Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

ADIO45

Zločincem je tu téměř každý, ať už mafián nebo zkorumpovaným policista, co vybírá desátky za toleranci. I přes mírně zdlouhavý začátek Americký gangster nenudí ani minutku, linie čestného policisty se s charismatickým drogovým bossem proplétá a neuvěřitelně doplňuje jako jin a jang až do samého konce. Pořádných gangsterek se v poslední době zas až tak neurodilo, a jejich Americký gangster dokazuje, že stará dobrá kvalitní filmařina ještě nevymřela. ()

Ollie235

Silně nadprůměrná gangsterka, ve které mi ale vadila jedna celkem podstatná věc. Jde o to, že mi neseděl ani Denzel Washington do role vůdce drogové mafie ani Russell Crowe do role neúplatného policajta. Jinak ale paráda. Film je schopen zvládnout tříhodinovou stopáž a vůbec nenudí, příběh má grády i napětí. O přínosu Ridleyho Scotta netřeba pochybovat, ač mě zprvu překvapilo, když jsem v kolonce režisér viděl jeho jméno. Dobrý zážitek, ale stejně tak se v rámci žánru najdou i větší pecky. ()

mira007

Moderní gangsterka jak má být. Sympatický drogový dealer - vrahoun se smyslem pro rodinu proti skautíkovi odpornýmu svoji přepoctivostí, kterému se rozpadá rodina z důvodu přepracování a avantýr. Trochu se v tom filmu ztrácí , kdo je kladný hrdina a kdo by měl skončit špatně. Skvělé herecké výkony, bohatá dobová výprava, impozantní životní příběh, kde záporný hrdina byl opravdu záporný . V žánru gangsterek pět hvězd. ()

kritiklon

Čím je Denzel Washington starší, tím je lepším hercem. V tomto kriminálním dramatu se mi hodně líbil a podařilo se mu zastínit svého soka Russella Crowea. Nicméně z natolik silného tématu mohli tvůrci vytěžit daleko víc, zvlášť když je na režisérské židli Ridley Scott. Ve filmu tohoto typu mi scházelo více drsnějších momentů a o maličko více akce. Zkrátka Ridley mohl přitlačit důrazněji na pilu! Jinak jde o nadstandartní drama s dobrým příběhem, zpracováním a skvělými herci. 4* za 82% ()

laepus

Už dlouho nepamatuju dvouapůlhodinový film, který by utekl tak rychle - přitom to není nijak zásadně akční, přestřelka je tam víceméně jen jedna, honička vůbec žádná, stejně tak výbuchy čehokoli... Ale ten příběh je tak skvěle vystavěn, že se od toho zkrátka a jednoduše odtrhnout nedá. Denzel s Russelem se navíc potkají až v závěrečných desíti minutách, přesto to jde. Ridley je můj nejoblíbenější režisér a jsem rád za každý výborný scénář, ze kterého může udělat skvostný film. ()

Klajnik

Viděl jsem 3h extended verzi a ani minuta tam nebyla navíc. Od samého začátku až do úplného konce je to dramaticky skvěle odvyprávěný příběh o gangsterovi, který se dostal na vrchol, a poldovi, který ho z něj sundal. Vlastně je to můj nejoblíbenější Ridley. Přitom řadu jeho jiných děl shledávám originálnějšími nebo tematicky atraktivnějšími a samozřejmě také historicky významnějšími. Americký Gangster si mě ale povodil nejlépe. Buď mám rád filmy, jejichž název začíná slovem "American" anebo je to skvěle zahraný, do reality zasazený velkofilm. Jiná varianta tu být nemůže. Brilantně odvyprávěný příběh vrcholu a pádu, jenž skvěle odsýpá i přes svou délku a má řadu divácky vděčných momentů, čímž stojí po boku třeba takového Casina. Poznamenávám ještě, že když na něj (AG) myslím, myslím také na Mannův Heat - nejen proto, že oba byly k hanbě Akademie přehlídnuty. ()

bidja

Film se mi celkově zdá být dobrým, herci jsou slušně našláplí, děj má kostru. Plný počet nedávám za to, že mi to připadalo nereálné. Nebo jinak, buď jsou všechny filmy co jsem viděl o mafii nadnesené, v novinách nepíší pravdu a vše je vymyšlené nebo si neumím jinak vysvětlit některý průběh či hlavně závěr filmu. Vzhledem k tomu, že se jedná o film dle skutečné události jsem poněkud zmatený. ()

maty39

Zpětně musim říct, že se toho ve filmu až zas tak moc neděje, ale přesto film uteče jako voda. Crowe a Washington mají můj respekt a obdiv, stejně jako pan režisér. Konec filmu má neuvěřitelné grády, kdy jsem nervozitou a napětím ani nedýchal. ()

WinstonS

Ááááách. Americký gangster potěšil mé srdce, které bije pro dobré mafiánské filmy všeho druhu. A Ridley Scott příjemně překvapil. Poslední šleha tohoto postaršího pána se datuje do roku 2001, kdy jeho Black Hawk Down splnil nejpřísnější kritéria akční podívané. Tentokrát však Scott zašmátral v trochu zaprášeném šuplíku a vytáhl na světlo světa opravdový diamant. Film, který by byl ozdobou pozdních 70. a celých 80. let, kdy gangsterské filmy fičely jako Milan Baroš v posledním modelu Ferrari. Od dob Goodfellas jsem neviděl tak brilantně natočený film na podobné téma. Vzestup a pád drogového krále Franka Lucase je silnou konkurencí podobně silnému a skvěle napsanému příběhu Tonyho Montany (Scarface, Al Pacino), policejní ohař Richie Roberts je podobně parádním vzkříšením nerozhodného, ale proklatě správňáckého Eliota Nesse (Untouchables, Kevin Costner). Samostatnou kapitolou by byla vizuální stránka filmu, jíž je Scott vyhlášený. Ani zde nezklame. Oscare, třes se, Ridley Scott si kráčí pro tebe! ()

Phillo

Pre mňa osobne tak veľmi okukané a žánrovo nezaujímavé (gangsterky príliš nemusím), že som sa bál nejakého prepadáku. Ale tento film má našťastie ústrednú trojicu (Scott-Washington-Crowe), ktorá zaujme hocikde. Ale predsa tomu chýba istý väčší šmrnc, nadhľad a viac zaujímavých scén. Na tú dĺžku by si to žiadalo niečo viac. Avšak v reálnosti na 100%. ()

Pawlisman

Stejně, jako je zde film velice silně nadhodnocen, nemohu, než ho na protest a zároveň na popud znechucení, podhodnotit. (ano možná je to skutečně 4hvězdový film). Spíš než gangsterský film, se jedná o průměrnou (či maximálně lehce nadprůměrou) klasickou drogovou detektivku. Příšerný R. Crowe a bídné dialogy. Navíc všechny ať už gengstersko-mafiánské tak klasické policejní znaky tu už tolikrát byly a celkově se nejedná o nic víc než skládanku divácky úspěšných scén a rysů. Jsem skutečně velice překvapen ze zdejšího nadšení. Pokračování detektivního stereotypna......jak ještě dlouho??? 7/10 ()

masiko

Ridley a Russel potřetí spolu, navíc posíleni o Denzela (což je hodně hodně znát) a máme z toho film roku 2007 (akademici ať jdou někam). ()

halogan

Neuvěřitelně protáhlý film pojednávající téměř o ničem. Když se schylovalo k akci, tak se nic nedělo. Hudba bohužel celkem nevýrazná, škoda, úvodní melodie je moc pěkná. 3.5* ()

Iguaner

Jelikož jsem dal Gangsterovi asi jako jediný "nízké" hodnocení, slušelo by se uvést proč (protože to rozhodně není z žádné rebelie nebo tak). Nehodlám rozhodně popírat formální kvality filmu - herci pěkně hrají, scénář také není nejhorší (fakt reálné předlohy pominu) a pan Scott to vše pěkně kočíruje. Zde zkrátka není co vytknout (možná až na hudbu, ale to je detail). Problém však vidím v tom, že forma je asi tak vše, co může film nabídnout, protože se jaksi pozapomnělo na nějaký obsah. Především emocionálně je to celé o ničem - ani jeden hrdina si nezaslouží divákův obdiv, sympatie nebo antipatie, není mezi nimi žádné napětí, nenávist, obdiv, zlost nebo jakýkoliv jiný vztah. Nakonec tak zbude jen obyčejný příběh (byť částečně reálný) gangstera a jeho "Nemesis" v podobě chorobně poctivého policajta, kteří se na konci krátce střetnou, jen aby se neřeklo. A to je stěží na slabé 4* nebo silné 3. A protože nemám rád od přírody mafiánky, zvolil jsem to druhé. ()

Tomyš

Hodně dobré, byť rozjezd je hodně pozvolný. Další z filmů, které umí sdělit velké téma tak nějak nenásilně, a přitom silně. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz