Saturn 3

• Velká Británie Saturn 3

Osamělý měsíc planety Saturn, osamělá laboratoř a dvojice vědců, kteří si tu bezstarostně výzkumnicky žijí. Když se k nim ale nečekaně přidá cizinec se svým robotem, jsou oba nuceni bojovat o holý život. Robot se totiž vymkne kontrole, začne vraždit - a výběr není velký. Britský science fiction horor natočil v roce 1980 režisér Stanley Donen, který se proslavil žánrově zásadně odlišnými filmy jako muzikál Zpívání v dešti nebo hitchcockovský thriller Šaráda. Saturn 3 se nechal inspirovat extrémně úspěšným Vetřelcem, který měl premiéru jen o rok dříve... (Filmhouse)

baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1981 : NOMINÁCIE (3) : Najhorší film, Najhorší herec - Kirk Douglas, Najhoršia herečka - Farrah Fawcett. ()

Javad

Keby mám hodnotiť objektívne tak by to bolo za 1* , keďže mám tento žáner rád dávam 3* , ale keby mám hodnotiť ako chlapec ktorý si to pred 15 rokmi požičal vo videopožičovni len kôli tomu že na obale bol robot (a potom pri pozeraní doma otvorená huba...) tak je hodnotenie asi jasné! Ak ste aj vy niekedy takto filmy vyberali, a Saturn 3 ešte nevideli, neváhajte a zaspomínajte na tieto krásne časy (ktoré boli plné podobných filmov). Čo tam po niakej nominácii na malinu roka, to udeľujú ľudia čo ešte v 10 rokoch pozerali rozprávky a takéto niečo im rodičia zakazovali. ()

eugeene

Takové ten domácí vesmírné robot složené z nudy při sobotě zo součástok TESLA, hadiček, mozku z masny a koša na prádlo v pradědkově dílně pro každoroční soutěž na školním jarmarku. Jenže na tý pak dostanete až druhý místo, protože pančelka na fyziku (která vás i přes vaše super znalozti z fyziky nesnáší) Kachličková vypíchne detail, že to není originální nápad, že něco takového už dávno viděla v americké sájfáj Predátor, a že si tedy za originalitu první místo nezasloužíte. Nevadí, robotovi budem mu řikat Hektor a nebudem lidi hanit za to, když se mu budou tlemit do xichtu, páč jeho asi-oči vypadaj jako dvě dilda. Hektor umí vykonávat příkazy telepaticky (nebo tak) toho geniálně tuhýho Keitela a vidí mu do hlavy, a to až moc. Hektor uvaří, vyžehlí, u kafíčka přeoperuje očičko, nebo se ale taky zamrká do holky, co se líbí vám a je u vás na návštěvě s borcem z práce. To se pak Hektor trošku najebe a udělá i třeba "omylem" něco vašemu hafanovi a pak třeba něco zkusí i na tu vaši holku a zbytek posádky. Na zbytek se podivejte sami. Pěkný efekty, super atmoška a dalši vjěci nechybějo! A jinak jestli se tady maestro Cameron neinspiroval pro jeho famózního Terminátora, tak mě zabijte palicí. ()

noriaki

Kdyby to byl film z půlky šedesátých let, kdyby byli herci alespoň trochu přirozenější a kdyby nebyl svět budoucnosti tak odlidštěný, tak by to mohlo být docela slušné drama. Bohužel je efekty minimálně deset let pozadu a první půlka je zbytečně rozvleklá a prázdná. Děj je dopředu odhadnutelný a o gradaci, nebo houstnoucí atmosféře se dá mluvit možná tak v nadsázce. Když už se akce konečně neochotně rozjede, rychle narazí na své limity. K vyvražďovčce jsou k dispozici jen tři postavy. Stanley Donen není žádný Stanley Kubrick a Hector není žádný HAL 9000, takže ani tahle pasáž nestojí za moc. ()

pursulus odpad!

Třetí stupeň.¬         Jsou prý tři stupně slabomyslnosti: debilita, vyznačující se mdlostí mysli, imbecilita, vyznačující se slaboduchostí a posléze idiotismus, značící tupost a blbství. Tento snímek, dostavší cenu 'Razzie Awards', udělovanou nejhorším filmům, je dle mého laického názoru — nejsem lékař — záležitostí třetího stupně slabomyslnostní stupnice. Vhodné pro diváky kochající se podobnými výstřelky. ()

JohnSmith odpad!

No tak to byla opravdu katastrofální psychologická sci-fi. Ještě bych ty příšernosti co Douglas s Keitlem předvádějí skousl, kdyby aspoň ty triky a výprava za něco stály, ale tohle bylo na celém filmu to nejhorší až jsem si nebyl jistý, jestli nešlo o parodii. ()

Braddy

Film se mi docela líbil, zvlášť efekty byly dobré. Herecké výkony jsou už poněku slabší. A Kirk Douglas starý. ()

ArdathBay

K dobrému filmu toho moc potřeba není, stačí pár (oba významy) herců, jedna místnost nebo komplex, zajímavá zápletka a už to jede. Tady se nám ale něco nepovedlo... Na robůtkovi mě nejvíc rozčilovala ta ultrapidi kebulka ( stačila by tyč a očička by doblikala). Farrah byla nádherná, ale taková ta se slepičím mozečkem. Kirk charizmatický, ale stejně jako Harvey přehrávající. Efekty jsou kapitolou samou o sobě. Základna na Saturnu je snad jediným pozitivem, ne druhým je Fawcett. Doporučil bych snad jen Sci-fi geekům. No a teď jdu opět zbavit prach z Aliena. ()

vitekpe

Douglas se tam nehodil. Kdyby misto nej dali nejakeho beckoveho barda, bylo by to mozna ku prospechu veci. Farrah v pohode, stejne jako zaporak (mlady) Keitel. Film pojednava o souboji s robotem "utrzenym ze retezu" na nejake mesicni zakladne nebo co.. Interierova zalezitost se zvlastnim charismatem. Proste osmdesatky jak vysity. ()

Han22

Po druhém shlédnutí hvězdička dolů. Kdysi se mi to fakt líbilo, ale Saturn 3 šíleně zestárl. I na rok 1980 jsou tu přinejlepším průměrné triky (namalované planety, příliš okaté modýlky lodí) a celý film se táhne v konverzační rovině a to i v závěrečné třetině. Na druhou stranu, Kirk Douglas si své odehraje a v rámci béčkových klonů Vetřelce (opuštěná vesmírná základna ohrožovaná něčím) je to pořád docela slušné. Jen konec je na nasrání, to nemohli vymyslet lepší způsob likvidace? EDIT 2023: Není co dodat, pomalejší, lacinější, ale stále relativně slušné a Hector je slušný předchůdce Terminátora. ()

iXtr3m3

Vo svojej dobe to musela byť zaujímavá jazda. Videl som to ako decko a páčilo sa mi to, ale dnes je to už napriek inak bombastickým osemdesiatkám, riadna starina, ktorú zachraňujú skvelé kulisy a niekdajšia filmová legenda Kirk Douglas. ()

aLPaC

Má to trochu z Terminátora (ten je řekl bych trochu beta verzí Hectora), trochu z Vetřelce (prostředí - rozhodně ne atmosféru), na jehož o rok starší vlně se bez pochyby chtěl Saturn svézt a trochu z Vesmírné Odyssey (ta hudba je též nápadně podobná). Přesto se samozřejmě ani jednomu z výše uvedených snímků Saturn 3 nevyrovná. Dlouho, opravdu dlouho jsem přemýšlel zda dát dva nebo tři body, je to dost na hraně, ale nakonec s odřenýma ušima dám tři za to, protože scény s robotem byli přeci jen docela napínavé. ()

Martinius

traja samci (dvaja organicki a jeden plechovy) zapolia o jendu krehku sladku babiku. kto vyhra? napokon sice nikto, ale to nic nemeni na fakte, ze saturn 3 je pomerne solidne komorne sci-fi s hororovymi elementami, niekolkymi pekne sokujucimi momentmi a klaustrofobickou atmosferou. najnezabudnutelnejsia postava robot hector aspiruje na titul miss/mister najdesivejsich filmovych plechovych priser a poctivo zarucuje napatie a zimomriavky az do konca filmu. rovnako harvey keitel presviedca vo svojej role bezcitneho a chladne kalkulujuceho zakeraka. aj napriek dejovo jednoduchej a nenarocnej zapletke tento film milovnikom zanru vrelo odporucam. ()

Hapretor

Farrah hezká, Kirk seschlý, Harvey správně úlisný. Nejlepší však byl robot. Místy správně napínavé. Jinak nijak výjimečné. Zabaví, ale nenadchne. ()

MickeyStuma

Svým způsobem sci-fi horor, avšak bez vyloženě brutálních scén. Příběh se třemi postavami a robotem neuškodí ani náctiletým nezletilým. Příběh je stavěn ve své době stále na popularitě filmů o vzpouře robotů, v tomto případě skutečně v té nejjednodušší podobě, až to budí rozpaky. Kirk Douglas a původní Charlieho andílek Farrah Fawcett na nějaké stanici na Saturnu, o které se moc nedozvíme, ani co tam vlastně dělají. Tuto jinak osamocenou dvojici navštíví rebel Harvey Keitel, proč se v podstatě také nedozvíme, který u nich sestaví robota, který má v sobě, jak se dnes říká, umělou inteligenci. No a netrvá dlouho a začne se chovat proti všem pravidlům. Výprava je docela zajímavá. Tolik trubek, hadic a kabelů na stěnách chodeb a průchodů na oné stanici snad jinde k vidění není. Osmdesátková móda je také výrazná, obzvlášť právě na Farrah, u které je jedno, co má zrovna na sobě. Vždy pro mužské oko vyvolává svůdný dojem. Na začátku během úvodních titulků zaráží i hudba, která nemálo připomene snímek '2001: Vesmírná odysea'. Nad příběhem skutečně nemá cenu polemizovat, neb má tak nenáročný charakter, že o nějakém napětí či hrůzy nelze ani uvažovat. Je to špatný film? Jak pro koho. Natočit to Barrandov, považovalo by se to za film na české podmínky za výborný. Pro Hollywood je to spíše ostuda. Byť to tedy spíše vypadá jako ryze televizní film, tak či onak, na víkendový podvečerní sledování jen tak k oddychu plně postačí. ()

Johny M.

Docela zajímavá sci-fi s na svou dobu poměrně zdařilými triky. Jako plus by se dala brát nahá Farrah Fawcett :) (a jako velký mínus holej zadek Kirka Douglase ;)) 3,5* ()