Kukačky

Česko, (2021–2023), 22 h 47 min (Minutáž: 52–59 min)

Série(2) / Epizody(26)

Seriál Kukačky vypráví příběh mladého manželského páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. Když se dozvědí, že došlo k záměně, musejí se rozhodnout, co udělají. Žádné řešení není jenom dobré. Záměna dětí na malém městě se dotkne nejen rodin, kterých se přímo týká, ale i ostatních obyvatel. Vzhledem k tomu, že k záměně došlo v místní nemocnici, zasáhne osudová událost do života mnoha dalších. Abychom pochopili vazby a vztahy mezi lidmi ve městě, vyprávění se dotkne i událostí v minulosti. Lidé si totiž nesou svá tajemství i nenaplněné touhy, které v kritických chvílích vyplouvají na povrch. (Česká televize)

venison

Čekala jsem trošku větší drama a hru na city. Místo toho je celá série v podstatě hodně sluníčková, idylická, místy až naivní nedělní podívaná pro celou rodinu. Popularitu Kukaček chápu, ale myslím, že od skutečné reality mají dost daleko. Jako kulisa to byl příjemný relax s fajn obsazením. ()

Trustme

Motto SPOILER: Brácha za všechny peníze. Původní nápad o záměně a psychologie postav byly v prvních dílech zajímavé, napínavé. Divák pokud není trénován Ulicí, Ordinací si však říká, co chtějí tvůrci řešit 13x60min? Logicky nastupuje klasická metoda: Pojďme dát každé postavě její problém a tak to natáhnout i když to diváka úplně nezajímá, protože přišel hlavně vidět jak budou rodiče řešit problém elementární. Záměna poměrně brzy je tak oznámena i oběma chlapcům, zbývá najít viníka, ale k tomu je potřeba ještě deset dílů. Postavy jsou bohužel nesympatické i když to mají v popisu scénáře, ale i "herectví" některých je tristní. Marek Adamczyk zde dokazuje, že na psychologické role otců má ještě čas. Lepší casting mohl proběhnout i u obou kluků (bez tlačenky). Všechny ženské role jsou naproti tomu skvělé a výborně zahrané. Muži zde jsou za ostudy mužů a vykreslení jako ubožáci, podrazáci. SPOILER: ředitel školy Isteník učiní dobrácký skutek, který by jistě udělal každý outsider v takové situaci, mladému páru rodičů, tak zůstane na krku autistický podivín, který se k nim hodí přeci jen víc. Nic se ovšem nevyřešilo, ani za 13. dílů a tak ČT zřejmě natočí už spíš thrillerové pokračování o sebevraždě Davida Holce, infarktu jeho bratra Karla, registrovanému partnerství Marcely a Kamily. A Olina? Tá věčná dobrácká mamina? Zaslouží si lepšího chlapa. A Rudolf Býček je sám... Přesto jsou Kukačky tím lepším, čím současná česká seriálová tvorba disponuje. ()

vyfuk

Česká televize umí dost zajímavě skákat. Člověk ji asi stále musí zazlívat nějakou netouhu po experimentech nebo průrazu z komfortu, ale takovýmito kvalitnějšími záležitostmi to bortí. Kukačky se mohou zdát jako zdlouhavá záležitost. Přeci jenom třináct skoro hodinových dílů je docela úmor jenom na zjištění. Ale pokud máte rádi drama, které umí být odlehčené, tak proč ne. Ono těch několik dílů naopak napomůže k tomu, že si člověk osvojí postavy a jejich vesmír. Jasně, seriál mohl mít asi jenom šest nebo osm dílů, kdyby se jenom zaměřoval na výměnu dětí. Ona do toho je zatažena i nějaká minulost postav až z komunismu i minulost milostná mezi koexistujícími postavami apod. Někdy smutně dojde, že šlo jenom o výplň, která s obecným měřítkem nemá moc, co dělat. Ale pokud jste v soužití s celým tím světem, který tvůrci nabízejí, tak v tom ani moc nejde vidět problém. Kukačky jsou údajně tahány herci. Novotný jen ukazuje jak je opět přesný a dokonalý a ostatní herci jenom hezky doplňují. V posledním díle asi trochu zamrzí vývoj postav, který je asi zbytečně chaotický, nelogický a možná stupidní, kdy si třeba milovaná Marcela vybere snad to největší zlo, které je asi nakonec dobré, ale nemá moc prostoru nám to dokázat. Mladej Mancrkhofr, nebo jak se jmenoval nám jen celý seriál ukazuje jaký je debil a je hrůza ho jenom vidět. Natož žít s představou, že bude vychovávat sousedovo dítě. Co na tom? Seriál je to v klasickém dobrém měřítku, kdy konec je i znatelně dle snímání epizody emočně absolutně vyhrocený. Ve čtvrtině roku 2021 jde vlastně o asi nejlepší seriál napříč světem, který vyšel. Což je sice hezké, ale vlastně strašně smutné, protože zde jedeme na trendu z minulého roku, kdy kvalita televizní a tak trochu i filmové zábavy je na bod hrůzy. ()

Ravi

Téma vítězí nad obsahem i formou, a to na celé čáře. Výborné obsazení a zpracování, které umíme a měli bychom u nás dělat. 90% = 5/5 ()

netahlo

Celou dobu to bylo za tri hvezdy. Prece jen tam byla spousta vaty a taky me sral Adamczyk. Ale necekane dobre finale me primelo zmenit nazor. Arichtev tyhle veci proste umi. A k tomu je Dancingerova, kterou jsem predtim vubec neznal, fakt dost sikovna zabka. ()

vitekpe

Serial o vymene deti. Prvni dva dily bezva. Zaverecne rozuzleni celkem ok, aneb "vrah je zahradnik". Mezitim 9 dilu vaty... Obvykla soucasna televizni kvalita. 3- ()

Vajonek

Série 1 - Trochu bych to zkrátila, rozuzlení hlavní zápletky mi přišlo přece jen trošku těžko uvěřitelné (ale fakt jen trošku), podobně jako to, jak se uzavřely některé další dějové linky (Marcela a výběr jejích partnerů, to, jestli Tereza s Martinem spolu zůstanou či ne). Ale zejména za skutečně vynikající herecké výkony všech zúčastněných, včetně dětských herců (a že děcka bývají v našich filmech a seriálech docela často problematická) a také velice příjemnou doprovodnou hudbu trochu přihazuji a pět hvězdiček a 85 % tomu nakonec dám. Zase jednou povedená domácí série. Série 2 - Aspekty, které mi vadily už u jedničky, se ve dvojce několikráte znásobily (např. některé postranní zápletky a často vážně nepochopitelné chování postav mě už vyloženě iritovaly). Zejména to bylo opravdu šíleným způsobem natahované, dlouho jsem takový extrém nezažila. To, co bylo nakonec řečeno ve 13 pocitově někdy až úmorně dlouhých dílech, se dalo sdělit tak za dvě hodiny a nebylo by co řešit. Dalo by se to celkově shrnout jako zbytečně nastavovaná kaše původně velmi zdařilého projektu. Díky stále výborným hereckým výkonům a silnému ústřednímu tématu se druhá řada Kukaček dala nějak absolvovat a místy se u toho člověk dokázal např. i dojmout (i když to na ty city často podle mě působilo už dost prvoplánově). Trojku už by bylo ale asi fajn nenatáčet nebo si to celé tvůrci mohou také pokazit úplně. Trochu se ale, vzhledem k tomu, jak druhá série osudy Holcových a Kadlecových (ne)uzavřela, obávám, že někoho tu/ty další sérii/e natočit ještě napadne. Já už si ale asi hodně rozmyslím, jestli se podívám... 55 %. ()

bari68

Bezpochyby seriál roku, a určite aj jeden z najlepších aké sa za poslednú dekádu aj natočili. Znovu, asi už po 153x, bravo Českej televízii a jej dramaturgii. Film stavia pevné základy na príbehu, aký každého chytne, ale hlavným hybateľom úspechu sú herecké výkony. U mňa hlavne Novotný-Remundová. Ostatní veľmi zdárne sekundujú. Seriál, ktorý pritiahol k televízoru deti, starách, rodičov, či teenagerov. ()

valasek.m

Úžasný seriál, i když jsem si konec představoval trošku jinak tak stále musím říct, že se jedná opravdu o nadprůměrný seriál, co se české produkce týká. Musím vyzdvihnout herecké výkony všech zúčastněných, hlavně dvou nejmladších, zahrát tak přesvědčivě kluka s autismem v tak mladém věku, muselo být neskutečně těžké, takže si myslím a doufám, že o mladičkém Viktorovi Sekaninovy ještě hodně uslyšíme. ()

mira007

Seriál o záměně dětí v porodnici s unikátním námětem, který je ale jen fasádou pro obyčejnou vztahovku, ale vztahovku, která je zatraceně kvalitní, protože stojí na brilantních hereckých výkonech ( oba caparti, Remundová, Novotný, Barešová a Isteník , Kostka na Oscara). Možná to má víc dílů, než by to samotné téma sneslo, ale přesto to nenudí a čtvrtou hvězdu dávám za Isteníka, který tady prostě hraje v úplně jiné poloze , která hodně polidšťuje tu jeho komickou image. ()

andrewz

Uvidíme co druhá série, ale ta se prý chystá až v reakci na divácký úspěch, a tak je namístě hodnotit první sérii jako hotový produkt. Takže… Na jednu stranu dobře zvolený námět a názorná ukázka bolestných dopadů záměny novorozenců v porodnici. Na druhou stranu lavírování na hranici kýče a převážně slabí herci, přičemž mnohé můžete znát z nejhorších seriálů komerčních televizí. Achillovu patu ovšem vidím v konceptu. Od veřejnoprávní televize v daném žánru očekávám důraz na kultivaci diváka, což se seriálu nedaří. Hlavní dospělé postavy se přestanou chovat jako vyložení blbouni až v poslední půlhodině – celé ty hodiny předtím není na jejich jednání skoro nic, co by dovedlo vzbudit výraznější sympatie, natož bylo inspirativní (spíš naopak). Nejsem si proto vůbec jist, zdali ve sledování budu pokračovat. 50 % ()

bufanda8

Svým způsobem je to celé takové milé a lidské... Chápu, že se nemělo jednat o žádný skutečný příběh byť se podobný stal i v Česku, jen to všechno místy působilo až neuvěřitelně a naivně. Všechny těžkosti života jsou na konci rozřešeny a pohádka má vlastně "dobrý konec". Možná seriál nemusel být až tak dlouhý, zbytečně dlouho se omílaly ty samé věci a sledovat v každém díle závěrečné zpomalené záběry s emocemi lidí a podkresovou hudbou byla už dost slaďárna. Mile překvapila přirozenost Denisy Barešové, za výkon malého Viktora Sekaniny taky tleskám, Adamczyk se celou dobu tváří jak ublížené štěně a osobně mě dost zklamala role Sabiny Remundové, hodně lidí to považuje za obrovský herecký výkon, já jsem jen váhala jestli teda vážně hraje "tak dobře", nebo snad vůbec neumí hrát? V koroně už člověk sleduje kde co, ale že by mě to až tak zasáhlo se říct nedá. ()

zahadum

Nedá sa inač ako na plno...proste Kukučky sú nádej na to, že sa k nám vráti po dlhej dobe kvalitný ľudský príbeh. Napriek tomu, že to malo sem tam sentimentálny náboj ako z reklamy na poistenie tak to malo veľký kus ľudského srdca. Nepadalo to nikdy do lacnej morálnej drámy ktorá by len poučovala. Do konca si to udržalo výbornú líniu kedy každá postava aj tá najmenšia zahrala významnú úlohu, Kukučky sú dielo za ktoré by sa nehanbil ani Dietl. Pokračujme v tom nech si nemyslím, že jedna kukučka leto nerobí.... ()

mh.mail

80% — Překvapivě povedený seriál. Režisér Arichtev má za sebou participaci na projektech, které ne vždy patřily mezi ty, které mě zajímaly. Spíš naopak. Tady se to ale povedlo. Zajímavý námět, vycházející ze skutečné události, ale kompletně přetvořený podle potřeb tvůrců, předkládající situaci, do které by se žádní rodiče nikdy nechtěli dostat. Částečně detektivní zápletka (kdo vyměnil novorozence, kdo za minulého režimu udal rodinu současné primářky Kateřiny), částečně vztahové problémy (Marcela a její „nápadníci“, David a Tereza), ale především rozbor pocitů zasažených manželských párů (Olga a Karel vs. Tereza a Martin). Sledujeme příběh a ptáme se: „Jak bychom se zachovali v podobné situaci my?“ Napomáhají i kvalitní herecké výkony, především Sabiny Remundové, Davida Novotného a Marty Dancingerové, sympatie vzbuzuje i Denisa Barešová. Dokonalý je taktéž Petr Kostka ve své roli protivného starce, celkem dobře mu sekunduje Libuše Švormová v roli jeho manželky, i když nedostala tolik prostoru. A nesmím zapomenout na představitele obou chlapeckých rolí, např. ten autismus jsem Viktoru Sekaninovi naprosto uvěřil. Marek Adamczyk měl asi trochu smůlu na postavu, jeho Martin je po celou dobu pojat spíše nesympaticky, ale i on měl ve spoustě případů svoji pravdu. Seriál mě rozhodně dokázal přitáhnout k obrazovce, i když pár nedotažeností tam bylo. Především podivná postava vyšetřovatele (David Máj), který na vše nahlížel optikou hokejového zápasu. Tato linka byla podivně rozmělněna a na konci nedošla svého uzavření: Jak tedy byl případ oficiálně uzavřen? Byl někdo potrestán? Kdo? A jak? Podobně dopadla i linka s Martinovými rodiči (Jiří Štrébl a Veronika Freimanová), pořád se do případu nevhodně montovali, dokonce údajně podali soudní žalobu, ale v posledních dílech to vyšumělo do ztracena. To je také hlavní důvod, proč nedávám plné hodnocení. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD