Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

G.W.Bush

Ještěže se vychytrale vyhýbáme všem válkám až do chvíle, dokud není jasné, kdo vyhraje (to je náš spojenec). S tímhle materiálem nám ani nic jiného nezbývá. ()

mohamedsfinger

Asi nejlepší československý film z padesátých let. Švejka si ani už jiného představit neumím, pak je tu spousta neskutečných hlášek a celých scén... a pak ten Kopecký jako feldkurát Katz, snad není lepší komedální role v dějinách našeho filmu. ()

Cejny

Klasika s jednou z největších hereckých kapacit českého a československého filmu. Legendárního Švejka a jeho "Poslušně, hlásím..." zná každý... ()

Sdoom

Klasika plná nezapomenutelných hlášek. Miloš Kopecký jako feldkurát Katz je dokonalý. Jen ta poslední část u nadpor. Lukáše je slabší, a tak je to "jen" na 4 hvězdičky. ()

Markussis

Skvělá předloha, napsána Jaroslavem Haškem, znamená mnoho pro samotnou generaci anarchistických buřičů. Nepatřím mezi zatvrzelé ortodoxní literáty a knihomoly, kteří nesnesou převádění předlohy na filmové plátno. To bych asi nebyl fanouškem filmového plátna vůbec. Avšak také zárověň nesnesu, když je literární dílo prostřednictvím filmového plátna przněno.Takových případů bych mohl jmenovat a nebylo by jich málo, to mi věřte. To však ale v žádném směru není případ tohoto filmu, který sám o sobě má takovou atmosféru a uvěřitelnost, která diváka, ať už chce nebo nechce, zkrátka vtáhne. Film má snad vše, co by mít měl. Zaprvé režiséra, který k oné předloze přistoupil s pokorou. Film má báječné kulisy, působící neuvěřitelně věrohodným dobovým dojmem. A v neposlední řadě film sám o sobě vlastně znamená Švejka a tím se dokázal naprosto originálně a přitom věrohodně stát geniální Rudolf Hrušínský. V uvozovkách řečeno sekundující prvky jako polní Kurát Miloš Kopecký nebo nadporučík Lukáš Svatopluk Beneš s filmu udělaly naprosto nepochybně jeden velký filmový koncert. Tento film i jeho druhý díl má všechny atributy a naprosté oprávnění pro to, aby mohl být nazýván legendárním. ()

Maynard.

Asi by se našlo jen málo lidí, který by Švejka neviděli nebo kterým by se nelíbil. To druhý spíš tipuju na ženský, který ne vždy, ne všechny mají pochopení pro tuhle klasiku. Už sem se dokonce setkal i s názorem, že film je to docela dobrej, ale "štvou mě na tom ty divný barvy" :o). Mě né. Tohle skutečně patří mezi top české komedie. Jednak kvůli Haškovi, kterému jsem se byl podívat v Lipnici na hrobě (měl tam pár rozpitých lahváčů) a druhak kvůli Hrušínskému, který prostě nehral Švejka, on se jím stal! K tomu, abych ale dal plnou palbu * to nebude a musím se přiznat, že nikdy ani nebylo. Každopádně když dávaj Švejka, tak se na něj s radostí mrknu. ()

klúčik

Srdcová záležitosť. Švejka som čítal niekoľko krát a je to strašná sranda. Ak by mal byť aj film natočený presne podľa knihy musel by to byť aspoň dvadsaťdieľny seriál. Ale tento film sa moc podaril, nielen životným výkonom fenomenálneho R.Hrušínského ale aj stvárnením románu. Herci sú fantastický ( Filipovský, Marvan, Beneš), a iný. Musím spomenúť nezabudnuteľný výkon F.Mrázka ako závodčího, alebo M.Kopeckého ako poľného kurátora. Musím sa priznať, že keď som tento film videl po prvý krát a bola scéna v kostole tak som sa smial, že som kľačal medzi sedačkami. To sa mi nestalo už nikdy. Nemôžem dať iné hodnotenie ako 100%. Je to nezabudnuteľný film. ()

Lukoboss

Sice na mě ze všech stran hučí, že to je klasika, ale nikdy jsem to neměl rád. Švejkovský humor se mi nelíbí, nikdy mně to nepříšlo nijak zvlášť vtipné. Nepomohl tomu ani výborný Rudolf Hrušínský, který představoval dlouhá léta absolutní hereckou špičku. ** a 1/5 ()

rozbris

Nezapomenutelní česká klasika s vynikající hereckým výkonem Rudolfa Hrušinského. Takhle už Švejka nezahraje nikdo, ani Hašek by si to nemohl více přát. ()

Roby

Hašek mě nikdy nějak moc nebral a k tomuto slavnému českému titulu jsem zased jen proto že švejk a hašek je jedna Maturitní otázka a je lepší se podívat na film než číst celou knihu. I tak to nebylo zas tak špatné jen humor šel naprosto mimo mě, švejk ze svým ´´hláškovaným humorem´´ vůbec nezapadá do mé skupiny oblíbených, proto dávám 55%. ()

velkyvezir

Poprávu tu mnozí blahořečí Hrušínského a Kopeckého, ale zapomíná se na Beneše. Ten je zcela přesný jako v knižní předloze. ()

Zagros

Dlouho jsem se tomuhle filmu vyhýbal. Část jsem viděl každý rok o vánočních svátcích, ale vcelku jsem se na to odhodlal až letos. Nevím, čeho jsem se bál, jde o výborný film. Ano, tento druh humoru nemusí sedět každému a popravdě nesedí moc ani mně. Přesto dokáži ocenit, jak se vše tvůrcům dovedlo vyladit do jednotného skvělého celku. Postavy, samotní herci (Rudolf Hrušinský zaslouží absolutoriu), výprava, humor, hudba, … zkrátka všechno sedí a funguje. Švejk se pravděpodobně nestane mým oblíbeným filmem, který si budu často pouštět, ale jsem rád, že jsem jej viděl a mohu jen říci, že se mi moc líbil. ()

Sygi

Ztvárnit Švejkovu postavu dle Haškových ideálů a vložené geniality do něj se nejeví jako žádný jednoduchý úkol. Hrušínského prostota, lidová moudrost a doslovné plnění příkazů svých nadřízených však jeho charakter vykresluje tak, jak bych si jej dle knihy představoval. Švejk totiž není žádný blb, je to chytrý až vychytralý člověk, který svou naoko blbostí nutí ty, se kterými interaguje, snížit se na až dětskou a polopatickou úroveň reagování na jeho výroky. A náramně si to užívá. Velká, opravdu velká chyba je zakládat na Švejkovi typickou českou povahu - právě naopak. Ve filmu samotném jsou pak představeny nádherné a úžasné herecké výkony, kromě Hrušínského exceluje Miloš Kopecký, jehož výjevy opilosti jsou naprosto výborné. ()