Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

vesper001

Fontána pro Isabellu. Se smrtí smířit nejde se, zvlášť pokud jde o milovaného člověka. Díra v srdci i v životě zůstane. S Aronofskyho počiny taky srovnat nejde se. Člověk mu dává nové a nové a šance a pocit, že tento kreativec má díru v hlavě, kterou vane svěží větřík, zůstává. V době vzniku opěvovaná Fontána mě neznechutila jako Černá labuť, ani neotrávila jako Noe, jen zklamala. Nápad dobrý, téma silné, ale oboje tak přetažené, až se to trhá. Scény, co měly zůstat cituplné, se přesýpají do hysterie, čistě vizuální pasáže jsou přepálené, závěr demonstrací absolutní trapnosti a hlavní linie se snaží pod nánosy pozlátka skrýt svou jednoduchost, která by ale v plné nahotě nemohla být krásnější. Méně je více, ale to Darren ne a ne pochopit. ()

Radiq

A sakra, tak tohle byla zrada. Já myslel, že to bude sci-fi a ne nějaká alegorie bo metafora bo taková nějaká abstraktně vyhlížející duchovně/nábožensky založená pitomost, u které si budeme muset sami domýšlet, o co tam vůbec šlo. A tak jsem z toho získal jedinej hlavní pocit - že režisér Aronofsky je určitě pobožnej. Protože když se někde motají motivy z Bible (strom života atd.) a zároveň mi to nedává smysl, nebezpečně moc mi to připomíná samotnou nesmyslnost jakéhokoliv náboženství. No vysvětlete mi někdo tu logiku toho, jak mezi sebou přeskakovaly jednotlivé období/reality (dobyvatel v Jižní Americe, lékař hledající všelék a holohlavej opatrovatel stromu s chloupkama na kůře). Chápu tu podprahovou podobnost, to hledání (života, léku, naděje a čeho všeho ještě) a kdybych se víc zamyslel, možná bych v tom našel i něco víc, ale tohleto režisérovo servírování "hádej hádej hadači", to není moje parketa ani linoleum. Pokud nám chce někdo něco říct, má to říct srozumitelně, to je můj názor. Z toho plyne, že tohle mě moc nebralo. Dokonce si dovolím říct, že mě to vůbec nebavilo. Jediné pozitivum je ta vizuální stránka filmu. Ale ta je mi k prdu. ()

andrii

Voda živá, která zpívá. Ve výšinách. Studánka slavičí. V hlubinách, hladina smrti zastudí, nesmutní.  Orosí semínko v srdci. Léčivo člověčí. Láska přes staletí, světy, když černý zalije bílý pramen. Vytrysknou průvodní jevy, s fondem konečnosti. Člověk, tj. tenké pápěří. Pouhý plátek v cyklu lidských sonát. Dvojverší, vášeň fatality, sycený perlivými kapkami, přítomen blízkosti nebytí. Formálně, fyzicky rozložený ve flóře země, podstoupí. Prostoupí do lokací imaginace, když postoupí svůj nejčistší cit realitě Charónově. ()

Wallas

Fontána je jako báseň - každý si ji může vyložit po svém, každý si v ní najde svoje téma. Výborná stylizace výtvarného prostředí, výborná skladba a prostřihy dějů. Lyrická pohádka, která nemá a asi ani nebude mít obdoby. ()

Decker

Na nejake komplexnejsi hodnoceni se po prvni projekci necitim, nebot citim ze tento film je neco vic a musim ho poradne pochopit a hlavne uchopit a potom napsat nejaky verdikt, protoze si myslim ze bych mu mohl leccos uprit a to bych nerad. Takze jen zevrubne par postrehu. Aronofsky je opravdu jeden z mala soucasnych reziseru, kteri umeji tocit filmy takovym zpusobem, ze se vam snazi naservirovat neco vic nez jen pouhou komercni vatu a to i presto, ze ve svych filmech obsazuje pomerne zname a komercne uspesne herce. O to vic me zcela srazil do kolen bezchybny Jackman, ktery ukazal ze ma vic nez na to hrat svalovce a superhrdiny. Touto roli totiz dokazuje, ze opravdu umi hrat a je cirou neuvazenosti jeho talentu nevyuzit. K deji se ted opravdu nebudu vyjadrovat. Je to temer transcendentalni vylet, ikdyz to jsem asi prehnal (ale ta audiovizualni stranka spojena s mytologicko-filosofickym tematem proste dela sve), kazdopadne me film dosti citove odboural a travim ho doted. Co se tyce hudby... paneboze ta hudba, ta HUDBA!... Update: Maloktery film dokaze v cloveku s necim pohnout, neco v nem zmenit. U me to Fontana dokazala a dokazala to predevsim s temer ctyr letym odstupem. Tim dokazala svou nadcasovou genialitu a navzdy jiz doufam zustane v mem srdci. ()

Triple H

Myslím si, že Aronofsky nejakú extrémnu hĺbku vôbec nepredstiera, pretože tá tam ani nemá byť. Film je na pochopenie relatívne jednoduchý. Smrť a vyrovnanie sa s ňou je zaujímavá téma, keďže ľudia sa vo všeobecnosti smrti obávajú a snažia sa ju akokoľvek oddialiť. V mnohých filmoch nájdete hromadu pôsobivých úmrtí, ale kedy niekto naposledy natočil film zaoberajúci sa čisto otázkou samotnej pozície smrti v ľudskom živote? Ja si teda nespomínam. Vizuálne strhujúce, špičkovo ohudbené (Mansell je fakt masér), výborne zahraté a mňa to prinútilo rozmýšľať. Záver kde sa všetky dejové linky krásne spoja si zapamätám ešte dlho. ()

Jaňo

Ostávam v nemom úžase a som trochu roztrasený z príbehu akým je Fontána.. V prvých 15 minútach som sa sám uisťoval, čo je toto za film...V posledných 15 minútach som pochopil, že som v uplynulej dobre neurobil lepšiu vec, ako vidieť tento nádherný príbeh. Príbeh plný lásky, smútku a niečoho, čo sám neviem popísať a vyjadriť.. Chcem len ešte chvíľku posedieť a až tak sa vrátiť do reality. Film, ktorý vám povie "všetko je v poriadku." Žiadne iné vety písať už nebudem... Toto sa poriadne popísať ani nedá...Musíte to vidieť sami. ()

Hafran

Solidní Hugh Jackman hraje v pouťové divadlení frašce o lásce bez citu. I když je film našťouchaný skvělými a chytlavými scénami a morálním poselstvím, přece jenom celek musí držet pohromadě. 55% ()

Klenotka

Vizuálně úchvatný film. Pořád jsem se tam snažila hledat něco hlubšího, ale když jsem se přestala snažit, tak mi to vlastně přišlo strašně jednoduché. Tedy ne ve špatném smyslu, právě naopak. Láska, smrt, všechno tam bylo jasné. Hudba mě naprosto okouzlila, protože vyprávěla a podkreslovala příběh. O hercích, Rachel Weisz a Hughu Jackmanovi snad ani není třeba psát. Oba byli skvělí, protože přesně vystihli podstatu svých postav. Rachel, ve své dvojroli, dokázala být zároveň křehká a působila velkou část filmu trochu "nadpozemsky", jako múza a inspirace pro Tommyho, a zároveň ženu smířenou s vlastním osudem v obou časových rovinách. Hugh Jackman zase v trojroli skvěle zahrál muže, který na pokraji zoufalství ze ztráty milované ženy, dělá všechno, aby ji zachránil. A vlastně se to prolíná všemi třemi časovými liniemi a on je perfektní v každé z nich. Nepochopím, jak tenhle film mohli kritici (hlavně tedy v USA), tak strhat a hlavně jak mohli naprosto opomenout hudbu a herecké výkony při nominacích na ty jejich slavné ceny, které každý rok udílejí. ()

chelseaman22

Hugh Jackman jinak. Kontrast tří odlišných prostředí působí poněkud zmateně. Líbí se mi motiv hlubšího vědomí, jež H. Jackman, představuje. Na stranu druhou jsem se nudil. Obsah je zpracován skvěle, ale mne nezaujal. 65% ()

Kulik.Z

Asi Darrena nemusím (možná kromě Černé labutě). Chtěl jsem Fontáně dát tři hvězdy, ale opět ta hudba! Clint Mansell je "fakt dobrej". Někdy se na ní ještě kouknu a možná to přehodnotím, zatím je to na ****. ||||| Tak jsem se na ní koukl a přehodnocuji ze **** na *****! ()

Doudis19

Hodně "jiný" film. Trojice dějových i časových linií dělají z téhle epochální výpravy za věčnými otázkami života, jednak nesrozumitelné ale nadruhou stranu naprosto podmanivé a pocitově uhrančivé dílo, plné ohromujících audiovizuálních zážitků. Nemá cennu se snažit film pochopit. Fontána se opravdu musí zažít a musí se vnímat naprosto odlišnými orgány, než jakými jsme zvyklí. Mimo to se stanete svědky rozhodně nejpřesvědčivějšího výkonu "Wolverina" Jackmana. Ještě žádný Aronofskyho film, mě nedonutil tolik si pohrávat s myšlenkou plného počtu hvězd, uvidíme co napoví druhá projekce. ()

tatanapope

Velmi neobvykle podaný příběh života, smrti, lásky a biblického příběhu o věčném životě.Celou dobu koukáme na dva příběhy ze stejnými lidmi v jiné době, které se dají pojmout jako život po životě či příběh v knize. V každém případě se děje na konci spojují v jeden. Film je vytvořen s trochu psychologickým podtextem, který říká, že jen ztrácíme čas každého po sobě jdoucího života tím, že hledáme a zabýváme se zbytečnostmi, zatím co nám život proklouzává mezi prsty. Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Remivsremi

Film, který přinutí diváka zamyslet se nad mnohými věcmi. Vše se vám bude honit hlavou při představě jaká témata zde byla sdělená. Navíc přejdete na úvahy vlastní, a to nejen o sobě, ale i svých bližních či milovaných. Snímky podobného kalibru se stávají inspirací pro další generaci filmařů a scénáristů. Je to naprosto kouzelné a pohlcující. ()

jedna_vrana

Tom: „Smrť je choroba, ako každá iná. A je tu liek. Liek - a ja ho nájdem.“ Smrť je nevyhnutnou súčasťou života. Mali by sme sa vôbec snažiť? Nebola to nezmyselná otázka. Zaujímavo sú riešené prestrihy v čase, smrť bola a bude súčasťou ľudstva. Ale ako sa film vyvíja, prenasleduje vás analógia so stromom života. Film stojí za pozretie. Len nečakajte nič, čo by vás motivovalo. ()

Magneto

Silný, silný film. Pre niekoho možno až príliš...Keď to uvidím viackrát, tak s k tomu vyjadrím viac. Ale myslím že je to jeden z tých filmov, ktoré sa slovami budú opisovať hrozne ťažko...Ale bola to sila, hlavne posledné scény ma emocionálne dosť vyčerpali...Ten film som videl len pred 12 hodinami a sále o ňom rozmýšľam,neviem ho dostať z hlavy a napadajú ma rôzne významy jednotlivých obrazov. Takéto filmy milujem. Každé myšlienky dávajú iný zmysel a každý si z neho vyberie vlastnú nosnú myšlienku. Môj názor je, že jedinou reálnou časovou líniou bola prítmonosť. Minulosť bola vlastne Izzina kniha, kde Tom slúžil ako inšpirácia pre postavu conquistadora a inkvizítor bola jej choroba. Budúcnosť bola buď metafora na oddelenie sa Toma od stromu života a zmierenie sa so smrťou, alebo to bola realita a Tom našiel liek na smrťeľnosť, ten strom, a okolo neho postavil vesmírnu loď, ktorou sa snažil dostať k Izzy..Toto bude ešte nadlho,ale je to príjemné filozofovanie. Hneď sa mi vybavujú spomienky na Matrix Reloaded a vášnivé diskusie o rôznych významoch toho filmu... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)