Horizont události

Michael Kamen

Martin Hunter

Kostýmy:

John Mollo

Jeden z posledných výborných sci-fi horroríkov s pekelnou atmosférou, kupodivu sa zaobíde bez príšer, pomerne jednoduchým príbehom, ktorému však pomáha scenár, krátka stopáž filmu a netradičné, zimomriavkové vykreslenie pekla. Škoda, že Anderson si neudržal v ostatných svojich dielkach aspoň takúto úroveň. 80%.(20.7.2006)

Brutálne, až hnusné sci-fi. Rád by som videl tu directors cut verziu (ak ovšem existuje), možno by sa potom nejaka ta hviezda rozsvietila. Ináč jednoznačne nasvetleší moment šedivo priemernej réžijnej filmografie Paul W.S.Andersona.(2.6.2004)

Velice hustá scifárna, které mnoho nechybělo k páté hvězdičce. Velmi dobrý námět (je to možná tak trochu ve stylu Solarisu, ale to nevadí), kvalitní herecké výkony, zajímavé triky, dobrá hudba, správně vygradovaná atmosféra.(16.2.2003)

Horizont udalosti je film, ktorý mal určite na viac než predviedol. Bohužiaľ až príliš doslovne sa obrazom i "enginom" drží svojich veľkých vzorov (napr. Cameronovi Aliens pokiaľ ide o interiéry a pristávanie pri HU, Emmerichov Stargate pri spustení gravitačného „motora“ a ruka prechádzajúceho hrdinu, predstavy a la Levinsonova Sphere či ktorýkoľvek Solaris...etc.) a po stránke príbehu ani jeho formálneho spracovania neprináša nič nové. Andersonovi sa na jeho pomery neobvykle darí budovať napätie v prvej časti návštevy na HU , avšak napätú atmosféru neustále atakujú kecy a „fóry“niektorých nižšie postavených členov posádky (musí temer každý černoch v US filme rozprávať ako idiot?), čo celkový thrillerový charakter prvej polovice zráža smerom dole. Pokiaľ ide o horrorovú rovinu , tu Anderson používa priveľa lacných ľakačiek, ktoré mu skúsenejší divák temer vždy dopredu prehliadne. Postavy mali potenciál, a i keď niektoré sú veľmi sľubne rozohraté (Fishburne, Neill), zráža ich klišoidné zobrazovanie motivácie (pocity viny zo straty manželky a z toho prameniace šialenstvo, či pocity viny z nemožnosti zachrániť priateľa). Záver všetko čo bolo na filme dobré pekelne zmrví „hellraiserovským“ spôsobom. 6/10 P.S. Porovnávať s týmto filmom výborný Boyleov Sunshine je IMHO totálne mimo misu tak po stránke formálnej ako i obsahovej.(14.5.2007)

Je to nadpriemerný sci-fi horor. Má veľmi dobrý príbeh o osádke záchrannej vesmírnej lode, ktorá dostane za úlohu odletieť do vzdialených miest našej slnečnej sústavy, kde sa pred siedmymi rokmi bez stopy stratila vesmírna loď majúca na palube moderné testovacie zariadenie, pretože nedávno bol zachytený jej signál a tak ju spolu s konštruktérom zariadenia majú preskúmať. Lenže už čoskoro si uvedomujú, že s loďou nie je všetko v poriadku a musia čeliť neznámemu zlu. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj omnoho lepšie. Presne tento typ filmu mám rád a spočiatku to pôsobí skutočne výborne, sprevádza to tá správna tajomnosť, kde postavy vedia len to, čo aj divák a postupne sa odhaľuje celé tajomstvo, takže s prvou polovicou som veľmi spokojný. Ale potom to už dosť upadne, stále sa na to dá bez väčších problémov pozerať, ale už je jasné, že z toho nič výnimočné nebude, síce ten samotný pôvod zla nie je zlý a dokonca pôsobí aj pomerne originálne, minimálne v rámci podobných filmov, lenže podaný je tým najhlúpejším spôsobom, plno situácií je nezaujímavých a nanešťastie nepríde ani záver, ktorý by to ešte mohol zachrániť. Po hororovej stránke u mňa prevládajú rozporuplné pocity, na jednej strane to má výbornú atmosféru a tú prvú polovicu funguje aj napätie, lenže už samotné hororové situácie za moc nestoja a niektoré mi prišli ako z nejakého braku. Herecké obsadenie je výborné, Sam Neill, Laurence Fishburne, Sean Pertwee a viacerí iní, toto sa vydarilo a aspoň je komu fandiť. Réžia je prvotriedna, Paul W.S. Anderson tu predviedol asi najkvalitnejší výkon celej svojej kariéry, hlavne tú atmosféru zvláda perfektne, len škoda, že scenár mu to v druhej polovici kazí a technická stránka je väčšinou bez problémov, ale pár detailov by to len predsa chcelo doladiť, pretože by pôsobili smiešne aj v omnoho starších filmoch. Veľká škoda, Horizont udalostí mal potenciál stať sa žánrovým kultom, čo sa nanešťastie nestalo. Aj takto mi na ten lepší priemer stačí, tých kladov je tu predsa len plno, lenže nanešťastie ani záporov nie je málo a postupne film zhadzujú. 62%(26.5.2013)