Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Pilinka

Filmařský majstrštyk, který nedokáže natočit jen tak někdo. Úchvatné zpracování po obrazové i zvukové stránce...Jen už to všechno bylo trochu moc divný ... po dlouhém uvažování 4* ... ()

x_ander

Fontána je magický film. Geniální režie, herecké výkony, hudba... ale o tom to není. Je o výjimečnosti a tom kouzlu a o životě a jednoduše mě roztrhá vždycky, když ji vidím. Ano, Aronofsky možná točí o jednoduchých tématech, ale to, jakým způsobem to točí, to nemá konkurenci. ()

raider.minoo

Celou dobu jsem nic nechápala a říkala si, že časem se to určitě vysvětlí. Jak ale Fontána postupovala, vycítila jsem, že se toho asi nedočkám. Kdybych nebyla tolik opojena atmosférou, nejspíš bych na konci vykřikla: "Co to jako bylo?!" Čím více jsem o filmu přemýšlela, tím více se mi ztrácel a já nevěděla o čem vlastně přemýšlet. Poté ve mne zážitek vyzrál a já usoudila, jak je to geniální. A možná ani ne - chce to prostě více shlédnutí. ()

maxnot

Poprvé mě film uchvátil, ale nějak mi to nedocházelo. Musel jsem ho vidět třikrát, abych ocenil všechny maličkosti, abych viděl celou vizuální podobu, abych si všímal všeho... Naprosto neuvěřitelná podívaná, kterou musíte vidět! ()

jokerik

Nádherně rozpracované tři sféry příběhu - 16. století kdesi ve střední Americe, krutá přítomnost - rušená tou ďáblicí rakovinou a daleká budoucnost v bublině (: kdesi ve vesmíru. Líbí se mi na tom právě to vypravovaní příběhů, které se oba na konci spojí s realitou. Jedno z nejzajímavějších podání filmu Aronofského. Ps. Vztah mezi postavou Rachel a Hugha je něco naprosto nádherného. ()

PartyzanFilm

Bylo to neco mezi Panem Prstenu, Apocalyptem, Avatarem, lava lampou a pokrocilym tutorialem na After Effects. Ovsem ve vysledku z toho byla spise Fontana Pre Zuzanu 4. ()

hadouken

Mistrovský kousek skvělého Aronofského, který mě naprosto uchvátil. Člověk musí film vidět minimálně dvakrát až třikrát, aby si z něj něco odnesl. Pokaždě když ho vidím, tak si všimnu nové věci a to se mi líbí. Fontána donutí člověka přemýšlet. Když k tomu připojíte naprosto dokonalou hudbu, skvělé herce, perfektní režii, vyjde vám tak kvalitní film, že bych ho zařadil mezi klasiku. ()

Vots

To bylo tak nádherné! Není moc filmů, po jejichž shlédnutí cítíte pocit naplnění, máte potřebu klást si otázky a zároveň jste uchváceni vizuálním skvostem, jakým toto dílo bezesporu je. Krásně a přitom decentně využitá zlatá barva, snové efekty, které skutečně utvářely dojem prolínání různých a zdánlivě naprosto odlišných a nesouvisejících světů. Darren Aronofsky je naprosto vyjímečný režisér, nejde jen o techniku a preciznost, jde hlavně o duši filmu, o cit, s jakým jej koncipoval, o emoce, které něžně prostupují celým filmem. Netlačí na pilu a nejde mu o to, aby z filmu dostal maximum, uchvacuje diváka právě svou skrytou skromností a obrovským prostorem pro naši fantazii, díky níž si můžeme dílo ještě o mnoho obohatit, víc se do něj vžít a nechat se unést. Hugh Jackmanovi jsem věřila každý výraz, každou myšlenku, každý pocit. Smyslná a nádherná Rachel Weisz hrála také velice přesvědčivě, myslím, že herecké obsazení tohoto filmu by se dalo shrnout těmito dvěma jmény - a rozhodně by to nebylo málo. Nebyl to ovšem skvost "pouze" pro lidské oči a zjihlá srdce, hudba Clinta Mansella perfektně zapadala do celé koncepce, nenarušovala děj, naopak dokonale podtrhovala atmosféru a několikanásobně umocňovala veškeré pocity a vyznění jednotlivých scén i celého filmu. Byl by hřích nedat pět hvězdiček, právě tak zářivých jako zlatá mlhovina. ()

maldoror16

Uff, tak tomuto filmu jsem se léta vyhýbal, ani nevím proč, byť ve skrytu jsem stále doufal, že to bude slušný, snad i kvalitní film...bohužel. Nemohu si vzpomenout, jestli jsem někdy viděl tak ukrutně nudný film...to v prvé řadě. A navrch je to příšerně přeplácaná a samolibá záležitost, která bezpochyby namyšleně věří, že je něčím "více" a "velikým" uměním. Velmi slabý, mělký a prostoduchý příběh oděný do přeumělkovaného a přehnaně emocionálního new-age hávu, na kterém mě skutečně nejvíce štvala ta jeho pachuť po moderní konzumentské a laciné ezoterice a trapná rádoby spirituálně-meditativní hloubka. S výhradami tak uznávám některé objektivní kvality filmu, co do formální a technické stránky, byť ani v tomto směru mi to zrovna nesedlo, nicméně je to to jediné, co toto "vznosné" a transcendencechtivé dílo zachránilo od odpadu. Tím raději končím, neb zbylo by mi již pouze klít, nadávat a rouhat se:) Aronofsky, kam ses to proboha vydal??? ()

elanista1

Dobre ozvucene a dobre zostrihane, ale trapne sentimentalne.Uz po stvrthodine mi bol absolutne ukradnuty dalsi dej, a po mysli mi chodili uplne ine veci. Mozno to vyznie ako provokativny tupy komentar, ale mne z toho bolo zle, a jedina cast mojho tela ktora to chcela dopozerat bol moj zaludok. Neznasam dialogy vo vseobecnom podkontexte, proste pre mna jeden z najhorsich filmov, co som videl v poslednej dobe. ()

Phex

Na tento film je dle mě potřeba být před shlédnutím nějak emo vyladěn. Pro mě v podstatě jen filozofující blábol bez děje a bez pořádné pointy (že by: nesmrtelsnost nás čeká až po smrti ? :-). Nevím možná, že Aronofsky chtěl aby to připomínalo vesmírnou odyseu v romantickém hávu - výsledkem je barevná sraj(n)da. ()

Nahmair

Tešil som sa na podobnú emocionálnu pecku, ako Requiem for a dream, ale dostal som len voľajaké filozofické čudo, nemastné, neslané, jedine tá hudba bola pekná. Tri dejové línie, vravím si, to môže byť fajn, obzvlášť som sa tešil na to, čím ma prekvapí tretia, z budúcnosti. No, a bol som naozaj prekvapený. Pojednáva sa v nej o chlapíkovi, čo cestuje spolu s umierajúcim stromom v sklenenej guli. O čom je? No, on tam tak cestuje, nevýslovne trpí, sem tam sa mu zjaví pekná deva z druhej dejovej línie, sem-tam medituje, a to je tak asi všetko. No ešte ma konci vletí do nejakého svetla, a je z toho šťastný. Hmm neskutočne filozofické. Zvyšné dve dejové línie sú na to o kúsok lepšie, a v zásade platí, čím menej sa autor snaží o podanie nadčasovej myšlienky, tým je to pozerateľnejšie. Škoda. Očakával som viac. ()

sendisis

Krásný příběh vymazlený režisérem do nejmenších detailů. Příběh o lásce, životě a smrti. Intimní boj muže o záchranu své lásky a nalezení věčného života je nádhernou podívanou pro každého, kdo se chce občas na čas zastavit a zapřemýšlet. ()

MASH_4077

No tenhle film asi není pro všechny, ale co mohu říct s určitostí, není pro mě. Viděl jsem ho 2 krát a pořádně jsem ho nepochopil. škoda, dejte mi pár let. ()

zdeci

Mně to zásadně připomnělo Zrození planety opic - ty experimenty, léčba a tak; a pak mě celkem štval ten skinhead potulující se vesmírem :-) Třeba na to juknu ještě jednou, ale prozatím tak 65 %. No nak napodruhé jsem si dával majzla a myslím, že otázku: "Která rovina je současnost?" zodpoví Hjúovi kérky. ()

BenchPress

No, tak Aronofsky mě opět přesvědčil, že jeho nápady jsou velice zajímavé a dobře podané. Sice jsem se chvílema nechytal, ale opět perfektní podívaná a hlavně uměrná délka k danému tématu. 4/5. ()

dadinka

Občas se stane, že mě nenadchne některý oceňovaný film. Jako v případě Fontány. Ve třech časových a dějových rovinách jsem se od počátku poněkud ztrácela. Z té spousty hlubokých a filozofujících myšlenek bude člověk v konečném důsledku buď okouzlen, nebo zmaten, jako se to stalo mě. Za samotnou linii příběhu o manželské dvojici, kdy ona ví, že on ví, že ona ví, že on ví, že ona umírá, bych dala klidně 5 hvězdiček. Navíc zvláště Rachel Weisz je nádherná a hraje úžasně. Celkový dojem ale sráží Jackmanova vesmírná meditace a středověká sci-fi výprava na průměr... ()

Gadamf

Film ma veľmi zaujal, ale bojím sa mu dať plné hodnotenie... nepochopil som presne úplne všetko a obávam sa, že ma strhol len svojim úžasným zovňajškom (a hercami). Všetok chaos v mojej hlave snáď vyrieši opätovné zhliadnutie. Jednodznačne však vo mne Fontána vyvolala veľkú fantáziu a mal som hneď hlavu plnú nápadov a myšlienok. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)