Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

MM11

Docela ambiciózní a docela zábavné. Jedná se ovšem o čistě komorní záležitost, poměrně pevně stojící na nepochybně zajímavé historce, ale neuspokojící diváky lačné akce. Taky to chce dobře vycházet s hlavním hrdinou, kterého hraje správně rozpolcený Sam Rockwell. Parťáka mu dělá zábavný počítač GERTY, z něhož padá většina zábavných odlehčení. A popravdě, ve chvíli, kdy mu afektovaný Rockwell vysvětluje stokrát slyšené řečičky „Nejsme naprogramovaní. My jsme lidé. Rozumíš?“, mé sympatie utíkali právě ke Spaceyho mašince. On chudák Rockwell s jinou člověčinou do kontaktu příliš nepřichází, teda pokud vynechám křečovité (vyjma posledního) video hovory ala Drtivý dopad. Taky zamrzí, že kdykoliv debutant Duncan Jones vyleze na světlo, uvěřitelnost pokulhává. Měsíční výlety nevypadají zase tak zle, jenže film by se bez nich obešel. Zkrátka asi každý pozná, že se autor teprve rozkoukává. Ale film je to po všech stránkách sympatický a podobným jedině držím palce. ()

Thomick

Pohlcen Gravity jsem se hnedka pustil do dalšího vesmírnýho projektu. Dalšího svym způsobem survivalu, od kterýho jsem popravdě očekával jinou hitparádu. Toho přemejšlení se ode mě nakonec zas tolik nevyžadovalo, což si nelze vyložit jinak než jako zklamání. Ústřední konspirace není nijak kulervoucí, ba naopak se v konečnym důsledku může jevit zcela pochopitelnou, ne-li morální. Za zdaleka nejgeniálnější prvek Moon tudíž potom považuju symboliku Samova budíčku (The One And Only). Nepřekonatelnej Rockwell ideálně prodal skutečnost, že se mu (dvoj)role psala na tělo; to Mansell prodal akorát svuj trademark, z čehož na rozdíl od ostatních nijak odvařenej nejsem. ()

Sofia

Film s prakticky jediným hercem stojí a padá na jeho hereckém výkonu a s tím jsem měla bohužel u Sama Rockwella problém. Mám ho zafixovaného jako komediálního herce a v některých momentech jsem měla dojem, že se jeho vážně míněné herectví mění až v parodii (když se například zraněný belhal po palubě). Zápletka byla zajímavá, ale škoda, že ji na nás robůtek Gerty bez obalu vybalil tak brzy, klidně bych snesla další tápání a přemýšlení. Nemá cenu to srovnávat se Sunshine, to je naprosto jiná liga. Hodně pozitivně hodnotím hudbu, stísněnou atmosféru Měsíce a ironii toho, že Samovi hrála na probuzení píseň "I am the one and only". ()

claudel

Předem podotýkám, že nemám příliš v lásce filmy, v nichž převážně vystupuje jen jedna postava a navíc nejsem příznivcem sci-fi žánru. Nicméně po přečtení recenze na nezávislý, nízkorozpočtový snímek uvedeny na Sundance opěvující vynikající výkon Sama Rockwella, ve mně vyvolala zájem tento originální počin zhlédnout. Dostalo se mi komorního dramatu, místy schizofrenního a plného úzkosti, které nudí jen zpočátku, ale rozvine se zápletka se silným lidským rozměrem, aniž by bylo třeba nadpřirozených bytostí, světelných mečů a akčních scén. Sam Rockwell zaslouží velké uznání, utáhnout celý film zvládnou jen ti nejlepší. ()

SLOTH

super jednim slovem a druhym take super... dostal jsem to co jsme cekal skvelou kameru skvelou hudbu dobrej pribeh ()

mm13

Atmosférou a výkonom hlavného (jediného) predstaviteľa pohlcujúca sci-fi inscenácia. Len ten záver mohol byť drsnejší, nesadol mi k predchádzajúcim pocitom beznádejnej izolácie. Zrážka s meteoritom by vyznela pravdepodobnejšie. ()

MeanWhile

Rozhodování mezi třemi nebo čtyřmi hvězdami. Nevím, děj může být pro někoho příliš nudivý, nebo naopak ho může fascinovat skvělé prostředí na Měsíci. Moon neni docela špatnej z těch typů filmů "One-man show", ale znám o mnohem lepší snímky, takže nějaká extra sláva se nekoná. Jde to, ale stačí to vidět jednou, víckrát by to asi už unudilo k smrti. Sam Rockwell předved dobrej výkon, ale celkovej film to moc neovlivnilo v konečném mém hodnocení. ()

JASON_X

Tohle minimalistické scífko mi opravdu hodně líbilo. Netvrdím, že mě film nějak překvapil svou pointou nebo omráčil psychologickou hloubkou, ale sedl mi zkrátka dobře do nálady, poprvé i podruhé. Pomalý "neakční" děj mi naprosto vyhovoval, skvěle jsem si u filmu zarelaxoval. Klaustrofobická atmosféra měsíční stanice s nevyzpytatelným hlasem počítače (kdo by nevzpomněl na Kubricka) je ztvárněná na výbornou a já nevím, proč nedat plný počet, nenapadá mě nic zásadního, co bych filmu mohl vytknout. A mám moc rád staromódní hard sci-fi. ()

Sawy

Miluju sci-fi.Hlavně pro jejich myšlenkovou bohatost a podnětnost,díky které se o nich dá debatovat mnohem víc než o filmech jiných žánrů,a také pro režijní fantazii,kterou musí jejich tvůrce vždy prokázat,aby mohl podobný film natočit.Právě na tomto žánru se nejlépe vyjeví schopnosti daného režiséra.Na Moon je od začátku do konce vidět,že jej točil někdo,kdo má má talentu a nápadů na rozdávání.Jones dokázal vyloženě za pakatel vyčarovat naprosto omamnou vizi,která si plyne svým pomalým tempem a pozvolna diváka vtahuje do příběhu o jediném člověku,kterému se na konci jeho "tříleté směny" na Měsíci stane nehoda.A ta změní vše... Pro Sama Rockwella to byla velká herecká výzva,kterou složil naprosto brilantně a předvádí tady dokonalou studii lidské psychiky,která byla tři roku odsouzena k samotě.Film dokáže po celý svůj průběh vyvolávat neskutečně širokou škálu pocitů,které podporuje hypnotická hudba Clinta Mansella.Ten se tímto definitivně stává mým nejoblíbenějším skladatelem filmové hudby.Moon je prostgě fascinujícím filmovým zážitkem na mnoha frontách,ať už ve své ochotě vzpírat se zaběhlým klišé,nejsympatičtějším filmovým robotem v dějinách sci-fi nebo prostě faktem,že si dokáže zachovat svá tajemství,o kterých se pak fandové můžou hádat třeba do zemdlení.Opakované zhlédnutí je naprostou nutností a v tomto případě se na něj vyloženě těším.Jedna z nejlepších sci-fi pocitovek všech dob. 90 % ()

Lucasion

Ani nevím, proč mi trvalo tak dlouho se na Moon podívat znovu. Netuším. I po druhém zhlédnutí působí Moon skvěle. Jeden z dalších filmů, u kterých je lepší nekoukat na trailer a nečíst ani obsah. Moon je zkrátka ryzí sci-fi. O jednom muži, který má tříletou smlouvu na měsíci a těší se domů na svojí dceru a manželku. Společnost mu dělá pingpongový stůl, dřevěný model a umělá inteligence Gerty. Na to, že se jedná o první velký počin režiséra Duncana Jonese, tak zkrátka smekám. Chytrý scénář není ale to jediné co film Moon činí lepším než jiné "chytré" sci-fi filmy. Je to Sam Rockwell, který v určitých momentech podává dobrý výkon. Navíc i soundtrack k filmu je velmi pěkný. Clintovo piánové Memories je prostě kouzelné. Oproti například filmu Sunshine (2007) mi chybí více napětí. Je sice vidět, že si Jones pohrává s atmosférou a emocemi, ale netlačí příliš na pilu. I přesto, ale vyznění filmu, či zápletka mohou leckoho odrovnat či dojmout. (78 %) ()

ScarPoul

Film, ktorému po dlhej dobe nemám absolútne čo vytknúť. Duncan Jones sa predviedol ako človek z citom pre príbeh. Už od prvého traileru mi celá táto záležitosť pripadala ako klon 2001: vesmírnej odysei. Som veľmi rád, že som sa mýlil a že ma film počas hodiny a pol dokázal niekoľko krát presvedčiť, že toto 2001: vesmírna odysea jednoducho nie je. Film je podávaní minimalisticky, bez nejaký veľkolepých scén - aj keď značne využíva prostredie mesiaca, ktoré je vďaka svetlu a spomalenému obrazu naozaj nádherné. Jediným ťahúňom celého filmu je Sam Rockwell, ktorý jasne dokazuje, že nie je len druhotriedny herec, ale že dokáže utiahnuť celý príbeh a vystrieda si pri tom niekoľko emocionálnych nálad. Do toho všetkého pokojná a predsa akýmsi zvláštnym spôsobom nepríjemná hudba Clint Mansella, ktorá hýrila emóciami v rovnakej miere ako to spravil hlavný predstaviteľ. Film, ktorý sa rozhodne radí k chuťovkám sci-fi žánru, bez toho aby sa musel hrať na veľkoleposť. Je to také americké Solaris, bez filozofovania. A kupodivu sa mi to aj tak páči. A Kevin Spacey ako Gerty - strašne zbožňujem týchto bezcitových robotov z emóciami. ()

Genero

Sam Rockwell jako duo remcajících drtičů kamene a maminkovský počítač házející smajlíky na všechny strany vzdorující korporátním buzíkům z televize jsou sice fajn, ale pocit, že těch čtrnáct hodin do příletu záchranné skupiny se odehrává v reálném čase, byl neodvratný. Celkový průběh je proto stejný jako při sobotním nočním tahu, když vysvětluju zpruzené manželce, jaké záludné kličky osudu vedly k tomu, že jsem šel s Emilem na kávu po práci a svůj emocemi nabitý návrat zmordovaného psa jsem oslavil v půl páté ráno. To hlavní zabere zhruba třetinu tklivého příběhu, kterou završím šokantní pointou a žena řekne, abych už konečně držel hubu a šel spát. ()

HateBreeder

"We're Not Programs, Gerty, .... We're People" ....(25.10.2009) Milé překvapení na poli science-fiction se dostalo i ke mně. Film si nehraje na novodobou Vesmírnou Odysseu, nemá zapotřebí psát nové kapitoly filmové historie, chce jen zajímavou a netradiční formou převyprávět na první pohled banální story jedné opuštěné "rafinérie" na Helium. A v tomto ohledu film slaví úspěch. O perfektním výkonu Sama "Bella" Rockwella se asi nemá cenu rozepisovat, prostě dostal prostor a .. využil jej do poslední vteřinky. Absolutně fenomenální byl Gerty :) toho jsem si zamiloval na první pohled, kam se hrabe Wall-E, robot se srdcem nejsrdcovatějším dominuje právě zde. Postav je málo, prostoru hodně a to nemluvím o hyperprostoru nachazejícím se všude kolem. Při této minimalistické podívané musí pookřát srdce snad každého fanouška sci-fi a to také zásluhou precizního hudebního doprovodu pana Mansella. Jak už zde někdo poznamenal, pokud má být toto cesta, po které se vydají tvůrci "neo" sci-fi filmů, budu tomu jen rád. Koneckoncu vesmírného megalomanství jsme si v minulosti již užili dostatek. Ne vždy je totiž žádoucí, aby Váš křik v hlubokém vesmíru devět nikdo neslyšel, zrovna když probíhají hvězdné války .) ()

maseer2

nenápadná sci-fi se skvělou myšlenkou.. a klobouk dolů před Samem Rockwellem, který na jedničku utáhl sám celý film ! silné 4* :) ()

rawen

Nečekejte žádný zázrak, jde o mix mezi Kubrickovým 2001 a Soderberghovým "novým" Solarisem - co je na Moonu skvělé je to, že jde po dlouhé době o poctivou komorní sci-fi, vyšperkovanou skvělým hereckým výkonem Sama Rockwella a tradičně geniálním soundtrackem Clinta Mansella. Pro fanoušky SF lahůdka a naprostá povinnost, pro ostatní možnost jak jít do mainstreamového kina a dočkat se kvalitního filmu. 8/10 PS: atmosféra filmu mi hodně připomněla některé romány A.C.Clarka, víc takových! ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)