Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Scaevola

Už dlouho jsem neviděl film, kde by lyrické vyznění natolik převýšilo epickou linku. Leč stalo se a jsem za to rád. Na několik staletí se protáhnuvší boj urputného jedince symbolizuje nekonečné hledání, přičemž vůbec není důležité, jestli hrdina něco najde, ale že hledal. ()

Wladimir78

Naprosté vítězství formy nad obsahem. Aronofsky podceňuje své diváky, když se domnívá, že plitkost filmu schová za audiovizuální orgie. Jedna až dvě hvězdy. ()

MrLinhy

Nehorázně zvláštní film. až se mi líbil :) Hugh Jackman je prostě simpaťák. Na tohle se podívám určitě ještě jednou :) ()

moommi

Fontána. Viděla jsem tenhle film víckrát než večerníčka za mých dětských let. Miluji tenhle film, miluji hudbu k tomuto filmu, ale pořád nevím co si o něm mám myslet. Je to banální příběh nebo je tam toho víc??Vlastně, když se nad ním zamyslíte tak může být mnoho způsobů, jak ho chápat. Pokaždé když se na něj koukám, uvědomím si jinou věc, nebo si všimnu detailu, který mi tenhle příběh nasvítí zase do jiného světla než před tím. Jedno ale vím jistě, je dokonalý a mému srdci ze všech filmů nejblíže. ()

Tillia

Velmi silný fascinující audiovizuální zážitek, který je prolnutý celým příběhem o lásce a odhodlání. Hudba k filmu od Clinta Mansella je dokonalá a inspirativní i sama o sobě. ()

Psychous

Překrásné filozofické pojednání o tom, že smrt je pouze začátek něčeho nového. K tomu přidejte úžasnou hudbu Clinta Mansella, fantastickou vizuální, stránku a struhující výkon Hugha Jackmana. Film, který je pro lidi toužící po hlubších filmech povinností. 90% ()

retrix

Jsem přesvědčen, že to je to spíše klubový film mezi vyhraněné diváky a i když vydělal kolem 16 milionu dolarů svým chlebodárcům, kritika na něj byla rozpolcena. Původně měl hlavní role ztvárnit Brad Pitt a Cate Blanchet. Brad ale nakonec na poslední chvíli od smlouvy odstoupil (Brade přešel na jiný projekt a začal točit velkofilm Troja) a Cate byla těhotná, jak je uvedeno již v zajímavostech k filmu. Film není jednoduchý na pochopení, vychází z mayského náboženství o posvátném centrálním stromu spojujícího zemi s podsvětím Xibalba. Základním poselstvím filmu je, že existuje několik cest k cíli, ale konečný cíl je vždy stejný. Snad i proto Aronofsky rozplétá ve filmu 3 dějové linie v různě časovém období, přičemž třetí dějová linie, kdy Tom putuje v bublině k podsvětí Xibalba, je přímo spojena s Mayským pojetím světa (mimochodem, kdo jste to nepochopil, ten strom v bublině představuje umírající Izi). Všechny tři alegorie nakonec končí stejným podobenstvím a to, že smrt dává život něčemu novému a že není konečná. To je asi hlavní myšlenka filmu. ()

bmolko

Smrt je nemoc. Jako jakákoliv jiná. A existuje lék. Lék. A já ho najdu. Další Aronofského rozvaha na téma obsese. Tentokráte nesmrtelností. Stop dying, that's our goal. Meditativní a viztuálně hypnotická epopej o věčné touze člověka zvrátit nevyhnutelné. Jako vždy nám Darren nabízí geniální kameru, perfektní režii a vytříbené herecké výkony (hl. Jackman). Každopádně mám pocit,že film lze obtížně jednoznačně ohodnotit po jednom shlédnutí... ()

FilmFaktor

Vizuálne precízny filozofický epos, hlboké podobenstvo o živote i smrti a pre mňa filmový vrchol. Mystické putovanie lásky ostane týmto filmom na večné veky neprekonané. ()

milhouse86

Keby Fontánu pozerám za starých čias na intráku so spolubývajúcim, po piatich minútach by mi povedal, že je to strašná pič...na a išiel by robiť niečo iné. Ja by som to s nervami naňho dopozeral a bohužiaľ, po záverečných titulkách by som mu musel dať za pravdu. Aronofsky už dokázal, že dokáže nakrútiť vynikajúci film, ale takáto až moc filozofická téma je naňho zatiaľ moc. ()

klapqua

Ja si v ťažko pochopiteľných filmoch libujem, takže pre mňa rozhodne lahôdka. Človeku to dáva priestor a podnet k premýšľaniu a hľadaniu. Musím vyzdvihnúť réžiu aj kameru ale najmä tú dokonalú hudbu, z ktorej som mala až husiu kožu. Jackma nieje moja srdcovka ale tu je fajn, Rachel pre mňa ako vždy krásna a výborná. ()

sypanycaj

Osobně předtím než jdu na film, seznámím se s ním jen zlehka - nechci vědět, jaký detail je tvůrcův odkaz na to a ono, ani jak ho inspirovalo pohnuté dětství (samozřejmě pokud je režisér "profláklý", tyto věci o něm chtě nechtě vím) nebo nedávná tragédie v osobním životě... Pokud mě zaujme film, zajímám se dál. Ale na startovní pozici, když na se na plátně objeví úvodní titulky,.. tehdy pro mě film opravdu začíná. Fontána, to byly audiovizuální orgie. Mozaika, který zblízka působí zdánlivě rozdrobeně, protože až s lehkým odstupem (a ideálně tak druhým až třetím podíváním) ji lze vnímat tak nějak kompletněji... A pak už si nejde nevšimnout, jak se dotýká základních filosofických otázkách na téma vztahu "člověk a život". Velkolepě a zároveň intimně pracuje s ikonou člověka toužícího po věčném životě - ač zprvu většinou v sobecké pýše doufajícího ve věčnost svou, postupně - po zjištění, že smrt blízkého je mnohem více bolestivou - poháněného spíše touhou získat více času... ()

Phlame

Spirituální Aronofsky. Co se mi na jeho filmech nejvíce líbí je postupné stupňování příběhu, který nabírá na intenzitě, zajímavosti, zábavnosti a v závěru přijde takový ten "mind-fuck" efekt, něco, co jste nečekali, prostě vrchol filmu kdy si řeknete "Co jsem to teď zatraceně viděl". Jenže u tohohle filmu se ten kýžený mind-fuck efekt nekoná, dokonce i gradace chybí, na začátku dostaneme jednu příběhovou linii, ta se prolne s další, takovou "spirituální" linii a na tu navazuje linie reality. A to je vše. Příběh plyne, prolíná se. Jistě, je to určitě zajímavé a k zamyšlení, ale není to tak poutavé jako ostatní Darrenovy filmy. Audiovizuální stránka tu byla vychválena už mnohokrát (díky pane Manselle), rovněž oceňuju skvělé obsazení, ale samotný příběh mně tentokrát nedostal a ani moc nebavil. //70%. Aronofsky je jeden z mých oblíbených režisérů (potažmo scénáristů), ale tohle se mi moc nelíbilo. Snad se k filmu ještě někdy dostanu a možná i zvednu hodnocení.// ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)