Horizont události

Michael Kamen

Martin Hunter

Kostýmy:

John Mollo

Po stránce sci-fi slušně zvládnutý snímek, který s prvky hororu dokáže slušnou dobu diváka napínat a v náznacích ho varovat před následujícími obrazy plné krve, které přijdou. Jako celek však nepůsobí pevně a myšlenka se vytrácí do prázdná. Přesto jde o počin od P.W.S. Andersona velmi nečekaný a jistě nejlepší film jeho režisérské kariéry. Je obrovská škoda, že Horizont událostí nešel do kin ani na další nosiče v Andersonem zamýšlené podobě, která se dotýkala samotného pekla ve velmi intenzivních scénách a z obav z přístupnosti byly tyto scény studiem odstraněny (a následně zničeny). Film má totiž veliký potenciál a do budoucna se to například ukázalo i patrnou inspirací pro počítačovou sérii Dead space.(17.7.2004)

Dobře obsazený, vizuálně nabušený, znepokojivou atmosférou dýchající a krví nasáklý efektový akční sci-fi horor, při kterém si nemůžete nevzpomenout (nejen) na VETŘELCE (ještě očividnější koncept gotického hororu přeneseného do vesmíru, Weir a posádka ve společenské místnosti, poslední scéna). Scéna, v níž Laurence Fishburne zachraňuje člena své posádky, co vyskočil bez skafandru do kosmu, je nářezová. Chci vidět studiem ztracenou původní drsnější 130 minutovou verzi a chci zpět toho starého Paula Andersona!(2.1.2008)

Myslel jsem si, že se budu dívat na film, který se v horizontu několika minut promění v událost. To se nestalo. Událost byla, když souložící pár ve druhém baráku při svém čísle tak řval, že na ně lidi zavolali policii. Policajti jim domluvili / škoda, že nevím co říkali:) / a já v klidu mohl dokoukat film, který měl atmosféru i napětí a zvukovými efekty by mohl konkurovat oněm zvukovým efektům od sousedů. Ovšem když ve filmu začali mluvit o druhé dimenzi, tak mě napadlo v jaké dimenzi teda asi byli ti hlasití sousedé ? Ve třetí ??(13.5.2007)

Skvělý sci-fi horor, na druhou polovinu devadesátých let navíc docela brutální podívaná. Ke konci sice atmosféra trochu polevuje, ale ne nějak zásadně, že by to narušilo celkový dojem z filmu. Námět (kosmická loď se vrací z bloudění vesmírem a něco s sebou nese) se mi zdá senzační a nějak výrazně lépe imho být ani zpracován nemohl. Jednoznačný vrchol tvorby Paula Andersona, i když učenci z oboru fyziky by asi nesouhlasili. Horror movie of the year(29.5.2008)

Po zhlédnutí se neubráním srovnání s Resident Evilem. Anderson od té doby neposunul svou režii ani o kousek dále a stále se vyžívá ve svých drásavých lekačkách ve chvílích největšího klidu, na kterých staví primární článek filmu. Tyhle dva filmy jsou si podobné tak moc, že pro režiséra jistě nebyl problém střihnout si Horziont ještě jednou...jenom v podzemí. Jsem mimochodem sám, kdo si té strašné podobnosti všiml? Ale zpět, nehodnotím Resident Evila, nýbrž Horizont. Abych řekla pravdu, nenudil jsem se ani chvilinku a i když mi celkem pěkně stylizovaná sci-fi říznutá peklem tématicky ke konci už vůbec neseděla, herecké obsazení a trocha absurdně pomrkávací nadsázky nakonec zmohla to, že jsem tenhle kousek nehodil do smetí. Přesně takhle si představuji film na sobotní večer na Nově...(25.2.2003)

• - Spolu s tímto filmem ve studiích Pinewood natáčel i Stanley Kubrick, konkrétně film Eyes Wide Shut. (HellFire)

• - Inspiraci Horizonten události přiznali například tvůrci počítačové hry "Dead Space" z roku 2008, kde je design helmy hlavní postavy téměř totožný s přední částí lodi Event Horizont. Inspirovali se také scenáristé populárního seriálu South Park (od r. 1997), kteří podle svých slov některé prvky filmu zapracovali do dílu číslo 814 "Woodland Critter Christmas". (curfew77)

• - Režisér Paul W.S. Anderson se kvůli práci na filmu vzdal možnosti natočit filmový přepis komiksu X-Men. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že chtěl po snímku Mortal Kombat s přístupností PG-13 tentokrát natočit film s ratingem R. (curfew77)