Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Tatrysyn

Skvělý scénář, dokonalá režie, perfektní příběh úchvatná kamera. Hugh Jackman se svojí role zhostil na jedničku. Bohužel pro složitost a přílišnou symboličnost a nepřehlednost příběhu často odsuzovaný a nepochopený film. ()

Trinculo

Příběh filmu je rámován dvěma způsoby. V prvním se tři časové roviny spojují v jeden příběh o lásce mezi mužem a ženou, který prochází věky. Tenhle rám pak střídavě prochází na způsob Neckerovy krychle do druhého rámu, který má velmi intimní rozměr a jehož ústřední bodem je vztah dvou hlavních aktérů rozvíjený v jeho kritické fázi pomocí společně psané povídky. První pohled tak svádí k filosofickým závěrům, druhý říká, že On si myslí, že s ní strávil málo času, a Ona mu říká, že na množství nezáleží. Výsledný dojem z filmu (zajímavého také vizuálními efekty) pro mě kazí kroky upřednostňují první rám jako skutečný a z toho vyplývající filosfickou meditaci o lásce procházející věky, a také sice kvalitní, ale opět všudy přítomná hudba tvrdě diktující, co a kdy má člověk cítit. Škoda. ()

Lancer

Nádherná filosofická esej. Úžasní herci. Pohlcující hudba. Pefektní režie. - Můj nejoblíbenější film. ()

Viero

Úžasný snímek. Neznám mnoho amerických filmů, jež by mě takto donutily k zamyšlení. Vizuální stránka filmu je podmanivá, stejně tak hudba. Nízký rozpočet se však podepsal na výpravnosti filmu, ale nemyslím si, že by to bylo na škodu, spíše naopak. Snímek se nám totiž snaží sdělit něco důležitého a pod nánosem pompéznosti by ono sdělení mohlo zůstat skryto. A jaké že je to sdělení nebo spíše námět k přemýšlení? Já jej pochopil takto: je třeba povznést se nad jedince a chápat život jako celek. Nesmrtelnost existuje v tom smyslu, že skrze smrt se rodí život. Nemá význam se snažit zakonzervovat život v jedné skořápce, protože pak by se nemohl dále rozvíjet. K tomuto „odcizení“ autor staví do protikladu jedince jako cítící bytost, jež se nedokáže srovnat se smrtí jiné bytosti. Rozpor je na světě a je na každém, jak se s touto znepokojující otázkou popere. Chtěl bych vyzdvihnout výkon Rachel Weisz, která svou roli (záměrně nemluvím o dvojroli, protože takové chápání je podle mě špatné) pojala velice sugestivně a přitom působila naprosto přirozeně. Myslím si, že zahrála svou dosud nejlepší roli. 95/100 ()

T.S.Garp

Ach jo. Jestliže Requiem za sen stanovuje nový termín "ultradepresivní", tak Fontána je zase jeden z nejsmutnějších snímků. Také jsem se poprvé ze začátku trošku topil v té části z budoucnosti. Na podruhé se to ale do mě definitivně zakouslo, já měl zase na dlouhý čas o čem přemýšlet a bylo mi z toho dost bídně. Hudba, scénář, herecké výkony atd. Všechno extratřída, stačí se jen nechat tímhle dílkem vést. Zajímalo by mě, s čím přijde tento mladý a talentovaný člověk Aronofsky příště a už se na to nesmírně těším, protože to bude zase něco úplně jiného. Pokud chcete dát Fontáně další úžasný rozměr, podívejte se na youtube na klip kapely Portishead k písni "The Rip" - vřele doporučuji! "Thru the glory of life i will scatter on the floor, dissapointed and torn..." ()

Leyla

Nebudu tvrdit, že jsem to pochopila...velkou část jsem nepochopila vůbec a těžko si to budu pouštět znovu...za to je ta hvězdička dole. Ale jinak, je to prostě nádhera, symfonie obrazů a zvuků, výborné herecké výkoný, úžasná Rachel Weisz...a ten konec..ach. DRUHÉ SHLÉDNUTÍ- jak jsem tomu napoprvé mohla nedat plný počet, tomu nechápu...takovýhle film se nevidí moc často...díky za takové režiséry jako je Darren Aronofsky..a díky za herce jako je Jackman a Weisz... ()

Jánošík

Vizuálne orgie pretkané dobrými výkonmi hlavných hrdinov....... Ale o čom to do riti vlastne bolo??? Nedokážem si spomenúť na jediný silný okamih filmu. Nemohol som sa dočkať posledného záberu a ani neviem ako som ten gýč mohol vydržať do konca : ( ()

tuxie

Tento film je pro mne citovou záležitostí. Nepamatuju se na film, kdy by mi slzy samovolně vhrkly do očí... Audio-vizuální koncert, který nesnese srovnání s žádným jiným filmem. Naprosto dokonalá hudba a kamera dotváří skvělý obraz celého díla. Spousta mých kamarádů tento film kritizují za rozvláčnost děje - vážení, to k tomu opravdu patří. Tento film se vychutnává, stresoidní doba musí stranou. Jackman a Weiszová jsou úžasní, Rachel a její nádherné obočí obzvlášť.... :-) Tak a dost rozplývání. Kdo neviděl, o mnoho přišel...5,0 hvězd, ultimátní film. ()

tombender

Fantazie. Umělecký skvost. Pro mě nezapomenutelnou je scéna, kdy Hugh kráčí ulicí, pohroužen do svých chmurných myšlenek, a slyšet jsou pouze jeho kročeje - pouličnímu šramotu navzdory. ()

Martyyn

Vizuáně pěkné, ale jednoduše mne to moc nenadchlo. Dokonce bylo pár okamžiků, kdy jsem se i dost nudil. Rachel Weisz je sice pěkná, ale doby, kdy jsem se koukal na filmy jen kvůli pěkným holkám, jsou už pryč. ()

Violet.

Tenhle film pořádně nechápu. Navíc stojí až na samé hranici kýče. Přesto jsem z něj byla nadšená. Proč, to netuším - ale pokud mám z filmu takový pocit jako z tohoto a ještě navíc ani nevím proč, dávám jednoznačně 5 hvězdiček. ()

FandaF

Stručně a výstižně: esoterická blbost. Hvězdičky jsou za herecké výkony a za vizuální zpracování. Není potřeba vidět podruhé. Viděl jsem celý film v naději, že ke konci se z toho něco rozumného vyklube - a nic ;-(( ()

Nashy

Opravdu nevím co si o tomto filmu mám myslet. Stále nedokážu pochopit o čem film byl, ale přesto na něm je něco, co si zaslouží pozornost. Až se odvážím podívat se na něj znovu možná budu vědět víc. ()

john986

Pokud by se z filmu vypustila treti dejova rovina (holohlavej Hugh) byl by to docela peknej film. Takhle to byl pokus o radoby dusevno a muj subjektivni nazor je, ze ne moc povedenej. Film byl pro me tezkym zklamanim a spousta veci v nem byla dlouho dopredu predvidatelna. ()

Rieux

Velmi poeticky snimok, ktory sa jednym zhliadnutim neda uplne pochopit. Obsahuje vela silnych myslienok, ktore su podane jednoduchym pribehom lasky. Hudba vynikajuca. Zanechalo to vo mne vela pocitov a ani neviem ake vlastne. Som naozaj prekvapeny ze v Amerike vedia robit aj taketo filmy s takymito hercami. ()

MichelG.

Hodne tezko se mi tento film hodnoti. Cloveka donutil premejslet a i po shlednuti jsem vlastne nevedel nebo nerozumel tomu jak skoncil. Mozna to je ale jenom muj problem. Kazdopadne to byl vlastne smutnej film o zivote po kterym ve mne zustal takovej divnej svazujici pocit. Vizualne moc pekne udelany a ty tri ruzny casovy obdobi to jeste vice umocnovaly. Herecky mi prekvapil Hugh Jackman a vlastne i reziser od kteryho sem zvyklej na jiny zanr filmu, ale tady me nezklamal. ()

PanK.

Film je o obrazech a Fontána je toho důkazem. Po vyzuální stránce je to paráda. Pokulhává děj a kýčovitost a sentiment jsou občas k nesnesení. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)