Základní instinkt

• USA Basic Instinct (více)

Vyšetřování brutální vraždy vysloužilého rockera, kterému někdo zasadil při sexu mnoho bodných ran sekáčkem na led, dostane na starosti detektiv Nick Curran (Michael Douglas). Jako první jede detektiv se svým parťákem Gusem vyzpovídat rockerovu přítelkyni, spisovatelku Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová). Té je však smrt jejího přítele naprosto ukradená, detektivy s úsměvem na tváři sprostě vyhodí a Nickovi je jasné, že s touto dámou budou potíže. Sám má však za sebou náročné období. Jeho vinou zahynuli při vyšetřování staršího případu omylem dva turisté. Nick byl sice zproštěn viny, ale musí pravidelně docházet za psycholožkou, se kterou sem tam prožije milostné vzplanutí, doktorkou Beth Garnerovou. Z Catherine je hlavní podezřelá. Třicetiletá žena je vdova po boxerovi, spisovatelka, která má vystudovanou i psychologii. Oba rodiče jí tragicky zemřeli, zdědila po nich velký majetek. Před rokem napsala knihu, ve které hlavní hrdinka zabije svého přítele, bývalého rockera, sekáčkem na led. Psycholog po rozboru knihy dospěje k závěru, že pokud spáchala žena tento vražedný čin, jedná se o velice nebezpečnou psychopatku, protože vraždu musela naplánovat ještě mnohem dříve, než kniha vůbec vyšla. Detektivové v čele s Nickem po ní jdou. Chtějí jí odvézt k výslechu, Nick u ní najde staré noviny s článkem o jeho osobě. Catherine pak cestou sdělí Nickovi, že už píše další knihu. Bude o policistovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho pak zabije. Při výslechu si Catherine s detektivy hraje, hlavní pozornost soustředí na Nicka. Provokuje ho sexuálními dotazy, nabízí mu cigaretu, přestože ví, že kouřit přestal. Následuje nejslavnější scéna z filmu, kdy dá spisovatelka nakouknout detektivům pod sukni, přestože si nevzala spodní prádlo. Catherine navrhne vyšetření na detektoru lži. Ačkoliv vyšetřením projde jako nevinná, Nick je stále přesvědčen, že žena lže. Má také podezření, že nehoda, při které zemřeli její rodiče, nemusela být nehoda. Večer dojde v baru mezi Nickem a jeho kolegou jménem Nilsen k roztržce. Nick si dá panáka, přestože s alkoholem před několika měsíci přestal. Do hospody dorazí Beth. Nick s ní odejde k ní domů, kde se spolu pár vyspí, ale Beth je vyděšená z Nickova surového přístupu v posteli. Pohádají se a detektiv začne znovu kouřit. Druhý den se k němu dostane informace, že Catherine studovala na Berkeley, přičemž v té samé době tam byl jeden z profesorů zavražděn sekáčkem na led. Rozjíždí se akce, jeden tým jede do Berkeley, druhý má zjistit, jak to bylo s nehodou jejích rodičů a Nick má za úkol sledovat Catherine... (TV Prima)

messiah

Skvostné perverzní psycho!!! Začátek diváka nakopne. Pak ve třetině filmu přijde pocit = tak a teď je to celý v řiti, protože už přesně vím jak to dopadne. Po chvilce je člověk definitivně a naprosto přesvědčen o tom, SPOILER že obě psycholožky v tom jedou spolu a Roxy hraje vedlejší housle konecSPOILERu aby po další chvilce o svém definitivním rozhodnutí zapochyboval. Divák, tedy já, uvažuje že i přes tu předvídatelnost je to perfekntí film, hudba, kamera, výkony herců...a hele, další pochybnost. A tentokrát si říkáte, jasně, lacinej trik, nejdřív se mě snažej přesvědčit že to bude takhle a ono to bude obráceně, ale nejsem blbej, vim na čem jsem a stále jsem pevný ve svém definitivním přesvědčení že vím, jak se to na závěr vyklube, aniž by mi došlo že tohle definitivní a pevné přesvědčení o předvídatelnosti se mi už třikrát změnilo a to jsem ve dvou třetinách filmu. Paráda, takže jedem dál, coby divák naprosto přesně známe vraha takže nás na závěr nic nemůže překvapit, ale přesto jsme přikováni k sesli (případně kavalci, gauči) a hltáme absolutně všechno - geniální psychologickou hru, perverzní hrátky kdy si naplno uvědomujeme (tedy alespoň já) rajcovnost sexu s hrozbou smrti, občasný džouk, akční honičku, hudbu. Ha, najednou další jistota pevná a neotřesitelná, přecejen je všechno tak jak to vypadalo na začátku! Chchá, jo: "Tenhle film by byl dokonalej, nebejt od čtvrtiny předvídatelnej", letí divákovi hlavou a kouká dál. A najednou začíná pochybovat, zda skutečně ví na čem je, zda je schopen cokoli předvídat. A tato pochybnost se za chvíli mění v přesvědčení že jediný co divák ví je, že absolutně nic neví. Skvostné!!! A závěrem ještě jedna osobní lahůdka - Jeanne Tripplehorn. ()

campix

Bezpochyby to nejlépe obsazené a zrežírované soft porno, které jsem kdy viděl. Verhoeven se chopil další látky a udělal z ní opět další nezaměnitelnou kultovní ikonou svého žánru. Michael Douglas měl ještě páru a z Sharon Stone vydřel Verhoeven tolik sex-appealu, kolik si dalo. Takto už nikdy poté Sharon nezazářila. Dále tu máme spoustu výborných scén a jednu naprosto nezapomenutelnou, kterou každý filmový i nefilmový fanoušek zná, no zkuste uhodnout, kterou myslím. Perfektní žánrovka a zároveň kult, který mě navnadil na další Verhoevenovi filmy. ()

dr.fish

I po letech se na tenhle film dobře dívá. Je natočen tak fištrónsky, že pokaždé považuju za vraha někoho jiného a nikdy si nejsem jistý. Každý si v tom prostě najde to své. Precizní práce po všech starnách, výborné tempo i zápletka. 85% ()

SeanLSD

Vždy znovu a znovu mi príde, že je to jeden z absolútne najčistejších filmov, ostrý ako sekáčik na ľad v každučkej vypointovanej scéne. Neviem prečo. ()

tomeek

Eroticky velice odvážný a provokativní thriller doplněný skvělou hudbou a výbornými herci. Geniální super-mrcha Sharon (to se nedá...) je půlku stopáže nahá a její manipulativní psycho-hrátky vás nechávají na pochybách až do posledního střihu. Osobně bych to zařadil mezi Sedm a Obvyklé podezřelé. Erotické dusno, jak tu mnozí psali, by se dalo krájet a napětí se nevytrácí skoro celý film. Skvělý thriller! ()

panMartin

Démonický film. Jeden z nejlepších thrillerů v historii kinematografie. Skvělý film, atmosféra se dá krájet, dokonalá Sharon Stoneová a hudba Jerryho Goldsmithe. Pohltí diváka od začátku až dokonce a přitom ho nechává neustále na pochybách. Michael Douglas asi v nejlepší roli co jsem ho měl možnost vidět a super byla jeho scéna jak jebal tu psycholožku. Sharon Stone, která byla nejvíc sexy mrcha, co jsem snad ve filmu za posledních let viděl. Základní instinkt je prostě výborný film, který Vás dokáže až do konce upoutat a napnout a zároveň i překvapit ()

Nivenx

Tento film mi pořád nějak unikal kolik let, ale nakonec jsem se k němu dostal a rozhodně nelituji. Parádní scénář, skvělé obsazení a bezchybná režie. Sice je to načáchlé i erotikou, ale v docela dobrém provedení a konec je uchvacující. Ale přesto to na plný počet není. Bylo tam pár hluchých míst, kde to rozhodně moc záživné nebylo. Být to tak o 15 minut kratší, tak je to za plný počet. 75% ()

MJMilan

Kdybych se na tento snímek díval před deseti lety, věřím, že bych ho dokázal asi ocenit víc. Každopádně Sharon Stone a Michael Douglas se představili ve skvělé herecké formě a poodhalili i tu neslušnou stránku herectví. ()

otík

Dnes už vizuelně zastaralejší thrillerová klasika, která však stále má svou atmosféru, své kouzlo a velmi přitažlivou hlavní protagonistku. Douglas byl v té době na vrcholu uměleckých sil, Šárka Kamenná na vrcholu krásy (o umění hraní se u ní moc mluvit nedalo ani tehdy, ani dnes). Rozhodně stojí za připomínku a občas mrknout znovu. ()

HorrFi

Typickej thriller 90. let kde si tvůrci nemohli dovolit udělat moc chyb.. výborná Sharon Stone i Michael Douglas, ale na plnej počet to neni.. dobrej scénář, dobrá kamera, dobrý dialogy ale nebyla to filmařina ze který bych se počural radostí.. ()

CinemaRanger

Velmi živelný erotický krimi-thriller. Výborný Douglas, napětí až do konce a atmosféra v každé minutě. Erotické scény jsou elektrizující, z vražd mrazí a z některých dramatických scén zapomenete dýchat. Edit: Po shlédnutí na velkém plátně, kdy se zážitek několikanásobně prohloubil, se nebojím vyřknout, že se jedná o jeden z nejlepších filmů všech dob. Nezapomenutelný zážitek. Především i díky hudbě Jerryho Goldsmithe. She is Devil! She is brilliant! ()

Triple H

Najlepší erotický thriller v histórii! Naozaj. Všetci dobre poznáme sračkové erotické thrillery z nočných vysielaní komerčných televízií - tie by neexistovali nebyť Základného inštinktu. Najlepšie je, že pri nich človek naozaj len čaká, kedy nastúpia erotické scény, ale tu nie. Nevravím, že tie ma nezaujímajú (to by som FAKT klamal), ale nie sú na filme to jediné zaujímavé. Základný inštinkt má navyše veľmi zaujímavý dej, kde si nemôžete byť istí vyústením až do posledného záberu (doslova). Scenár je naozaj dobrý. Herci sú výborní. Douglas ako nadržaný detektív? Perfektný - úloha mu sadla. V tomto filme mi tiež vôbec po prvý krát bolo ľúto smrti vedľajšej postavy - Gusa v podaní Georga Dzundzu. Naozaj bezchybný filmový parťák - vtipný, sympatický a na konci mu naozaj smrť neprajete. Všetci ostatní svoje menšie party zvládajú s prehľadom. Nesmiem samozrejme opomenúť Sharon Stone. Mimo to, že tu je ešte naozaj KUS, hrá perfektne. Strašne veľa ľudí prehliada jej výkon pre rôzne dištrakcie - bobor :-), milostné scény a celá očividne sexuálne dráždivá aura, ktorá obklopuje jej postavu. V skutočnosti však svoju psychopatku zahrala bez chyby. Stačia detailné zábery na jej oči v určitých momentoch a je vidieť, že dotyčná osoba je šialená. Taký ženský Hannibal Lecter (bez kanibalizmu :-)). Formálna stránka je tiež precízna. Jerry Goldsmith zložil podľa mňa jdnu zo svojich najlepších prác a Verhoeven - to je radosť sama. Rôzne odkazy a pocty Hitchcockovi, nebojácnosť pri násilí, perfektné udržovanie napätia. To je režisér vo vrcholnej forme. De Bont tu ešte robil to čo vie naozaj - kameramana a film obsahuje množstvo naozaj výborných záberov. Sám som prekvapený ako sa mi Základný inštinkt páči. Treba sa preniesť cez erotiku (ktorá však deju rozhodne JE prospešná) a zistíte, že tu máte naozaj výborný film. Pre mňa čistých päť. ()

Cedr

Devadesátá léta byla po té "kultovně-filmové" stránce skutečně velmi štědrá. Basic Instict rozhodně není výjimkou, zároveň však ani není jen řadovým "fajn filmem". Má totiž něco do sebe. Možná je to jeho skvělou "noir" atmosférou, hromadou napětí, sexu... hereckými výkony, hudbou, přiběhem. Možná je to tím vším. ()

chelseaman22

Těžko pochopit, že Základní instinkt má pouze 82%! Vždyť tenhle film by měl být ten vyvolený mezi TOP 20! Děj vybroušený, jako diamant v Amsterdamu, závěr dokonalý, jak Vivaldiho Podzim. Těžko vůbec spekulovat o tom, jestli lépe zahrál Michael Douglas či Sharon Stone. Avšak jedno je jisté - Sharon musela být luxusně zaplacena, aby ukázala (nejednou) Své nahé tělo. Člověk prostě musí milovat filmy, u kterých je TÍM viníkem právě ten, od koho by jste to nejméně čekali. Jeden z nejlepších thrillerů. Lepší, jak Šestý smysl, horší, jak Sedm. 95% ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

13.04.2012

Alespoň prozatím. Je ale pravděpodobné, že studio Warner Bros. nakonec projekt The Maccabees zruší úplně. Důvod? Antisemitismus a hulvátství Mela Gibsona. Alespoň to tvrdí scenárista Joe Eszterhas.… (více)

Mel Gibson a židovské statečné srdce

Mel Gibson a židovské statečné srdce

10.09.2011

A taky nějaké židovské základní instinkty. Co to všechno znamená? Shrňme to jednoduše: Mel Gibson to jako filmař nevzdává a plánuje pro studio Warner Bros. produkovat a pravděpodobně i režírovat… (více)