Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

easer07

Na to, že je to natočeno padesát let zpátky, tak je to nezapomenutelný film, pan Hrušínský byl úžasný švejk a výkon Filipovského a Kopeckého byl také k mání, vtipné, ale někdy také na určitých místech hluché, dobrá komedie. Myslím, že lepší, než dvojka. ()

Saxos

Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským jsou nejkvalitnější Švejkofilmy. Hlášky si pamatuje snad každý. ()

Chaloupek

U Prota se můžete ptát, zda-li to byl člověk nebo mimozemšťan. U Švejka se můžete ptát, zda-li to byl idiot nebo dělal idioty ze všech okolo. A podle toho se buď cítit trapně a nebo se skvěle bavit. Já jsem jasně pro to druhé (v obou případech). ()

ZetDaElO

"Klystír!" Tam kde Pierre Richard a Louis De Funes ešte len začínali, tam sam už Švejk dostával z jedného prúseru do druhého. Na prvý pohľad by si človek povedal, že ten Švejk je naozaj blbý, a ešte ku tomu neskutočne naivný, ale pri tom je to systém, ktorý je absurdný a bezvýchodiskový. Filmu samotnému uberá na vyššom hodnotení nevyvážená kvalita, keďže iba prvá polovica približne do scény v kostole stojí za opätovné videnie. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PeteBuck

Haškovu knihu som nečítal, ale stretol som sa aspoň s nejakými kúskami na hodinách literatúry, ktoré sme mali na základnej a strednej škole. Tento humor je už trochu pasé, ale celkovo sa na to pozerať dá. Len mám ten dojem, že to v päťdesiatych rokoch dovolili sfilmovať, aby ukázali, aké strašné zriadenie to Rakúsko-Uhorsko vlastne malo, pritom komanči boli v mnoho ešte horší. Čo dodať? Hrušinský bol skvelý, akurát mňa dostal večne ožratý Feldkurát Katz v podaní Miloša Kopeckého, ktorý dával jednu hlášku za druhou. Keď tam bol Katz, bolo to hneď dvakrát vtipnejšie. ()

Dvorik odpad!

Dal jsem tomu 40min, pak jsem to musel vypnout. Nejlepsi cesky film, nejlepsi ceska komedie, nejlepsi tohle, nejlepsi tamhleto...no na co jsem to teda ja koukal nevim, ale vtipneho mi tam neprislo nic. A mam pocit, ze to neni chyba rezisera nebo scenaristy, ptze takovouhle blbost fakt Hasel napsal. ()

PTuranyi

Skvelý Rudolf Hrušínský vo výbornej literárnej klasike. Klasicky kvalitná československá produkcia vytvára Hrušínskému výbornú atmosféru predvojnového Rakúsko-Uhorska, takže ten to váľa scénu za scénou, bez zbytočného dramatizovania a pátosu. Čo iného by ste chceli od úradného blba. Nasadením ho valcuje snáď len Miloš Kopecký v úlohe feldkuráta, ktorého opilecké scény majú iskrivý náboj alkoholového humoru. ()

Chemic

Nebylo lehké překročit stín ostatních Švejků, ale tento byl podle mého nejlepší ze všech - především výkon herců - hlavně Miloš Kopecký jako feldkurát. Na to se prostě nedá zapomenout. ()

Salman

Jak knihu, tak film, jsem bral vždy jako grotesku. Nikdy jsem v tom víc nehledal, protože jak jsou některé Haškovy glosy trefné, jiné jsou naprosto mimo, či dokonce až podlé...A je nesmysl (při vší kritičnosti sobě a mému národu), že by Švejk ztělesňoval českou povahu. Ale jako groteska je to fenomenální, hlavně tedy kniha. Film ale taky hodně dělají herci, a ti tu taky byli super. S výtkama na Hrušínského výkon nesouhlasím. Myslím, že to zahrál velmi dobře. Je to dost specifická postava a dnes třeba nevím, kým bych ho obsadil... ()

giacobbe

Raději sáhnu po knížce nebo Werichově CD, ale i film, především první díl, není špatný. Nejlepší role Miloše Kopeckého - feldkuráta židovského původu Katze nemohl hrát jiný herec. ()

DVCAM

Vzhledem k době kdy film vznikal, je příjemně ideologicky nezatížen (i když něco by se přeci jen našlo). Výkon pana Hrušínského a dalších je skvělý. ()