Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

Čajka

Jedno z Vávrových najvýznamnejších diel, zachytávajúcich život Majstra Husa. Škoda, že film je príliš napáchnutý dobou svojho vzniku(50. roky - roky budovania). Prevládajúce davové scény pôsobia príliš proletariátsky. Hus je vykreslený príliš idealisticky. Tomuto filmu nedokážem prikladať dostatočne hodnovernú úroveň, napriek tomu, že sa jedná o biografický film. Krásna výprava, kostýmy, kulisy a detailná stredoveká atmosféra, ktorá však bola do maxima dotiahnutá až pri jeho neskoršom Kladive na čarodejnice. ()

Murphy722

Sice Jan Hus nevypadal jak nějaký asketa jak ho zobrazovali všichni naši malířští bardi, ale taky byl v celku solidně vypasený. Štěpánek tohle splňuje trocha, tak jsem byl s vybráním role a persony věru spokojen. Aby ne, takový náš velký titán herectví!!! Kostýmy a výprava je vskutku znamenitá i všechny reálie. To skládám Vávrovi hold! Je to spíše klasika a proto to hodnotím se vzpomínkou a ne s kritikou! ()

Johny303

Jan Hus byl skutečnou osobností s dobrým a odvážným srdcem a film jeho život a jeho tragický konec zachytil velice slušně, řekl bych. Ta dobová ideologie tam sice cítit je, ale nejde o nic hrozného. ()

Vesecký

Klasické dílo české kinematografie, první díl vrcholné trilogie Otakara Vávry, jemuž je dnes přičítána schematičnost a soudobá ideologie. Samozřejmě, historicky doslova toto dílo brát nelze. Ale důležité je poselství, které tento film přinášel: Husova víra v to, že bojuje za spravedlivý svět překonala staletí a je živá doposud. Až do současnosti - a dnes mnohem více než za socialismu - jsou Husovy myšlenky živé a pravdivé. Cožpak se církev za ta staletí změnila? Cožpak dnes a denně nevidíme, že ti nejchudší jsou ožebračováni silnějšími? Ve scéně, kde výběrčí daní u německých poddaných berou lidem to poslední, si musíme vzpomenout na dnešní exekutory? Copak dnes není tento stát plný Štěpánů Pálčů, kteří zaměnili své "přesvědčení" za dobré postavení v novém režimu? Vysoce cenný mravní postoj Husův platí i dnes a boj za pravdu, boj za spravedlivější lidskou společnost nekončí. To si Hus uvědomoval i u hranice, obklopený hradbou nepřátel. Stát si za svou pravdou je mravně důležitější než jakákoliv moc peněz. - A ovšem u tohoto filmu nelze opomenout skvělou hereckou sestavu, kterou už naše herectví asi nikdy nebude mít - Štěpánek, Höger, Pivec, Matulová, Tomášová, Karen, Smolík, Vejražka a další... ()

Tochal

Jistě – film Husův odkaz posunuje, klade důraz na jiné jeho stránky, z nichž některé historický Hus vůbec neměl, na rozdíl od opusu Svobody a Kantůrkové je to ale film. Film, který by bez vůdčí role komunistické strany asi nevznikl, rozhodně by bez ní ale obstál. ()

Dlubal David

■ ∞ Nehodlám zde rozebírat historické nepřesnosti či takzvanou poplatnost době natáčení. Nejsem historik ani politolog. Nebudu ani rozebírat to, zda Mistr Jan HUS byl pouze reformátor či jeden z prvních českých revolucionářů... ■ Vím, co všechno bych sem mohl napsat, že tím či oním film není, ale pak by mi vlastně nezbylo nic, abych napsal, o čem tento film je. ■ Dnes jsem se na něj podíval po mnoha mnoha letech, protože si chci pustit Jan Hus (2015), a i když současnou českou/slovenskou tvorbu nesleduji, tak téma husitství je pro mne natolik silné, že pominu fakt, že většinu současných mladých českých/slovenských herců a hereček fakt nemusím, a mrknu na ten třídílný TV film na ivysílání.cz... ■ Film Jan Hus (1954) jsem viděl jako malý kluk, ale už se mi vůbec nevybavuje kde, kdy a s kým, prostě zhola nic, jen vím, že se mi to hodně líbilo, ale samozřejmě jinak, než když mám tu možnost vidět film teď, kdy jsem si životem musel, tak jako každý, vyšlapat tu svou cestičku klestím a křovisky a nasbíral cenné zkušenosti, které život uštědřuje... ■ Jako celek se mi film nesmírně líbil, jak režie, choreografie, kostýmy, tak dramaturgie a scénická hudba. Nepíšu/neříkám to často, ale toto je jeden z mála filmů, kde bych opravdu nic neměnil a neměl výhrady v podstatě k ničemu. ■ Od počátku až do konce jsem byl vtažen do děje a i když jsem samozřejmě věděl, jak film skončí, tak i přesto jsem v závěrečných minutách těžce dýchal. ■ Při některých scénách jsem slyšel, jak nahlas mi buší srdce, tak hluboce jsem to prožíval, a přesně tohle mám u filmů věru rád. ■ ■ ■ Až dokoukám celou trilogii, tak sem napíšu ještě pár řádek, nyní by to byla jen změť nicneříkajících citoslovců. ■ ■ ■ ⁞ NÁMĚT, SCÉNÁŘ (+ DRAMATURGIE & SKRIPTKA & VÝROBA); PRODUKCE; REŽIE: [100/100]. ■ ‖ KAMERA; OSVĚTLENÍ; STŘIH; ANIMACE & GRAFIKA & DESIGN; VIZUÁLNÍ & MECHANICKÉ & SPECIÁLNÍ EFEKTY; ZVUKOVÉ EFEKTY (RUCHY) & ZVUK; KOSTÝMY, DEKORACE, MAKE-UP & MASKY; ARCHITEKTURA & KULISY & REKVIZITY & DESIGN: [100/100]. ■ ↨ VÝPRAVA; CHOREOGRAFIE; BOJOVÉ & AKČNÍ SCÉNY; MARTIAL ARTS; TANEČNÍ A POHYBOVÉ KREACE; DAVOVÉ SCÉNY & KOMPARS; KASKADÉŘI: [100/100]. ■ ― HERECKÉ VÝKONY: Zdeněk ŠTĚPÁNEK [100/100]. František Kreuzmann st. [95/100]. Karel Höger [90/100]. ■ ♫ HUDBA, ZVUKOVÝ DESIGN; Originální kompozice od autora filmové hudby (OST); interpreti, kapely, skladby, které byly ve filmu použité: [98/100]. ■ ■ ■ ∩ FILMOVÉ EMOCE: The Passion of the Christ (2004) /// The Last Temptation of Christ (1988) /// Cloud Atlas (2012) / Obecná škola (1991) ///////// Braveheart (1995) /// Child 44 (Dítě číslo 44) (2015) ///////// Jan Žižka (1955), Proti všem (1956). ■ ■ ■ № KOLIKRÁT JSEM FILM VIDĚL: 2x; 1x ⌂ JINDE, DOMA; ϿϾ; [PC]; [PZ]; [720x480; (3:2)]; [středa, 10-VI-2015; 02:47]. ■ ■ ■ ↔ CELKOVÉ HODNOCENÍ: ① POPRVÉ: [90/100]; ② PODRUHÉ: [100/100]; ‡ NAPOSLEDY: [100/100] [středa, 10-VI-2015; 02:47]. >>> [100/100]. ■ ()

Zeek

První díl výtečné trilogie režírované Otakarem Vávrou a především díky němu a skvělým hereckým výkonům označuji celou tuto trilogii za velmi podařenou. Moje hodnocení: 70% ()

Jeremiah

Napíši pouze krátký komentář, protože bojovat proti současným větrným mlýnům, je podobné bláznovství jako zažíval Don Quijote. Lidé, uvědomme si, že jsme ČEŠI, a buďme na to hrdi . Dlouhá staletí jsme se bránili germanizaci a nyní se dobrovolně, v rámci demokratizace "amerikanizujem". Není to to samé? Říkáte si, jak to souvisí s filmem - věřte mi, že hodně. ()

MovieFive

Jan Hus mě z celé takzvané Husitské triologie oslovil asi nejvíce. Pravděpodobně proto, že se nevyžívám v bojových scénách (viz Jan Žižka, Proti všem). Nejsem zrovna fanynka ani vleklých, povídacích scén,tady mi to nevadilo. A na to že děj v podstatě něčím nepřekvapí, film mě docela bavil. Obecně historické filmy ráda nemám a nebudu se pouštět ani do hodin dějepisu, z čistě filmového hlediska je to slušně odvedená práce. ()

Páně

Není to dokonalé, ale rozhodně výživnější a méně agitující nežli jeho filmový následovník Jan Žižka. S tím, že je to dobré jako učivo dějepisu bych ale byl velmi opatrný. Vše bylo podřízeno době ve které se točilo, to je nesporné. ()

agassi68

Veľké filmy, z veľkými gestami. To boli diela Otakara Vávru v 60tych rokoch. Ešte ako dieťa ma fascinovali vo vtedajších filmoch pre pamätníkov. Teraz sa už niekedy pousmejem nad vtedajším herectvom, no na kvalite filmu to neuberá. ()

drankeryth

Zivanie a nuda v jednom baleni, ktore ma tak trapilo, aby som to dopozeral az do konca. Musel som to zhliadnut az na dvakrat, lebo to sa to vobec nedalo, pretoze som pri tom zaspaval. Absolutna nudna cast bola prva hodina a zvysok filmu sa uz dal ako tak dopozerat dokonca. Najviac vo filme ma pobavila ta ciapka, ktoru na hlavu dali Janovi Husovi, ktora vyzerala ako kucharska ciapka v rozpravkach. Na jej bielom povrchu boli nakresleny taky mali satanasi,he he. Pre mna to bol film moc ukecany a moc ponoreny do krestanskej viery, ale co uz ved to bolo o Janovi Husovi. Jednu hviezdicku davam tomu upaleniu Jana Husa, ale ja by som do tych plamenov este supol vsetkych tych krestanskych sluzobnikov boha, ktory aj s celym Vatikanom tam tiez patria. ()

MickeyStuma

První filmové zpracování o osudu Jana Husa a protože vznikl v období 50. let, podle toho vypadá. Bolševická ideologie zcela zprasila temný a tragický příběh největšího reformátora církve a zcela pokroutila ku prospěchu svému celou historii. Otakar Vávra byl režisér s velkým R a i s malým rozpočtem dokázal natočit úchvatné dílo, které září i dnes. Kdo by řekl, že kulisy staré Prahy byly jen namalované papundekly. Jejich vysoká kvalita vzbouzí pocit o ohromné výpravě. Herecké výkony jsou neocenitelné. Zdeněk Štěpánek ztvárnil Jana Husa s citem a s velkým odhodláním. A Karel Höger jako Václav IV. ? Nikoho jiného si snad už nelze představit. Snímek byl natočen zodpovědně a jeho vysoká kvalita je nezpochybnitelná. A tak lze souhlasit s velmi častým názorem, že tzv. remake, který by něco takového překonal, dnes nikdo natočit nedokáže. V době CGI efektů by rozhodně nebyl problém vytvořit středověkou Prahu, ale problém je nejen v kvalitním scénáři, ale hlavně ve vhodném herci. Je tu někdo, který by dokázal tak ohromně pozvednout ducha Jana Husa, jako se to povedlo Zdeňkovi Štěpánkovi? A tak nám nezbývá než zatnout zuby, přehlédnout komunistické revolucionářské vyznění a sledovat pouze utrpení člověka tvrdě stojícího za svým přesvědčením. Pro zajímavost, papež Jan Pavel II. prohlásil, že upálení Jana Husa byla chyba, ale už se za tento čin neomluvil. A omluva není do dnešních dní. P.S. Převážně pro mladé diváky, kteří komunistickou ideologii nepoznají, lze doporučit např. tento článek. http://kostlan.blog.respekt.cz/mistr-jan-hus-ve-sluzbach-komunisticke-ideologie/ ()

brumbrum odpad!

Opomeniem spracovanie, bola taka doba filmova, s tym treba zit. Ale obsahovo je to katastrofa - uz citit nastupujuci komunizmus, cize cirkev je pekelny nastroj, knazi tlsti, nerestni, ozrati, skaredi - no a lud pospolity je samy svarny junak, krasavice malovane, vrkoce metrove.. Cele dejiny od Krista su pretkane svatcami, ktori brojili proti nerestiam jak v cirkvi, tak medzi ludom laickym. Ale inak, nez sa postavit na kazatelnicu a metat hromy peklo proti nehodnym knazom. Proti hriechu sa nebojuje stvanim, revoluciou a zbranami, ale obetou a laskou, zitim tak, aby okolie videlo, ako to Kristus ucil. Zazil som na vlastnej kozi ako vypada kostol, ked namiesto kazne katolicky knaz kyda na biskupa - moze mat 100x pravdu, ale z kostola vychadza potom nenavidiaci lud, nedelu travia nasrato so zavretymi pastami a keby mohli, zavrazdia. Toto Kristus neucil. Ani Husa, ani jemu podobnych, ktorych sucasne dejiny zapisu ako nehodnych knazov i - zial - biskupov. Ta primarna paradigma je sirit Kristovo ucenie a nie nenavist. Skuska spravnosti: vediem ludi k Bohu, alebo do nenavisti? Sirim pokoj alebo nasratie? Je celkom irelevantne, ci maju v svojich kaznach fakticku pravdu, ak tym sposbia len zlo. Co spravi chudak od kravy s informaciou, ze farar sa prehryza do pekla? Co spravia veriaci s informaciou, ze biskup ukradol majetky? Kristus to neucil a nechcel by som byt jedneho dna Nim za take veci sudeny - ale neucil ani to, aby z toho titulu masovo davy sli so zbranami proti sebe. Ak viem, ze dakto zije ako hajzel, snazim sa ho najprv prekonfigurovat a ked vsetko zlyha, pokusim sa zmensit mu hracie pole skodenie. Ale nemozem verejne sirit nenavist, ci uz proti nemu ako jedincovi, alebo proti celej organizacii. Ked ma priotravi lekar, neodsudim predsa cele zdravotnictvo - a nepotesi ma, ak proti lekarovi sirena nenavist vyusti do krvavej revolucie. Film samotny oplyva neskutocne vela bludami - predavanie odpustkov bola vec lokalnej cirkvi a nie Vatikanu; rovnako palenie "bosoriek" - tieto super bludy vzdy pramenili v chorych hlavach a nie v uceni cirkvi. A detaily, ako ze papez Jan 23 v papezskej schyzme, ktory sa stal papezom az po natoceni tohto filmu atd. Tieto kiksy nas rozculovali natolko, ze sme to proste v polovici vypli. Cest praci buducim sudruhom za krasnu budovatelsku maglanicu. Neda sa mi inak ako udelit ODPAD, kedze to nie je prinosom ani historicky, ani spracovanim, ani duchovne. Velka snaha a vysledok nanic. Jan Hus bol hlava studovana a myslel to zrejme dobre, no sposobil neskutocne krviprelievanie, nenavist a rozdelenie; sudruhom sa ale prave toto velice ratalo, a tak zmotali tuto nehistoricku frasku. ()

sadlokan

Zde ukázána doba před příletem amerického brouka dle soudruha Jirásko.Středověci zmlsáni tuřínem a hýčkáni Václavem IV. V závěru Z.Štěpánek vstává z popela,maskuje se půlškraboškou a zvesela navazuje aka nově vstatý boží bojovník zeman"halfzorro"Žižka.V podání Z.Štěpánka.Jakýmsi hybatelem děje je zde R.Hrušínský v roli "švejkujícího"dvořana. ()

yossarian-

Jako historik poloprofesionál:-) říkám ne. Obsahová stránka je naprosto zkreslená.Soudruh Hus je prezentován jako revolucionář a zapřísáhlí odpůrce šlechty a církve. Nu doba žádá své... ()

Helmut02

Ach ten Nejedlý. Což o to řemeslně je film zvládnutý celkem slušně, ale lze mu odpustit takové mrzačení dějin a takovou ideologizaci? Ať se snažím sebevíc, nelze od toho odhlédnout. Pro člověka znalého historie totiž některé scény působí nechtěně směšně. Neustálé řeči o českém národu, který (v dnešním slova smyslu) v 15. století opravdu těžko mohl existovat. Navíc ten neskutečný proticírkevní a protiněmecký akcent. A to už vůbec nemluvím o tom, že z Husa se místo reformátora církve stal jakýsi revolucionář a vůdce utlačovaných mas. To prostě filmu odpustit nelze. Zas taková bomba v jiných oblastech - jako třeba filmy Leni Riefenstahl nebo Sergeje Ejzenštajna - to není. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu