskoče, Balouna, všech oficírů, postaviček. Vše je propracované do nejmenšího detailu. Každičká scéna je barvitě zahraná. Vynikající herci Marvan, Kopecký, Beneš... nenechávají mou bránici chvíli v klidu. Tohle je vlídný nevtíravý humor, škoda jen, že se podobného kousku již nikdy nedočkáme... ()

miza

Hašek byl tulák,opilec alepředevším spisovatel.Švejk je jeho vrcholné dílo.Film je asi to nejlepší dílo co bylo dle literální předlohy natočeno.Plejáda herců a skvěle dialogy jsou koření tohoto filmu.Já Haška miluji a díky za to,že někdo dokázal natočit tento film. ()

DonFrolimo

To je orchestr! Proste si nestacim drzet bricho. Hrusinsky je naprosto genialni, nedokazu si predstavit nikoho jineho v jeho roli, to je proste nemozne. Hasek by mu dal pusu na celo a sli by se spolu ozrat, i kdyz to neni jeho Svejk. V kazdem dilu mistrovsky duet, sama finesa. Hrusinsky vs. Kopecky a Hrusinsky vs. Marvan. Uzasne ztvarneni narodni literarni klasiky v narodni filmovou klasiku. Kdo nechape svejkovsky humor ma utrum. ()

`barocco

V kazdom pripade prerozpravat Haskovho Dobreho vojaka Svejka podla knihy je takmer nemozne. Knihu som cital a lutoval som kazdej strany ktoru som precital pretoze kazda z nich ma pomaly prinasala ku koncu. Literarny Svejk je fantasticky! Kniha totiz nie je az tak velmi o pribehu ale o samotnych snat stovke pribehov ktore vyprava samotny Svejk preto akekolvek spracovanie moze byt len prenosom dobrodruzstiev Svejka ale prave tie vypointovane kratucke pribehy ktore tvoria takmer gro knihy a ktore vyprava samotny Svejk sa daju spomenut skutocne len velmi okrajovo. Z tohto pohladu ostava len hodnotit ako sa reziserovi Steklemu podarilo preniest atmosferu a jeho dobrodruzstva z cesty na front. Som presvedceny ze nikomu sa to uz snat lepsie nepodari. Stekleho Svejk je skutocne prefilmovany Ladov Svejk, vsetky postavicky su vernymi kopiami doplnkovych Ladovych ilustracii. A tak nam Stekly prinasa aspon zlomok toho co prinasa kniha, verne dobove realie a hutne postavicky prave tak ako ich vykreslil Hasek a nasledne ich podla svojej predstavy nakreslil Lada. Ukazka plejady tych najlepsich hercov tej doby je uchvatna. Steklemu sa podarilo po dlhsom case dat dokopy snat vsetkych vyznacnejsich prvorepublikovych hercov spolu s mladinou aby sme sa mohli opat pokochat ich hereckym majstrovstvom. A to rozhodne nie je malo.... ()