Kauza CIA

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

Pavlínka9

Když jsem film viděla jako předpremiéru v roce 2006 vůbec jsem po 2hodinách neměla šajn o čem to celkově vlastně bylo a jestli se tam odehrálo to, co se tam dít mělo - byla jsem z toho totální osel a dala jsem tomu pak 3 další šance, jelikož jsem vůbec nevěděla, zdali jsem film viděla celý či tam nebyly nějaké výpadky v rámci promítání, které mi vážně nedávaly smysl... :D Teprve až na počtvrté jsem to viděla konečně celé (i když jsem po 45minutách měla nutkání to zase vypnout, jelikož jsem usínala) :D Ten film byl pro mě děsně nudný :D Sice je tam houf skvělých herců, dobové vybavení -paráda, neskutečně hluboký příběh, který poukazuje na počátek CIA, ale mě to prostě vůbec nic neříkalo a pořád jsem si říkala, že mi něco uniká....Je to skvěle natočené, ale je to prostě pro mě totálně nudný a hloupý...Co se mi nejvíce líbilo byla postava Matta Damona, která byla tak znuděná a unavená, že bych mu dala nejraději pistoli, aby se sám zabil. A přeměna energické ženy v podobě Angeliny Jolie, jak se mění postupem času na utrápenou a zničenou manželku bez svého muže po boku. Rozzářil to pro mě pak až po letech Eddie Redmayne, který byl fakt kus, ale jeho budoucí žena měla letecký zážitek bez něj, tudíž happyend se nekoná...Shrnuto - skvěle natočené, má to v sobě určitě něco hlubokého, ale už se nikdy nedonutím si to znovu pustit. :D ()

brando

Asi dva roky zpátky byli ohlášeny dva projekty,které mi okamžitě utkvěli v hlavě a na které jsem se necelé dva roky těšil.Za jejími vzniky stálo nerozlučné tvůrčí duo,ovšem tentokrát každý za jednou kamerou u svého projektu.Good Shepherd De Nira a The Departed Martyho Scorsese.Departed,i přes oscarovou sklizeň a pochvalné kritiky, mě jako film nestrhl,naopak dokonce zklamal a já jej s klidným svědomím považuju za nejhorší Scorseseho snímek co jsem viděl(viděl jsem více než deset).Zpátky ke Good Shepherd..Tak to dopadá,když se těšíte na film více než rok a půl.Těšil jsem se na závan starých časů,na herectví De Nira a Pesciho,na to jak mě De Niro obeznámí s historií tajných služeb a jejich praktikami,na možná poslední film De Nira coby režiséra a na mnoho dalších věcí.Co jsem dostal??Nechci říkat nic,ale mnoho toho nebylo.Vyprávění příběhu je nesystematické,což by nevadilo,ovšem vadí to,že je režisérsky nezvládnuté.De Niro neumí elegantně proplouvat mezi rovinami,přechody mezi časovými úseky jsou useknuté,než se stačí jedna část příběhu rozjet ,už je u konce a my jsme o dvacet let jinde.Navíc masky jsou doslova otřesné,zvláště Matt Damon,který je v obou časových rovinách,totožný.Potěší přítomnost hereckých osobností,Damon vytvořil svou postavu až nesympaticky chladně,což je pro tuto roli ovšem velmi dobře,Angelina Jolie jako všude ozdoba,Baldwin,DeNiro,Pesci,Turturro(hodně dobrej výkon),ale nezachrání film samotný.Příliš strukturovaný a komplikovaný příběh pro De Nira režiséra.Svěží vzduch Bronxu mu vyhovuje mnohem více než-li tíživá atmosféra Washingtonu. ()

JohnSmith

Námět je opravdu zajímavý,špinavé akce tajné služby za studené války.A k tomu plejáda hvězd.Damon si svého hrdinu zahrál opravdu skvěle.Takovýho suchara bych doma fakt nechtěl.Problém je v tom,že ten film je příliš statický,nic se tam vlastně neděje,nic se člověk pořádně nedoví.Je to vlastně tak nějak o ničem. ()

VanTom

Rozhodně zajímavý, i když poněkud suchý (stejně jako hlavní protagonista – analytik úředník) životopis jednoho z prvních vyšších důstojníků CIA. Že se mu kvůli nikdy nekončící práci rozpadá manželství, že nemůže nikomu důvěřovat, že jeho osobní život je pod drobnohledem (ruských) nepřátel, že nakonec musí volit mezi loajalitou k rodině či k vlasti – to se tak nějak dalo očekávat a paradoxně mě film nejméně bavil ve finále, kdy se nepříliš úspěšně snažil dramaticky uzavřít, resp. něco srdceryvného z předchozího děje vyvodit. Lepší 3 * (pro 139 minutovou verzi). ()

blackJag

Film má v originále výborný název, no distributor klasicky przní co může (kašlu na distribuční taktiku). Už dlouho se mi ale nestalo, aby z kina odešla dobrá půlka původního osazenstva, přitom je film velice poutavý. No řekněte, koho by nezajímaly okolnosti zrodu CIA? De Nirovi se navíc povedlo film obsadit plejádou výrazných a zvučných herců (líbil se mi naprosto minimalistický přístup Damona i to jak se se svou rolí poprala Jolieová). Samozřejmě, snímek má na leckoho brutální stopáž, ale když už, tak už. De Niro se měl do celé látky pustit ještě důrazněji a žádné z jen letmo nahozených témat předčasně neopouštět, stopáž nestopáž. Zmínil bych se ještě o skvělé výpravě, která sama o sobě vypovídá, s jakou pečlivostí byl film natočen a kolik musel stát (přitom nikdo z tvůrců asi ani nepočítal s nějakým komerčně pozitivní výsledkem... taky se nedostavil). 85% ()

davidek

Pěkný špionážní snímek o tom jak to možná bylo, ale něco mi chybělo. Film nemá moc velké napětí což si myslím asi měl mít. Matt Damon je perfektní. ()

cpt.Lynch

Zajímavý film, dobré herecký výkony, atraktivní námět, uvěřitelnost, ale zároveň hodně špatný scénář a vlekoucí se děj. Jeden z režijních pokynů DeNira se mi líbil, ale stojí to docela námahu tento film sledovat a neztratit se v něm. Navíc některé scénáristické skoky a objevující se sekvence, které u kterých je jen velmi těžké si domyslet, proč mají ve filmu místo mi neumožňují dát vyšší hodnocení než 3,5*. ()

Autogram

Práca v CIA neprospieva rodinnému životu v žiadnom ohľade, to je jediné, čo som si z filmu odniesol. Popri tom sa riešia celosvetové konflikty, ale z filmu som z nich mal už na začiatku neuveriteľný guláš a všetko vrátane brutálneho vypočúvania ruského špióna s pomocou LSD mi ten guláš stále viac premiešavalo. Filmu nepomáhalo ani NEstarnutie Matta Damona aj Angeliny, ktorí na konci vyzerali už vekom rovnako ako ich dospelý syn. Trochu života do filmu dodal iba smutný záver, ale ani to mi nestačilo na vytiahnutie aspoň do priemernosti. ()

Aqualung

Myslím, že jde o velmi dobrý pohled na problematiku tajné služby obecně, zde v USA.Je to přesně popsaný konflikt mezi etikou, potřebou a nutností.Na počátku je romantický pohled na práci v zájmu státu ovšem posléze, a tak tomu bývá vždy u těchto služeb se objeví špína a svinstvo, které je nutné páchat na lidech v okolí. No a komunikace s KGB je totéž, jako smlouva s ďáblem, který si prostě vezme to nač má chuť tehdy, kdy to uzná za vhodné.Člověk se stává sviní protože se pohybuje mezi sviněmi a zůstává mu nakonec samota s vědomím morálního debaklu.A rozpadá se i rodina.A nic mu nemůže pomoci......Jen vědomí, že slouží státu.Ale je to správná motivace k takovému jednání......?Velmi dobrý film.Hodnotím vysoko. ()

Soweek

Nebýt to tak dlouhé tak dám i 4, ale za to místy zbytečné prodlužování a za tu uspávací tendenci a nulovou gradaci ubírám...Špionážní film je to solidní, ale ta stopáž....zanechá to jizvy. ()

Arius

Stále neviem čo sa týmto filmom snažil DeNiro rozpitvávať, či celú organizáciu alebo či len chcel poukázať na ťažký život členov CIA, Damon ma konečne v nejakom filme svojim výkonom aj oslovil rovnako to bolo aj z Jolie, Baldwinom, Hurtom či mnohými iními ktorý v tomto filme vystupovali, nespokojný som bol asi len s Michaelom Gambonom. Veľmi zdĺhavý a zložito podaný film v ktorom mohli byť vynechané mnohé nadbytočné scény. ()

bloodvomit

Já nevím, bylo to takové divné. Chvílemi dobré, chvílemi zase nemastné neslané. Celkový výsledek slabý nadprůměr. Aspoň si M. Damon v průběhu natáčení oddechl od úsměvů, v tomto filmu nemusel totiž použít ani jeden ;o) ()

ethos

Co na to povedat. Politicke drami proste zboznujem. Nejako ma to fascinuje. Najma tieto rozne tajne sluzby. Su to take uchylne sachy moci akokeby. A pri tom to ma v sebe nieco hrozivo krasne asi nikto nevie co myslim, no co uz. Ale kazdopadne odporucam pozriet. Bolo to vyborne. ()

ArdathBay

Jak jsem právě zjistil Intersonic se zase "vyznamenal" ! A marketingový název nemyslím. Jak informuje oficiální stránka Intersonicu - 165 minut (a ve skutečnosti dát cut 133 minut, bych pochopil jen v případě, že by na výběr byla i verze normální, tak jak je v případě Amerického gangstera) a co mě podobně namíchlo byl ořez do 1,85 z 2,35. Divím se, že zvuk nebyl v mono stopě. Ale k samotnému filmu. Bradavičník nabídl minimalistický thriller, který vyniká hereckými výkony a DeNirovými politickými názory s kterými se mimochodem ztotožňuji. Zamrzely mě dost odfláklé masky u Damona (ty vlasy šly trochu zešedivět - já je mám již ve třiceti). Holt herci (Berg s De Nirem a Eastwoodem), kteří hrají ve filmech režírovaných mistry v oboru (Scorsese, Mann, Leone) a jsou šikovní mohou se postavit na stranu, na kterou normální konzumenti filmů nevidí a jsou schopni tvrdit, že dobrý film dělají herci (ano, ale jen z 1/5). Bohužel kvůli výtce uvedené nahoře (minutáž) nemohu zatím dát lepší hodnocení. Počkám si na revidované vydání nebo se uchýlím k divxové verzi. ()

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté