Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

Nin

Vážně se mi líbil příběh a počítač Gerty je asi nejzajímavější AI ve filmu, co jsem kdy viděl (Vesmírnou odyseu jsem v tuhle chvíli ještě neviděl), ale bohužel zpracování je často takové ucajdané + mi moc nesedla počáteční iracionální interakce Bellů. Jinak ale zajímavé sci-fi, které se vyplatí zhlédnout. (6/10) ()

Ducharme

Celé mi to přijde hrozně nedotažené. Jones měl horu nápadů a asi mu bylo líto nepoužít je všechny a to způsobilo ty mezery ve vyprávění, které holt hezký vizuál nezaplácne. ()

Madsbender

Duncan Jones je proste Pán režisér, a Rockwell Pán herec. Gurmánska sci-fi delikatesa pre moje oči a uši, s lahodnou psychologickou omáčkou a korením horkosladkej podivnosti. 100% ()

Disk

Snová hudba Clinta Mansella, výtečný Sam Rockwell, hutná atmosféra a... hlas Kevina Spaceyho. A pak že sc-fi již nemá co nabídnout. ()

Pilda17

Očekávání obrovské, ale nadšení ne tak moc velké. Dějová linie je hodně slabá a nedokázal jsem se do děje tak snadno vžít jako u jiných filmů. Sam Rockwell svojí roli zahrál obstojně, ale to u takových filmů bohužel nestačí. Slušný snímek to je, ale ne na tolik, aby jsem si ho vryl do hlavy na dlouhou dobu... 5/10 = 55% ()

vteco

Měsíční sci-fi se zajímavým nápadem a hutnou atmosférou, kterou provází Sam Rockwell, jenž podává velice výjimečný herecký výkon. Pomalejší tempo zpočátku vytvoří onu zmíněnou atmosféru a nádech klaustrofobie, ale film se dále neposouvá již jinak, než-li šnečí rychlostí, což na atraktivnosti rozhodně ubírá. Samotný příběh nijak neoslní ani neutkví v paměti, kdo se ale na Měsíci rozhodně neztratí je nezaměnitelný hlas Kevina Spaceyho v roli smajlíka. /60%/ ()

Allien.9

Překrásná měsíční krajina + jeden z nejlepších herců současnosti + znepokojivá hudba Clinta Mansella + roztomilý smajlíkový robůtek + obrovské množství nezodpovězených příběhových i behind the scenes otázek, které mě neskutečně iritují. Jako třeba ta, proč má takhle neobyčejné sci-fíčko, které jakoby atmosférou vypadlo z knihy Philipa K. Dicka, jen 97 minut. Potřebuju víc, potřebuju tak tříhodinový directors cut, který tuhle melancholickou zvláštnost dotáhne a zbaví mě pocitu, že mi někdo vystříhal kapitoly a schoval závěr. :-( ()

HAL

Vcelku fajn absurdní drama/komorní sci-fi, ale ty extaticky nadšené reakce moc nechápu. Nápad tak akorát na slušnou kratší sf povídku je tu zužitkovaný celkem slušně - evidentně mu sice chybí propracovanost do nějakého detailu neb je jen lehce zjednodušeně načrtnutý, ale při té stopáži to vlastně ani nestihne začít moc mrzet... jen je evidentní že tady se prostě bez příkras kope nižší liga (ne vizuálem, ten je boží). I když se na to ale dívám jako na malý jednoduchý film bez velkých ambicí, tak mě tu pár věcí svou nesmyslností a nelogičností dost mlátilo přes nos, takže 7/10 (na District 9, Sunshine a další podobné pecky se to nechytá ani omylem, tohle je oproti nim jen zábavná jednohubka) ()

Javert

Inteligentní scénář - ano, kvalitní režie - ano, špičkový herecký výkon dvou Samů Rockwellů - ano, kulťák - ne, alespoň prozatím. Po zhlédnutí filmu Moon musím uznat, že v Bowiem Jr. je jistě filmařského talentu na rozdávání, ale geniality 2001(dle mě vůbec nejlepšího sci-fi všech dob) dosahuje bohužel jen místy. Nicméně sázím na to, že za nějakých 10 let z toho bude pravidelný medailista z anket o nejlepší science fiction v dějinách. ()

Payushka

Minimalistickych sci-ficek neni nikdy dost, a tak se dal dohromady bozsky Sam Rockwell a syn Davida Bowieho, zacinajici reziser Duncan Jones. Natocili spolu neco v zasade tak jednoducheho, ale s natolik zavaznou myslenkou, ze se proste neubranite a zacnete uvazovat sami o sobe – co byste delali na miste hlavniho hrdiny, jak byste jednali… Za pozornost stoji i jmeno skladatele Clinta Mansella, ktery pred casem udelal soundtrack k velice podobnemu snimku Sunshine. Rozhodne vyuzijte i moznost videt Moon s titulky, nez ho odkoupi nejaka komercni televize a priradi k nemu odpudivy dabing. Hlas Kevina Spaceyho propujceny robotovi se smajlikem na brisku stoji za poslech. ()

InJo

Výborná technická stránka (včetně hudby Clinta Mansella), dokonalý Sam Rockwell (takhle nějak si představuji herecký výkon, který je maximálně přesvědčivý a přitom ani na chvíli nesklouzává k přehnanému strhávání pozornosti na svoji osobu) a vůbec ne marný příběh. Ale těch 90 minut se v mém případě vleklo jak šnek v posledním tažení (usínal jsem u toho 3x během tří dnů!). Zahustit ještě trochu víc atmosféru a hlavně přidat na tempu by jedině prospělo. Pak by to teprve bylo vynikající psychologické sci-fi. V této podobě budou z Měsíce nadšeni asi jen skalní fanoušci žánru. I tak má ale mé sympatie. 60 - 70 % ()

Šakal

Komorní sci-fi snímek s opravdu zajímavým (netradičním) námětem, více než přesvědčivým Samem Rockwellem resp. Samem Rockwellem, s kterým snímek padá, tedy pardon stojí, dobře budovanou atmosférou, umně podkreslen (dotvořen) hudbou C. Mansella. Jako přídavek voice Kevina Spaceyho. Netradiční zážitek, ikdyž co do využitelnosti potenciálu, nutno (si) přiznat, tomu ten pověstný krůček schází. Přesto, na poli sci-fi zdařilá vlaštovka, po právu si zasluhující svou pozornost. ()

Sobis87

Perfektní film, jehož vyškrtnutí z českých kin beru jako jeden z největších distributorských přehmatů. Film Moon stojí především na neskutečném výkonu Sama Rockwella, který konečně dostal roli, ve které se mohl jeho nesporný talent projevit naplno. Téměř po celou dobu filmu se na plátně pohybuje jen on, takže na jeho bedrech ležela velká zodpovědnost, se svým údělem se ale tento přehlížený herec vypořádal na výbornou. Samotný námět je originální a podařilo se z něho vypracovat velmi citlivý, dojemný a inteligentní scénář, který se nebojí klást palčivé otázky k tématu, který tu ale nechci prozrazovat, neboť bych vás připravil o jedno z překvapeních a kvalitních zvratů, které tento film nabízí. Ono je vlastně vůbec nejlepší, když o tomto filmu budete vědět nejméně. Audiovizuální stránka díla je taktéž na precizní úrovni, prostředí Měsíce je živnou půdou pro spoustu minimalistických a působivých obrazů s tajemným nádechem, podobně je na tom i soundtrack Clinta Mansella, který snad neumí skládat jinou než skvělou hudbu. Fim mě okamžitě vtáhl do dění díky opojné atmosféře a poutavému příběhu a na konci ze mě doslova ždímal emoce. Jednoznačně doporučuji, jeden z filmů roku 100% ()

IQ Tiqe

Myšlenka výborná, ale než se k ní dopracujete, čeká vás půl hodiny nudy. Pak to je zajímavý, řeší se tu podobné morální otázky jako např. v Ostrově. Ale člověk nesmí čekat akčňák, nic co má spád. Takže pokud bude nějaké příště, pustím si to sám a v klidu. # příběh 8 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

HoneyBunny

Někdy nepotřebujete k dobrému filmu mamutí rozpočet, kupu trikařů a 3D brýle. Moon je stojí na detailně promyšleném příběhu, jehož kličky sice znalí diváci odhalí dřív, než s nimi vyrukují autoři, ale vše je vyprávěno s takovou elegancí, že vám to ani nevadí. Tahle podívaná mi trochu připomíná staré dobré sci-fi, kde jste mohli najít meditování nad smyslem života (a jeho plýtváním), obavy z industriální společnosti a všemocných firem a odosobnění vztahů mezi lidmi. A přitom je Moon velmi zábavný a napínavý, když po pomalejším rozjezdu přistoupíte na jeho hru. Sam Rockwell, kterému fandím už od Zelené míle, tu konečně dostal možnost ukázat, jak výborný je herec a obě polohy své postavy zvládl úchvatně. Spolu s District 9 nejlepší scífko roku 2009. SPOILER: Napadá mě logická díra - nebyla by výměna zaměstnanců pro firmu přeci jen levnější než výroba x klonů? A proč vůbec potřebují na základně člověka, když mají robota s očividně velmi pokročilou inteligencí? ()

Jordan

nebolo to až také geniálne, ako som čakal a ako mi to bolo prezentované, ale aj tak veľmi potešilo: komorné, premyslené, herecky aj scenáristicky zvládnuté, s výborným soundtrackom a dobrými efektami, nevyhne sa porovnávaniu s vesmírnou odyseou (gerty) a solarisom, ale myslím, že to tomu skromnému a nenápadnému prekvapeniu na poli sci fi posledných rokov ani v najmenšom neprekáža. ()

Anderton

V dnešnej dobe je čoraz ťažšie naraziť na klasický vesmírny sci-fi film, kde sme v tmavom vesmíre, na nejakej základni alebo v kozmickej lodi. Moon je veľmi príjemný dôkaz, že to ide aj bez mega rozpočtu a obsadenia plného hviezd. Nám tu stačia iba tie na oblohe. Jones si dal prácu so scenárom, ktorý prichystá nejedno prekvapenie a dáva aj zmysel. Záver by som ale nechal otvorenejší. Moon je typ filmu, ktorý by som chcel napísať a natočiť ako začínajúci filmár a sci-fi fanúšik. Jonesa budem v jeho kariére pozorne sledovať. ()

Frajer42

Nejvíce mě okouzlila úžasná měsíční atmosféra. Velice příjemně se mi sledovalo, kterak si hlavní hrdina vychutnává samotu na tak úžasném místě. Tedy minimálně do doby, než mu jeblo a začal postupně umírat. Pokud snímek náhodou nesledujete sami, tak doporučuji milou společnost na chvíli oželit a věnovat pozornost opravdu jen filmu. Jinak se může dost dobře stát, že se budete v závěru ztrácet a některá počínání či rozhodnutí prostě nebudete dost dobře chápat. Postupem času bohužel přibývá nudnějších pasáží, takže to s tím udržením pozornosti není vůbec snadné. Sam Rockwell v hlavních rolích ušel a pro uměle inteligentní počítače mám slabost. Závěrečné rozuzlení bylo hrozně cool. Celkově to vidím na kvalitní 3 *. ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)