Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

dessa

Švejk rozděluje lidi na dvě skupiny, jedni ho zbožňují a druzí ho nemůžou ani cejtit. Já patřím do druhé skupiny. Ačkoli mám opravdu rád Rudolfa Hrušínského (je i v mém TOP10), zrovna tak Miloše Kopeckého, uznávám muže velkých malých rolí Pepíčka Hlinomaze i mistra dabingu Františka Filipovského, tak Švejk je pro mě knižně i filmově prostě naprosto nezkousnutelná záležitost, jedna hvězda je jen z úcty k velikánům českého filmu. ()

closed.eye

Velmi chytrá zábava a navrch jsem naprosto unešená z barviček prvních barevných filmů natáčených u nás v té době :-) ()

FireTight

"Tak nám zabili Ferninanda!" "A kterýho paní Müllerová? Já znám dva..." Vždy, když se dívám na film nebo když čtu Haškovu knížku, nemůžu se nikdy rozhodnout, zda je Švejk opravdu takový magor nebo si na něho jenom hraje... V podstatě mi to ale může být úplně fuk, protože se královsky bavím. Nezapomenutelná role Rudolfa Hrušínského, při které mu zdatně sekundují i ostatní herci (hlavně Filipovský s Kopeckým), protože postavu Švejka si vždy představím právě v jeho podání. Skvělý film nepoznamenaný budovatelskými bláboly, jen je škoda druhého dílu, ten je o mnoho slabší. ()

newer_more

Mně to prostě nic neříká....Nic proti panu Hrušínskému, je to herecká kapacita, ale za ta léta, co nám Švejka rvali do hlavy ve škole jsem čekala něco lepšího... ()

Colour

Za začiatok som bola odhodlaná dať výborné 4* Sú tam super hlášky ("Začo si tu? /v base/" "Pri hraní kariet som vykríkol sedem gulí ako v Sarajeve."), výborní herci, nadľahčený humor i samotný dej, no ako čas šiel, akosi išiel zážitok čoraz nižšie a nižšie. V prvom rade je chyba (ako to tu už bolo spomínané) v Švejkovi. Nečítala som predlohu, ale Rudolf Hrušínský hral Švejka ako múdreho muža, ktorý zo seba robí hlupáka, aby si urobil srandu z politiky. Pritom o ňom ostatní hovoria ako o absolútnom hlúpakovi a bláznovi. To mi absolútne bilo do očí i uší. Na začiatku bol humor super, no neskôr vymizol a naviac som sa začala nudiť. Film je určite kvalitný, či kamera, réžia, Kopecký, no absencia dobrého humoru a vykreslenia postáv, spolu so zdĺhavosťou znížili moje hodnotenie na 3* 70% ()

Doski

Já osobně moc nemám rád československé filmy z 50-80 let, ale jsou zde samozřejmě výjimky. Ještě, že se do toho Rudolf Hrušínský pustil, protože v jiném podání, věřím tomu, že by to byl lehce zapomenutelný film. Prostě klenot československého filmu. 87% ()

Hraboshka

Tak jsem se konečně odhodlala i k hodnocení Švejka. Hrušínský je můj nejoblíbenější herec, ale tady mi nějak leze na nervy. Asi za to nemůže on a fakt neříkám, že by se to dalo zahrát líp, asi mi spíš vadí postava Švejka... nevím... Nedokážu to vysvětlit, ale občas mě to prostě něčím štve... I přesto ale dávám 4*, protože je to fakt dobrej film plnej hereckejch legend. Asi se na to zas podívám, až budu starší, a uvidí se...:) ()

Kragujevac

Snad vůbec nejlepší Československá komedie. Na Světě není známá pouze kniha, ale i tato filmová verze s excelentním hercem R. Hrušínským coby Švejkem. ()

Rawar

„ Kdo je mrtvej, ať se přihlásí do tří dnů u korpskomanda kvůli řádnému vysvěcení ! ” Naprostá česká klasika s geniálním Hrušínským, coby Švejkem a naprosto skvostným Kopeckým v roli feldkuráta Katze. Tenhle klenot mě vždycky spolehlivě vytáhne ze špatné nálady. 100% „ Vem si všechno... Ich ganz bezahlen ! Mně na nějakym krejcaru nezáleží ” ()

waska

Pan Hrušinský jako Švejk je naprosto kouzelný, stejně tak Miloš Kopecký. Nebýt těchto dvou pánů herců, film by tak dobrý nebyl. Bohužel ( možná pro mě ) mě tento humor nikdy úplně neoslovil. Ale některé scénky jsou humorné, Švejk je prostě Švejk. ()

Inozuka

Čirá esence pojmu "legendární film". Znám hodně lidí, a sám se k nim počítám, kteří různé životní situace komentují dialogy z tohoto filmu. Viděné snad stokrát a další stovku mám ještě v plánu. ()

rublik05

Jednoznačně životní úloha pana Hrušínského, nezapomenutelná role, geniálně ztvárněná, která dodnes baví diváky svým humorem a příjemnou atmosférou. O zábavu se nestará jen Rudolf Hrušínský jako Josef Švejk, ale především i naprosto odzbrojující feldkurát Katz v podání Miloše Kopeckého a spousta dalších výborných herců. Snímek je od samého začátku napěchován humorem, vtipnými hláškami a pověstného českého "švejkování". I po více než 60 letech je to stále neskutečná podívaná, Jaroslav Hašek dokonale vystihl českou povahu a jeho satirický pohled na válku je naprosto nepřekonatelný. 10/10. ()

junxi91

Česká filmová klasika, vyobrazující náš národní stereotyp v podobě líného, zato však velice vyčůraného Josefa Švejka, který se živí obchodem se psy, má svou služebnou a vše umí krásně okomentovat. Něco z něj mám určitě v sobě i já, rád totiž říkám věci, které všechny rádoby lepší lidi než já dokážou nasrat, ačkoliv to není vždy mým záměrem. Po celou dobu filmu jsem přemýšlel nad tím, zda je Švejk tak hloupý, nebo to naopak jenom hraje, protože z toho má jisté výhody. Dostat se do přízně feldkuráta Katze a s ním si užívat bohatých hostin jídla a pití, to byl určitě vychytralý kousek. Servilita se vyplácí, hlavně v různých autoritářských zřízeních a režimech, dokonce bych v tomto filmu našel paralely s dobou, ve které se natáčel. Rudolf Hrušínský patří podle mě k nejlepším českým hercům, veškeré role zvládá bravurně, stoprocentně se vžije do své postavy a nelze jej obvinit z toho, že by svou roli "přehrával". Zajímalo by mě, co by za komunismu řekli na to, že někde sundali portrét Gottwalda nebo Stalina, přijali by odůvodnění, že na něj "sraly mouchy"? ()

Tiiso

Veliká filmová klasika, která patří zaslouženě k nejlepším snímkům naší historie. Pokaždé shlédnutí mám z filmu výborný pocit a zatím jsem se u něj nikdy nenudil. Životní role pro pana Hrušínškého. ()