Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

JohnFarst

Stručne by sa žiadalo napísať, že Americký gangster je novodobý Krstný otec. Bez žiadneho prikrášľovania. Ridley Scott konečne nakrútil film odpovedajúci jeho menu, teda film za ktorý môže byť právom vychvalovaný a obdivovaný. Gangster sa vyznačuje hlavne vynikajúcim scénarom a skutočne silnými hereckými výkonmi (naozaj nechápem ako nemohlo Washingtonovo herectvo zapôsobiť na Akadémiu..). Je ale pravdou, že viac priestoru dostáva postava Lucasa čo je možno škoda keď prihliadneme na kvality Crowea a zaujímavosť jeho postavy. Nie náhodou jeho príbeh niekedy silne pripomína zážitky Michaela Corleoneho a čo je lepšie Washington prerod z šoféra na bossa drogového New Yorku zahral neuveriteľne mrazivo. V jednej scéne vrúcne pozíva svoju rodinu na obed ale v zápätí strelí chlapovi na preplnenej ulici do hlavy. A to všetko s dokonalým kľudom v tvári a všetko mu veríme. Po technickej stránke je film dokonalý. Hlavne atmosféra New Yorku 70. rokov je tak výborná, že sa pomaly stáva ďalšou postavou filmu. Kamera a temné strihy spolu s dobovými hitmi len dokresľujú unikátny zážitok pri pozeraní tohto eposu. Čo by som vytkol nie je tak ani stopáž, ktorá je nakoniec pri takomto filme potrebná ale nevyužitie niektorých scén na dokonalé chytenie diváka a dotiahnutie ich do emotívnejšieho konca. Taktiež niektoré postavy vo filme sú len štatisti na ktorých nám Scott ukazuje moc Lucasa a nemajú iné opodstatnenie ( napr Gooding Jr.). Inak ale gangster ovplýva výbornými scénami, najlepším možným herectvom a réžiou a dobovou atmosférou na akú ťažko niekde narazíte. Nemá to ďaleko od úplnej dokonalosti. ()

kollma

Tak tomuhle se snad ani nedá nic vytknout. Nikdy bych nevěřil, že tenhle film má víc jak dvě a půl hodiny, neni tu ani jediná nudná scéna, která by šla vypustit. Určitě by si film zasloužil víc ocenění než třeba Skrytá Identita, což je hodně nadprůměrný film, ale oproti Americkýmu Gangsterovi možná i o třídu slabší. ()

blazenka

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale prostě 3*. Já jsem na tom víc neshledala, výkony obou hlavních představitelů průměrně, tak nemůžu přehrávat. u mě 59% ()

Grafito

Jen výčet filmů s obdobným námětem, který považuju za lepší a vydařenější, než Americký ganster by byl delší, než místo, který chci svýmu komentáři věnovat... první dvě hodiny byly dokonce hodně těžko záživný a výsledný veskrze kladný dojem zachránila až poslední tři čtvrtě hodina filmu.. Americký gangster, pokud vydržíte, je vynikající, nadprůměrný film.. ale docela určitě to nejsou nový Mafiáni nebo Zjizvená tvář a už vůbec ne Kmotr.. ()

jarvis

obávám se, že na filmu mě nejvíc nadchla písnička, která byla použita v traileru (a bohužel už ne jinde) ()

RadimFišer

Kvalita, působivost, osobitost, obchodní tajemství, moderní doba, případ řidiče co se dostal z nuly posloucháním mocného. Dále zaměnitelnost s filmem Scarface. Líbil se mi závěr, aspoň tě zadarmo svezu domů, díky tobě se ze mě stala hvězda. Můj oblíbený herec Russell Crowe, u kterého se mi zdá, že ve filmech hraje stále stejně a nemění se a to mě mrzí. Film mi dal obchodní poselství do budoucnosti, že se i dnes dá velmi rychle zbohatnout při dobrém nápadu. A jde to rychleji než kdy předtím. Překvapilo mě, že ho jeho konkurece tvrději nesekla po pařátech. Obsah je působivý, černoch začne dovážet drogy napřímo z Afghánistánu, pomocí svého kamaráda, který dělá v armádě. Prodává čistou kvalitu za lepší peníze. Skvělý obchodní trik. Toť vše co jsem chtěl k tomuto filmu říci. Konec filmu mě přesvědčil, že tato 3 hodinová radost si zaslouží mimořádně ocenit. Měl jsem možnost film shlédnout chvíli po Zjizvené tváři a tento mi přišel uvěřitelnější a realističtější. ()

Šmoula

Na začátku filmu jsem se absolutně neorientoval co je co, kdo je kdo a v čem mají ty komíhající se lidi prsty. Postupě to začalo do sebe zapadat a nakonec se to pěkně rozjelo a nabralo obrátky. Pak už mi bylo jedno že to trvá před dvě hodiny a s chutí jsem žral každou minutu ať vyšetřovaní nebo naopak všemožné trýčky a kamuflážní manévry dealerů. Škoda jen konce, ne že bych so ho představoval jinej, prostě to tak asi muselo skončit, ale přál jsem to druhý straně. ... 80% ()

Jabro

Americký gangster je po delší době gangsterka jak má být a navíc podstatné je to, že filmu všechno věříte. V hlavních rolích moji oblíbení herci, kteří opět odvádějí výbornou práci. Ridley Scot prostě opět ukázal, že nepatří do starého železa. ()

Camac

Musím říct, že Denzel Washington není podle mne jako drsný gangster úplně přesvědčivý. A i přes poměrně dlouhou stopáž a svižné tempo, mi vyprávění přišlo místy příliš zktratkovité. Holt Kmotr nebo Mafiáni to nejsou, ale jinak po všech stránkách nadprůměrné dílo, ke kterému se budu rád vracet. ()

grerar

Hele, Právě jsem objevil další skvělý mafiánský film... Godfather, Goodfellas, Untouchables, Usual Suspects and American gangster. Ani bych neřekl, že může bejt Washington taková sviňa a na druhou stranu Crowe takovej sympaťák... No jo no. Parádní film, plné hodnocení 5*. ()

El-Barto

Spojení kultovního režiséra, Schindlerovského scénaristy a oscarových herců nemohlo dopadnout jinak než za pět hvězdiček, víc neni třeba k tomuhle příběhu vzestupu a pádu jednoho stylového gangstera co dodávat. "You are what you are in this world..." ()

jorgus

prvni polovina, ktera mela slouzit k prohloubeni pribehu a vciteni postav me minula..ta druha polovina mistami i bavila, ale takhle se film v tak vysokych cervenych cislech zde nepredstavuji:)5 minut nudy a jedna minuta zabavy..:(videno SE. ()

Saur.us

Washington vs. Crowe. Vedle Serpica poslední správnej polda ve městě vs. narkobaron lidový hrdina. Novodobý Kmotr, jak bych to sám nazval, odstrčil stranou Veřejné nepřátele stejně jako Veřejného nepřítele č.1 ( i když o fous). Perfektní příběh, perfektní obsazení, perfektní režie. Co vyčíst tomuto skvostu gangsterského filmu? Snad jen přílišnou rozevlátost a zdlouhavost, danou například i superstopáží, která byla přítomná v již zmiňovaném Kmotrovi, a stejně jako kdysi je i teď snadné tento prohřešek odpustit. Protože i přesto, že film má 157 min, není čas se nudit. Je čas jen na to nejdřív poznat tu dobu, pochopit, že 60. léta nebyly jen hippies a Vietnam a potom se do ní ponořit a vychutnávat si tuhle výbornou rozprávku. ()

Hyger

Americký gangster nabízí pohled na USA 70. let, kde zločin v ulicích vesele bují, stovky dětí přicházejí o své zdrogované rodiče, policie si místo zatýkání dealerů drog plní kapsy jejich pěnězi (a fetem) a člověk s dostatečným vlivem si klidně může vraždit na ulici. Jenže žádný systém není kompletně zkorumpovaný a proto se vždy najdou odvážlivci, kteří se mu postaví a pokusí se zvrátit nezvrátitelné. O tom je tento film. Mezi skvělými výkony bych hlavně podtrhnul arogantního detektiva v podání Joshe Brolina, jehož knír, napomádované vlasy a tvrdé vystupování zůstaly tím, co se mi z filmu vrylo do paměti. Určitě mu už v tak dlouhé stopáži mohl být ponechán větší prostor, to mě asi mrzelo nejvíce. ()

Helldo

Naprostý souhlas s kleopatrou, skvělý film se vším všudy, ale něco nepatrného tam chybí. I tak, když vemu v potaz, že se ten příběh opravdu stal......5 hvězd ()

Pidzey

Juwa, tady Ridley Scottík zaválel. Perfektně vedený příběh při kterém sledujeme dvě linie. Nejsou tu hluchá místa, má to skvělou atmosféru a diváka to ani sekundu nenudí. Velký podíl na tom krom skvělého scénáře, mají také hlavní představitelé. Crowe a Washington jsou perfektní. Už od začátku jsem čekal na scénu ve které se oba pánové sejdou a pěkně si pokecaj. Logicky tato scéna přišla na samý závěr a tento dialog je dost možná největší ozdobou filmu. Ridley vždycky točil skvělí filmy a tenhle bych zařadil mezi jeho pět nejlepších. Musím dát jen 4*, pocitově mě tu něco chybělo, jednoduše mě to neoslovilo jako jiné jeho filmy. V rámci svého žánru je Americké gangster jeden z nejlepších co jsem viděl. Trochu jsem pozapoměl na jednu maličkost, která patří mezi superlativy tohohle snímku. Ano, řeč je o dost možná geniálním výkonu Joshe Brolina. ()

pend

R. Scott nezklamal. Herecky exceluje D. Washington, Crowe je výborný, ale pouze ve vedlejší roli. Na 5* tomu ale něco chybí... ()

jasanka

Pote, co se po hodine a pul porad nic nestalo, jsem to vzdala. Nebyl casoveho umisteni a New Yorku, tak jsem skoncila jeste driv. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz