Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Fisek

Je pozoruhodné, jak se vlastně Snyder a Nolan s tímto remakem poprali. Určitě nebylo jednoduché přijít s moderním Supermanem, dát mu nový účes, nový oblek a novou minulost, kterého by diváci akceptovali. Byl to jistý risk. Přijít s úplně novým příběhem a složit úplně nový soundtrack, který je mimochodem bombastický. Jsem rád, že si uvědomili, že bylo načase upustit od starých předloh. Vždyť tady jde veškerá hlubokomyslnost stranou. U Supermana se na tohle nehraje. Je to nejmocnější superhrdina a já očekával „vymazlený“ audiovizuál, a jako třešničku na dortu jsem dostal povedeně odvyprávěný příběh, kde jsem ocenil především flashbacky do Clarkova děství. Muž z oceli je čistě akční sci-fi a proto jej zaslouženě hodnotím plným počtem. Začíná nová éra vyprávění Supermanova příběhu. ()

kenkaku

Superman verze 2013 je specifická v mnoha směrech a záleží na tom kdo se na ní dívá. Jako Fanda Zacka Snydera jsem čekal větší stylovku (takže de-fakto zklamání). Jako někdo kdo má rád původního Supermana (verze 1978) jsem příjemně překvapen jak se mix prvních dvou Supermanů (1978 a 1980) povedl. Je to mnohem lepší než verze 2006. Také se mi moc líbí (a fakt nevím zda to byl záměr nebo ne) jak je Henry Cavill v některých záběrech neuvěřitelně podobný Christopheru Reeveovi. Za překvápko roku považuji přítomnost Russella Crowea a Kevina Costnera (ne fakt tyhle dva jsem tam nečekal). Co říct špatného? S nadhledem řečeno jde o 3 filmy v jednom které do sebe nezapadají. První - Krypton. Vizuální orgie a hlavně něco nového, neokoukaného a dynamického. Pět hvězdiček. Druhá - Země před Zodem. Nudná, zdlouhavá a trapně výpravná (sakra já vím kdo to je a že to musel mít jako puberťák náročné... a nezajímá mě to). Tři hvězdičky. Třetí - Země po příletu Zoda. Řezničina jako prase. Kolik to dva toho během rvačky rozmlátili... Ani nechci polemizovat kolik lidí při tom muselo zařvat (Superman-lidumil těžce selhal ;)). A přitom je to nuda. Vždyť všichni víme že Zod vyhrát nemůže... takže celá rvačka je jen samoúčelné vychloubání CGI efekty. 4 hvězdičky. Díky tomu se dostáváme na průměr 4 hvězdiček za celek. Jsou to lehce slabší 4, ale s možností sem tam přetáčtet to bude na DVD super film :). ()

vanderbart

líbivý vizuál, dobrý záporák a celkově celkem povedené obsazení.. ALE - strašně moc klišé a oproti například Kapitánovi Amerika chybějící nadhled.. místy jsem si vyjmenovával filmy, ve kterých jsem danou scénu už viděl - přišlo mi, jako by bylo slepeno z několika filmů dohromady. dále typický neduh současných filmů - přehnaně megalomanská digitální akce a místy nepřehledné.. hlavně pro absenci lepších hlášek a přílišnou "klišoidnost" nemůžu dát 4* ()

tempus

Hned ze začátku jsem byl ohromen spojením sci-fi a fantasy (hořící a vybuchující vesmírné lodě a před nimi se Crowe prohání vzduchem na obdobě draka (viděl jsem dobře, že to stvoření mělo 8 končetin?). Je škoda, že ten úvod je delší než by měl být a takových scén je tady spousta (ale na film o Kryptonu před zničením s tímto uchopením bych se velmi těšil. Třeba takový Megamysl, na který jsem si vzpomněl, tak ten má správně dlouhý úvod). Do kina mě přitáhl především můj oblíbený režisér a jeho ulimátní zpomalovačky, které jsem očekával v druhé polovině a kterých jsem se bohužel nedočkal. Akce a překvapení (nic jsem si nezjišťoval pro překvapení) mi to však bohatě vynahradilo (2 herci z Matrixu R,R a záporák jehož by se báli i všichni záporáci, co byli v kině za posledních 20 let). Ještě snímek staví na soundtracku (vynikající práce Zimmera) a flashbackách. Flashbacků je tady přespříliš; na konci ruší od akce v plném proudu. Osobně bych dal přednost více chronologickému sestřihu (na to bych si neměl stěžovat, šel jsem do kina (2D verze) na Snydera.) Takže takhle: Do kina ano, ale na pokračování se netěším, možná je to proto, že jsem si Mužem z oceli ověřil i to, do jaké míry jsem stoupenec filmového Marvelu před filmovým DC komiksem. EDIT: potom, co jsem viděl 2.trailer, se už na pokračování těším. ()

Andy_Ziky

Brutální nálož speciálních efektů, retrospektivní začátek, trochu jiný náhled na dospívání, než ze Smallvillu, a trencle konečně v kalhotách, kam patří. Za mě palec nahoru. ()

Babous

Uznávám, že jde nejspíš film, který by měl člověk vidět na velkém plátně, což jsem bohužel nestihl, ale ani co se týče příběhu nemůžu dát víc než tři hvězdičky. Moc nemusím filmy, v nichž jde o záchranu světa. Mnohem víc se mi líbí lidský přístup Marvelu, který superhrdinskou tematiku bere s nadhledem a humorem. Každopádně největší síla Henryho Cavilla, potažmo tohoto Supermana spočívá v jeho modrých očích, které jsou chladné jako celý film. ()

widla

Vážně? Když jsem film dodívala a řekla si, že snad nebudu jediná komu se nijak extra líbil, byla jsem hodně mimo. No ale k věci. Man of Steel je akční film o Supermanovi. Nic víc nic míň. Ano, přiznávám efekty jsou skvělé, boje epické (nebo epileptické?) a tak dále, ale nijak mě to nebralo. Zdlouhavé vyprávění děje a pak taky žádná chemie mezi panem S a Lois Lane, ale jakože VŮBEC! Pardon, ale tenhle Superman ne-e... ()

Firebug

Komentuji z pozice člověka, který nemá postavu Supermana příliš v lásce a o jeho mytologii tudíž ví úplné minimum. Je určitě zajímavé, že oproti Marveláckým komiksárnám se snaží Snyder podat nového Supermana o poznání vážněji a trošku jakoby uvěřitelněji, což se nejlépe zrcadlí v pocitu, že zde oproti třeba Avengers opravdu umírají lidé (neviní civilisté). Na druhou stranu se ale z toho vytrácí nadhled a vtip, který byl pro mě u již zmíněných Avengers tím zdaleka nejzábavnějším elementem. Spoustu nedokonalostí, logických zaváhaní a pitomoučkých naivit byste navíc u odlehčeného snímku přešli, ale u realisticky tvářícího se filmu to bije do očí. Finální akce je efektní, ale strašlivě nudná, protože se třískají nezničitelní týpkové, s kterými se divák zkrátka sžít nedokáže. V Man of Steel po sobě protagonisté hází vlaky, prohazují se mrakodrapy, ale lepší pocit z boje a fatálnost každého úderu budete na 1000% mít u snímku the Raid, kde se lidé občas říznou nožem.________ Mohl bych psát další a další výhrady, ale už je vám asi jasné, že mi to fakt nesedlo (a vše podstatné navíc již napsal M4rkl4r), snímek považuji spíše za prohru a zaokrouhluji na 3* asi jen za snahu a odvahu, dělat komiksárny trošinku jinak. ()

MsUtahraptor

Supermana jako superhrdinu nemám ráda. Proto jsem se chystala být mírnější při kritizování Man of Steel, čemuž měla napomoci i absence rudých trenek a pěkný chlap v hlavní roli. Přesto to na víc jak tři hvězdy nebude. Překousnu jen určité množství klišé či (žánrových) nesmyslů a tady jich prostě bylo příliš na příliš dlouhou stopáž. Záporačka ohánějící se „evoluční“ nadřazeností nad nebohým lidstvem, klaďák (!!!) vykecá nepříteli svou taktiku přežití hned při prvním setkání, likvidace poloviny velkoměsta bez jediné mrtvoly (či zranění) na ulici a hlavní zloun, co klasické „Jen jeden z nás přežije.“ zdůrazní okamžitým striptýzem z brnění. Potenciálně odlehčujících humorných okamžiků je jako šafránu a je zřejmé, že to celé mělo působit spíše osudově. Vizuál odpovídající a popravdě ne špatný- především tedy scény obsahující Henryho Cavilla- ale na víc jak lepší průměr to nestačí. Být film o půl (+/-) hodiny kratší, možná zavřu oči a hodnotím líp. P.S.: Zimmer s hudbou tentokrát docela zklamal. :( ()

Sdoom

To je zase jednou zklamání, po Kick-Ass 2 snad druhé největší v tomto roce. Když bych byl hodně zlý, řekl bych, že je to naprosto zbytečný film totálně o ničem. Ani jedna scéna - ať už dialogová či akční, vůbec nic ve mě nevzbudilo jakékoli emoce nebo nadšení a v rámci toho je největší sympaťák jednoznačně generál Zod. Aspoň někomu se dají bez problémů věřit jeho pohnutky. Neznám komiks, takže nevím, nakolik je tato adaptace věrná komiksové předloze, ale popravdě je mi to vlastně jedno. Digitální nuda s určitými nepopiratelnými kvalitami a snahou o přesah, který mě však velkým obloukem minul. (3D, orig.) ()

civrss

Nejsem nějaký velký příznivec komiksů, celý můj život mě obcházejí, proto nejsem ani velký fanda filmového ztvárnění všech možných superhrdinů až po halejuja. Neobdivuju Supermana, neobdivuju Iron Mana ( toho vlastně celkem upřímně nesnáším), ani Transformers, Hulka, Thora, dokonce ani X-men. Neříkám, že všechny tyhle filmy jsou špatné, jen to prostě tak úplně není můj šálek horkýho kafe. Nový Man of Steel se mi proto vyhýbal celkem úspěšně přes půl roku a nebýt doporučení přátel, vyhýbal by se mi ještě asi dlouho. Očekával jsem trošku hlubší příběh a sympatické postavy. Scénář je fakt pecička, řekl bych že tady tvůrci celkem překvapili a film není jen o rozmlácených mrakodrapech a upištěných amerických kikinách. S obsazením jsem spokejen napůl, Henry Cavill je v Oaklandu, s Amy Adams už mám větší problém. Jinak film ubíhá parádně, první polovina má šťávu, Krypton je promakaný do posledních detailů a ještě Russel Crowe do toho, nemám křivého slova. Posledních 30 minut pro mě zase klasika, která mě nebaví a nudí, tzn. 40 tisíc rozbitých domů, 20 miliónů mrtvých hrdinů, 100 tisíc polibků apod. Mě to prostě vadí a nebaví, ale je to klasicky můj názor, chápu opak. ()

BMAJTZ

Tak po Batmanovi zde máme temné tvárnění Supermana. Co o něm říct, rozhodně nedosahuje kvalit Batmana. A není to jenom tím, že je to pro mne osobně méně zajímavá postava. Uvidíme jak na tom bude druhý díl, ale tohle je jenom tuctová superhrdinská podívaná. ()

herr_carter

blá blá blááááá.....a hned jako malý blá bláááááá.....jemu otci se to ale moc blá blááá bláááááááááá.........a dobro nakonec zvítězilo. Jako nebýt mého oblíbence Šenona, nedal bych tomu ani ty dvě, ten film je zdlouhavý a nudný, navíc výběr herců je poměrně tragický, já to hodnotím jenom kvůli některým efektům víceméně............moje hodnocení = 3 z 10. ()

srbak

Ja som s konečným dojmom spokojný, i keď ešte stále zarazený. Man of Steel som mal tú možnosť vidieť v kine na plátne v plnokrásnom 3D, čiže možno mu to aj trochu pomohlo k hodnoteniu. Človek sa ale rozhodne nenudí, aj napriek tomu, že réžia je Snyder, ktorý teda vôbec zlý režisér nie je, ale bolo tam cítiť a to veľmi silno (najmä v tých drama záberoch) Nolana. A ja si nemôžem odpustiť a doložiť, že tomuto projektu veľmi pomohla práve jeho produkcia. Chvála patrí nie len grafikom a kameramanovi, ale aj scenáristovi (ktorý narozdiel od marvelovských filmov) tlačí na pílu aj druhou stranou, respektíve nevsádza len na priemernú osnovu zbúchanú za 10 minút a aj keď sa nezaprú niektoré, ako ja ich volám marvel prvky, ktoré tento snímok obsahuje, nezaprú sa ani tie, ktoré robia MOS iným filmom než jeho predchodcovia. ()

Dinosaurier

Mno. Nevím. Díky bohu za Amy Adams, která nám ženám navodila dojem, že můžeš být obyčejná zrzavá cuchta a stejně randit s mimozemšťanem. Oh yes! ()

skinny

Netočil tohle náhodou Emmerich, ne? no dobře, protože mi to připomíná jeho destruktivní vizi konce světa a ne komiksového Supermana. Ač jsem se zvláště na Henryho Cavilla těšila, tak se, jako většina herců, ztrácel v záplavě CGI efektů, a mě to bohužel nebavilo. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce