Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

lucijelucije

no wow, já tedy musím souhlasit, že po první projekci asi není v mých silách hodnotit tento snímek s dostatečnou jasností, nevím, co tento film ve mě zanechal, nevím kde se zrovna teď vyskytují mé myšlenky, ve kterých propukl momentálně naprostý chaos. Ovšem už jen pocit, který ve mě zanechal a který je u mne s jasnou průkazností mi nedovoluje hodnotit méně. domnívám se, že téměř nikdo nemohl mít jasno v tom, kam a jak tento příběh zasahuje, ano možná pro někoho kýčovité scény, jež se několikrát opakují, ale pro jiného scény, které vám dávají pocit vizuálního rozměru, rozměru, který se v tomto snímku vyskytuje ve třech rovinách, je to scéna, která vám připomíná, to co mnozí v tomto filmu ztrácí.. Jak je těžké je ztratit milovanou osobou, a co všechno jste ochotni podstoupit, aby se čas vrátil, aby se čas změnil, aby vy jste osud změnili..jsem si jistá, že člověk tento film nemůže uzavřít jedním shlédnutím..myslím si, že je to typ příběhu, kde hledáte a objevuje stále něco nového..a pokud vám k tomu hraje hudba, která vás musí oslnit nacházíte stále nový rozměr v každé rovině zvlášť..nemůžu se ubránit pocitu, že spousta lidí tento film podcenila tím, že odkryla pouze povrch a vnitřek jim stále zůstal utajen. ()

Tristaver

Fountain je ošklivé káčátko v krásné skořápce. Pokud bych měl hodnotit pouze výpravu, krásu exteriérů, výkon Jackmana, pak bych šel s hodnocením daleko výš. Jenže kamera, režie a hlavně scénář (!), který je absolutně bez hlavy a paty, tak musím jít zase dolů. Tenhle film nefunguje a dokud bude Aronofsky pořád jenom hystericky útočit na city diváka, tak to fungovat nebude. ()

D.Snake

Do tohoto filmu jsem se zamiloval. Snímek tak nahuštěný emocemi, že to jde jen těžko popsat. Aronofsky tady využil svůj um na 100% a každá scéna, každý obraz tady hraje nějakou roli; má nějaký význam. Říkal jsem si, že snad ani nestojí za to snažit se pochopit každý jednotlivý detail, o tom to podle mě ani není. Jde hlavně o to, jak to na vás působí jako celek. Skvělí herci, skvělá režie, skvěle odvyprávěné příběhy a nádherně atmosferická hudba. ()

Prochy38

No, tak pro mě je to teda solidní oříšek. D. Aronofsky se pořádně vyznamenal. Tahle pastva pro oči i pro uši fakt stojí za to. Pravda, že za první hodinu filmu jsem asi nezměnil obličej a ani teď si nejsem jistý, jestli jsem to správně pochopil. Každopádně jsem ještě nikdy nic podobného neviděl. H. Jackmanovi spolu s R. Weisz to fakt klape, to nemá chybu. Místy mi i mrazilo v zádech. Posledních 10 minut filmu bylo hodně luxusních. Soundtrack dokonalý!!!! Možná to mohlo být o půl hodiny delší a ještě trochu hlubší.... Jinak ale obrovský zážitek! ()

Schuldiner

Zajímavý a zajímavě udělaný film o smrti. Celkově je to pro mě hodně přitažlivé téma.. Perfektní hudba. Skvělý herecký výkon Jackmana. Nemyslím si, že je to bůhvíjak přelomový snímek, ale líbilo se mi to. ()

Kejt.lin

"Fontána je příběhem o dlouhé životní cestě." To je pravda, ta cesta byla opravdu dlouhá.. Asi je můj problém, že jsem od toho čekala zázraky. Ale viděla jsem Fontána - romantické drama Darrena Aronofského, koukla na zdejší hodnocení a přečetla si rencenzi...to nešlo jinak, než se těšit a říct si "tak tohle bude sakra zajímavý". Měla jsem vlastně pravdu, zajímavé to rozhodně bylo. Bohužel nic víc. Příběh je nic moc, je jednoduchý, ale zajímavý. Pojatý je celkem dobře, zajímavě. A došla jsem k názoru, že to je opravdu asi to jediné co můžu k filmu říct - zajímavý. Ale rozhodně ne dobrý... Líbil se mi konec, který byl výtečnou gradací a efektní bombou celého filmu, který už se ale bohužel celou dobu nesmyslně táhl, až to dotáhl do koutku nudy. Jsem zklamaná, ale je to tak. Mě to nebavilo. ()

Xavi6

Na můj vkus až příliš složitý film, proto takové hodnocení. Měl jsem Darrena Aronofskyho velmi rád jako režiséra, ale už se mi jeho tvorba přestává líbit. Film má hodně divný úvod, který jsem nepochopil a celé je to jakési rozházené, že člověk má problém se orientovat. ()

Hanes88

Velice nádherný film. Aronofsky se zde opravdu vyznamenal. Chápu, že to asi není film pro každého a já taky jsem se na to musel podívat 2x abych se vůbec orientoval :-). Jak bych to jenom řek? Je to tak zamotané, až je to skvělé. Kdoví jestli by to bylo taky takové, kdyby tam nehráli Rachel Weisz s Jackmanem. Každopádně hráli, takže není co řešit. 80%. ()

Marrty3

Předně, mě velmi zaujal námět filmu. Od začátku bylo velmi nelehké, zasvětit se do celé problematiky tohoto snímku. Postupem času jsem začal vše chápat, ale závěr mě opět velmi zmátl. Je to vše velmi propletené a návzájem na sobě závislé. Pro úplné pochopení to bude chtít druhou projekci a to v brzké době. Rozhodně je to, ale skvělý snímek. Neuvěřitelně nádherná vizuální podívaná. Práce s kamerou tu hraje také velkou roli. Rachel Weisz mě dostala, zahrála svůj výkon opravdu fantasticky. Film jsem si užíval, ale bohužel neúplně pochopil, lépe řečeno smysl a příběh jsem pochopil, jen mi nesedí pár detailů, které mi druhé shlédnutí určitě pomůže vysvětlit. Prozatím dávám 4*. ()

Sufferer

Ak mám zhrnúť všetko do jediného slova, potom môžem povedať len jediné - nádhera. Nádhera vo svojej najväčšej nahote. A koniec koncov nádhera, pre ktorú je slovo nádhera len prachsprostým eufemizmom. ()

PetkaW.

Většinou zastávám názor, že slovy jde vyjádřit skoro cokoliv. Ale na tohle mi pár písmenek vážně nestačí. Aby člověk pochopil, musí vidět, a ne jednou. Z hudby, která se linula celým filmem, jsem měla několikrát husí kůži. Krásně doplňuje děj a na mě působila až hypnoticky. Ještě teď, když si pustím "Death is the road to Awe", tak se mi chce brečet. Výkon Hugha Jackmana mě ohromil. Věřila jsem mu každé slovo, každý zamilovaný pohled, uroněnou slzu. To samé Rachel Weisz. Úžasný příběh o tom, co všechno je člověk schopen podstoupit kvůli milované osobě. Kam až je schopen zajít a co obětovat. Prostě neskutečné... Aronofsky se zase jednou předvedl jako mistr emocí. ()

Beaumont07

Krásna filmová báseň o smrti, láske, hraniciach ľudských schopností, oddanosti a zmierení....niektoré myšlienky boli možno podané príliš zložito ale tu nejde výlučne iba o ne; THE FOUNTAIN je so svojim perfektným vizuálom, krehkou hudbou a prenikavou atmosférou veľmi silný komorný film o uzmierení sa so smrťou, ktorý vám najbližších pár dní nezíde z mysle. ()

Drirr

Je mi jedno, že to mnozí považují za jednu velkou prázdnou Aronofskyho namydlenou bublinu. Pro mě je důležité nakolik na mě film zapůsobil, co mi sdělil, jak mě přiměl přemýšlet. A mohu říci, že Fontána je zřejmě filmem, který na mě měl největší dopad ze všech filmů, co jsem zatím viděl. Našel jsem tam toho tak moc. Tolik emocí, myšlenek, pocitů, náznaků, bolestí a naděje, jako v žádném jiném filmu. Emoční filmový prožitek, který jsem dokázal plně pochopit až po druhé a třetí projekci. Subjektivní filmová dokonalost nejen herecky, ale především dopadem na mou psychiku a tvůrčnost. Další slova jsou zbytečná... 99 % a zatím můj nejsilnější filmový zážitek... ()

Dzonysek

Nejenom perfektní audiovizuální zážitek. Viděl jsem ten film už mockrát a pokaždý v něm najdu něco novýho, co mě dřív nenapadlo. Jackman a Weisz v titulních rolích excelují. Stojí za to vidět tenhle snímek minimálně několikrát. ()

Itar

Film, u kterého pčichází plnohodnotný zážitek až s druhou, třetí projekcí. Není to ani tak v komplikovanosti scénáře (on příběh sám o sobě je skutečně poměrně jednoduchý a přímočarý), jako spíš v emocionálním dopadu na diváka. Poprvé se mi ale stalo, že bych nedokázal vysvětlit proč. Film na mě jednoduše napodruhé zafungoval mnohem víc a pátá hvězdička k té původní slabší čtvrté připlachtila v podstatě ještě před závěrečnými titulky. ()

J*A*M*A*L

Fontána mě v konečném důsledku, jako film zklamala. Ano je to moc krásné a dojemné a ano zároveň někdy trošku mrazivějc dojemné, ale mě to prostě místy nudilo. Až do té první hodiny, jsem si už jenom říkal ať je konec a podobně. Hold ne každý film je posvícení a Fountain posvícení určitě není. Strašně rád ¨bych tomuto snímku těch pět hvězdiček dal, ale nemohu, nemám jediný důvod. Já v Aronofskyho režii se budu spokojovat jen s těmi psychologickými mrazícími snímky typu Requiem for a dream, či Black Swan. Určitě nejslabší Aronofskyho film... aspoň pro mě ano. ()

Paldiny

Vizuálne úchvatná, poetická óda na tému život. Jeden príbeh oscilujúci v troch časových rovinách prináša za doprovodu nádhernej hudby zmysel večnosti, alebo aspoň toho, čo si pod týmto pojmom predstavujeme. Hlavný hrdina sa ňou zaoberá do takej miery, že zabúda žiť a oddať sa ľuďom, pre ktorých je dôležitý. Myšlienka toľko pravdivá a toľko aktuálna, až to vo vnútri nepríjemne zabolí. Ibaže nie natoľko, aby som sa k prameňu poznania ďalších x krát nevrátil. Aronofsky totiž pevne drží náročnú látku a po nekonvenčných počinoch Pí a Requiem sa definitívne zaraďuje k najzručnejším režisérom súčasnosti, ktorých projekty nebudú nikdy miliardovými hitmi, zato zanechajú hlboký odkaz. ()

Dyas

Složitý film na pochopení, ale zárověn vynikající s krásným příběhem a nádhernou romantikou, přičemž nám do toho hraje nádherná hudba. Hugh Jackman je jako vždy sympaťák a celý film dobře utáhne. Jsem rád, že to dopadlo takhle a není ve filmu v hlavní roli Brad Pitt. Můj nejoblíbenější film od Aronofskyho.EDIT: No byla to pravda předtím, než do kin přišel mnohem lepší Noah, který je aktuálně mým nejoblíbenějším filmem od Aronofskyho. ()

vander19

Doteraz všetky filmy čo som videl od Aronofského boli dosť husté haluze. Núti diváka, aby nad filmom premýšlal. Snaží sa mu svojimi dielami zanechať isté posolstvo. Toto je podľa mňa hlavné črta a jeho filmov a Fontána je toho rukolapným dôkazom. Dokonca aj ten názov tohto filmu je priliehavý a dokonale ho vystihuje. Obe hlavné postavy už od úvodu sa snažia získať sympatie publika. U mňa v prvom rade bodovala Rachel Weisz, tak krásnu som ju ešte nevidel ako v tomto filme. Na škodu bolo, že najstarší paralelný svet - conquistador Thomas nemal väčší priestor. Práve táto časť sa mi páčila najviac. Nosnou konštrukciou filmu je súčasné zobrazenie sveta, boj za svoju lásku a vlastne kompletný kolobeh života, ktorý sa tvorcovia snažili zobraziť. Vysvetlenie a podstatu filmu najlepšie ukáže až 26. storočie. Zaujímavý film a keby sa dalo hodnotiť aj pol * tak dám 3/5*. Takto vďaka úžasnému predstaveniu Weisz to zvýšim na 4*... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)